Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Polskie Radio włącza się w obchody
BEATYFIKACJA kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej
12 września - data znana w historii Polski i Europy, jako dzień Zwycięstwa pod Wiedniem, zapisze się w pamięci jeszcze jednym radosnym znakiem swoistej "odsieczy z nieba" - darowaniem Kościołowi i Polsce nowych polskich błogosławionych - Niezłomnego Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego oraz Matki niewidomych, założycielki Dzieła Lasek - Elżbiety Róży Czackiej. Oboje dani nam w tym czasie, jako opatrznościowe znaki błogosławieństwa - nieba dla ziemi. Polskie Radio towarzyszyć będzie swoim słuchaczom w tym wydarzeniu.
W porannej "Familijnej Jedynce" (06.00-09.00), w oczekiwaniu na uroczystość beatyfikacji w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zaprosimy do miejsc szczególnie związanych z nowymi błogosławionymi – podwarszawskich Lasek, Choszczówki oraz na Jasną Górę.
Prymas Wyszyński i Matka Czacka to postaci ważne nie tylko da naszej osobistej, czy zbiorowej pamięci historycznej, ale także osoby mające wiele do powiedzenia naszej przyszłości. Pytanie co stanowi o ich żywotności tu i teraz - podejmą w "Familijnej Jedynce" po godzinie 7.00 Ewa Czaczkowska, autorka biografii Prymasa Wyszyńskiego oraz ks. Jerzy Jastrzębski, autor książki "Bł. Stefan Wyszyński. Prymas do okrycia". W dobrym przygotowaniu do uroczystości beatyfikacyjnej towarzyszyć nam będę także powracające słowa błogosławionego Prymasa.
Transmisję Uroczystej Mszy św. beatyfikacyjnej ze Świątyni Opatrzności Bożej na antenie Programu 1 Polskiego Radia o godz. 12.00, poprzedzi godzinne Studio Beatyfikacyjne od godz. 11.00, a w nim m.in. spotkania z uzdrowionymi za przyczyną nowych błogosławionych oraz świadkami ich życia zaangażowanymi w proces beatyfikacyjny.
Po transmisji uroczystości beatyfikacyjnej do godz. 15.00 - głos oddamy uczestnikom tego wydarzenia. Posłuchamy także audycji Elżbiety Staniszewskiej opartej na wydanym przez Polskie Radio Albumie "Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny".
Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego i Matki Czackiej w Jedynce
Wydarzenia beatyfikacyjne relacjonować będzie dla państwa Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia: Prowadzący audycje - Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski. Prowadzący transmisję - Ks. Andrzej Majewski i ks. Grzegorz Dobroczyński. Wydawca - Małgorzata Glabisz-Pniewska.
15.00-16.00 - "W otwarte karty" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Rozmowa z prof. Adamem Glapińskim - Prezesem NBP
23.00-0.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Anna Juśkiewicz
Setna rocznica urodzin Stanisława Lema (12 albo 13 września): świat Lema w rozmowie z dr. Krzysztofem Majem z AGH, teatralne adaptacje utworów autora "Dzienników gwiazdowych".

10.00-11.30 - "Cafe Muza" / Alexander Humala - prow. Marcin Majchrowski
12.30-13.00 - "Czytelnia" / The best of - 10-lecie Czytelni - aud. Małgorzaty Szymankiewicz
Goście: Magdalena Mikołajczuk, Iwona Rusek, Piotr Kofta, Magdalena Miecznicka
13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk
Feliks Mendelssohn Piękna Meluzyna - uwertura koncertowa op. 32, wyk. Freiburger Barockorchester, dyr. Pablo Heras-Casado; Józef Haydn Trio barytonowe A-dur Hob. XI/88, wyk. Esterházy Ensemble; Johann Nepomuk Hummel Wielka sonata C-dur op. 37a, wyk. Alon Sariel - mandolina, Michael Tsalka - fortepian; Cello Tales - fragmenty płyty, wyk. Ensemble Chiaroscuro; Pierre-Gabriel Buffardin Koncert fletowy e-moll, wyk. Olivier Riehl - flet, Le Petit Trianon; Johann Kuhnau Weich, ihr Sorgen, aus dem Hertzen, wyk. Miriam Feuersinger - sopran, Capricornus Consort Basel, dyr. Peter Barczi
15.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Andrzej Sułek
17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin
19.00-20.00 - "Słuchowisko na lato" / Tadeusz Różewicz "Teatr niekonsekwencji"
prod. 1994, adaptacja i reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, muzyka Krzesimir Dębski
Osoby: Bronisław Pawlik, Marian Opania, Zofia Rysiówna, Janusz Zakrzeński, Krystyna Tkacz, Zbigniew Suszyński, Jan Matyjaszkiewicz, Edyta Jungowska, Adam Ferency, Katarzyna Łaniewska, Joanna Jędryka, Jerzy Bończak, Piotr Bajor
Wykonawcy muzyki: Krzesimir Dębski - fortepian, skrzypce; Stanisław Skoczyński - instrumenty perkusyjne
20.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Lawrenca Fostera na 56. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego (NFM, 10.09.2021)
Joanna Freszel - sopran, Jan Krzeszowiec - flet, Maksymilian Lipień - obój.
Claude Debussy Preludium do "Popołudnia fauna"; Alban Berg Sieben frühe Lieder; Arnold Schönberg Fünf Orchesterstücke op. 16 (wersja 1949); György Ligeti Koncert podwójny na flet, obój i orkiestrę
22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Piotr Metz i Przemysław Psikuta
Metallica - "Metallica" 1991 Vertigo
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w Trójce
Cykl "Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej" - 8 odcinków, emisja po serwisach 9.00-16.00
Odcinki:
09.00 - Ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski - o tym, dlaczego ta podwójna beatyfikacja jest tak ważna, a także o relacjach łączących te wyjątkowe postaci.
10.00 - Ksiądz Biskup Krzysztof Wętkowski, Ordynariusz Włocławski - opowiada o latach pobytu kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku i o tym jak dużą rolę w jego życiu odegrała diecezja włocławska.
11.00 - Siostra Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża - o oczekiwaniu na beatyfikację przez siostry ze Zgromadzenia, założonego przez Matkę Czacką. O więzi łączącej Matkę Elżbietę Różę Czacką i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O znaczeniu beatyfikacji dla dzieła Lasek Matki Czackiej.
12.00 - Prof. Paweł Skibiński, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego - o kardynale Stefanie Wyszyńskim jako nauczycielu Wolności. Prymas był człowiekiem, który nie bał się podejmować trudnych wyzwań.
13.00 - Metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, Arcybiskup Wojciech Polak - spojrzenie Prymasa Wyszyńskiego na Gniezno i na jego miejsce i rolę w historii Prymasów.
14.00 - Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski - wpływ czasu studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i pierwszych doświadczeń duszpasterskich na Lubelszczyźnie na życie i posługę Prymasa Tysiąclecia
15.00 - Ksiądz Biskup Krzysztof Wętkowski, Ordynariusz Włocławski - starania Kardynała Stefana Wyszyńskiego o zachowanie Kościoła w Polsce w czasach komunizmu. Ale też opowieść o jego niezwykłej pracowitości i równoczesnym wypełnianiu wielu ważnych funkcji w sposób budzący podziw.
16.00 Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskup Stanisław Gądecki - życie Kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomina życie męczenników kościoła ze względu na ciągłe szykany i prześladowania ze strony komunistycznych władz. Ale jego postawa wobec wszystkich, którzy go prześladowali i więzili była wyjątkowa.
00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański
02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski
04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann
06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan
Audycja specjalna poświęcona beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.
08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar
09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk
Zagadki i ciekawostki dla najmłodszych. W audycji Miłka Raulin i opowieści o bohaterach festiwalu "Siła marzeń. Ulepieni z pasji".
10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek
11.00-13.00 - "Muzyczne podróże" - Raf Uzar& Małgorzata Jakubowska
13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka
Audycja poświęcona Zygmuntowi Nowakowskiemu, twórcy powieści, dramatów i felietonów. Bohater audycji był aktorem, reżyserem, dyrektorem teatru, radiowcem, historykiem i komentatorem literatury, żołnierzem Legionów Polskich, a także emigrantem. O jego twórczości porozmawiamy z doktorem Pawłem Chojnackim, autorem książki "Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?".
13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza"
14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński
16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz
17.00-19.00 - "Trzecia Strona Medalu" - Krzysztof Łoniewski
19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin
Retransmisja koncertu Amy Macdonald zarejestrowana 31.03.2008 roku.
20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki"
Słuchowisko "Chodzi nam po rząd dusz", na podstawie zapisów rozmów kardynała Stefana Wyszyńskiego z I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką, jakie kilkakrotnie odbywały się w latach 1958-63. Udział biorą: Kardynał Stefan Wyszyński - Jerzy Kurczuk, Władysław Gomułka - Tomasz Bielawiec, Autor tekstu - Jarosław Praszczałek, Archiwistka - Jagoda Nowińska, Funkcjonariusz - Jarosław Zoń. Adaptacja radiowa i reżyseria - Małgorzata Żurakowska. Muzyka - Jarosław Praszczałek.
21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska
08.35 - "Rozmowa kulturalna" - Maja Kluczyńska
W niedzielę w południe odbędzie się uroczysta msza z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Obie te postaci w sposób szczególny zapisały się w historii Kościoła, ale też Polski. Nic zatem dziwnego, że nakręcono o nich filmy. Dwa dokumenty, dotyczące bohaterów niedzielnej beatyfikacji, stworzył Piotr Górski. W audycji o Czcigodnych Sługach Bożych i dotyczących nich filmach "Ojciec i pasterz" oraz "Widzieć w ciemności" opowie sam reżyser Piotr Górski, a także Siostra Agata ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Laskach.
12.00 - Msza święta z obrzędem beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego i Warszawskiego Prymasa Polski oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej FSK. Ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będziemy na antenie Polskiego Radia 24 transmitować całe wydarzenie.
19.06 - "Życie z duszą czy bez" - zaprasza Filip Memches
Nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego miało szczególne znaczenie dla Polaków w okresie komunizmu. Był człowiekiem niezłomnym i zawsze miał dla swoich wiernych słowo pokrzepienia. Jednak jego szczególna rola, jako Prymasa Polski, właśnie w tym okresie, była na tyle wyjątkowa, że przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Jego nauczanie nie było aktualne jedynie za jego życia - jest przesłaniem i testamentem dla nas dzisiaj. W Polskim Radiu 24 o nauczaniu Prymasa Tysiąclecia mówić będzie Paweł Milcarek z kwartalnika "Christianitas".
22.00 - "Poczytnik" - Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
"Reder" - jest bohaterem konspiracji, żołnierzem Armii Krajowej. Dowodzi kompanią, plutonem żandarmerii, następnie zostaje oficerem w sztabie 2. Dywizji Piechoty Legionów AK. Uczestniczy w wielu walkach podczas akcji "Burza". Bohatersko dowodzi podczas zwycięskiej bitwy z oddziałami Wehrmachtu w Cebrze koło Sandomierza z 4 na 5 sierpnia 1944 r. Jest prawą ręką wybitnych dowódców AK. Po wojnie aktywnie wspiera działania mające upamiętnić wyczyny dawnych kolegów z partyzantki.
"Komar" - jest agentem i zdrajcą. Współpracuje z Sowietami i Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego PRL. Posyła na śmierć, katorgę lub prześladowanie ze strony NKWD i UB swoich kolegów i dowódców. Przez dziesiątki lat aktywnie współpracuje z tajnymi służbami Polski Ludowej. Żyje z wyrokiem śmierci od AK i umiera, unikając zdemaskowania.
"Reder" i "Komar" to jedna osoba - Dionizy Mędrzycki. Wiele razy pisze własną biografię, zmienia fronty, przeinacza fakty, zdradza przyjaciół lub wynosi ich na piedestał. Oszukuje nawet swoich bliskich, gotowych czcić pamięć o jego bohaterskim życiu. Wszystko zaczyna się pewnego listopadowego dnia 1944 roku, gdy Dionizy przepływa Wisłę, by dostać się na sowiecką stronę.
Książka "Przykosa" - Dr Jekyll i Mr Hyde polskiej konspiracji. Zdrada i bohaterstwo zamknięte w losach pojedynczego człowieka. O książce opowie w audycji jej autor - Andrzej Nowak-Arczewski.
.
12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz Chmiel
Zgłębimy tajemnice kontrowersyjnych scenariuszy oraz zapoznamy się z ich przesłaniem.
15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Katarzyna Cygler
Spotkanie z Dominiką Trybulec i Kacprem Świtalskim - twórcami filmu "Lila", nagrodzonego w konkursie "Film Your Story". Tytułowa Lila w ramach swojej terapii, nagrywa wideobloga dla brata, który od tragicznego wypadku pozostaje w śpiączce. Film jest inspirowany życiem Dominiki Trybulec, również odtwórczyni głównej roli. Film został w całości zrealizowany… smartfonem.
17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert
W audycji same nowości: m.in. Joe Armon-Jones, soulowy Mmykk, Moo Latte dla U Know Me, Fat Freddy's Drop, nowy album Little Simz, miażdżący nowy The Bug, debiutancki krążek Sampology, a także sporo świeżutkich, bardziej "gibniętych" 2-stepowo-breakbeatowych produkcji (m.in. Kuna Maze, Japończyk Stones Taro, Ross From Friends, garage'owy Antonio z logo Locked On w nowej wersji Bklavy, Kassian, Lone, BufoBufo), etc.
20.00-21.00 - "Muzyka dobrego słowa" - Przemek Goławski
Posłuchamy brzmień, które zostawiają zagraniczni wykonawcy goszczący na Festiwalu muzyki chrześcijańskiej "Jasna strona mocy" na Jasnej Górze. Transmisję wydarzenia oglądało ponad 2 mln widzów, a oprócz gwiazd jak siostra Cristina Scuccia, czy o. Stan Fortuna wystąpili tam młodzi wykonawcy m.in. z Chorwacji, Hiszpanii. Słowacji, Szwecji, Kolumbii i Włoch.
09.00-10.00 - "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - magazyn poświęcony zostanie Prymasowi Tysiąclecia. W poprzedniej audycji najmłodsi słuchacze poznali bliżej postać matki Elżbiety Czackiej.
10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska
Dźwięki otaczają nas z każdej strony. My podążamy za ich rytmem. Pozwólcie się unieść ich brzmieniu i zabrać w niezwykłą, muzyczną podróż dookoła świata. Nie musicie pakować plecaków, ani kupować biletów. Wystarczy, że wytężycie słuch! Złowimy dla Was wszystkie nuty, które połączymy w piękną mozaikę wspomnień z podróży.
11.00-11.30 - "Źródełko" - Jak brzmi burczybas? Dla kogo sroczka kaszkę warzyła? Gdzie ukrywa się żytnia baba? Wiejskie tradycje, pieśni i opowieści skrywają wiele tajemnic. My chcemy razem z Wami odkryć ten niezwykły świat. Może jesteście ciekawi, jak brzmią polskie ludowe instrumenty, jak kiedyś bawiły się wiejskie dzieci i jak wyglądała codzienność dawnej wsi naszych dziadków? Otwórzmy kolorowanki z tradycyjnymi strojami i pięknymi koronkami, sprawdźmy czym jest nudelkula, bymbym i lochmaszyna oraz spróbujmy ożywić dawne, zapomniane ludowe zabawki - koniki, lalki, wiatraczki i ptaszki.
13.00-14.00 - "Muzyczny zwierzyniec" - Jak to jest z tymi żabami: całować, czy nie? W łapkę, czy w policzek? Co piszczy w trawie, gdzie raki zimują, czy osioł jest uparty, a słoń nienażarty? Polskie Radio Dzieciom ma swojego wysłannika, który zajrzy do paszczy lwa, policzy zęby piraniom, popływa z aligatorami, a następnie zje razem z wilkami i pośpiewa z papugami. Sprawdzi czy wół zapomniał jak był cielęciem, a na koniec odpocznie z leniwcami i popilnuje gromady surykatek. Kto? Oczywiście niezmordowany Pascal Kaczorowski!
09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]
Od Glucka do Liszta ułoży się program Weekendowego potpourri: oprócz Symfonii G-dur wielkiego reformatora opery i przebojowej II Rapsodii węgierskiej Liszta zabrzmi też Koncert klawesynowy f-moll londyńskiego Bacha (Johanna Christiana), jedna z dziecięcych sonat skrzypcowych Mozarta i kontrastowo inna w rozmiarach, w wymiarze fakturalnym i ciężarze gatunkowym III Sonata fortepianowa f-moll op. 5 Johannesa Brahmsa w świetnej interpretacji Radu Lupu.
17.00 - "Chopin w najlepszym gatunku" - dr Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]
Mini-cykl ośmiu audycji, który ma pomóc osobom początkującym w śledzeniu Konkursu Chopinowskiego. W programie redaktorka przedstawi niezbędne informacje o muzyce Fryderyka Chopina, opowie o opusach i gatunkach muzycznych, które pojawią się na tegorocznym Konkursie. Tematem czwartego spotkania będzie scherzo i fantazja.
21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej [PREMIERA]
W kolejnym odcinku audycji wrócimy raz jeszcze do recitalu na Biennale muzyki współczesnej z 1971 roku - tym razem usłyszymy jedno z najtrudniejszych dzieł Pierre'a Bouleza oraz Wariacje op. 27 Antona Weberna w mistrzowskim wykonaniu Maurizia Polliniego. Redaktor Jan Weber przypomni również nagrania Etiud op. 10 Fryderyka Chopina w interpretacji pianisty.
Zapraszamy!