Polskie Radio

Kosztowna interwencja. Amerykanie wydali biliony dolarów na wojnę w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 13:45
Prowadzona przez Stany Zjednoczone od 2001 r. interwencja w Afganistanie kosztowała 2,26 bln dolarów - przekazała agencja Associated Press. AP powołuje się na analizę prestiżowego Uniwersytetu Browna, prowadzoną w ramach projektu Costs of War (koszty wojny). Eksperci szacują, że jej rzeczywisty koszt wyniesie ponad 4 bln dolarów.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: Nate Derrick / Shutterstock

Jak przypomina agencja AP, interwencja w Afganistanie była najdłuższą amerykańską wojną w historii. Była też prowadzona na kredyt. Z tego powodu, pomimo wycofania się wojsk amerykańskich z Afganistanu i zakończenia misji, USA wciąż będą za nią płacić.

ZOBACZ TAKŻE
talib 1200 pap.jpg
Afganistan znów pod rządami talibów. Jak rozpoczął się konflikt, który zatoczył koło?

Największe koszty dopiero przed Ameryką

Akademicki projekt Costs of War wylicza, że na łączną sumę 2,26 bln dolarów operacji w Afganistanie i Pakistanie złożyło się: 933 mld budżetu wojennego Departamentu Obrony USA, 530 mld szacunkowych odsetek od pożyczek wojennych, 443 mld dopłat do budżetu Departamentu Obrony USA, 296 mld przeznaczonych na opiekę medyczną weteranów i 59 mld budżetu wojennego Departamentu Stanu USA.

Czytaj także:

Prof. Linda Blimes, wykładowczyni Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że interwencja w Afganistanie jest najdroższą wojną w amerykańskiej historii, a jej koszt rzeczywisty wyniesie pomiędzy 4, a 6 bln dolarów. Szacunki Blimes biorą bowiem pod uwagę również koszty społeczne jak: długotrwała opieka medyczna weteranów, odszkodowania dla rodzin, renty inwalidzkie. Wykładowczyni ostrzega, że największe koszty są dopiero przed amerykańskimi podatnikami.

Tysiące ofiar śmiertelnych

Poza kosztami materialnymi, wojna w Afganistanie przyniosła także śmierć tysięcy ludzi. Według danych Uniwersytetu Browna z 2019 roku, od października 2001 roku w interwencji zbrojnej zginęło ponad 64 tys. wojskowych, w tym ponad 2300 żołnierzy amerykańskich.

Liczba zabitych lub rannych cywilów według Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) wyniosła ponad 110 tys. osób. UNAMA zaczęła systematycznie zliczać ofiary konfliktu dopiero od 2009 roku. 

ms

Czytaj także

Amerykańskie media bezlitosne dla Bidena. "To jego katastrofa polityczna"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 10:34
Obrazki z chaosu i ludzkich dramatów rozgrywających się na przepełnionych lotnisku w Kabulu szybko obiegły cały świat. Choć o wycofaniu wojsk USA z Afganistanu mówiono od dawna, nikt nie spodziewał się, że zostanie to przeprowadzone w tak chaotyczny sposób. Amerykańskie media nie pozostawiają "suchej nitki" na prezydencie Joe Bidenie.
rozwiń zwiń