Polskie Radio

Czytelnictwo, rozrywka, wydarzenia kulturalne. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 21:00
Jakie są najnowsze formy powitań i najlepsze aplikacje do strojenia instrumentów oraz czym jest certyfikat dla małych księgarni. Przyjrzymy się mazurkom Chopina: ich subtelności a także jak ważne jest zrozumienie podskoków i sens kręcącej się spódnicy. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Autor: Syda Productions
logo


09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W audycji przeniesiemy się w czasie o niemal 4000 lat! W pobliżu Jasła znajduje się bowiem Karpacka Troja - starodawne grodzisko, które funkcjonuje dziś jako skansen. Odwiedzimy je z naszym reporterem Maćkiem Waleckim, który nauczy się robić naczynia gliniane i strzelać z łuku.

Poza tym nasze codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", Turystyczna Listę Przebojów.PL, kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch." oraz akcja "Moje archiwum".

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

IV rozbiór  Polski. 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie został podpisany sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji. Pakt ten zawierał  także tajny protokół, którego konsekwencje nazywa się IV rozbiorem Polski. Treść tajnego protokołu była znana rządowi Stanów Zjednoczonych już 24 sierpnia, jak wynika m.in. z pamiętników amerykańskiego dyplomaty Charlesa Bohlena. Czy agresji Niemiec na Polskę można było uniknąć? O tym prof. Rafał Habielski - historyk UW.

"Waleczne z gór". Przed nami kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Ponad 80 lat od tego wydarzenia Agata Puścikowska w książce "Waleczne z gór" odkrywa nam współczesnym, nieznane szerokiej publiczności, historie bohaterskich góralek walczących z Niemcami w latach 1939-45. To opowieść o mieszkankach Podhala, Pienin, Orawy, Spiszu, Gorców. Symbolem walczących góralek jest na pewno Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska Armii Krajowej, więziona w zakopiańskiej katowni Palace, stracona przez gestapo. Wiele z nich to postaci nieznane, wśród nich Helena Błażusiakówna   osiemnastolatka, która w celi niemieckiego więzienia wyryła słowa modlitwy, do której Henryk Górecki  napisał "Symfonię pieśni żałosnych" w 1976 roku, czy Józefa Mikowa, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej na terenie Polski i Słowacji, zgładzona w 1942 roku. W jakich strukturach walczyły bohaterskie góralki, jakie misje realizowały, jakie były ich losy, kiedy zostały schwytane przez Niemców, jak liczna grupa włączyła się walki, ile z nich zginęło, co pomogło te postaci przywrócić pamięci po ponad 80 latach? O tym w rozmowie z Agatą Puścikowską.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w wykonaniu Mieczysława Czechowicza (Radiobook)

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara. 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Prezentacja sześciogodzinnej, ambientowo-eksperymentalnej kompozycji "O godzinie ∞", koncert tajemniczego polskiego kompozytora muzyki elektronicznej Andrzeja Nowaka, przedstawienie na jednym z warszawskich podwórek ilustrujące różne podejścia do hip-hopu - to kilka punktów Festiwalu Ephemera, o którym porozmawiamy z jego dyrektorką Gosią Płysą. Początek o godz. 9.30.
​W Poranku Dwójki wejdziemy także na pokład statku Santa Maria, wiernej repliki łodzi, która znajduje się w Muzeum - Pracowni Literackiej im. Arkadego Fiedlera. Będziemy także na łódzkim Festiwalu Teatralnym Retroperspektywy. Jak w każdy wtorek - felieton językowy. Tym razem Bartek Chaciński przytoczy najnowsze formy powitań.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - Londyn

11.10-12.00 - Johannes Brahms Serenada A-dur nr 2 op. 16, wyk. Budapest Festival Orchestra, dyr. Ivan Fischer; Jean-Baptiste Senaillé Sonata c-moll op. 1 nr 5, wyk. Théotime Langlois de Swarte - skrzypce, William Christie - klawesyn

12.05-12.45 - Płyta na lato: Lang-Lang - Johann Sebastian Bach Wariacje Goldbergowskie

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności - Rafał Augustyn

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Sabine Devieilh - sopran, Mozarteum Orchestra, Salzburg, dyr. Ivor Bolton Mozarteum, Grand Hall, Salzburg, 8.08.2021)
Wolfgang Amadeus Mozart Sinfonia Concertante Es-dur, K. 297b, na obój, klarnet, róg, fagot i orkiestrę ; Alcandro, lo confesso - Non sò d’onde viene, K. 294; O zittre nicht, z 'Czarodziejskiego fletu, K. 620' Die Zauberflöte; Vorrei spiegarvi, oh Dio!, K. 418; 38. Symfonia D-dur, KV 504 "Praska"

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Trzy dni wypełnione muzyką geniusza z Salzburga, niecodzienne wykonania i naturalna sceneria czasów mozartowskich - tak w dużym skrócie można opisać XVI Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, który już 26 sierpnia rozpocznie się w Gdańsku. O tym wielkim święcie muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta, która rozbrzmiewać będzie w Parku Oliwskim i Archikatedrze Oliwskiej porozmawiamy z Janem Łukaszewskim, dyrektorem Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.

