09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska
Po co nam ortografia? Dzień Walki z Analfabetyzmem, Dzień Piśmiennictwa oraz "Poradnik językowy".
17.30-19.30 - Relacje z meczu siatkarzy Polska-Ukraina
20.40-23.00 - "Sport w Jedynce" / Transmisja meczu piłkarskiego Polska-Anglia
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
Wybierzemy się nad Wartę na ósmy Poznań Design Festiwal. W tym roku wydarzenia odbywać się będą pod hasłem "Zakorzenienie. Inspiracja tradycją", a projektanci zmierzą się z tematem dziedzictwa kulturowego. Nie przez przypadek właśnie teraz - półtora roku po wybuchu pandemii Covid-19, gdy zamknięci w domach zaczęliśmy częściej szukać pomysłów na twórcze spędzanie czasu. Kiedy podróże, choć z ograniczeniami, stały się możliwe - zaczęliśmy odkrywać inspiracje w pejzażach małych miast i wsi własnego regionu - mówią organizatorzy wydarzenia. Szczegóły w rozmowie z Olgą Sokal, rzeczniczką Poznań Design Festiwal. Ponadto w audycji udamy się do Teatru Ochoty, gdzie trwają ostatnie próby przed premierą sztuki Tennesee Williamsa "Tramwaj zwany pożądaniem" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Przedstawimy również szczegółowy program tegorocznego Festiwalu Warszawska Jesień.
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski
11.10-12.00 - Claude Debussy (opr. Joseph Swensen) Kwartet smyczkowy g-moll op. 10, wyk. NFM Leopoldinum Orchestra, dyr. Joseph Swensen; reynaldo Hahn Variations chantantes sur un air ancient, Augusta Holmès Récitatif et Chant, wyk. Steven Isserlis - wiolonczela, Connie Shih - fortepian
12.05-12.45 - Płyta na lato: Moniuszko: Hrabina - Europa Galante, Fabio Biondi
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Tadeusz Baird
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska
24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej (17.10.2020) Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Felix Mendelssohn I Symfonia c-moll op. 11; wyk. Piotr Paleczny - fortepian, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, dyr. Dawid Runtz
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
To już kolejny album z serii "(Re)Discovering". Tym razem jej pomysłodawca - wrocławski klarnecista, dyrygent i założyciel orkiestry Inter> Camerata - Jan Jakub Bokun, sięgnął po muzykę Gabrieli Moyseowicz. Polska kompozytorka i pianistka od ponad czterdziestu lat mieszka i tworzy w Berlinie. Na płycie "(Re)Descovering Gabriela Moyseowicz" znalazły się dzieła muzyczne z różnych okresów jej twórczości. O tym wyjątkowym albumie porozmawiamy z jego twórcami - Gabrielą Moyseowicz i Janem Jakubem Bokunem.
Niezwykłe emocje, poruszająca muzyka, zapierająca dech w piersiach scenografia, najnowocześniejsze efekty specjalne, znakomite teksty piosenek - tak w skrócie można opisać spektakl, na który zaprasza Teatr Muzyczny w Gdyni: "Już 11 września zapraszamy na polską megaprodukcję roku, musical Mistrz i Małgorzata według powieści-legendy Michaiła Bułhakowa". O widowisku, które reżyseruje Janusz Józefowicz, opowie autor muzyki Janusz Stokłosa, kompozytor, pianista, wydawca i producent muzyczny.
W audycji porozmawiamy również z flamandzkim dyrygentem Paulem van Nevelem, który wraz ze swoim zespołem The Huelgas Ensemble zabierze słuchaczy w niezwykłą podróż podczas wieczornego koncertu w ramach festiwalu Wratislavia Cantans. Zajrzymy również do książki pt. "Polska szkoła plakatu" oraz na Festiwal Czterech Kultur w Łodzi.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Przed premierą "Wandy" spotkanie z Joanną Wnuk Nazarową - aud. Małgorzaty Szymankiewicz
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś, w studiu Ewa Szczecińska
56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego
Transmisja koncertu zespołu Huelgas Ensemble, dyr. Paul Van Nevel (Wrocław, kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja) (początek transmisji o godz. 19.00)
Sublimacja brzmienia - Solage Fumeux fume par fumée - rondeau à 3; Cipriano de Rore Calami sonum ferentes - motet à 4; Orlando di Lasso Sibylla Delphica - motet à 4, Sibylla Phrygia - motet à 4; Antoine Brumel Missa "Ut re mi fa sol la": Sanctus, Agnus Dei à 4; Luca Marenzio Solo e pensoso - madrygał à 5; Scipione Lacorcia Stravagante pensiero - madrygał à 5; Giovanni de Macque La mia doglia sʼavanza - madrygał à 5; Pierre de Manchicourt Vidi speciosam - motet à 8; Giuseppe Palazzotto e Tagliavia Se parti io moro - madrygał à 5; Michelangelo Rossi Per non mi dir - madrygał à 5
Zobacz serwis specjalny o Kardynale Wyszyńskim
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński - spotkanie z Ewą Czaczkowską, biografką duchownego - aud. Wacława Holewińskiego
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński, Tomasz Gregorczyk
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Jarosław Abramow-Newerly "Piórem i pazurem", czyta Krzysztof Wakuliński.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
21.00-21.15 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski
02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka - Aleksander Gołębiewski
04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański
08.45-09.00 - "Letni salon Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem - Joanna Mucha, Polska 2050.
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka
W audycji zajrzymy m.in. do Muzeum Mazowieckiego w Płocku na największą stałą ekspozycję poświęconą sztuce art déco w Polsce. Zerkniemy także do Teatru Powszechnego w Łodzi, w którym trwają przygotowania do spektaklu o Krzysztofie Krawczyku - "Chciałem być" oraz porozmawiamy z Karoliną Gruszką o jej najbliższych filmowych planach.
