NARODOWE CZYTANIE 2021 NA ANTENACH POLSKIEGO RADIA
Narodowe Czytanie - fragmenty "Moralności Pani Dulskiej" zagrane przez dziennikarzy Jedynki:
9.50 w Jedyne Takie Miejsce
10.50 w Jedyne Takie Miejsce
14.50 w Muzycznej Jedynce
16.50 w Muzycznej Jedynce
17.50 w Muzycznej Jedynce
18.50 w Z muzyką po kresach
19.50 w Jedynce Dzieciom
09.00-12.00 - "Jedyne Takie Miejsce" z Ogrodu Saskiego - zaprasza Sława Bieńczycka
Lwów - miasto, w którym żyła i tworzyła Gabriela Zapolska. Które miejsca we Lwowie związane są z pisarską? Dlaczego Lwów bywa porównywany do Krakowa? Po których lwowskich ulicach chodził Felicjan Dulski? Dlaczego w tym roku Zapolska jest bohaterką Narodowego Czytania? Znaczenie Lwowa w czasach Zapolskiej XIX/XX w. Najbardziej znane miejsca we Lwowie - sobór św. Jura, Opera Lwowska, Wysoki Zamek, Pałac Potockich. Słynne Ossolineum - za czasów pisarki i dziś. Polskie ślady - m.in. Cmentarz Łyczakowski, na którym pochowana jest Zapolska, pomnik Mickiewicza.
12.00-13.00 - Transmisja 1 aktu "Moralności Pani Dulskiej" z Ogrodu Saskiego - zapraszają Anna Stempniak-Juśkiewicz oraz Magdalena Mikołajczuk
(kolejne akty - 2 w Dwójce i 3 w Trójce)
14.00-15.00 - Audycja specjalna - rozmowy i relacje z Ogrodu Saskiego -zapraszają Anna Stempniak-Juśkiewicz oraz Magdalena Mikołajczuk
20.30-23.00 - ME siatkarzy - relacje z meczu Polska-Serbia

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show / Amerykański romantyzm - Waldemar Malicki
12.00-13.30 - Audycja specjalna: Tydzień z Zapolską w Dwójce - transmisja II aktu "Moralności pani Dulskiej" z Ogrodu Saskiego, reż. Janusz Kukuła, w roli tytułowej Grażyna Barszczewska - prowadzą Małgorzata Szymankiewicz i Jakub Kukla
13.30-15.00 - "Duża czarna" / W salonie pani Dulskiej - prowadzi Przemysław Psikuta
Gość: Marcin Zgliński
15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu" / Z biegiem lat, z biegiem rzek - Noteć - prowadzą Jakub Jamrozek i Andrzej Zieliński
Przepływa przez trzy województwa, ma prawie 400 km długości i jest największym dopływem Warty. Noteć to kolejna rzeka na mapie naszej trasy. Chociaż wakacje dobiegają końca, mamy dla Państwa propozycję podróży, która sprawi, że będą je mogli Państwo nieco przedłużyć.
W sobotnie popołudnie zaprosimy Państwa do klasztoru pocysterskiego w Wągrowcu z końca XIV wieku, a także Muzeum Regionalnego, w którym poznamy historię regionu Pałuki. Nazwa ta wywodzi się prawdopodobnie od łuku lub łęgu, oznaczającego trawiastą nizinę pomiędzy gruntami ornymi, lub od łukowatego kształtu niewielkich, ale wszechobecnych w tym rejonie wzniesień.
Jaki jest związek Noteci z lokalnymi hodowlami karpia?
Zaproponujemy Państwu także prawdziwą wycieczkę w czasie - i to o kilka tysięcy lat. Będziemy bowiem w Biskupinie, gdzie poznamy m.in. pradawne instrumenty.
Odwiedzimy również Pałac w Lubostroniu z 1795 roku - prawdziwą perłę w Dolinie Noteci. Od lat odbywają się tutaj stałe imprezy muzyczne i kulturalne: koncerty, wernisaże i spektakle teatralne. Ponadto porozmawiamy o aspektach przyrodniczych tego terenu oraz bogatej historii rzeki.
Będziemy także w Chodzieży, gdzie od 51 lat odbywają się jedne z najbardziej znanych warsztatów jazzowych Cho-Jazz. O tradycji muzykowania nad Notecią opowie o godz. 16.30 dyrektor artystyczny wydarzenia Janusz Szrom oraz wokalistka i skrzypaczka Dorota Miśkiewicz.
