Polskie Radio

Przyroda, muzyka i słuchowiska - sobota z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 19:00
Będziemy w Ojcowskim Parku Narodowym, w Otwocku nad rzeką Świder, plaży w Kątach Rybackich czy Arboretum w Wojsławicach. Opowiemy o królewskich podróżach w średniowieczu i o nierozerwalnie związanych z olimpizmem wartościach pięknie i dobru. W nocy John Coltrane - zapis legendarnego koncertu z 1963 roku.
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia Foto: materiały promocyjne
logo

LzR 2021_Czejarek_1200x660(2).jpg
Jaskinie, nietoperze i zabytki. "Lato z Radiem" z wizytą w Ojcowskim Parku Narodowym

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

Tego dnia "Lato z Radiem" odwiedzi Ojcowski Park Narodowy. Opowiemy o tamtejszych szlakach turystycznych, jaskiniach, symbolach tego miejsca jak choćby Maczuga Herkulesa czy Zamek Pieskowa Skała, a także o nietoperzach, z których słynie Park. Nie bez powodu to właśnie nietoperz jest symbolem tego najmniejszego Parku Narodowego w Polsce. 

W programie wezmą udział m.in.: dyrektor Parku Tomasz Gierat, przewodnik Aleksander Kamiński, przyrodnik Marek Chochół i kustosz Zamku w Pieskowej Skale Olgierd Mikołajski.

LATO Z RADIEM 2021 >>

15.10-15.30 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Piękno i dobro - to od czasów starożytnych wartości nierozerwalnie związane z olimpizmem. Czy są obecne i dziś? Czy przed Olimpiadą w Japonii możemy myśleć, że w trudnych czasach pandemii to one będą triumfować? M.in o tym porozmawiają: Jarosław Stawiarski - były wiceminister sportu, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Radosław Piesiewicz - Prezes Polskiego Związku Koszykówki.

logo

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show / Gershwin - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek na wynos" / prof. Marek Cichocki - Niemcy - prowadzi Robert Mazurek 

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta 

15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu - Z biegiem lat, z biegiem rzek" / Świder - prowadzą Paweł Siwek i Jakub Jamrozek

Jest willowa miejscowość, nazywa się groźnie Świder, rzeczka tej samej nazwy lśni za willami w tyle... W najbliższej audycji towarzyszyć nam będzie wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Wycieczka nad Świder". Wybierzemy się nad rzekę, nad którą letnicy z Warszawy ciągną od 100 lat. Będziemy oddychać sosnowym, pachnącym żywicą powietrzem. Dotrzemy nad ujście Świdra do Wisły, którego widok zapiera dech w piersiach. Na trasie naszego spaceru znajdą się świdermajery, czyli unikatowe, będące połączeniem alpejskich chat i rosyjskich dacz, domy z ażurowymi werandami i bogatymi zdobieniami. Opowiemy o ich burzliwej historii i o obecnych trudnościach związanych z ich ochroną. Odwiedzimy nowo powstałe Centrum Architektury Drewnianej w Otwocku, działające pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Zajrzymy też do najstarszego obserwatorium magnetycznego w Polsce, w którym prowadzone są pomiary natężenia pola magnetycznego Ziemi. A ponieważ niemal połowa rzeki Świder jest częścią rezerwatu, opowiemy o wakacyjnej kampanii Oto Rezerwat, dzięki której można lepiej poznać rezerwaty w Polsce.

17.00-19.00 - "Koncerty à la carte" - XVIII Konkurs Chopinowski / Eliminacje - prowadzi Andrzej Sułek

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" - Jacek Prościński (wh0wh0) 

1200x660_wh0wh0_1-ok.jpg
wh0wh0: hybryda poszukiwań i eksperymentów

19.30-20.00 - "Słuchowisko na lato" - Robert Mirzyński "Pomost", prod. 2005, reżyseria Janusz Kukuła, realizacja Jacek Puchalski, opr. muz. Marian Szałkowski, wydaje Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Obsada: Magdalena Zawadzka (Matka), Krzysztof Gosztyła (Ojciec), Karolina Gruszka (Ewa), Waldemar Barwiński (Marek), Łukasz Lewandowski (Jacek), Marek Obertyn (Funkcjonariusz 1), Tomasz Marzecki (Funkcjonariusz 2)

20.00-23.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Marcin Majchrowski

Giuseppe Verdi Aida - opera w 4 aktach (Paryż, 12.02.2021)

wyk. Soloman Howard - bas (Faraon), Ksenia Dudnikova - mezzosopran (Amneris), Sondra Radvanovsky - sopran (Aida), Jonas Kaufmann - tenor (Radamès), Dmitry Belosselskiy - bas (Ramfis), Ludovic Tézier - baryton (Amonastro), Alessandro Liberatore - tenor (Posłaniec), Les Chœurs de l’Opéra national de Paris, Orchestre de l’Opéra national de Paris, dyr. Michele Mariotti

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Kuba Borysiak


logo

Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebooku i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.  

