Polskie Radio

"Cafe Muza" i "Co Was kręci". Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 19:00
Od kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać oraz o sporach wokół Zofii Kossak-Szczuckiej. Wieczorem słuchowisko "Gwiazda" z mistrzowską rolą Tadeusza Łomnickiego oraz retransmisja z festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nomad_Soul
logo

22.00-23.00 - "Klasyczne Lato z Radiem" - zaprasza Adam Rozlach

Pierwsza relacja z XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". Posłuchamy najciekawszych fragmentów festiwalowych występów i zaprosimy na kolejne koncerty tego muzycznego święta, które potrwa do 31 sierpnia br.


logo

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Anette - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.30 - "Cafe Muza" / Krystian Adam Krzeszowiak - aud. Jakuba Kukli

12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz 

Juhani Karila "Polowanie na małego szczupaka", Tove Ditlevsen "Trylogia kopenhaska"
Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk 

Francesco Maria Veracini III Uwertura B-dur, wyk. L’arte dell’arco, dyr. Federico Guglielmo; Jan Sebastian Bach III Partita na skrzypce solo E-dur BWV 1006, wyk. Amandine Beyer - skrzypce; Ludwig van Beethoven Szkockie pieśni ludowe op. 108, wyk. Rufus Müller - tenor, Hammer Clavier Trio; Gioacchino Rossini VI Sonata a quattro D-dur, wyk. Ensemble Explorations, dyr. Roel Dieltiens; Carolus Antonius Fodor Koncert fortepianowy g-moll op. 12, wyk. Arthur Schoonderwoerd - fortepian, Ensemble Cristofori 

17.00-19.00 - "Party-tur" - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Słuchowisko na lato" / Helmut Kajzar "Gwiazda", reżyseria Zdzisław Wardejn, realizacja akustyczna Sławomir Pietrzykowski

Występuje Tadeusz Łomnicki

Słuchowisko według sztuki pod tym samym tytułem. Rolę tytułowej gwiazdy, czyli aktorki, gra Tadeusz Łomnicki. Jej rolą życia jest jej własne nieudane życie. Próba pokazania procesu dezintegracji osobowości

20.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Róża Światczyńska, w studiu Magdalena Łoś

Retransmisja z festiwalu "Chopin i jego Europa"
Recital Erica Lu z Filharmonii Narodowej (22.08.2021, godz. 17.00)
Franciszek Schubert Sonata fortepianowa a-moll D.784; Fryderyk Chopin  Nokturn c-moll op.48 nr 1, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22; Franciszek Schubert Sonata fortepianowa A-dur D.959;
Wyk. Eric Lu - fortepian

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzi Piotr Metz

John Lennon "Plastic Ono Band"
George Harrison "All Things Must Pass"


logo

00.00- 02.00 Potrójne Pasmo Przenoszenia - Michał Margański 

02.00 - 04.00 Polarny w tropikach – Michał Pomianowski

04.00 - 06.00 Ranny wzmacniacz - Grzegorz Hoffmann 

06.00 - 08.00 Muzyczne rozmowy – Marcin Witan

08.00 - 09.00 Bed & Breakfast - Piotr Firan/Raf Uzar

09.00 - 10.00 Zagadkowa Niedziela - Katarzyna Stoparczyk 

Zagadki i ciekawostki da dzieci. Albert Kwiatkowski o bajkach i legendach perskich, kotach perskich, najdroższej przyprawie świata i magicznej zupie asz. 

10.00 - 11.00 Leniwe przedpołudnie – Anna Popek 

Debiutancka płyta Radka Polakowskiego – o Sejnach, wspomnieniach i wychowywaniu dzieci z autyzmem – Radek Polakowski. Fundacja Podaj Dalej - Zuzanna Janaszek Maciaszek. Koncerty w Kielcach (Paweł Kotla) i w Zamościu (Sławomir Chrzanowski). 

11.00 - 13.00 Muzyczne podróże - Raf Uzar i Małgorzata Jakubowska

13.00 - 13.45 Trójka literacka - Magdalena Złotnicka

Rozmowa o Beacie Obertyńskiej, poetce nieco zapomnianej. W tym roku jej wiersz pojawił się na maturze. Jest również autorką niesamowitych wspomnień łagrowych w „W domu niewoli”.

Gość: dr Marek Klecel – historyk literatury

13.45 - 14.00 Kwadrans Leszka Długosza 

14.00 - 16.00 Do trzech razy nuta - Roman Dziewoński

16.00 – 17.00 Czy już Państwo słyszeli? – Justyna Grabarz

17.00 - 19.00 Trzecia Strona Medalu – red. sportowa 

19.00- 20.00 Koncert w Trójce - Zofia Sylwin 

Editors – retransmisja z 3.11.2019

20.00 - 20.45 Scena Teatralna Trójki – wyd. Wojciech Dorosz

TOMASZ MAN – „KIEDY BYŁEM MAŁYM CHŁOPCEM” – fantazja na temat pewnego epizodu z historii zespołu BREAKOUT. Jest końcówka lat 60, rodzi się polski rock i ważną role odgrywa TADEUSZ NALEPA. Słuchowisko miało premierę w 2019. Reprezentuje Trójkę na tegorocznym festiwalu Dwa Teatry. Słuchowisko poprzedzi rozmowa z reżyserem. 