17.00-18.30 - "Koncerty à la carte" - prowadzi Jacek Hawryluk
Isaac Stern 60th Anniversary Celebration (Avery Fisher Hall, Nowy Jork, 24.09.1980)
Jan Sebastian Bach Koncert d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043; Antonio Vivaldi Koncert F-dur na troje skrzypiec RV 551; Wolfgang Amadeusz Mozart Symfonia "Koncertująca" Es-dur KV 364. Wyk: Isaac Stern - skrzypce, Pinchas Zukermann - skrzypce, altówka, Itzhak Perlman - skrzypce, New York Philharmonic, dyr. Zubin Mehta
19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / Rafał Siwek
19.30-20.00 - "Słuchowisko na lato" / Gabriela Zapolska "Rehabilitacja", adaptacja i reżyseria Andrzej Zakrzewski, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski
Obsada: Anna Dereszowska (Niutka), Krzysztof Kołbasiuk (Aktor), Piotr Bajor (Toluś), Krystyna Kołodziejczyk (Pirlipata), Wacław Szklarski (Mężczyzna 1), Wojciech Machnicki (Mężczyzna 2)
20.00-23.30 - "Letnia promenada" - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Orkiestra i Chór musicAeterna, dyr. Teodor Currentzis, Davide Luciano (baryton) - Don Giovanni, Nadieżda Pawłowa (sopran) - Donna Anna, Vito Priante (baryton) - Leporello, Anna Lucia Richter (sopran) - Zerlina, Michael Spyres (tenor) - Don Ottavio, Federica Lombardi (sopran) - Donna Elvira, Mika Kares (bas) - Komandor, David Steffens (bas-baryton) – Masetto, (Salzburg, Grosses Festspielhaus, 26.07.2021)
Wolfgang Amadeus Mozart Don Giovanii - dramma giocoso w dwóch aktach do libretta Lorenzo Da Ponte
23.30-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Magdalena Tejchma
00.00 - 02.00 W rytmie na trzy - Tomasz Dudek
02.00 - 04.00 AnagrammarganA - Michał Margański
04.00 - 06.00 Trójka budzi: Jazz’n’bass - Michał Grabkowski
06.00 - 09.00 Zapraszamy na weekend - Piotr Firan
W audycji m.in.:
6:20 Carbon Silesia Festiwal - jak wyglądał pierwszy koncertowy dzień? - łączenie z Zabrzem
7:50 Rynek nieruchomości: pierwsze nowoczesne galerie handlowe w Polsce będą likwidowane. W ich miejscu mają powstać wieżowce mieszkalne;
8:40 Moralność Pani Dulskiej w Trójce
09.00 - 10.00 Śniadanie w Trójce - Beata Michniewicz
goście:
· Krzysztof Gawkowski, Lewica
· Katarzyna Lubnauer, Koalicja Obywatelska
· Paweł Sałek, Kancelaria Prezydenta
· Batłomiej Wróblewski, Prawo i Sprawiedliwość
10.00 - 12.00 Audycja podzwrotnikowa - Wojciech Cejrowski
cz.1 - PENA czyli DÓŁ
Ludzie miewają doła i co z nim robić, jak z niego wyjść i którędy.
cz.2 - KRAINA MARZEŃ
Ludzie szukają swojego wymarzonego miejsca. Wojciech Cejrowski pokazuje i objaśnia jak to zrobić.
12.00 – 14.00 Narodowe czytanie w Trójce (audycja specjalna) - Katarzyna Cygler
X Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W jubileuszowym Narodowym Czytaniu w warszawskim Ogrodzie Saskim weźmie udział Para Prezydencka. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Zapraszamy na audycje specjalną w Trójce.
14.00 - 15.00 Wykonane w Polsce - Tomasz Żąda
Wydanie specjalne z Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, pod patronatem radiowej Trójki. W koncercie opolskich „Debiutów” Program 3 wręczał specjalną nagrodę.
15.00 - 16.00 Francuski Łącznik - Monika Małkowska
TERAZ JEST WOJNA
Dnia 1 września…
Jako pierwsze zaatakowane zostały miasta Gdańsk i Wieluń; dwa dni później wojska niemieckie zajęły Częstochowę.
Właśnie tego dnia Francja i Wlk. Brytania wypowiedziały Niemcom wojnę – co w piśmiennictwie zachodnim bywa podawane jako początek II wojny światowej. A więc… teraz jest wojna. Są tacy, którzy uważają, że wojna trwa zawsze – tylko w różnych miejscach globu, przez co nie jest odczuwalna dla ogółu. Czy teraz jest?
16.00 – 17.00 Muzyczny Klub w Trójce - Michał Margański
Wydanie specjalne programu. Jesteśmy na pierwszej w historii edycji Carbon Silesia Festivalu. Wydarzenie adresowane do wszystkich fanów muzyki tanecznej oraz miłośników industrialnych przestrzeni.Imprezie w dwustuletniej Sztolni "Królowa Luiza" w Zabrzu towarzyszy dyskusja o roli muzyki w promocji miejsc I miast organizujących festiwale.
17.00 - 19.00 Muzyczny Weekend w Trójce - Leszek Adamczyk
19.00 - 22.00 Muzyczny Weekend w Trójce - Michał Kirmuć
22.00 - 00.00 Muzyczny Weekend w Trójce - Aleksandra Kaczkowska
08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta
W audycji przypomnimy postać Jadwigi Strokowej - znanej także pod pseudonimem Janiny z Łobozowa, działaczki społecznej, poetki, pedagoga i publicystyki. Naszym gościem będzie literaturoznawca dr Jan Antoni Musiał.