Michniewicz 663.jpg
Śniadanie w Trójce

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o miejskich systemach monitorowania, o sporcie w upale oraz o kosmicznych lotach dla turystów. Sprawdzimy też gdzie można znaleźć tańsze wakacje: zagranicą czy w Polsce? Będziemy również na Master Truck Show, a do kin zaprosimy na film Doroty Kędzierzawskiej "Żużel".

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Krzysztof Gawkowski, Lewica, Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Paweł Sałek, Kancelaria Prezydenta.

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra 

Kiedy powinno się zacząć grać? Gdy już się dostaniemy do Akademii Teatralnej i zdobędziemy, choć trochę wiedzy, czy już jako dziecko? O tym dylemacie rozwoju osobowości porozmawiamy z aktorką Magdaleną Górską. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie gdzie de facto ukryta jest istota aktorstwa? Czy małe role są wystarczające, aby pokazać siebie i czy grając za granicą da się być w ogóle sobą? Poznamy też kulisy rosyjskich i ukraińskich produkcji. Nie zabraknie też wątku, godzenia ról matki oraz aktorki. 

13.00-15.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

Miały być upojne letnie noce – zamiast tego są burzowe. Nie tylko noce, także dni. Pogoda nam dokucza, upały na przemian z ulewami dają się we znaki w dużej części Europy. Ale... burze mają swoje piękno. Swą grozę, i siłę, plus efekty akustyczno-wizualne. Od dawna inspirowały twórców do tworzenia muzyki inspirowanej ulewnym deszczem, porywistym wiatrem, grzmotami. Zwłaszcza przejście od ciszy, która zapada w naturze, gdy burza nadciąga - by chwilę potem osiągnąć dźwiękowe apogeum. Jakimi instrumentami imitowano burze? W jakich tekstach je odmalowywano? 

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński   

Sprawdzimy premiery filmowe: "Żużel" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, "Cudak" w reżyserii Anny Kazejak (jeden z trzech filmów TVP wyprodukowanych w cyklu: "Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat") oraz film "Magnezja" w reżyserii Macieja Bochniaka. Odwiedzimy również 21 Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie (15-18.07.2021) – zapowiedź pokazów i wydarzeń weekendowych. 

17.00-19.00 - "Pora na rytm" - Leszek Adamczyk

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Wydział rytmiki stosowanej " - Aleksandra Kaczkowska 


logo

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

Audycja historyczna o wybitnych Polkach. Tym razem - o zaangażowaniu kobiet podczas Bitwy Warszawskiej opowie dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk, historyk IPN i badaczka działalności kobiet w czasie wojny.  

20.33 - "Vademecum Norwidowskie" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Audycja dotyczy postaci i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Uchwałą Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej wybitny Polak, twórca romantyczny, humanista, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik Cyprian Kamil Norwid został patronem 2021 roku, w dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Tym razem o poecie opowie krytyk literacki dr hab. Karol Samsel. 


logo

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Kiedy znalazła sposób na ratowanie życia innym kobietom miała zaledwie 17 lat. Był rok 2020. Właśnie zaczął się lockdown i wiele kobiet zostało uwięzionych w domach ze swoimi oprawcami. Pomoc dla nich znalazła nastolatka z Warszawy, założycielka organizacji Rumianki i bratki, która walczy z przemocą wobec kobiet. W audycji o tym, jak Krysia Paszko kontynuuje plan sprzed roku.

13.00-14.00 - "PlenAir" - Weronika Puszkar

Podczas godzinnego spotkania na plaży w Kątach Rybackich porozmawiamy z ratownikami wodnymi o tym, czy tylko sprawność fizyczna wystarczy, by zostać ratownikiem. Co składa się na profesjonalny sprzęt ratowniczy? Dowiemy się, jak od początku do końca wygląda przeprowadzenie całej akcji ratunkowej z użyciem sprzętu do ratownictwa wodnego. Spróbujemy obalić mit opalonych ratowników siedzących całe dnie na wieży ratowniczej.

