41:36 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_26 PR1_23_09_46_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery kinowe tygodnia: "Mistrz", "Zupa nic", "Kraj" i "O nieskończoności" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
"Mistrz" - polski film biograficzny inspirowany historią pięściarza Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego (w tej roli Piotr Głowacki) w reżyserii Macieja Barczewskiego.
Akcja filmu rozgrywa się w początkowym okresie funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej trafił do niego w pierwszym transporcie, w 1940 roku. Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, stoczył podczas trzyletniego pobytu kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu, w których stawką było jego życie.
- Świetny w roli mistrza Piotr Głowacki. Ciekawa też bardzo kreacja Grzegorza Małeckiego jako okrutnego Rapportführera - ocenił prowadzący audycję "Magazyn bardzo filmowy" Michał Montowski.
Mistrz - oficjalny zwiastun, w kinach od 27 sierpnia. Profil: Moje Filmy
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1
"Zupa nic" - polska komedia obyczajowa, film Kingi Dębskiej, z jej scenariuszem i w jej reżyserii.
Marta (Barbara Papis) jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią (Alicja Warchocka) i babcią (Ewa Wiśniewska), która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek (Adam Woronowicz) i Elżbieta (Kinga Preis). On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi (Rafał Rutkowski). Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch.
- To prequel "Moich córek krów", ale można oglądać ten film jako zupełnie samodzielną opowieść o polskiej rodzinie, w pewnym miejscu i czasie - wyjaśnił Michał Montowski.
ZUPA NIC - fragment filmu. Profil: KinoSwiatPL
Czytaj także:
"Kraj" - reż. Maciej Ślesicki/Veronica Andersson/Filip Hillesland/Mateusz Motyka - polski film złożony z sześciu komediodramatów, które z przymrużeniem oka pokazują współczesną Polskę. Wszystkie bazują na z pozoru prozaicznych sytuacjach, które przybierają przewrotny obrót, doprowadzając bohaterów na skraj wytrzymałości.
W filmie zobaczymy przekrój polskiego społeczeństwa: sfrustrowanego policjanta prowadzącego na drogach prywatną wendetę, księgową w finansowych tarapatach, nieradzącego sobie z opieką nad dzieckiem robotnika, kuratorkę sztuki współczesnej zmuszoną do pracy z byłym kochankiem, zdesperowane małżeństwo próbujące pozbyć się kłopotliwej lokatorki oraz sąsiadów, którzy w sylwestrowej gorączce wyznają sobie skrzętnie skrywane sekrety.
- Sześć komediodramatów pokazuje, jak w krzywym zwierciadle, życie we współczesnej Polsce. Każda historia jest samodzielna, ale składa się jednak na całość, na portret zbiorowy - powiedział Michał Montowski.
Film kRAJ | zobacz TRAILER. Profil: WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA
"O nieskończoności" - najnowszy film Szweda Roya Anderssona, który zdobył Srebrnego Lwa za reżyserię na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nagrodę główną w tej samej kategorii na tegorocznym MFF w Dublinie.
Wzruszająca refleksja nad ludzkim życiem, z całym jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Bunkier Hitlera, gabinet psychiatry, zniszczona wojną Kolonia, miejska ulica czy niepozorna ławka na wzgórzu. Przez serię starannie zakomponowanych krótkich epizodów, z których zbudowany jest film, przeprowadza nas łagodny głos Narratorki, inspirowanej postacią Szeherezady z "Księgi tysiąca i jednej nocy". Tym sposobem poznajemy przechodzącego kryzys wiary księdza, parę kochanków unoszących się nad miastem w rytm nastrojowej muzyki, tańczące na ulicy młode dziewczyny czy mężczyznę drżącego o swoje oszczędności. Na pozór nie łączy ich nic, ale czy aby na pewno?
- Roy Andersson kontynuuje swój namysł nad istnieniem i człowiekiem. Film skłaniający do refleksji nad życiem i otaczającym nas światem. Obraz poetycki, surrealistyczny, o sennej narracji i wysmakowanych kadrach. Działający metaforami i urodą obrazu. Pokazuje egzystencję jako energię, która tylko zmienia rodzaj. "O nieskończoności" to oryginalne, autorskie kino, przesiąknięte humanizmem. Propozycja dla ludzi wrażliwych - wskazał Michał Montowski.
O nieskończoności - polski zwiastun (w kinach od 27 sierpnia 2021 roku). Profil: AuroraFilmsPl
Poza tym w audycji:
Do kin po 78 latach od premiery (1943) wróciła Lassie - owczarek collie ze znanej powieści Erica Knighta. Zapraszamy do rozmowy na temat... filmowych bohaterów zwierzęcych.
Zapowiedź Millennium Docs Against Gravity (3-12 września) - festiwalu filmów dokumentalnych, odbywającego się naraz w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Hasło tegorocznego wydarzenia to: "Świat się budzi". W tym roku szczególne miejsce w programie zajmują filmy, które pokazują ludzi aktywnie działających na rzecz ekologii, praw człowieka oraz warunków pracy. Festiwal otworzy produkcja "Jestem Greta" w reżyserii Nathana Grossmana poświęcony protestującej przeciwko niszczeniu planety szwedzkiej aktywistce klimatycznej Grecie Thunberg.
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadził: Michał Montowski
Data emisji: 26.08.2021
Godzina emisji: 23.10
kk