21.00 - 00.00 Ciemna Strona Mocy - Aleksandra Kaczkowska 


logo


19.06 - "Życie z duszą czy bez?" - Filip Memches  

Spory wokół Zofii Kossak-Szczuckiej. Powieściopisarka i publicystka była współzałożycielką dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom "Żegota". Gościem Polskiego Radia 24 będzie literaturoznawca, prof. Maciej Urbanowski. 

22.00 - "Poczytnik" - Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

W serii "Wojny Kulturowe przeciw Polsce" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury ukazała się książka pt. "Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917-1945" autorstwa prof. Tadeusza Rutkowskiego, który będzie gościem Polskiego Radia 24.

..

Czwórka na Śródlądowych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym. 

22 sierpnia w Nieporęcie, na plaży miejskiej, najlepsi ratownicy z całej Polski zmierzą się w 10 konkurencjach indywidualnych i drużynowych, będących symulacjami rzeczywistych akcji ratunkowych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. To jedyna tego typu impreza na Mazowszu. Przyjdź, spotkaj ekipę Czwórki i sprawdź jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Więcej informacji o wydarzeniach na czworka.polskieradio.pl

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Hanna Dołęgowska

Zapraszamy na rozmowę o przyszłość kadry kiteboardningowej Polski w perspektywie igrzysk olimpijskich  w Paryżu w 2024 roku. Gościem będzie Tomek Janiak, zawodnik i trener polskiej kadry.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Co jedzą bywalcy agroturystyk. Ich właściciele zapraszają do wspólnego stołu, opowiadają o tym, kim są, jak odnaleźli swoje miejsce na Ziemi, dlaczego wybrali życie na wsi, jak wyglądała ich kulinarna droga, co ich inspiruje i dlaczego goszczenie i karmienie ludzi sprawia im taką przyjemność…

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik

Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać? Czy paleolityczni łowcy mamutów byli czyściochami? Jak różnił się makijaż oczu starożytnych Rzymianek i Egipcjanek? Dlaczego stare wychodki są kopalnią wiedzy o dawnym życiu? Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Krzemińską - autorką książki "Dawniej ludzie żyli w brudzie".

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert - Harper

Nowojorczyk Spencer i zapowiedź jego albumu dla firmy 4AD, Scrimshire, nowa EP-ka Dreamcastmoe, Anushka, nagrania krajowej oficyny The Very Polish Cut Outs, Joy Orbison, a także Amerykanin Todd Edwards, czyli legenda muzyki klubowej i jego klasyczne, pionierskie garage'owo-house'owe dokonania które niezmiennie imponują i inspirują.  


PRD logo 

09.00 - "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - FESTIWAL SKOWRONECZEK

Relacja w przesłuchań Festiwalowych - rozmowy z uczestnikami wydarzenia. Zaproszenie na niedzielny koncert Finałowy.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Spotkanie z Katarzyną Kozłowską, autorką serii książek o Felusiu i Guciu.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Gość: Katarzyna Jackowska-Enemuo, autorka książki "Tkaczka chmur". Baśń o nieuchronności śmierci, o stracie, o chorobie, o tym z czym trudno się pogodzić bez względu na to ile mamy lat. Opowieść powstała po śmierci córki autorki.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - Damian Sikorski zaprasza na wieczór z muzyką bluesową. W Polskim Radiu Dzieciom zagoszczą te starsze kompozycje np. z repertuaru Johna Lee Hookera w 104. rocznicę urodzin słynnego  bluesmana, wokalisty, gitarzysty i kompozytora. Był wielkim źródłem inspiracji dla wielu zespołów startujących w latach 60. i nie tylko, między innymi: The Animals, The Rollings Stones, Them, Yardbirds, Canned Heat czy The Doors. Swoją pierwszą solową płytę nagrał w roku 1948. Ponadto pojawią się współcześni artyści, którzy sięgają po muzykę bluesową m.in Mrozu, Robert Cichy, Piotr Zioła i Natalia Przybysz.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej - wyjątkowy audiobook na wakacje dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Czyta Adam Ferency.​ 


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzaty Pęcińskiej [PREMIERA]

W programie audycji jedna z sonat kameralnych Haendla, a potem m.in. Wielki Sekstet C-dur Ferdynanda Riesa, w którym ten najwybitniejszy uczeń Beethovena świetnie łączy styl Beethovenowski ze stylem brillant, a także Sonata A-dur na skrzypce i fortepian z tym najsłynniejszym miłosnym motywem, który tak zachwycił Prousta, dając początek frazie Vinteuila.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej [PREMIERA]

Podobno z każdym kolejnym etapem konkursu Maurizio Pollini coraz bardziej odsłaniał swój talent. Podczas recitalu pokonkursowego - zdaniem Jana Webera - bliski już był ideału. Zapraszamy na Romantyczne weberiana czyli antenowe powroty Jana Webera, w których wrócimy do występu włoskiego artysty zarejestrowanego zaledwie kilka dni po zakończeniu VI edycji Konkursu Chopinowskiego. Zabrzmi Appassionata Ludwiga van Beethovena, I zeszyt Obrazów Claude’a Debussy’ego, nie zabraknie również utworów patrona naszego radia. 

22.00 - "Z archiwum Polskiego Radia" - Dariusz Marciniszyn [PREMIERA]

Bohaterem audycji będzie Luigi Carroccia - uczestnik eliminacji do tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Usłyszymy dusznicki recital artysty z 2018 roku.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU