09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka
Uciążliwi młodzi sąsiedzi - czyli co wolno, a czego nie wolno robić dzieciom na podwórku czy osiedlowej uliczce między blokami. Czy wolno tam grać w piłkę, czy tylko w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, takich jak plac zabaw? Czy wszędzie można jeździć na rowerze i hulajnodze? Kto ponosi odpowiedzialność (również finansową) za stłuczoną szybę, uszkodzony samochód, graffiti na elewacjach domów, zdewastowanie klatki schodowej czy windy? O tym wszystkim - prawnik, dr Michał Szewczyk. Czas pomyśleć o jesieni - w ogródkach, na działkach i balkonach. Jakie prace o tej porze roku powinniśmy wykonać, co sadzić, co przesadzać, wysiewać, co opatulać przed zimą? O tym gość - dr Agata Jędrzejuk z SGGW. Poza tym "3 minuty o zdrowiu" czyli cotygodniowy cykl medyczny - tym razem o rodzajach nowotworów. Poza tym konkursy "Skojarzenia Ekstra" dotyczące Tatrzańskiego Parku Narodowego, "Od małego dla dużego" oraz kolejny odcinek "Między ustami a brzegiem pucharu" Marii Rodziewiczówny.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak
1. Czy Polska gorącą wodą stoi?
Patrząc na mapę geotermalną naszego kraju odnosi się takie wrażenie, że niemal pod całym obszarem usadowiły się pokłady takiej wody, taka wodna ciepłownia. Na jakiej głębokości i gdzie są najbogatsze zasoby takiej wody? W jakim stopniu energia w nich zawarta już jest przez nas wykorzystywana? Jeżeli mówimy gorąca woda, to co to oznacza? W 1844 roku w Jaszczurówce, dziś to część Zakopanego, odkryto źródło o temperaturze 20,4 stopnia Celsjusza, jedno z pierwszych opisanych na ziemiach polskich. Czy to gorące źródło, skoro gejzery islandzkie mają i 140 stopni Celsjusza? Gość: dr Mariusz Socha - Państwowy Instytut Geologiczny PIB.
2. Misja LUCY - kosmiczny list
Wiadomości od wybitnych Ziemian: m.in. laureatów Nagrody Nobla poetów, w tym cytaty Alberta Einsteina, Carla Sagana, także obraz Układu Słonecznego, również teksty piosenek The Beatles - to list do przyszłych pokoleń Ziemian, który NASA w postaci tablicy wyśle w kosmos w sondzie LUCY w październiku tego roku. 50 lat temu, w 1971 roku pierwszy kosmiczny list w postaci pozłacanej płytki z rysunkami atomów wodoru, kobiety i mężczyzny, układu słonecznego zaprojektował Frank Drake wspólnie z Carlem Saganem. Poleciały w misjach Pionier 10 i 11 w 1972 oraz 1973 roku. Były jednak adresowane do przedstawicieli obcych cywilizacji. Tak jak dźwiękowy list w sondach Voyager 1 i 2 z 1977 roku, czyli nagrane pozdrowienia wypowiadane w 55 językach, muzyka, dźwięki, obrazy przedstawiające różnorodność życia i kultury na Ziemi. Misja Lucy i kosmiczny list - jakie mają znaczenie w badaniach Kosmosu? O tym Tomasz Kokowski informatyk, entuzjasta badań Kosmosu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
Przyszłość teraz! To hasło tegorocznej odsłony Festiwalu Czterech Kultur. Do Łodzi - poza polskimi artystami - przyjadą artyści z Białorusi, Izraela, Niemiec i Ukrainy. Wystąpią w wyrazistych, typowo łódzkich lokalizacjach, o czym opowiemy o 9.30. W audycji wybierzemy się także w podróż po zapomnianych pałacach, dworach, budynkach fabrycznych, opuszczonych kościołach, cmentarzach, fortyfikacjach i zabytkach techniki. Wyprawę tę urozmaici nam publikacja "Tajemnicze miejsca - Pomorskie". Przedstawimy też program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. I, jak co wtorek - najnowsze słowa zaistniałe w polszczyźnie. Tym razem odniesieniem będzie zespół ABBA.
11.10-12.00 - Sergiusz Rachmaninow I Suita na dwa fortepiany op. 5 "Fantaisie (Tableaux)", wyk. Piano Duo Genova & Dimitrov; Ralph Vaughan Williams Saraband "Helen", wyk. David Butt Philip - tenor, BBC Symphony Chorus, BBC Symphony Orchestra, dyr. Martyn Brabbins
12.05-12.45 - Płyta na lato: Chopin/ Bobrowicz/ Horecki/ Szczepanowski/ Sokołowski - Mateusz Kowalski
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Tadeusz Baird
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska
Koncert Polskiej Orkiestry Radiowej, dyr. Zsolt Nagy, Kamila Kułakowska - sopran (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 12.09.2012)
Władysław Żeleński Uwertura charakterystyczna "W Tatrach" op. 27, Franciszek Liszt I Walc Mephisto, Witold Lutosławski Chantefleurs et Chantefables na sopran i orkiestrę - cykl pieśni do poezji Roberta Desnosa, Béla Bartók Suita taneczna
Festiwal w Verbier (Salle des Combins, 29.07.2021) Johannes Brahms Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę a-moll op. 102, Ludwig van Beethoven I Symfonia C-dur op. 21, wyk: Joshua Bell - skrzypce, Steven Isserlis - wiolonczela, Orkiestra Kameralna Festiwalu w Verbier, dyr. Daniel Harding
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
W audycji porozmawiamy o festiwalu muzyki kameralnej Kwartesencja. Jego XVII odsłona trwa od 6 września w Warszawie. Wszystkie koncerty odbywają się na terenie Polskiego Radia. O tym, co znalazło się w programie i jakich artystów będzie można usłyszeć - opowie Michał Pepol, wiolonczelista, aranżer, członek Royal String Quartet.
Zajrzymy też do pewnej stodoły w Policznej - małej wsi na skraju Puszczy Białowieskiej, w której pojawiają się lalki - od tych małych po monstrualne, a także maski i cienie. To teatr Adama Walnego, którego spektakle słyną z wyjątkowej atmosfery, magii i niezwykłych opowieści.
Sprawdzamy również, co słychać na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz jaką interpretację sztuki Pedro Calderóna de la Barki pt. "Życie jest snem" proponuje reżyser Paweł Świątek. Premiera spektaklu w Teatrze Imka w Warszawie już 10 września.
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Ewa Szczecińska
56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego
Transmisja koncertu zespołu Arlequin Philosophe, dyr. Pedro Memelsdorff (Wrocław, NFM, Sala Główna) (początek transmisji o godz. 19.00)
Soliści: Francesca Benitez - I sopran, Belén Vaquero - II sopran, Markéta Cukrová - mezzosopran, Luca Cervoni - tenor, Yannis François - baryton, Marco Saccardin - bas
Muzyka religijna na francuskich Karaibach w latach 1760-1790
Messe en cantiques à lʼusage des Nègres (fragmenty)
(Giovanni Battista Pergolesi, Adolphe Benoît Blaise, Jean-Paul-Égide Martini, Egidio Duni, Joseph Bologne, Nicolas-Marie Dalayrac)
Utwory wykonane podczas Concert spirituel, który zabrzmiał w Boże Narodzenie w Port-au-Prince w 1780 r.
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Ursulą von Rydingsvard - aut. Aldona Łaniewska-Wołłk
goście: Ursula von Rydingsvard, Eulalia Domanowska (kuratorka)
"TYLKO SZTUKA" - taki tytuł nosi wystawa rzeźb i rysunków amerykańskiej artystki Ursuli von Rydingsvard, którą można oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Autorka pochodzi z polsko-ukraińskiej rodziny, która w czasie II wojny została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec, a następnie wybrała emigrację do Stanów Zjednoczonych. Jest jedną z nielicznych rzeźbiarek na świecie operujących w sposób wyjątkowy monumentalną formą, łącząc precyzję i pracowitość przypominającą twórców średniowiecza z nowoczesną sztuką abstrakcyjną, której nadała własny niepowtarzalny charakter. Ursula von Rydingsvard tworzy monumentalne rzeźby w drewnie cedrowym.
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Jarosław Abramow-Newerly "Piórem i pazurem", czyta Krzysztof Wakuliński.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
21.00-21.15 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko
02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka - Elżbieta Korczyńska
04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Tomasz Żąda
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański
W audycji poszukamy odpowiedzi na pytanie: czy nasze imię wpływa na to jak się zachowujemy? Powiemy także o muzycznych i filmowych planach: m.in. o filmie dokumentalnym o karierze zespołu Led Zeppelin oraz o tym, że Elton John zapowiada, że wyda płytę, na której zagra ze światowymi gwiazdami: m.in. z Miley Cyrus czy Edem Vedderem.
08.45-09.00 - "Letni salon Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gościem - Robert Kwiatkowski, Lewica.
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
Odwiedzimy wystawę "Sport i sportowcy w KL Auschwitz", białostocki Festiwal "Metamorfozy lalek" oraz przybliżymy pełnometrażowy dokument Krzysztofa Kasiora "Furia".
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann
20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski
Jakie istnieją alternatywne języki narracji filmowej? W audycji przyjrzymy się klasyce sposobów opowiadania w filmie, jakim były i są animacje 2D, a także o tym najnowszym, czyli Virtual Reality (VR). Gośćmi będą Barbara Konarska (producent) oraz Rafał Geremek (scenarzysta).