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
Powiemy czym jest smart dom, sprawdzimy czy naprawdę uczniowie potrzebują korepetycji oraz przyjrzymy się przynoszącym szczęście - kominiarzom. Zajrzymy również na Mistrzostwa Europy w Siatkówce Mężczyzn 2021.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar
W audycji m.in. o pandemii w edukacji, Studio US OPEN i XXX Forum Ekonomiczne. W spotkaniu z reportażem - "Stadionowe lumpy" Agnieszki Pospiszyl.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron
20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska
23.00-00.00 - "Łagodne takty" - Roman Dziewoński
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski
Gorące nowości wydawnicze pod lupą Piotra Goćka i Łukasza Orbitowskiego. Tym razem zrecenzują kontynuacją bestsellerowego tomu "Grecja. Gorzkie Pomarańcze" - książką "Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji" Dionisios Sturis domyka reporterski dyptyk o współczesnej Helladzie. W audycji również o "Godzinach włoskich" Henry’ego Jamesa, których pierwsze egzemplarze polskiego przekładu trafiły do księgarń.
23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek
Jak znaleźć prawdziwą miłość? Kto i kogo najczęściej szuka? Dlaczego ludzie korzystają z biur matrymonialnych? O współczesnej działalności takich firm opowie w audycji Agata Sybilska, prowadząca Biuro Matrymonialno-Poznawcze Warszawa OSTOYA.

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Czym jest cohousing? Co nas czeka na Dissolve Festival - koncertach na granicy lasu, wody i plaży? Opowiemy też o roślinach wyhodowanych przez polskich studentów na symulowanym księżycowym regolicie.
09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska
Spotkanie z Natalią Nykiel, która w najnowszym singlu "Królestwo" zabiera nas o wiele głębiej niż dotychczas. Zanurzymy się w historii, która nawiązuje klimatem do bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha…
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Sprawdzimy jak powstaje guma do żucia i czy możemy zrobić ją sami. Jak wpływa na nasze zęby, czy guma do żucia bez cukru jest zdrowa i czy dostarcza nam kalorii?
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe
W jakiej pozycji się uczyć? Na leżąco, na siedząco, a może chodząc? Każdy ma swoje ulubione metody na zapamiętywanie nowego materiału, ale która pozycja będzie dobra dla naszego zdrowia?
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Maciej Wójcik
Jak zostać testerem oprogramowania? Musi to być ktoś o nieskończonej wyobraźni, kto musi wziąć pod uwagę wszystko, co przyjdzie do głowy użytkownikowi aplikacji.
21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Norbert Michalak
Rozmowa z Łukaszem Koszarkiem - najbardziej doświadczonym koszykarzem na parkietach Enea Basket Liga, reprezentantem Polski.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).
07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Często stają się motorem przeróżnych działań, dając potrzebną energię do podejmowania wyzwań przekraczających nawet nasze możliwości. Dziś w Poranku porozmawiamy o marzeniach. Dzień Marzyciela może być doskonałym czasem na refleksję na temat własnych marzeń. Marzenie jest piękną zdolnością każdego człowieka. Czemu więc tak często ludzie boją się marzyć, a jeszcze bardziej realizować swoje marzenia, pasje? Warto dziś, choć chwilę, poświęcić na to aby pomarzyć.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Powrót do szkoły muzycznej. Propozycje instrumentów, od których warto zacząć edukację muzyczną i dlaczego.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Filip postanawia opowiedzieć Leopoldowi o grach fabularnych, w których wybiera się postać, rzuca się kośćmi i przeżywa się przygodę. Urządzi nawet małą sesję gry specjalnie dla Leopolda.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: O akcji #jestemdość. Gość: Magda Mikołajczyk, artystka, autorka bloga "matko jedyna".
2. Temat: Powrót po wakacjach do domu - jak wrócić do rzeczywistości. Samopoczucie po wakacjach - dlaczego czujemy smutek i pustkę i jak o tym rozmawiać z dziećmi? Jak sprawić aby było nam wszystkim łatwiej?
23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - W audycji tej nowości z rynku muzycznego z Czech i Słowacji, ciekawostki, wspomnienie lata - i to niejednego - za sprawą wydanej u naszych południowych sąsiadów składanki "30 Let Spolu Nejvetsich Hitu".
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwony Puchalskiej
W kolejnej audycji w dalszym ciągu śledzimy meandry relacji Chopina z Mickiewiczem - tym razem skupimy się na latach związku z George Sand, dzięki której znajomość poety i kompozytora się zacieśniła, oraz na trudnym okresie, w którym Mickiewicz przystał do sekty towiańczyków.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
W audycji muzyka Chopina na instrumentach klawiszowych innych niż fortepiany i pianina, czy to historyczne, czy współczesne. Inne klawiatury to w tym przypadku organy piszczałkowe, organy Hammonda i elektryczny fortepian Fendera Rhodesa. Obok nowych wersji utworów Chopina (m. in. Grand Valse Brillant i Nokturn Es-dur), zabrzmi Dancin' Feet Oscara Petersona i Tako Rzecze Zarathustra w elektrycznej wersji Deodato. A to nie wszystko!
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Bohaterem programu będzie może ostatnia z legend pianistyki: Vladimir Horowitz. Artystę usłyszymy m.in. w dwóch interpretacjach I Koncertu fortepianowego b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego, dziele trwale związanym z rosyjsko-amerykańskim pianistą. Klasyczne nagranie z towarzyszeniem NBC Symphony Orchestra pod batutą Artura Toscaniniego uzupełnią fragmenty live, z towarzyszeniem Philadelphia Orchestra pod dyrekcją Fritza Reinera.