23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler
"Łączniczka Zośki. Wspomnienia Danuty Rossman", to ważny głos w sprawie udziału kobiet w walce w czasie wojny. Bohaterka wspomnień jest dowodem na to, że rola kobiet była nieoceniona i nie ograniczała się jedynie do pomocy, wsparcia i łączności. Książka Doroty Majewskiej i Aleksandry Prykowskiej stanowi autoryzowany zapis życia Danuty Rossman wzbogacony o dotąd niepublikowane dokumenty i fotografie.
09.00-10.00 - "W poszukiwaniu umami" - Martyna Matwiejuk
Odwiedzimy miasto, w którym można znaleźć wszystko: od imprez techno przez sztukę największego kalibru, po wspaniałe miejskie zakątki dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Na pewno spróbujemy berlińskiego wursta z budki.
10.00-11.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski
Zajrzymy do miasteczka festiwalowego Up to date w Białymstoku: strefy relaksu, strefy gastro, a także do czwórkowej strefy insta. Ile osób zrobiło już sobie zdjęcie z kultowym maluchem? Jak dużo uczestników zdobyło ubrania z drugiej ręki i kto już wysłał pocztówkę do babci?
12.00-13.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek
Narodowe Czytanie 2021 - odwiedzimy wystawę Instytutu Teatralnego i Narodowego Centrum Kultury "Dulska na scenie", a także zdamy relacje z przebiegu jubileuszowej 10. edycji Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim.
17.00-18.00 - "Nie na żarty" - Mateusz Kulik
Sajgonki to bardzo popularne danie azjatyckie. I choć tylko w Polsce mówi się na nie sajgonki to zna je cały świat. Rodzajów sajgonek jest mnóstwo w zależności od regionu, przygotowywane są z farszem mięsnym lub wegetariańskim, mogą być smażone lub nie smażone i podawane na zimno.
18.00-19.00 - "Plantacja dźwięków na Up to Date" - Małgorzata Jakubowska
Audycja prosto z festiwalu Up to Date w Białymstoku, współorganizowanego przez Czwórkę - rozmowa o Centralnym Salonie Ambientu, Czwartej Scenie Czwórki i innych festiwalowych scenach.
21.00-22.00 - "Czwórka na Up to Date" - Kamil Jasieński
W drugi dzień Up To Date Festival w naszym plenerowym studiu pojawią się organizatorzy oraz artyści, którzy w tym roku wystąpią na Czwartej Scenie Czwórki. Nie zabraknie także rozmów z festiwalowiczami. Na playliście dominować będzie muzyka z tegorocznej edycji festiwalu.
10.00-11.00 - "Rodzinny W-f" - Narodowy Dzień Tenisa Stołowego. O tym, co tego dnia będzie dziać się w różnych miejscach w Polsce. Gość: Marcin Frej, rzecznik prasowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.
15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Piknik Jubileuszowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Gość: Sławomir Szczocki z Zamku Królewskiego.
Dla rodziców:
22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - 49 lat temu po raz 3 z 9 na prowadzeniu znajduje się czwarty album formacji Chicago. Słynna "V" wydana 10 lipca 1972 roku to ponadczasowa fuzja świata jazzu z rockiem. To także przykład fantastyczne współpracy na kanwie kompozytorsko-wykonawczej Roberta Lamma i Petera Cetery. W audycji wspomnienie 10 rocznicy śmierci (27.06) Macieja Zembatego i kolejne odkurzone nagrania SBB, tym razem z płyty "Follow My Dream" - taśmy nagraniowe pochodzą z Hannoveru oraz oddziałów Polskiego Radia w Opolu oraz Katowicach.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
08.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tajemniczy ogród" na podstawie książki Hodgsona Burnetta Francesa, w adaptacji Emilii Stawskiej. Reżyseria: Jan Warenycia. Słuchowisko TPR z 1994 r. Wystąpili: Jacek Wolszczak, Danuta Stenka, Jerzy Tkaczyk, Piotr Grabowski, Stanisława Celińska, Wojciech Skibiński, Jerzy Rostkowski, Aleksandra Rojewska, Antonina Girycz, Barbara Bursztynowicz.
10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski [PREMIERA]
W najbliższej audycji Macieja Grzybowskiego posłuchamy m.in. Koncertu e-moll Fryderyka Chopina pod palcami Alexisa Weissenberga i batutą Stanisława Skrowaczewskiego.
17.00 - "Chopin w najlepszym gatunku" - dr Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]
Autorka zaprasza na specjalny mini-cykl ośmiu audycji, który ma pomóc osobom początkującym w śledzeniu Konkursu Chopinowskiego. W programie redaktorka przedstawi niezbędne informacje o muzyce Fryderyka Chopina, opowie o opusach i gatunkach muzycznych, które pojawią się na tegorocznym Konkursie.
21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski [PREMIERA]
4 września o g. 21.00 nadamy specjalne wydanie audycji Kino Polonia. Chopin, której autor, Mariusz Gradowski, zaprezentuje m.in. muzykę Stanisława Radwana z 7. odcinka Kraków 1907, pochodzącego z serialu Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego Z biegiem lat, z biegiem dni. Odcinek ten stanowi adaptację filmową Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej (Dulska, odtwarzana przez Annę Polony, jest zresztą jedną z głównych postaci całego serialu).
Zapraszamy!