23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska
Gościem audycji będzie Katarzyna Gębarowska, dyrektorka Vintage Photo Festival. To już siódma edycja tego bydgoskiego wydarzenia, stworzonego z pasji do fotografii tradycyjnej i przekonania, że dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans. Festiwalowi przyświeca idea odkrywania fotografii analogowej na nowo. W Bydgoszczy zaplanowano kilkadziesiąt wystaw, warsztatów, pokazów filmowych, spotkań autorskich, koncertów. Wśród gości amerykański fotograf Sandro Miller znany z wyrazistych obrazów oraz bliskiej współpracy z aktorem Johnem Malkovichem, kolumbijska artystka Berta Ibanez oraz Chris Niedenthal. Na festiwalu po raz pierwszy będzie można zobaczyć wyjątkowe zdjęcia, przedstawiające księżniczkę Zanzibaru, sułtankę Sayyidę Salme, która przed I wojną światową mieszkała w Bydgoszczy.
23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska
"Po dwóch latach od debiutu Katarzyna Haber wraca z kolejną dużą wystawą, udowadniając, że pierwszy, intensywny okres pracy nad rysunkiem, nie był jedynie przelotnym zauroczeniem" - pisze organizator najnowszej wystawy artystki zatytułowanej "Kanapa z widokiem". W audycji usłyszymy o twórczości rysowniczki oraz jej inspiracjach. Opowie o tym sama artystka - Katarzyna Haber, historyk sztuki, rysowniczka, graficzka, kuratorka, krytyk sztuki.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
Cyberbezpieczeństwo, teleinformatyka na AGH w Krakowie, rusycystyka i archeologia na UMCSie w Lublinie - sprawdzimy, gdzie jeszcze są wolne miejsca w dodatkowej rekrutacji na polskich uczelniach.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Mateusz Kulik
Najpierw była Odyseja Bałtycka, teraz przyszła pora na akcję w górach. Wędrują i sprzątają, od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdroju - przed ochotnikami weekend w Karkonoszach. Porozmawiajmy o śmieceniu i sprzątaniu - czy sprzątający demoralizują śmiecących?
17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak
Student Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykorzystał nowe technologie, aby pomóc poszkodowanym psom. Na czym polega projekt Macieja Szczepańskiego, który od dawna interesował się ortopedią weterynaryjną?
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"
Zagra DJ Spox, warszawski producent i DJ. Ma koncie setki autorskich utworów i remiksów, m.in. dla grupy Kombi.
22.00-00.00 - "Numer Raz na fali" - Michał Witak
Gościem Numera Raza będzie Małach - raper, który wydał właśnie kolejny album zatytułowany BYQ LTD.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).
07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba jest inicjatywą skupiającą uwagę opinii publicznej na problemie smogu i zanieczyszczeń powietrza, które wpływają negatywnie na zdrowie ludzi. Ta data powinna skłonić osoby dojeżdżające do pracy autem na zmianę środka transportu na rower. W Poranku zastanowimy się też nad tym czym jest smog i jak możemy z nim walczyć.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna podróż do Brazylii w poszukiwaniu gorących rytmów.
17.15 - "Bezpieczny maluch" - Bezpieczna droga do szkoły. Po powrocie do szkoły warto przypomnieć sobie, w jaki sposób możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo w drodze do szkoły i przedszkola. Policjant Robert i policjantka Monika opowiedzą o zasadach, jakie powinniśmy znać i o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Projekt "Moda na recykling", realizowany we współpracy z projektantką Anną Kubisz, rozpoczął się jeszcze w 2020 r. Ekspertka modowa w zakładach przetwarzania elektroodpadów wybrała bezpiecznie przetworzone surowce na bazę do stylizacji. Te następnie trafiły na warsztaty z dziećmi i młodzieżą, które dowiedziały się, jak prawidłowo segregować odpady i postępować zgodnie z zasadami ekologii. Podczas warsztatów powstał film. Tam możemy się dowiedzieć co zrobić ze zużytymi bateriami i akumulatorami, oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Gość: Anna Kubisz - projektantka mody, fotograf.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Wszystko, co powinnyśmy wiedzieć o grzybach trujących. Gość: dr n. med. Diana Kamińska, Klinika Gastroenterologii, Hepatologii, Pediatrii i Zaburzeń Żywienia.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska
Bohaterką audycji - Martha Argerich.
20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak [PREMIERA]
O ludowym i dworskim pochodzeniu poloneza, chodzonym i polskim oraz poszukiwaniu cech wspólnych dla dostojnego, uroczystego tańca na trzy porozmawiam z Witoldem Brodą, autorem płyty nagranej z Kapelą Brodów "Polski, polonez, chodzony". Słuchać będziemy także polonezów Chopina, m.in.: Poloneza fis-moll op. 44 w wykonaniu Szymona Nehringa.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
W audycji skierujemy wzrok na Sochaczew - miasto na Mazowszu, ważne miasto, bo ledwie kilka kilometrów od jego granic, w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Z Sochaczewa pochodzi Władysław Komendarek - mistrz muzyki elektronicznej, jedna z najbarwniejszych postaci w polskiej muzyce popularnej. Ich spotkanie było nieuniknione. Oto dwóch synów sochaczewskiej ziemi w audycji z elektronicznymi parafrazami utworów Chopina dokonanych ręką Komendarka. Będzie się działo!