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Anna Hardej

Nierówne, pełne przeszkód drogi zamieniające się w rwące rzeki podczas ulew, czyhające na nich niebezpieczeństwa, powolne tempo…. Nic nie mogło powstrzymać królewskich orszaków w zmierzaniu do celu. A powodów dla królewskich podróży kilkaset lat temu nie brakowało. Trzeba było rozsądzać spory i wymierzać sprawiedliwość, sprawdzić, jak żyje się poddanym i zademonstrować siłę władzy, czasem udać się na wojnę, albo - na wakacje. Bo królowie też odpoczywali. O królewskich podróżach w średniowieczu porozmawiamy z profesor Anną Marciniak-Kajzer z Uniwersytetu Łódzkiego.

15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

Rok 1947. M/s "Batory" wyrusza w pierwszy powojenny rejs do Nowego Jorku. W nowo otwartym kinie Palladium w Warszawie odbywa się prapremiera pierwszego powojennego filmu fabularnego "Zakazane piosenki". W całym kraju stopniowo zainicjonowane zostaje współzawodnictwo pracy, a w budowie jest ważna dla władzy Trasa W-Z. To w tym roku rozpoczyna się też akcja "Wisła" i powstaje Studio Filmów Animowanych Se-Ma-For. 

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Noworleańska kanapka, która nosi nazwę Po' Boy, czyli skrót od "poor boy" (biedny chłopiec), opowie o niej bloger Magiczny Składnik Tomek Czajkowski. W czym tkwi magiczny składnik nowoorleańskiej kanapki po boy?".


logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Wędrowne plemiona Afryki: Wodamee na Sahelu i Buszmeni na Kalahari.

10.00-11.00 - "Rodzinny W-f" - Bezpieczna kąpiel. Wizyta na kąpielisku strzeżonym w Zegrzu. Zasady wchodzenia do wody. Komunikacja z ratownikiem. Pływanie na dmuchanym materacu. Czas przeznaczony na kąpiel. Kąpiel w grupach.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Wyruszymy do Arboretum w Wojsławicach. Znajduje się tutaj największa w Polsce kolekcja liliowców. Zatem o liliowcach, ale też ogólnie o tym zaczarowanym miejscu, które warto odwiedzić tym bardziej teraz kiedy wszystko kwitnie. Arboretum należy do ogrodu botanicznego we Wrocławiu.​

Dla rodziców:

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - ​Prawdopodobnie najważniejszy saksofonista w historii muzyki jazzowej, John Coltrane - autor takich albumów jak "A Love Supreme", "Giant Steps", "Blue Train" czy "My Favorite Things" - zmarł dokładnie 54 lata temu. W dużej mierze to jemu poświęcona będzie audycja. Odtworzymy odczyszczony i zmasterowany zapis legendarnego koncertu z 1963 roku "Afro Blue Impressions".


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

08.30 - "Słuchowisko w PRD" - "Tajemniczy ogród" Hodgsona Burnetta Francesa w adaptacji Emilii Stawskiej, Teatr Polskiego Radia, 1994 r.

Wystąpili: Wolszczak Jacek, Tkaczyk Jerzy, Stenka Danuta, Skibiński Wojciech, Rostkowski Jerzy, Rojewska Aleksandra, Grabowski Piotr, Girycz Antonina, Celińska Stanisława, Bursztynowicz Barbara.

18.30 - "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej - wyjątkowy audiobook na wakacje dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Czyta Adam Ferency.​

Marcin ma 10 lat, na wakacje wyjeżdża do babci - do domu na skraju rozpalonych słońcem pól i lasów. To lato zmieni jego życie na zawsze. 


.

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski

Posłuchamy Etiud op. 10 i 25 Fryderyka Chopina w wysmakowanych interpretacjach Maurizia Polliniego.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera

Audycja poświęcona chopinowskiej fascynacji operą.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski

Muzyka filmowa, która ucieka z kina i muzyka, która mogłaby znaleźć się w filmie. Z jednej strony wariacje Chada Lawsona na tematy Chopinowskie - filmowe w swojej naturze. Z drugiej strony - koncertowe opracowanie muzyki Johna Corigliano do filmu "Purpurowe skrzypce". A do tego jeszcze klasyka: muzyka Krzysztofa Komedy w wykonaniu Leszka Możdżera i zespołu Cellonet pod dyrekcją Andrzeja Bauera.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU