09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska
Kim są dzisiejsi seniorzy? Kogo w obecnych czasach możemy zaliczyć do tej grupy i jak bardzo w tym przypadku przesunęła się granica wieku pozwalająca nazwać kogoś "seniorem".
O pokoleniu osób powyżej 50-tego czy 60-tego roku życia, o którym nie mówi się już, że przeżywają pogodną jesień, ale dojrzałe lato życia, bo uprawiają sport, dbają o kondycję, doskonale czują się w świecie cyfrowych technologii czym całkowicie przeczą stereotypom seniorów sprzed lat - porozmawiamy z socjologiem dr Justyną Pokojską a także z Andrzejem Żylakiem - prowadzącym w internecie (na Instagramie) serwis "Pastelowa elegancja".
Porozmawiamy też o trwającym właśnie sezonie na grzyby. Jak zbierać je rozsądnie, jak się do tego przygotować, czy kupować je od przydrożnych sprzedawców - o tym wszystkim ekspert dr Marta Wrzosek - mykolog z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Poza tym konkursy "Skojarzenia Ekstra" dotyczące Tatrzańskiego Parku Narodowego, "Od małego dla dużego", oraz kolejny odcinek "Między ustami a brzegiem pucharu" Marii Rodziewiczówny.
21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak
W imię Niepodległej - Roman Dmowski - endek i Józef Piłsudski - socjalista
W swoim słynnym liście, kiedy ważyły się losy Polski na konferencji w Paryżu w końcu 1918 roku, pisał do jej uczestnika: "Szanowny Panie Romanie!..." I dalej: "…Proszę przyjąć zapewnienia wysokiego szacunku". Józef Piłsudski autor tych słów - socjalista, twórca Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów, kierował je do Romana Dmowskiego - endeka przeciwnika politycznego.
Panów różniło wszystko. Ale kiedy chodziło o Polskę, jej powrót na mapę Europy, znikały podziały. Polska była najważniejsza. Co nie zmienia faktu, że o to dzięki komu odzyskana, w jakim kształcie, z jakim ustrojem ostro się spierali: czy ma odwoływać się do I Rzeczypospolitej, wielu narodów jak w wizji późniejszego Marszałka, czy ma być państwem jednolitym narodowościowo jak uważał Dmowski, autor "Myśli nowoczesnego Polaka" z 1903 roku.
Józef Piłsudski rocznik 1867 i starszy od niego o 3 lata Roman Dmowski - ojcowie Niepodległości, politycy II Rzeczpospolitej. Ile z nich jest we współczesnej Polsce?
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
Słynie z niekonwencjonalnego podejścia do wykonywania muzyki. Grywała swoje koncerty w ciemności z noktowizorem czy z fonografami Edisona. Wraz z pianistką Barbarą Drazkov-Drążkowską zaprosimy na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką". Pianistka specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Dla niej pisali utwory tacy twórcy jak Paweł Mykietyn, Szymon Brzóska czy Bartosz Smoragiewicz.
Występuje w prestiżowych salach na niemal wszystkich kontynentach. Nieustająco rozszerza swoją wypowiedź artystyczną angażując się w projekty z muzykami z Indii, Japonii czy Kongo.
Rozmowa z artystką o godz. 9.30.
Gościem audycji będzie też Ksawery Szlenkier. Aktor, znany widzom z filmu "Jack Strong" czy belgijskiego serialu "Kierunek. Noc", wcielił się w tytułową rolę w obrazie "WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie". Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej.
Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem "Radwan III". Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół - opisuje film dystrybutor.
W audycji także: relacja z Kongresu Futurologicznego 2021 wpisującego się w Rok Lema oraz czescy pisarze na Targach Książki.
12.05-12.45 - "Płyta na lato" / Bach: Das Wohltemperierte Klavier, t. I - Ewa Pobłocka
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Mój Lem
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś
Koncert Sinfonia of London na festiwalu BBC Proms (Royal Albert Hall, 4.09.2021)
Francesca Chiejina - sopran, Sinfonia of London, dyr. John Wilson
Johann Strauss Zemsta nietoperza (Uwertura); Alban Berg Sieben frühe Lieder; Maurice Ravel La Valse; Erich Wolfgang Korngold Symfonia Fis-dur op. 30.
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Świętokrzyskie Dni Muzyki im. Wincentego z Kielc to 16 koncertów odbywających się w scenerii najpiękniejszych zabytkowych obiektów Świętokrzyskiego. Oryginalnym rysem Festiwalu jest jego wizja muzyki dawnej jako przestrzeni wzajemnego przenikania się tego co świeckie i tego co sakralne.
Więcej o założeniach festiwalu i tegorocznym programie opowie klawesynista, organista i dyrygent - Marek Toporowski. Ponadto przedstawimy zwycięzcę nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, podsumujemy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji i omówimy premierę musicalu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania".
17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prow. Tomasz Szachowski
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Joanna Grotkowska
56. Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans" - retransmisja z Sali Czerwonej NFM (Wrocław, 04.09.2021)
Gérard Grisey Talea, Arnold Schoenberg Pierrot lunaire op. 21, Agata Zubel, głos, Klangforum Wien.
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wszystkie gatunki Lema: Lwów Lema
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Tove Ditlevsen "Trylogia kopenhaska", czyta Dorota Landowska.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - PREMIERA: Hanna Malewska "Żniwo na sierpie", czyta Grzegorz Damięcki.
00.00 - 01.00 Nocny przegląd myśli - Michał Kirmuć
01.00 - 03.00 Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski
03.00 - 04.00 Strefa rokendrola wolna od angola - Michał Owczarek
04.00 - 06.00 Trójka budzi: Klub Folkowy - Wojciech Ossowski
06.00 - 08.45 Pora na Trójkę - Łukasz Ciechański
W audycji m.in.:
6:20 – W Poznaniu można zostać opiekunem kotów wolnożyjących. Chętnym ratusz wydaje specjalne
legitymacje;
7:15 – Psychologowie określili wiek, kiedy większość ludzi przechodzi tzw. „kryzys wieku średniego”.
Narażeni są na niego przede wszystkim 40 – latkowie.
7:50 – 40 – latkowie to najszczęśliwsi ludzie – wynika z badań psychologów. Jak ma się to do kryzysu wieku
średniego?
08.45 - 09.00 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz
gość: Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, Polskie Stronnictwo Ludowe
09.00 - 11.00 Trójka przed południem - Marta Piasecka
W audycji m.in.:
9.40 Festiwal Bomba Megabitowa to krakowska kulminacja obchodów trwającego Roku Lema. Wydarzenie pomostowe łączy światy kultury, technologii i nauki, odbywa się w mieście, w którym pisarz spędził większość życia i w którym powstała większość jego książek. O tym co przed nami o tym, co już się wydarzyło w ramach festiwalu w relacji reporterki Radia Kraków.
10.25 Galaktyka LEMA to nowy serwis narracyjny Polskiego Radia, dzięki któremu użytkownik m.in. pozna najważniejsze dzieła Stanisława Lema, zagłębi się w świat biografii pisarza i odkryje tajniki jego warsztatu;
11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej - Piotr Łodej
W audycji m.in.:
11.15 Muzyka jako terapia. W Lublinie rozpoczęto rekrutację do szkoły muzycznej przeznaczonej dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi. To jedyna placówka w Europie, ucząca młodych ludzi zarówno gry na instrumentach, cierpliwości i dążenia do celu;
11.30 Niezła historia - dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Piotr Łodej
Hiszpania w międzywojniu. 13.09.1923 r. w Hiszpanii doszło do „bezkrwawego” zamachu stanu. Kim był Miguel Primo de Rivera? Czego dokonała rewolucja?
11.45 Przybory szkolne, fotografie, czasopisma takie jak: Miś czy Promyk oraz listy z przeszłości. 50 lat temu uczniowie szkoły podstawowej w Złoczewie zakopali w kapsule czasu swoje artefakty z początku lat 70-tych. Teraz przyszła pora na ich uroczyste odkopanie. Co jeszcze skrywa się w sentymentalnej skrzyni?
14.15 Obok nas (cykl OPP) - Elżbieta Korczyńska
Projekt "Seniorzy w sieci" przygotowany z myślą o potrzebach współczesnych seniorów. W jego ramach trwa właśnie rekrutacja na bezpłatny kurs dla osób 60+ z całej Polski, którego celem jest podniesienie ich kompetencji cyfrowych. Uczestnicy nauczą się bezpiecznego poruszania po sieci, jak reagować na mowę nienawiści i sprawdzać fałszywe informacje. Poznają specyfikę tworzenia informacji w mediach społecznościowych. Projekt prowadzi Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” Jest współfinansowany ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki – Wiktor Lazar
W audycji m.in.:
15.20 - Poradnik nt. szczepień. Rozmowa z dr hab. Radosławem Charkiewiczem z UM w Białymstoku.
15.40 – Idzie jesień. Używanie świateł, jazda na światłach do jazdy dziennej w czasie deszczu. Gdzie są te setki tysięcy elementów odblaskowych?
Gość insp. Marek Konkolewski, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.
15.50 – Ile zarabiają medycy? Jak wzrosły wynagrodzenia pracowników służby zdrowia w ostatnich latach. Jakie wydatki w Polskim Ładzie przeznaczono na ochronę zdrowia.
16.10 - 100. rocznica urodzin Stanisława Lema, urodzonego we Lwowie, polskiego pisarza, filozofa, futurologa. Sejm RP ustanowił 2021 Rokiem Stanisława Lema. Środowiska kulturalne Lwowa wybrały Lema na patrona miasta.
17.45 - WAT pracuje nad bramką do wykrywania Covid – Agnieszka Drążkiewicz IAR
18.45 - Reportaż „Beatyfikacja” – Julia Rozbiecka i Dorota Boniecka-Górny
19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki - Marek Wiernik
20.00 - 21.00 Nie tylko gitary - Piotr Baron
21.00 - 22.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn-Wróblewski
22.00 - 23.00 Klub Trójki - Elżbieta Korczyńska
Czy grozi nam obojętność?
Właśnie swoją premierę miał przygotowany przez Szlachetną Paczkę - Raport o obojętnieniu. Jego wnioski są zatrważające. Dobroczynność może znaleźć się w kryzysie - to jeden z głównych wniosków płynących z Raportu. Pomagamy mniej, a obojętność stała się naszą reakcją obronną na trudny, pandemiczny czas, Ponad 40% organizacji pozarządowych zawiesiło większość swoich działań sprzed pandemii, a w 2020 roku tylko 5% Polaków pracowało w charakterze wolontariuszy.
Czy dobroczynność przechodzi w Polsce kryzys, jakie są przyczyny obojętnienia i jak możemy to zatrzymać? Co stało się z powszechną, spontaniczną chęcią bezinteresownej pomocy innym, która była na początku pandemii? Porozmawiamy o wnioskach płynących z raportu.
Gość: Joanna Sadzik - prezes Zarządu Stowarzyszenia Wiosna, organizującego Szlachetną Paczkę.
23.00 - 00.00 Serdeczne dźwięki - Mateusz Krautwurst
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman
Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.
23.35 - "Rozpruwacz kulturalny" - zaprasza Jakub Moroz
"»Staropolski Molière«, wydany przez Instytut Sztuki PAN, to książka poświęcona wczesnej recepcji dzieł francuskiego komediopisarza w Rzeczypospolitej. Autor monografii przedstawia historię staropolskich inscenizacji oraz przekładów, parafraz i adaptacji komedii Molierowskich" - czytamy na stronie e-teatr.pl, która promuje wydawnictwo.
W audycji "Rozpruwacz kulturalny" o książce opowie sam autor, teatrolog dr Patryk Kęcki.

Płyta Tygodnia - Bass Astral x Igo "Satellite"
"Satellite" to trzecia płyta duetu Bass Astral x Igo. Oprócz wcześniej publikowanych singli ("Planets", "It's Dark", "Bikini") pojawi się na nim siedem premierowych utworów, które powstały podczas pracy zespołu z muzykami zaproszonymi do projektu Bass Astral x Igo Ensemble. Dzięki temu Igor i Kuba eksplorują nowe nieodkryte jeszcze światy, a ich "Satelita" okrąża coraz to nowe planety.
Płyta do wygrania w konkursie codziennie po godz. 13.00 w audycji "Muzyczny lunch".
07.00-08.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
W rocznicę urodzin Stanisława Lema opowiemy o serwisie specjalnym Polskiego Radia "Galaktyka Lema".
14.00-15.00 - "Po kolei" - Oliwia Krettek
Wsiąść do... lokomotywy! Razem z maszynistą, Pawłem Supłem sprawdzimy w jaki sposób "prowadzi się" kilkunastotonowy pociąg. Zajrzymy do symulatora w Stacji Muzeum, żeby poczuć się jak na prawdziwym kolejowym szlaku.
19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Jurek Przeździecki
"Żyję, kiedy gram czy żyję, aby grać" - jak wygląda twórcza wymiana energii z punktu widzenia artysty? Na te pytania odpowiedzą ludzie, dla których muzyka znaczy bardzo dużo. Nie zabraknie starannie wyselekcjonowanych utworów takich twórców, jak PTU, Regis czy Exium.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar
Spotkanie z przewodnikami górskimi - osobami, które nie tylko mają wiedzę na temat danego szlaku i oprowadzają po nim turystów, ale też są za tych turystów odpowiedzialni. Czy praca przewodnika górskiego wiąże się z większym stresem niż przewodnika miejskiego? Jak nauczyć się cierpliwości do turystów? I jacy są turyści dla przewodników górskich?
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).
07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Martyna Chuderska
Poranek to najlepszy czas na odkrywanie jak piękny i ciekawy jest świat. Kiedy inni jeszcze śpią, my nie tracimy czasu. Po cichutku i na paluszkach skradamy się aby sprawdzić jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i czy warto przeprowadzić się na bezludna wyspę. A kiedy świat wreszcie budzi się do życia, mamy już dużo energii i pomysłów na cały dzień!
15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - zapraszają Zbigniew Kozłowski i Patryk Bartoszewski
Wybierzemy się w góry i na Mazury. Zajrzymy do pieca, komina, mysiej dziury i pianina. A jeśli wciąż nie będziecie mieli dosyć to zabierzemy Was na lekcje savoir vivre, zrobimy gimnastykę buzi i języka i dowiemy się co w trawie piszczy. Przyjdzie też czas, aby wyżyć się artystycznie i dobrze zjeść. Uff... A to wszystko w naszym Popołudniku.
18.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem"
Spokojny, mądry i obyty w świecie Lew Leopold Grzywa oraz rozbrykany, ciekawski i chętny do zabawy Królik Filip Karocki. To duet, który codziennie od poniedziałku do piątku kipi energią i zaprasza do wspólnego poznawania świata. Zabawni jak Asterix i Obelix, różniący się od siebie jak Shrek i Fiona i nierozłączni jak Elza i jej warkocz. To właśnie: Filip i Leopold, postacie które podróżują po całym świecie, poznają wielu ciekawych ludzi, a przy tym doskonale się bawią, dołączcie do nich i Wy! W postacie Filipa i Leopolda wciela się Janusz Zadura.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.
17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]
W swoim najnowszym paśmie, Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis", przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Czwarty odcinek zatytułowany jest "Janko i muzyka. Henryk Sienkiewicz".
20.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński
W audycji zabrzmią m.in. dzieła Fryderyka Chopina: Walc Des-dur op. 64 nr 1 i Preludium Fis-dur op. 28 nr 14 w wykonaniu Novi Singers, Grand Valse Brillante Es-dur op. 18 w interpretacji Anny Serafińskiej i Rafała Stępnia, a także pieśń Smutna rzeka w wykonaniu Kuby Stankiewicza i Ingi Lewandowskiej. W audycji usłyszymy również utwór No message Leszka Możdżera.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Część druga arcyciekawej sylwetki fonograficznej wielkiej francuskiej wirtuozki Monique Haas (1909-1987). Artystkę usłyszymy w interpretacjach dzieł Maurice’a Ravela i Claude’a Debussy’ego.