Opowiemy też o programie realizowanym przez Instytut Książki - "Certyfikat dla małych księgarni". Jaka jest jego idea i kto może wziąć w nim udział - o tym porozmawiamy z prof. Krzysztofem Koehlerem, Zastępcą Dyrektora Instytutu Książki ds. programowych.

W audycji zdradzimy też, co kryje się pod frapującym hasłem "Zaprojektuj Europę od nowa - Nowy Europejski Bauhaus".

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Dorotą Kozińską - aud. Doroty Gacek

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Róża Światczyńska, w studiu Krzysztof Dziuba

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" - retransmisja recitalu Angeli Hewitt z Sali Wielkiej Zamku Królewskiego

(odtworzenie z godziny 17.00 o 19.30)

Johann Sebastian Bach Preludium i Fuga a-moll BWV 894; Wolfgang Amadeus Mozart Sonata D-dur KV 284; Fryderyk Chopin Nokturn f-moll op. 55 nr 1, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Scherzo E-dur op. 54.Wyk. Angela Hewitt - fortepian

19.30-20.00 - "Rozmowy po zmroku" / O Alinie Margolis - Edelman - aud. Moniki Pilch

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Elif Shafak "Czterdzieści zasad miłości", czyta Katarzyna Herman.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jerzy Pilch "Dziennik", czyta Adam Ferency.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo
00.00- 02.00 Od punka do Franka – Radosław Okrasko 

02.00 - 03.00 Annały Migały - Michał Migała

03.00- 04.00 Klub Trójki - powtórka z poniedziałku – Łukasz Jasina

04.00 - 06.00 Trójka budzi: Soul, funk, r’n’b – Justyna Grabarz

06.00 - 08.45 Pora na Trójkę - Łukasz Ciechański 

Jednym z najbardziej irytujących nas insektów są komary. Do czego właściwie potrzebne są te owady?

Dlaczego wykonując samochodem trudne manewry ściszamy radio? Czy ten odruch dotyczy wszystkich i czy jest naturalny?

08.45 - 09.00 Letni Salon Trójki – Marcin Jagiełowicz

Gość: Kamil Kłysiński, Ośrodek Studiów Wschodnich

09.00 - 11.00 Trójka przed południem – Katarzyna Cygler

"Zapiski przy sztaludze" – wystawa  opowiada o znajomości Henryka Sienkiewicza z trzema wybitnymi malarzami – Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim. Gość: Łukasz Wojtczak, kurator wystawy

W Świnoujściu wystartował najstarszy i jeden z największych w Polsce interdyscyplinarnych festiwali artystycznych - FAMA 2021. Gość: Daniel Źródlewski, PR Festiwalu

11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Mateusz Drozda

550 km/h - prędkość nieosiągalna na torach. Polski start-up pracuje nad systemem, który pozwoliłby pociągom lewitować, czyli wynieść polską kolej na nieosiągalny dotąd poziom. Dosłownie. Na czym polega system kolei magnetycznych?

W 1854 r. rozpoczyna się era chipsów ziemniaczanych. Po raz pierwszy przygotował je w USA indiański kucharz George Crum. Rok wcześniej, w hotelu Moon Lake House, w Saratoga Springs w stanie Nowy Jork. zrobił chipsy na prośbę gościa, który zażyczył sobie, „cieńszych niż zwykle ziemniaków po francusku”.

Najbardziej sycące są zapachy mięsa, kawy, lodów czekoladowych i waniliowych. Zresztą zapach wanilii silniej wpływa na apetyt osób z nadwagą – twierdzą naukowcy z Wrocławia, którzy pracują nad nową gamą środków regulujących apetyt. Gość: dr Jacek Łyczko z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Pierwsza Polka wzięła udział w symulacji misji kosmicznej CHILL ICE. Agnieszka Elwertowska w izolacji testowała kombinezony w tunelu lawowym na Islandii. Uczestnicy symulacji sprawdzali też swoje skupienie i testowali sprzęt, który był używany na misji - kombinezony kosmiczne, łazik czy Habitat ECHO i zbierali próbki geologiczne z różnych miejsc tunelu lawowego. Gość: Agnieszka Elwertowska z sektora Badań Kosmicznych Astronika.

15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki  – Witold Lazar

Trwa balonowy Puchar Gordona Bennetta. W tym roku turniej zawitał do Polski. Są to najbardziej prestiżowe i najstarsze (ponad 100 lat tradycji) zawody balonowe na świecie. Polegają na jednorazowym pokonaniu jak największego odcinka (co trwa nawet 40 godzin). W rywalizacji biorą udział trzy polskie załogi, jedna ma szansę na wygraną. Gość Arkadiusz Iwański, szef zawodów.

