09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Daniel Wydrych
Odwiedzimy Kampinoski Park Narodowy. Będzie i o przyrodzie, w końcu to płuca stolicy i największy taki kompleks leśny w Europie blisko wielkiego miasta. Będzie też o sporcie bowiem rusza tam cykl spotkań edukacyjno-sportowych w ramach projektu "EKOatleci w Parkach Narodowych" Ministerstwa Klimatu i Środowiska i PZLA.
Poza tym nasze codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", Turystyczna Listę Przebojów.PL, kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch." oraz akcja "Moje archiwum".
LATO Z RADIEM 2021 >>
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.
21.45 - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w wykonaniu Mieczysława Czechowicza (Radiobook)
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
W Poranku Dwójki wybierzemy się na festiwal filmowy, podczas którego przede wszystkim słucha się muzyki - Grand Prix Komeda - Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. O szczegóły tegorocznej, 10. odsłony zapytamy Marię Szeląg, dyrektorkę Ostrowskiego Centrum Kultury oraz Łukasza Maciejewskiego - dyrektora artystycznego wydarzenia.
23 sierpnia to rocznica zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow. O tym porozumieniu porozmawiamy z dr. Jerzym Rohozińskim, historykiem, adiunktem w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego, autorem książki "Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego".
Początek o godz. 8.30. W audycji podsumujemy także Festiwal Nowe Horyzonty.
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Magdalena Łoś
10.00-11.00 - Toskania
11.10-12.00 - Jaques Ibert Divertissement, wyk. c/o chamber orchestra; Astor Piazzolla 6 Tango-études, wyk. Sándor Rigó - saksofon altowy, Christina Leeb-Grill - fortepian
12.05-12.45 - Płyta na lato: Max Emanuel Cencic, Julia Lezhneva, Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus - Nicola Porpora Germanico in Germania
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności - Rafał Augustyn
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska
Víkingur Ólafsson - fortepian, Philharmonia Orchestra, dyr. Paavo Järvi (Festiwal BBC Proms, Royal Albert Hall, Londyn, 14.08.2021)
Sergiusz Prokofiew I Symfonia D-dur op. 25 ('Klasyczna'); Jan Sebastian Bacha Koncert klawesynowy f-moll, BWV 1056; Wolfgang Amadeus Mozart 24. Koncert fortepianowy c-moll, K. 491; Dymitr Szostakowicz IX Symfonia Es-dur, op. 70; Symphony No. 9 in E flat, op. 70
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Zapraszamy do magicznej, muzycznej podróży w fascynujący i zadziwiający świat Brunona Schulza. Nie zabraknie w nim surrealistycznych wizji, zmysłowych fantazji, porywających rytmów i oszałamiających kolorów. Taki będzie koncert "Sanatorium pod klepsydrą", który odbędzie się już 23 sierpnia w ramach Festiwalu Warszawa Singera. Opowiada o nim Izabela Teodorkiewicz - wicedyrektor do spraw programowych festiwalu.
Bohaterami audycji będą też I Bronzi di Riace, czyli Brązy z Riace - dwa greckie posągi z V w. p. n.e., które niemal pół wieku temu odnaleziono na dnie morza we włoskiej Kalabrii. O tym niezwykłym zdarzeniu opowiada Małgorzata Członkowska-Naumiuk.
Odwiedzamy też Trójmiasto - Sopot, gdzie trwa święto teatru dokumentalnego, czyli 10. Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction oraz Gdańsk, w którym za sprawą 13. Gdańskiego Festiwalu Tańca w Klubie Żak - króluje taniec.
Nie zabraknie też akcentów filmowych czyli informacji o zakończonym właśnie Festiwalu Nowe Horyzonty.
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Roża Światczyńska, w studiu Ewa Szczecińska
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" - transmisja z Filharmonii Narodowej
Josef Mysliveček Sinfonia z opery Ezio; Wolfgang Amadeus Mozart
Balletmusik z opery Idomeneo KV 367; Der Schauspieldirektor KV 486
Wyk. Nikola Hillebrand - sopran, Giulia Semenzato - sopran, Krystian Adam - tenor, Luigi de Donato - bas, Collegium Vocale, Collegium Vocale 1704, dyr. Vaclav Luks
19.30-20.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wszystkie gatunki Lema: Racjonalna bio-maszyna, czyli człowiek - antropologia Stanisława Lema - aud. Michała Nowaka
W esejach Lema widać dwie wyraźne inspiracje dotyczące ujęcia człowieka. Z jednej strony teoria ewolucji, z drugiej cybernetyka. Próba ich połączenia zawiodła Lema do koncepcji ewolucji człowieka zbieżnej z mniej więcej o 20 lat późniejszym transhumanizmem. Chodzi o przejęcie przez ludzi kontroli nad własnym rozwojem, do czego ma zostać zaprzęgnięta technika.
Jakie wiążą się z tym problemy etyczne? Czy nowa wersja człowieka może być istotnie lepsza lub szczęśliwsza?
Gość: prof. Jakub Gomułka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Elif Shafak "Czterdzieści zasad miłości", czyta Katarzyna Herman.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
00.00 - 01.00 Nocny przegląd myśli – Michał Kirmuć
01.00 - 03.00 Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski
03.00 - 04.00 Strefa rokendrola wolna od angola – Michał Owczarek
04.00 - 06.00 Trójka budzi: Klub Folkowy - Wojciech Ossowski
06.00 - 08.45 Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański
W audycji m.in.:
6:15 - Tajemnica uśmiechu Mony Lisy – do jakich wniosków, na przestrzeni wieków, doszli naukowcy, lekarze i psychoterapeuci?
7:15 i 7:20 – Jakie są rodzaje uśmiechu, czym się charakteryzują, jak je rozpoznać i jak się ich nauczyć? Cz. 1 i 2
08.45 - 09.00 Letni Salon Trójki – Bartłomiej Graczak
gość: Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska)
09.00 - 11.00 Trójka przed południem – Katarzyna Cygler
W audycji m.in.:
9.30 Jak zmieniały się marzenia i oczekiwania związane z podróżami do uzdrowisk, po co – oprócz polepszenia zdrowia – jeżdżono kiedyś do wód i jak spędzano tam czas? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na wystawie poświęconej historii uzdrowisk w Europie. Wystawę można oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu
GOŚĆ: Paulina Suchecka, kuratorka wystawy
10:35 10-letnia Martyna Gruca z Kąclowej w Małopolsce jest najmłodszą polską stypendystką Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Dziewczynka, która urodziła się z niedorozwojem rąk maluje w ten sposób od 3. roku życia i co roku robi olbrzymie postępy.
11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Mateusz Drozda
W audycji m.in.:
11.30 Niezła historia - dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Piotr Łodej
23.08.1939 r. pakt o nieagresji. Ribbentrop- Mołotow –omówienie.
12.15 - To historia o współczesnym „kopciuszku” i sile jednego, internetowego wpisu. Emeryt z Krakowa dorabiał, czyszcząc wycieraczki samochodowe. Oferował rzetelną usługę za niewielkie pieniądze. Jedna z klientek, w dowód wdzięczności, zareklamowała usługi emeryta w mediach społecznościowych. Po jednym wpisie ustawiła się kolejka chętnych do wymiany wycieraczek. Krakowski emeryt, nie tylko dorobi do skromnej emerytury ale ma przede wszystkim kontakt z ludźmi.
14.15 - Chcieć to móc. Mieszkaniec bieszczadzkiej Tarnawy Górnej, Ryszard Smorul - elektryk i pasjonat lotnictwa, zbudował w domowym warsztacie samolot. Maszyna – Weedhooper, jest już po pierwszych próbach - złożona w garażu, czeka na kolejne.
15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki - Witold Lazar
W audycji m.in.:
15.50 Szczyt Krymski, Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie;
16.10 - Sytuacja w Afganistanie. Rozmowa z Wojciechem Cegielskim IAR
16.40 - Sytuacja na granicy z Białorusią. Reżim Łukaszenki wysyła na granice Unii Europejskiej, migrantów m.in. z Iraku, Afganistanu i innych krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu - polityczne komentarze, po posiedzeniu BBN.
16.50 – Strajk niemieckich maszynistów, czy odczujemy w Polsce? - IAR
17.20 - Pożary na południu Europy. Polscy strażacy pomagają Grekom. Odprawa kolejnej grupy;
17.45 - Zaprawy, przetwory, małe spożywcze manufaktury. Zapasy na zimę czy pomysł na biznes ;
18.45 - Reportaż „Cierń w Sercu Warszawy” - Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Obrona Pasty. Losy obrońców Pasty, którzy w miniony piątek upamiętnili 77 rocznicę Powstania Warszawskiego.
