Zobacz debatę:
Zorganizowane przez Polskie Radio 24 oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (Mt 5,14) spotkanie z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej było próbą opowiedzenia o Prymasie Tysiąclecia z trzech różnych perspektyw czasowych.
Prymas Stefan Wyszyński- zobacz serwis specjalny
Uczestnicy dyskusji:
Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego), dla którego wspomnienia o prymasie to powrót do dzieciństwa, a droga do jego poznania to nie doświadczenie osobistego spotkania, ale fascynujące odkrywanie historii.
Grzegorz Polak (wicedyrektor Mt 5,14), który należał do założonej przez prymasa wspólnoty Rodzina Rodzin, a jako dziennikarz niejednokrotnie spotykał się z nim osobiście. Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń związanych z prymasem, a dziś jest naocznym świadkiem tamtych lat.
Dr Edgar Sukiennik (Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego), który należy do pokolenia urodzonego już po śmierci kard. Wyszyńskiego.
Moderatorem debaty był Tadeusz Płużański, dziennikarz Polskiego Radia 24.
Czytaj także:
Kardynał Stefan Wyszyński stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1948-1981. Nazywany Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu. Jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku. Zmarł w 1981 roku, w wieku 79 lat.
Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego trwał 30 lat. Rozpoczął się w maju 1989 roku, osiem lat po śmierci kardynała. Zakończył jesienią 2019.
***
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w niedzielę, 12 września, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przebieg uroczystości będziemy relacjonować w portalu PolskieRadio24.pl. Dostępna będzie także transmisja uroczystej mszy beatyfikacyjnej, która rozpocznie się o godz. 12.00.
paw/