09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek
Wyprawa na Mazury, do Starych Jabłonek, gdzie odbywa się doroczny turniej piłki ręcznej plażowej - relacje Macieja Waleckiego. W Starych Jabłonkach koło Ostródy, by zagrać w plażową piłkę ręczną - jest to najmłodsza i najszybciej rozwijająca się odmiana szczypiorniaka - najtwardszej i bardzo spektakularnej gry zespołowej. Czy zasady plażowej rozgrywki odbiegają od oryginalnego handball-u? Gdzie zawodnicy poza sezonem ćwiczą, skoro w halach sportowych nie ma piasku? Czy piasek przed meczem sprawdzany jest na okoliczność kamieni i innych przeszkód dla stóp graczy?
Poza tym codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", rzut oka na Turystyczną Listę Przebojów.PL, akcja "Moje Archiwum" i kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch." oraz relacje z Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
LATO Z RADIEM 2021 >>
19.30-20.00 - "Eureka" / Wieczór odkrywców - zaprasza Krzysztof Michalski
Bolesna lekcja historii - 77 lat temu w Warszawie od ponad 20 godzin trwało Powstanie Warszawskie - jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów II wojny światowej i jedna z największych jej bitew. Z gościem programu - profesorem Marianem Markiem Drozdowskim z Instytutu Historii PAN, autorem wielu książek poświęconych Powstaniu - między innymi "Powstanie sierpniowe 1944" i "Świat wobec Powstania Warszawskiego 1944", porozmawiamy o relacjach między dowództwem Armii Krajowej, dowództwem Powstania, a rządem londyńskim, a także o sytuacji międzynarodowej - porzuceniu przez sojuszników i o grze aliantów zachodnich ze Stalinem, jaka się wobec Polski toczyła.
W audycji przypomnimy także dramatyczne karty z historii Polskiego Radia i działalności sekcji RA, czyli zespołu Polskiego Radia, który podlegał Delegaturze Rządu na Kraj podczas Powstania. Przedstawię fragment archiwalnego nagrania - wywiadu profesora Macieja Józefa Kwiatkowskiego z Edmundem Osmańczykiem. Radiowcy rozpoczęli nadawanie swoich programów, emitowanych na falach krótkich radia Błyskawica już 9 sierpnia 1944 roku... Dzień wcześniej wyemitowane zostały komunikaty przygotowane przez zespół Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Jednym z najbardziej oczekiwanych był codzienny komentarz "Dzień walki" - Edmunda Osmańczyka, który jako "Jan Gor" donosił, o sytuacji w walczącej Warszawie. Szczególnie poruszający był jego głos 21 września… Edmund Osmańczyk odczytał wtedy dramatyczny i wzruszający tekst - "krzyk o pomoc", który napisał parę godzin po śmierci czteromiesięcznego synka Łukasza, który zmarł na zapalenie płuc w ruinach domu przy ulicy Wilczej.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.
21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry w interpretacji Andrzeja Zaorskiego.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
46 filmów, 59 seansów, 10 polskich premier, 11 lokacji (w tym jedna ukryta) - tak zapowiada się czwarta odsłona Octopus Film Festival. Prócz pokazów filmowych zaplanowane są również warsztaty z pisania scenariusza, prelekcje i spotkania z postaciami ze świata kina. Szczegóły o 9:30 w rozmowie z Grzegorzem Fortuną - Dyrektorem Programowym i współtwórcą festiwalu. W audycji zapowiemy także najnowszą wystawę w Galerii Mieszkanie Gepperta oraz opowiemy o filmie "Metamorfoza ptaków", który otrzymał Grand Prix na Festiwalu Nowe Horyzonty.
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski
10.00-11.00 - Po morzach i oceanach: Benjamin Britten Cztery interludia morskie z opery Peter Grimes op. 33a, Passacaglia z opery Peter Grimes op. 33b, wyk. Ulster Orchestra, dyr. Vernon Handley.
11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy Es-dur K 271 "Jenamy", wyk. Olga Pashchenko - fortepiano, Il Gardellino; Józef Haydn Scena di Berenice Hob. XXIVa/10, wyk. Sandrine Piau - sopran, Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini.
12.05-12.45 - "Płyta na lato" / "Flauto e voce", Jan Nigges, Sibylla Elsing, Baroque Avenue.