Rozpoczynają się IGRZYSKA PARAOLIMPIUSKIE Tokio 2020. Relacja 

18.45 Reportaż "Bobry znad Wigier"– Jakub Tarka

19.00 - 20.00 W tonacji trójki - Grzegorz Hoffmann

20.00 - 21.00 Cały ten rock – Michał Kirmuć

21.00 - 22.00 Apteka wieczorna - Jędrzej Kodymowski

22.00 - 23.00 Klub Trójki – Arkadiusz Gołębiowski

Goście: Artur Lis (zaangażowany w polskie akcje artystyczne w byłej Jugosławii), Goran Andrijanić (Chorwat, komentator i publicysta wPolityce.pl), Resul Jusuki (Albańczyk pochodzący z Kosowa, aktor)

W Klubie Trójki  zapraszamy na rozmowę o integrowaniu społeczności powojennych. Opowiemy o zabliźnianiu ran oraz terapii dla młodych ludzi. Na przykładzie działań integracyjnych w państwach byłej Jugosławii pokażemy jaka może być rola artystów.

23.00 - 00.00 Dogrywka - Michał Grabkowski 

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.


logo


10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Spotkanie z Michałem Brańką - laureatem plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni" z 2018 roku. Michał tym razem debiutuje muzycznie z zespołem TARA GAYAN, którego twórczość inspirowana jest myślą dalekowschodnich muzyków, poetów i filozofów i pobrzmiewa kinem drogi.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Czy wodne orzechy, czyli owoce kotewki, mają szansę wrócić na nasze stoły? Zapytamy o to naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

17.00-19.00 - "TOP-trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

Przegląd nowoczesnych technologii, z których korzystają muzycy, m.in. w filharmonii. Czy kupuje się jeszcze metronomy, czy każdy korzysta już z aplikacji? Jakie są najlepsze aplikacje do strojenia instrumentów?

19.00-20.00 - "CZAD" - audycja specjalna przed Up To Date Festival

Poznamy i usłyszymy artystów, którzy wystąpią na tegorocznym UTDF. Pojawią się Dtekk, czyli Jędrzej Dondziło - dyrektor artystyczny festiwalu, Cezary Chwicewski - dyrektor kreatywny oraz Pan Zygmunt, znany z filmów promocyjnych imprezy. Audycja będzie świetnym przygotowaniem do świadomego odbioru festiwalu, który w tym roku odbywać się w pierwszy weekend września, a współorganizatorem jest Czwórka. 

21.30-22.00 - "Strefa Sportu" - Robert Grzędowski

Jakie szanse na medale mają "biało-czerwoni" na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio?


logo

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Zajrzymy do najsłynniejszych muzeów na świecie. Jak wygląda Luwr, co możemy zobaczyć w Muzeum Brytyjskim, jakie eksponaty możemy podziwiać w Muzeum Egipskim, a które muzeum gromadzi najwięcej dzieł sztuki.

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Kulfon i Monika ponownie zaprosili do rozmowy strażaka, z którym porozmawiają o tym, jak radzić sobie podczas niebezpiecznych sytuacji w wakacje np. podczas burzy, w lesie, czy nad wodą.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - W programie porozmawiamy o nazwach potraw, które przybyły do nas z odległych zakątków świata i łamią nam języki. Panna cotta, fritata, sushi... Jak smakują te potrawy, skąd pochodzą i jak przystosowujemy ich nazwy do naszego języka. Gość: Agata Hącia, językoznawca.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Otyłość, trauma, rozwiązania i profilaktyka. Rozmowa na kanwie książki GŁÓD autorstwa Roxane Gay (premiera 2021). Goście: Katarzyna Partyka, Prezeska Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO oraz Magdalena Gajda, Prezeska Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda", czyta Anna Wójcikiewicz.


.
  

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterami są amerykańscy pianiści Van Clibrun i Earl Wild.

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak [PREMIERA]

Tym razem przyjrzymy się mazurkom Chopina z perspektywy pianisty i pedagoga - Karola Radziwonowicza, aktywnego artysty, posiadającego znaczący dorobek fonograficzny, który jako jedyny pianista na świecie nagrał dla wytwórni Selene Records i Le Chant du Monde wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego. Karol Radziwonowicz opowie m.in.: o subtelnościach mazurków, w których zawierają się różne tańce ludowe czyli i kujawiak, i oberek, i mazur, porozmawiamy także, jak tłumaczyć Chopina obcokrajowcom oraz jak ważne jest zrozumienie podskoków i sens kręcącej się spódnicy (sic!). W kąciku ludowym mazurki Józefa Zarasia z Nieznamierowic.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Rudolfa Serkina znamy przede wszystkim jako precyzyjnego, klarownego i kontrolowanego, choć zarazem dynamicznego interpretatora największych klasyków, zwłaszcza Beethovena i Brahmsa. Jego ściśle racjonalny, ale efektowny styl gry doprowadził go na szczyty - w drugiej połowie XX wieku ten wychowanek Wiedeńskiego Konserwatorium stał się punktem odniesienia dla całej nowoczesnej, neoklasycznej stylistyki, a zarazem najlepiej opłacanym pianistą świata - pozycja, którą dzielił wyłącznie z Horowitzem. Czy jednak obraz znany z nagrań Serkina w pełni pokrywa się z jego działalnością koncertową? Zastanowimy się nad tym słuchając nagrań dokonanych na żywo, m.in. "rokokowego" Bacha, błyskotliwego Mendelssohna - i zimnych, ale logicznych... Etiud op. 25 Chopina.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU