09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Joanna Racewicz
Przed kolejnym koncertem tegorocznej, wyjątkowej trasy Lata z radiem (z udziałem grupy Pectus) Roman Czejarek odwiedzi rodzinny dom braci Szczepaników w Bogoniowicach w woj. Małopolskim. Członkowie zespołu opowiedzą o swojej rodzinnej miejscowości, dzieciństwie tam spędzonym i początkach wspólnego muzykowania. Poza tym codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", Turystyczna Lista Przebojów PL, kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch." i Moje archiwum.
LATO Z RADIEM 2021 >>
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski
Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA)
To całkowicie nowe narzędzie do walki z problemem zanieczyszczonego powietrza. Jest to program informacyjno-badawczy na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Szkoły - jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze - są właściwym miejscem, w którym tę wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów mających wpływ na jakość życia. Dzięki zastosowaniu narzędzi znanych w pedagogice udało się stworzyć efektywny sposób nauczania o zanieczyszczonym powietrzu. O intelektualnym know-how ESA opowie Barbara Leśniczak- kierownik projektu Edukacyjnej Sieci Smogowej.
Szybsza produkcja leków jest możliwa
A jak to możliwe? Dzięki innowacyjnej metodzie polskich naukowców. Ten realizowany wynalazek badawczy można opisać tak: leki da się produkować szybciej, taniej i bardziej przyjaźnie dla środowiska. Skrócenie czasu produkcji leków przeciwdepresyjnych jest możliwe o 90% a przeciwnowotworowych o 50%. Jak to zrobić opowie: dr inż. Jolanta Jaśkowska z Politechniki Krakowskiej.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.
21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska (Radiobook).
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
- Tegoroczny Marsz poświęcamy nauczycielom. W ekstremalnych warunkach getta nie stracili wiary w wartość edukacji i wzorców moralnych, które starali się przekazać uczniom. Do ostatnich dni przed wywózką towarzyszyli swoim podopiecznym w nauce czytania i pisania czy przygotowaniach do matury. Wielu z nich poszło wraz z uczniami na Umschlagplatz - tak o bohaterach Marszu Pamięci 22 Lipca mówi dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma - Monika Krawczyk, która będzie gościem Poranka Dwójki o godz. 8.30. Wrócimy do tragicznych wydarzeń sprzed 79 lat, kiedy rozpoczęła się wielka akcja likwidacyjna getta warszawskiego. Opowiemy także o artystycznych wydarzeniach przygotowanych na tę rocznicę.
Godzinę później sięgniemy po książkę Patryka Kenckiego "Staropolski Molière". Poznamy w niej historię inscenizacji, przekładów i adaptacji komedii francuskiego komediopisarza. Ponadto w audycji zapowiemy Gdański Festiwal Carillonowy.
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski
10.00-11.00 - XVIII Konkurs Chopinowski - relacje z przesłuchań Eliminacji - prowadzi Klaudia Baranowska
11.10-12.00 - Sir Eugene Goossens By the Tarn op. 15 nr 1, wyk. BBC Philharmonic, dyr. Rumon Gamba; Ethel Smyth Kwintet smyczkowy E-dur op. 1, wyk. Mannheimer Streichquartett, Joachim Griesheimer - II wiolonczela; Percy Grainger Harvest Hymn, wyk. Academy of St. Martin in the Fields, dyr. Sir Neville Marriner
12.05-12.45 - Płyta na lato: Christian Thielemann & Wiener Philharmoniker: Bruckner III Symfonia d-moll WAB 103
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: prof. Karol Myśliwiec
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska
Orchestra of the Age of Enlightenment, dyr. Roderick Williams - baryton (Royal Festival Hall, Londyn, 20.10.2020)
Georg Philipp Telemann Die Stille Nacht (Der am Ölberg zagende Jesus), TWV 1:364; Johann Sebastian Bach Ich habe genug, BWV 82, cantata; George Frideric Handel Apollo e Dafne, HWV 122, dramatic cantata
16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Już w najbliższą sobotę 24 lipca rozpocznie się 22. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Przed nami 11 koncertów, które odbywać się będą w wakacyjne weekendy w różnych miejscowościach. O festiwalu, który w tym roku jest wyjątkowy, opowie dyrektor Filharmonii Łódzkiej - Tomasz Bęben. W audycji zapowiemy też Festiwal Sztukmistrzów, który właśnie rozpoczyna się w Lublinie oraz porozmawiamy o filmie "Berlin Alexanderplatz".
17.00-18.00 - "XVIII Konkurs Chopinowski" / Eliminacje - prowadzi Róża Światczyńska
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Róża Światczyńska
Sir Mark Elder i Orkiestra Halle w Manchesterze (03.06 2021, Manchester,Bridgewater Hall)
Michaił Glinka Uwertura do "Rusłana i Ludmiły"; Igor Strawiński Pietruszka (wersja 1947); Edward Elgar Wariacje "Enigma" op. 36
Wyk. Orkiestra Halle z Manchesteru, dyr. Sir Mark Elder
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Stasys - aud. Michała Nowaka
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Maurizio de Giovanni "Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego", czyta Szymon Kuśmider.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk
02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska
04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
Branża hotelarska odżywa po pandemii. Rezerwacji jest więcej niż przed rokiem. Te jednak coraz częściej składane są na ostatnią chwilę. We znaki daje się również brak rąk do pracy.
Czy potrafimy wyłączyć się od pracy na wakacjach? Jaki jest nasz sposób na odpoczynek. Jak skutecznie odpocząć na wakacjach? Jak nauczyć się odpoczywać? Czy da się pogodzić wakacje z pracą?
Coraz chętniej w okresie upałów decydujemy się na zamontowanie w prywatnym mieszkaniu klimatyzacji. Ta jednak może być dla nas niebezpieczeństwem (różnica temperatur, zła konserwacja).
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Mózgu. Jak działa nasz umysł oraz jak pielęgnować i rozwijać nasz ośrodek kierujący.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gość - Błażej Spychalski, Kancelaria Prezydenta
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
Szczecin Music Fest 2021. Jutro na zamku Książąt Pomorskich kolejny koncert. Carminho to wielki głos fado i jedna z najbardziej rozpoznawalnych portugalskich artystek! Gość: Dariusz Startek, organizator
Fajny film /Ryszard Jaźwiński/ - "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuske to jeden z najlepszych polskich dokumentów ostatniego sezonu, co potwierdzają liczne już nagrody. W najbliższych dniach w wielu krakowskich kinach będzie można zobaczyć go na dużym ekranie, a dziś nawet spotkać się z jego twórcami. Gość: Kaja Łuczyńska, Kino Pod Baranami
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
Czy upał może być powodem do przerwania pracy, a pracodawca musi na to wyrazić zgodę?
Czy schłodzenie się w fontannie będzie dobre dla naszego zdrowia? Lekarze ostrzegają i przestrzegają przed kąpielą w fontannach.
Fotowoltaika – co zrobić z prądem, który sami produkujemy?
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar
Polacy opracowali, tanią, szybką i prostą metodę testowania SARS-COV 2. Dzięki testom możliwe jest ograniczenie czasu oczekiwania na wynik testu przeciw COVID-19 z kilku godzin do zaledwie kilkudziesięciu minut. Tego typu testy są też tańsze od RT-PCR o ponad 37 proc. Są również znaczenie wygodniejsze dla pacjentów bo wystarczy tylko próbka śliny. Z badań klinicznych, prowadzonych m.in. w warszawskim Szpitalu MSWiA, wynika, że skuteczność nowego testu sięga 90 proc. Czy będą skuteczne w przypadku wyrywania wirusa typu Delta
Koniec lipca to początek sezonowych wyprzedaży. Jakie mamy na nich prawa? Jak nie dać się oszukać? UOKIK publikuje poradnik.
Reportaż "Woda” - Andrzej Urbański
Wakacje to czas odpoczynku. Planując swój urlop warto wcześniej zastanowić się, czy chcemy codziennie słyszeć gwar miasta, a na plaży leżeć jak przysłowiowe szproty w puszce, czy też potrzebujemy ciszy i leśnego zapachu igliwia. Jak spędzają wolny czas nad Wybrzeżem turyści z Polski i czy przejmują się 4 falą pandemii, o której mówi się coraz głośniej. By to sprawdzić wybraliśmy się z Pucka poprzez Trójmiasto, Wyspę Sobieszewską, aż na Mierzeję Wiślaną.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć
20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk
Dekomunizacja przestrzeni publicznej. Po co nam zmiana nazw ulic w polskich miastach? Czy to przywracanie czy usuwanie pamięci? Dlaczego pomników z czasów PRL po prostu nie zostawić jako dowodów minionej epoki? Dlaczego należy je usuwać? Czy usuwanie sowieckich symboli jest naruszaniem godności żołnierzy sowieckich? Czy warto narażać się na konsekwencje usuwania pomników żołnierzy i generalicji Armii Czerwonej w stosunkach międzynarodowych z Rosją? Skąd spory i kontrowersje wobec zmian nazw ulic w wielu miejscowościach czy spektakularne przewracanie ulic komunistycznych patronów w Warszawie?
Gość w studiu Radia Kraków: dr Maciej Korkuć (IPN)
23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
W trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. Od 1 lipca 2021 można głosować na finałową piętnastkę 14. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. W tym etapie plebiscytu głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do końca sierpnia. Organizatorem plebiscytu jest Muzeum Historii Polski, a naszym gościem będzie jego dyrektor Robert Kostro.
Głosuj na serwis specjalny Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920"
Natomiast Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na cykl wydarzeń hisoryczno-edukacyjnych Lato na Wawelu.W programie m.in. Renesansowy Pokaz Mody, Spacery po Miasteczku Wawelskim, o Dzwonie Zygmuntem Zwanym i Inne Legendy Wawelskie, Skarby Orientu i Zwierzyniec Józefa Wilkonia. O szczegółach opowie Bogumiła Wiśniewska, kierownik Działu Interpretacji sztuki Zamku Królewskiego na Wawelu.
13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - Ula Kaczyńska
W cyklu "Był sobie numer" Marta Goluch przedstawi historię powstania kawałka Marceliny - "Tańcz".
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Anna Hardej
Zapraszamy do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - to kultowe, najwyżej położone schronisko w Polsce ma długą historię - zostało zbudowane w latach 1947–1953.
17.00-19.00 - "TOP-Trochę Optymizmu Popołudniem" - Kuba Marcinowicz
OMG, czyli omawiamy mowę geeka - "irl" - co oznacza ten skrót i kiedy go używamy?
21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Norbert Michalak
Rozmowa z Bartkiem Wawakiem, kolarzem kolarstwa górskiego. Bartek razem z Mają Włoszczowską będą reprezentować Polskę na trasie olimpijskiej XC. Z jakim nadziejami i oczekiwaniami kolarz Kross Racing Team pojechał do Tokio?
22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon
Audycję zdominują 'smooth vibes' oraz letnie wolne numery. Będzie sporo reggae, dubu i rocksteady, i pojawi się także kilka nowości. Zapraszamy na wakacyjne bujanie.
07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Muszelki, pocztówki, figurki, kamyki, zdjęcia, bilety wstępu, piórniki, świeczki...Z każdego wyjazdu przywozimy różne pamiątki, aby później przypominać sobie bliskie sercu miejsca. W Poranku zastanowimy się co skryje się za słowem skarb i czy skarbem mogą być tylko przedmioty. Połączymy się też z Małgorzatą Swędrowską, która w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki poprowadzi warsztaty "Czytanie pełne skarbów".
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Zajrzymy do wiejskiej zagrody. Kto w niej mieszka? W oborze krowy, w stajni konie a w chlewie świnie. Dowiemy się wielu ciekawostek o tych zwierzętach.
15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Światowy Dzień Mózgu. Mózg jest ośrodkiem, kierującym wszystkimi funkcjami życiowymi. Najważniejszy organ naszego ciała, który nadal nie jest dokładnie zbadany. Jakie skrywa tajemnice?
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Pan Tomasz Wieczorek, licencjonowany przewodnik po Szczecinie zbierze nas na spacer po tym mieście. Opowie o Operze na Zamku, nowoczesnym budynku Filharmonii Szczecińskiej, który został wyróżniony w wielu konkursach, Zamku Książąt Pomorskich, Wałach Chrobrego i wielu innych wartych uwagi miejscach.
21.00-22.00 - "Strefa Rodzica" - Czy warto w wakacje zabrać dzieci do muzeum? W jakim wieku warto zacząć dziecko zabierać do muzeum i w jaki sposób pokazywać mu tego typu miejsca by było to przyjemnością dla wszystkich.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.
19.10 - "Książka do poduszki" - "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski.
18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś
W programie zabrzmią m.in.: Ballada f-moll Fryderyka Chopina w interpretacji Kate Liu, Kwartet smyczkowy Es-dur Felixa Mendelssohna w wykonaniu The Eroica Quartet, a także Symfonia Es-dur nr 3 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Anima Eterna pod dyrekcją Josa van Immerseela.
20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak
Tym razem bohaterką audycji będzie Maria Pomianowska, polska instrumentalistka, wokalistka i pedagog, profesorka Akademii Muzycznej w Krakowie; doktor hab. sztuk muzycznych, kompozytorka, grająca między innymi na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założycielka zespołów Raga Sangit, Zespół Polski, San-Nin Trio i Arcus Poloniae. W czasie swojej kariery artystycznej Maria Pomianowska wielokrotnie wykonywała kompozycje Chopina, szczególna uwagę poświęcając ludowemu pochodzeniu mazurków. W audycji porozmawiamy m.in.: o fascynacji ludową muzyką mazowiecką, odkrywaniu, dojrzewaniu i aranżowaniu kompozycji Chopina. Będzie także o uniwersaliach zawartych w melodiach Chopina, odbiorze jego dzieł w Azji i Ameryce a także o tym jak poradzić sobie z przetworzeniem w mazurkach (sic!). Słuchać będziemy także muzyki Marii Pomianowskiej: "Muzyka Nizin", "U Źródeł muzyki Chopina" oraz "Chopin na pięciu kontynentach". W kąciku muzyki ludowej nagrania Józefa Kędzierskiego z Rdzuchowa na archiwum Andrzeja Bieńkowskiego.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Audycja poświęcona będzie wielkiemu węgiersko-amerykańskiemu dyrygentowi, którego poznamy jako znakomitego pianistę: George’owi Szellowi. W programie dzieła Mozarta wykonane lub zadyrygowane przez Szella. Usłyszymy m.in. Sonatę F-dur KV 376, Sonatę e-moll KV 304, Kwartet fortepianowy Es-dur KV 493 oraz pierwszą i czwartą część Symfonii Haffnerowskiej.