19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki – Marek Wiernik
21.00 - 22.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn-Wróblewski
22.00 - 23.00 Klub Trójki – Łukasz Jasina/
W poniedziałkowym „Klubie Trójki”, Łukasz Jasina porozmawia z Patrykiem Kugielem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o konflikcie w Afganistanie. Każda wojna ma swoje konteksty, a w tej afgańskiej jest ich naprawdę dużo.
23.00 - 00.00 Serdeczne dźwięki - Mateusz Krautwurst
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman
Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.

Płyta Tygodnia - Belmondo to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej rap sceny. Autor nośnych wersów, które dostały się wprost do potocznego języka i za które pokochali go odbiorcy. Jego najnowszy album zatytułowany jest "Hustle As Usual EP". Belmondo wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki na Festwialu Up To Date w Białymstoku.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska
Obce drzewa atakują? W mediach społecznościowych można przeczytać propozycje rozsypywania w dowolnym miejscu pestek po zjedzonych owocach. To bardzo niebezpieczne dla przyrody działanie i prosta droga do inwazji biologicznej. Jak obce gatunki drzew wypychają te rodzime?
14.00-15.00 - "Po kolei" - Oliwia Krettek
Świat kolei okiem pasażera. Sprawdzimy, czy ludzie jeszcze nawiązują relacje podczas kolejowych wojaży, czy raczej większość pasażerów zamyka się w swoim świecie. Usłyszymy ciekawe „przedziałowe” historie, które czasem kończą się w momencie dojazdu na stację docelową, a czasami trwają dłużej.
17.00-19.00 - "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" - Kuba Marcinowicz
Tik Tok zyskał na popularności na przełomie 2019 i 2020 roku. Od tamtej pory filmiki znanych TikTokerów obiegły sieć również na Facebooku i Instagramie. Jaka muzyka i układy taneczne najbardziej się utrwaliły? Które tiktokowe piosenki stały się najbardziej rozpoznawalne? Co jest jeszcze modne, a czego już lepiej nie pokazywać? Jakie sztuczki w filmikach zapewniają największą oglądalność?
19.00 -20.00 - "Wieczór Rezydentów" - Duet Czeluść
Zapraszamy na muzyczne podsumowanie krakowskiego Czeluść Festival.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Razem ze słuchaczami odwiedzimy brytyjskie Królewskie Ogrody Botaniczne. To tam można spacerować ponad wierzchołkami drzew. To pomoże objaśnić Misiowi naturę i to które drzewa maja liście a które igiełki.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Pomysły na spędzenie czasu ostatnich dni wakacji, nawet jak już jesteśmy w domu.
Dla rodziców:
23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W plenerowym studiu Polskiego Radia Dzieciom pojawi się Kasia Moś. Opowie o najnowszej płycie wydanej przez Agencję Fonograficzną Polskiego Radia, o fascynacji Moniuszką, ale i twórczością Kasi Sobczyk (obie pochodzą z Bytomia). Wśród nowości trochę brzmień metalowych za sprawą teksańskiego Eternal Champion, szwedzkiego Scarlet i niemieckiego gotycko-metalowego bandu prowadzonego przez Scarlet Dorn. Będzie też solowy album klawiszowca Riverside, Michała Łapaja, drugi oficjalny polski Tribute To Depeche Mode i nowe płyty od Alvaro Soler i Marka Ronsona.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.
19.10 - "Książka do poduszki" - "Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda".

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek
W programie o związkach polskiej literatury i muzyki. Pierwszy odcinek audycji poświęcony będzie Chopinowi Stanisława Przybyszewskiego.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Chop-in-pop #24 - skupia się na GŁOSACH, a więc wokalne i wokalno-instrumentalne odczytania muzyki naszego Patrona, z tekstem lub bez, z efektami elektronicznymi i bez, jazzowo i popowo, tanecznie i refleksyjnie: zaśpiewa m. in. zespół Me Myself & I, będzie John Link Project, a także Urszula Dudziak, Justyna Steczkowska, Anna Maria Jopek, Maureen McGovern, jak również Natalia Kukulska. Kobieco i polsko, dla Ciebie Polsko. Muzycznie - raczej łagodnie i przystępnie.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Bohaterem audycji będzie Van Cliburn - amerykański zwycięzca pierwszego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (1958). W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Etiudę c-moll op. 10/12 "Rewolucyjną" oraz III Scherzo cis-moll Fryderyka Chopina, Sonatę h-moll Franciszka Liszta, Sonatę C-dur KV 330 Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także VI Sonatę fortepianową A-dur op. 82 Sergieja Prokofiewa.