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Wspominając Baczyńskiego: Aniela Kmita-Piorunowa, opr. Dorota Gacek
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marin Majchrowski
Koncert Ensemble Marsyas, soliści: Louise Alder - sopran, Christopher Lowrey - kontratenor (Londyn, 29.05.2021)
Georg Friedrich Händel Sinfonia B-dur HWV 339, Tanti strali al sen mi scocchi HWV 197, Sonata g-moll HWV 393, Conservate, raddoppiate HWV 185, Sonata F-dur (op. 1 nr 11) HWV 369, Amarilli vezzosa ('Il duello amoroso') HWV 82
Koncert zespołu Capella Savaria pod dyrekcją Zsolta Kalló - skrzypce, solistka: Andrea Bertalan - flet (Vác, 7.07.2021)
Georg Philipp Telemann Overture-Suite B-dur TWV 55:B5, Koncert e-moll TWV 52:e3
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
W wakacyjne weekendy w zabytkowych wnętrzach Torunia, między innymi w Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty - rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Koncerty symfoniczne, kameralne, recitale, ale też seanse filmowe i wystawy organizowane są już od ćwierć wieku przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. O tym, jaka jest idea Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który w tym roku będzie odbywa się po raz 25-ty oraz jakie wydarzenia znalazły się w programie opowie Karolina Smolarek-Szynal, rzecznik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Podczas audycji odwiedzimy też Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą, gdzie trwa wielka filmowa uczta, czyli 15. Festiwal Dwa Brzegi. W tym roku, po zeszłorocznej odsłonie, nietypowej z powodu pandemii powracają tradycyjne stacjonarne pokazy. Ponadto porozmawiamy o wielkim sukcesie Jana Krzysztofa Dudy w Pucharze Świata w Szachach rozgrywanym w Soczi oraz zajrzymy do Sopotu na wystawę "Ku Wolności - Polska Sztuka XX i XXI w."
17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Andrzej Sułek
Transmisja z festiwalu BBC Proms - koncert Narodowej Walijskiej Orkiestry BBC (początek godz. 20.30)
Henry Purcell (opr. L Stokowski) When I am laid - lament Dydony z opery "Dydona i Eneasz"; Elisabeth Ogonek Cloudline (1989); Camille Saint-Saens Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33; Johannes Brahms IV Symfonia e-moll op 98
Wyk. Guy Johnston - wiolonczela, BBC National Orchestra of Wales, dyr. Ryan Bancroft.
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Władysław Zambrzycki "Kwatera bożych pomyleńców" w interpretacji Jarosława Gajewskiego.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
00.00-01.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć
01.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski
03.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek
04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub folkowy - Wojciech Ossowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański
W audycji m.in. o kosztach naprawy aut elektrycznych, aplikacji oceniającej szkody samochodowe oraz o życiu Schumachera, które trafi na ekrany. Będzie też o jadłospisie Polaków, najbardziej relaksujących utworach oraz hitach w serwisie YouTube.
08.45-09.00 - "Letni salon Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gościem - Paweł Kowal, Koalicja Obywatelska.
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka
W audycji m.in. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, wystawa "Don Kichot" w Białymstoku oraz plenerowa galeria sztuki na Podkarpaciu
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
W audycji m.in. zawody w ramach Balonowego Pucharu Polski, osiedlowe straże pożarne i festiwal w Węgorzewie. Będziemy tez zaglądać na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar
W audycji m.in. przyjrzymy się sposobom monitorowania jakości wody oraz wynikom naszych IQ w czasie pandemii. W spotkaniu z reportażem - "Powstanie Warszawskie" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron
21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Aleksander Gołębiewski
23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst
22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman
Historia Węgrów w Warszawie i zaangażowania Węgrów w Powstanie Warszawskie. Jak wygląda pamięć historyczna na Węgrzech? Opowiedzą o tym Weronika Ilesz z Węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej oraz Tadeusz Pawlicki, reżyser filmu "Węgrzy w Warszawie".
Płyta Tygodnia - "Miło wszystko" / Patrick the Pan
To czwarty studyjny album Patricka the Pana, który jest nie tylko tekściarzem, zdolnym kompozytorem, ale także samodzielnie realizuje nagrania i produkcje. To również album odsłaniający całkowicie nowe oblicze artysty. Płyta jest odwrotnym biegunem do tego, co Patrick the Pan tworzył wcześniej. To przede wszystkim postawienie na prostotę, przebojowość i na pozytywne uczucia, których ciężko było doszukać się w poprzednich wydawnictwach artysty.
Płyta do wygrania w konkursie codziennie po godz. 13.00 w audycji "Muzyczny lunch".
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Rozmowa z Kasią Kmitą - twórczynią wystawy "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę". Wystawa prezentuje papierowe laleczki pochodzące z liczącej 500 elementów kolekcji, którą stworzyła podczas okupacji artystka Janina Giedroyć-Wawrzynowicz dla swojej córki Róży, aby odwrócić uwagę dziewczynki od ponurej rzeczywistości. Wystawa jest wstępem do serialu animowanego.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska
Bierzemy pod lupę adrenalinę: jak to się dzieje, że nagły jej przypływ jest w stanie obdarzyć nas na chwilę wyjątkowymi umiejętnościami? Kiedy się w nas wyzwala i w jaki sposób ratuje nam życie, np. po użądleniu pszczoły i w sytuacjach stresowych?
14.00-15.00 - "Po kolei" - Oliwia Krettek
Kolej na inną kolej! Jednak tym razem nie będzie to zwykły pociąg, którym jeździmy codziennie do szkoły, pracy czy raz w roku na wakacje. Sprawdzimy jakie mogą być inne rodzaje kolei. Opowiemy m.in. o wiszącym na jednej szynie pociągu w Niemczech i pociągach magnetycznych w Azji. Spróbujemy też przekonać Was, że poruszanie się pociągiem za granicą ma sporo plusów i wcale nie jest takie drogie, jakby się wydawało.
19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kuba Sojka
Nowości ze świata polskiej muzyki elektronicznej, usłyszymy utwory takich artystów i projektów jak Vacos Malcolm, Fau czy Gall. Będziemy także rozdawać wejściówki na Drum Basstion Festival, nad którym Czwórka objęła patronat.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Skoro jest lato, to wybieramy się na plażę! Będziemy się opalać, budować zamki z piasku, pływać w wodzie, odbijać piłkę plażową, ale to wszystko trzeba robić bardzo uważnie, żeby zagwarantować bezpieczeństwo sobie i ludziom dookoła nas.
17.00-18.00 - "Skarbonka" - Tym razem wybierzemy się do Luksemburga! Należy do czołówki w rankingu najbogatszych krajów pod względem PKB na głowę. A co spowodowało, że jedno z najmniejszych Państw świata i Europy (tylko 2500 tys. km) jest tak bogate? Odpowiedź w audycji.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Opowieści o sierpniu. Czy są przysłowia związane z sierpniem? Może jakieś legendy? Świąt i wydarzeń historycznych jest wiele, a niektóre z nich poznamy w poniedziałek.
21.00-23.00 - "Strefa Rodzica" - Czy książki mogą zmieniać świat na lepsze? Pytanie nie "czy", ale "jak", bo to już się dzieje! Ponad 2 miliony zebranych książek, ponad 1200 bibliotek i pół tysiąca przeszkolonych bajko-edukatorów - to imponujący bilans sześcioletniej działalności Fundacji Zaczytani.org. Być może nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, że kiedyś skorzystaliście z inicjatywy organizowanej przez tę fundację, np. z Zaczytanej Biblioteki podczas pobytu w szpitalu.* Jak znaleźć Zaczytaną Bibliotekę w najbliższej okolicy?* Czym jest idea bookcrossingu i jak sprawdza się ona w Polsce?* Gdzie rozstawione są Zaczytane Ławki?* Czym jest bajkoterapia i jak pracować za jej pomocą z książkami?* Po co nam w ogóle książki w czasach komunikacji wizualnej?* Jak ebook może zmienić społeczne nastawienie do równości płci?* Czy to my powinniśmy szukać książek czy raczej książki nas?O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszej Strefie Rodzica z przedstawicielkami Fundacji Zaczytani.org. Naszymi gośćmi będą: Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.
19.10 - "Książka do poduszki" - "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski.
08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska
Bohaterem audycji będzie Krzysztof Jabłoński - laureat III nagrody na XI Konkursie Chopinowskim (1985). W programie zabrzmią Wariacje B-dur op. 2 (nagrane dla wytwórni Bearton) oraz Etiudy op. 25 (NIFC) Fryderyka Chopina.
18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś
W audycji usłyszymy m.in. Koncert potrójny C-dur Beethovena w efektownym wykonaniu Dmitrija Sinkowskiego, Alexandra Rudina, Alexeia Lubimova i orkiestry Musica Viva pod batutą Alexandra Rudina oraz monumentalne Trio fortepianowe Es-dur nr 2 D929 Schuberta z najnowszej płyty fińskiego tria Höbarth - Rudin - Häkkinen.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Pełną niespodzianek audycję poświęconą chopinowskim motywom w szeroko rozumianej pop-kulturze - wypełnią piosenki rockowe, hip-hopowe i popowe. Wśród wykonawców: Kaliber 44, Scylla, Alicia Keys oraz Queenz of the Piano.