10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski
Rozmawiał z ponad sześćdziesięcioma osobami, pytał o te fakty, o których nie było do tej pory wiadomo - jakim człowiekiem był trzykrotny Mistrz Polski w kajakarstwie, z zawodu zecer, a z powołania i talentu - jeden z największych piosenkarzy w Polsce Andrzej Zaucha? Na te pytania odpowie Jarek Szubrycht, autor książki "Życie, bierz mnie", która ukaże się za kilka dni, w trzydziestą rocznicę tragicznej śmierci wokalisty.
17.10 - "Spacer z kulturą" - zapraszają Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema oraz dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Obaj są także patronami 2021 roku, a wydarzeń z tej okazji nie brakuje. W audycji powiemy o części z nich. Wspomnimy o wystawie plenerowej przed Kordegardą, na której można zobaczyć m.in. grafiki współczesnych polskich ilustratorów, inspirowanych twórczością Stanisława Lema. Porozmawiamy też z prof. dr hab. Dorotą Heck o monografii "Stanisław Lem - Fantastyka Naukowa i Fikcje Nauki".
Będzie o ośmiominutowym filmie "Kosmogonik" zrealizowanym w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Jest to animowana adaptacja opowiadania Stanisława Lema "Uranowe Uszy". Wspomnimy również o koncercie Leszka Możdżera zatytułowanym "Kongres futurologiczny", który odbył się w dniu setnych urodzin Stanisław Lema. Powiemy także o kolejnej wystawie w Kordegardzie - "Norwid w rysunkach", prezentującej około 50 rysunków z kolekcji Gabinetu Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie oraz zbiorów Biblioteki Narodowej, które pokazują Cypriana Kamila Norwida jako niezwykle utalentowanego i wszechstronnego artystę.
21.05 - "Słuchowisko w Jedynce" / Adam Mickiewicz "Dziady cz. I" w reż. Andrzeja Seweryna
Słuchowisko zrealizował Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie we współpracy z Teatrem Polskiego Radia. Niedokończona, nigdy niewystawiana w całości, część I "Dziadów" to najbardziej tajemniczy fragment słynnego dramatu Adama Mickiewicza. Jego lektura to swego rodzaju studium pracy artysty nad dziełem, któremu z różnych przyczyn, nie dane było rozkwitnąć. Rozpoznajemy w utworze zaczątki motywów, które tak dobrze znamy z II, III czy IV części "Dziadów", widzimy bohaterów, którzy dopiero rodzą się w wyobraźni artysty.
23.05 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Anna Stempniak
W audycji porozmawiamy z uczestnikami Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Norwid widziany dzisiaj" oraz z laureatami Nagród im. Cypriana Kamila Norwida 2021.

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Gdynia - prowadzi Beata Kwiatkowska
10.00-11.30 - "Cafe Muza" / Antoni Wit - prowadzi Andrzej Sułek
11.30-12.30 - "Ten cały musical"
12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz
Tatiana Țîbuleac "Lato, gdy mama miała zielone oczy", Boris Dežulović "Pieprzyć teraz to tysiąc dinarów". Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta.
13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk
Nicola Matteis Suita in C, wyk. Hélène Schmitt - skrzypce, Gaetano Nasillo - wiolonczela, Eric Bellocq - teorban, Jörg-Andreas Bötticher - klawesyn; Bach: Alio modo - fragmenty płyty zespoły Fretwork; Mauro Giuliani Ostatnia róża lata, wyk. Stefano Cardi - gitara; Auguste Franchomme Wariacje na tematy rosyjskie i szkockie op. 6, wyk. Roel Dieltiens - wiolonczela, Ensemble Explorations; Franciszek Schubert Divertissement à la Hongroise D 818, wyk. Andreas Staier i Alexei Lubimov - fortepian; Gustav Mahler Des Knaben Wunderhorn (wybór), wyk. Sarah Connolly - mezzosopran, Dietrich Henschel - baryton, Orchestre des Champs-Élysées, dyr. Philippe Herreweghe
15.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Andrzej Sułek
Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e moll op. 11
17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin
19.00-21.00 - Filharmonia Dwójki – prowadzi Marcin Majchrowski
17. Festiwal "Kwartesencja" - koncert finałowy: Royal String Quartet, Tomasz Ritter - fortepian (Warszawa, 9.09.2021)
Franciszek Schubert Sonata a-moll D 784, Robert Schumann Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44
21.00-22.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / PREMIERA: Wojciech Tomczyk "Rozstrzelanie"
reżyseria Dariusz Błaszczyk, reżyseria dźwięku Andrzej Brzoska, muzyka Jacek Mazurkiewicz,
transmisja audio i wideo z Muzeum Powstania Warszawskiego
22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta
Miles Davis - "Miles in Tokyo" 1969 Columbia
Miles Davis - "Miles in the Sky" 1968 Columbia
00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański
02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski
04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann
06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan
08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar
09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk
Gość - Anna Skóratowicz, laureatka głównej nagrody dla słuchowiska dla dzieci i młodzieży na festiwalu Dwa Teatry 2021 za słuchowisko "Marzycielka".
10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek
11.00-13.00 - "Muzyczne podróże" - Raf Uzar& Małgorzata Jakubowska
13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka
O życiu i twórczości Jana Lechonia porozmawiamy z profesorem Maciejem Urbanowskim - historykiem literatury polskiej i krytykiem literackim.
13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza"
14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński
16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz
17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Krzysztof Łoniewski
19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin
Acid Drinkers - retransmisja koncertu z 29.03.2015 roku.
20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Barbara Marcinik
Premiera: "Norwid’Elipsa" - nieklasyczne słuchowisko poetyckie. Kompozycja oraz reżyseria dźwięku - Elzbieta Sikora; scenariusz -Zbigniew Naliwajek; występują: Maria Seweryn, Andrzej Seweryn, Jerzy Radziwiłowicz. Przed słuchowiskiem rozmowa z Elżbietą Sikorą, po - fragmenty wersji francuskiej słuchowiska.
21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska
08.35 - "Rozmowa kulturalna" - Maja Kluczyńska
Już 2 października rozpocznie się XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi - jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju. Czym dla widzów jest teatr? Czy jesteśmy świadkami kryzysu w sztuce? Czy pandemia to nowy kryzys dla twórców, ale i dla publiczności? Gościem będzie dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska, pomysłodawczyni, organizator i dyrektor artystyczny Festiwalu.
20.06 - "Gość PR24" - zaprasza Maja Kluczyńska
Rozmowa z Marią Dzieduszycką, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta o Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Herberta 2021. Gala wręczenia odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie 15 września, a tegoroczny laureat Yusef Komunyakaa to afroamerykański poeta z Luizjany, inspirujący się jazzem i bluesem. Wielokrotnie odwiedzał Polskę, a w swoich wierszach pisał o Krakowie, Hasiorze, Stwoszu...
22.00 - "Poczytnik" - Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
Jego kariera polityczna trwała niemal pół wieku. Był oficerem politycznym Wojska Polskiego, pracownikiem aparatu partyjnego, studentem elitarnej szkoły partyjnej. W końcu lat pięćdziesiątych XX wieku objął funkcję redaktora naczelnego tygodnika "Polityka", by w latach osiemdziesiątych znaleźć się na szczytach władzy. Mimo to nie doczekał się biografii. Lukę tę wypełnił dr Michał Przeperski, historyk, autor wydanej przez IPN biografii Mieczysława Rakowskiego, który opowie o swojej książce.
.
11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Jeremi Angowski
Z Tadkiem Błażusiakiem porozmawiamy na temat organizowanej po raz drugi Ligi Enduro, a Aleks Bartkowiak opowie o pumptrackach i torach rowerowych w Poznaniu.
13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska
Spotkanie z Sabiną Francuz - autorką książki "Mąka i woda", zawierającą przepisy na różne wypieki, chlebki, placki, scones, muffiny i wiele innych. Podsumujemy także Festiwal Żydowskiego jedzenia "Tisz". W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem sąsiedzi, a podczas rozmowy o spacerze kulinarnym opowiemy o żydowskiej kuchni i poznamy postać pewnej niezwykłej kobiety.
17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert
Common, Damu The Fudgemunk na samplach z legendarnej dźwiękowej biblioteki KPM, nowy Pejzaż na samplach z polskiej muzyki, błogi soulowo-deepowy house (Space Ghost, Andile Andy), Zed Bias, nowy Machinedrum, Squarepusher, Proc Fiskal dla Hyperdub, footworkowy mistrz RP Boo, a także świeża muzyka jungle (Stones Tarro, Coco Bryce).
20.00-21.00 - "Muzyka dobrego słowa" - Małgorzata Bartas-Witan
Bodygard - od zadań nie tylko specjalnych! W przededniu święta Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała posłuchamy piosenek Magdy Anioł, a także porozmawiamy ze "specjalistami od aniołów" m.in. o znaczeniu imion Archaniołów.
10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - Jesienne nadmorskie dźwięki. Morze Bałtyckie zwykle kojarzy się nam z szeroką piaszczystą plażą, zimną wodą, bursztynem i flądrą z kutra. Taki Bałtyk znamy prawie wszyscy. Ale ręka do góry, kto wie, że Bałtyk może dymić i toczyć lodowe kule, że przyjmuje niezwykłych gości z oceanów, skrywa podwodne łąki, karmi tysiące ptaków, a na co dzień jest domem krewetek, ryby o zielonych ościach i pewnego diabła. Zaskoczeni? Czas zatem poznać wszystkie sekrety Bałtyku i wreszcie odkryć jego prawdziwą urodę.
11.00-12.00 - "Źródełko" - Start II edycji konkursu RCKL i PRD "Nasze muzyczne źródełko". Do tego odwiedzimy tradycyjną kuźnię, ale uwaga... w środku miasta! O kowalstwie opowie jeden z braci Głeckich, prowadzących Muzeum Kowalstwa i kuźnię przy Dolince Służewieckiej w Warszawie.
16.00 - "Łowcy dziecięcych przygód" - 14-letni Benjamin Poulsen, opowie nam o tym, jak wygląda życie młodego człowieka na Wyspach Owczych.
17.00-18.00 - "Kulturoteka" - audycja plenerowa z Wrocławia z 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Dziecinada".
22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - W audycji wspomnienie wielkich debiutów, otóż właśnie 26 września 1961 roku Bob Dylan zadebiutował na scenie w Greenwich Village w Nowym Jorku. Ponadto - tegoroczna jesień zasypuje nas muzycznymi nowościami, które przedstawi w audycji Damian Sikorski.
18.00 - Transmisja recitalu Philippa Giusiano z Zamku Królewskiego w Warszawie
Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie "Chopin. Salon romantyczny".
17.00 - "Chopin w najlepszym gatunku" - dr Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]
Mini-cykl ośmiu audycji, który ma pomóc osobom początkującym w śledzeniu Konkursu Chopinowskiego. W programie przedstawi niezbędne informacje o muzyce Fryderyka Chopina, opowie o opusach i gatunkach muzycznych, które pojawią się na tegorocznym Konkursie. Tematem ósmego spotkania będą koncerty fortepianowe i barkarola.
21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej [PREMIERA]
Przed nami ostatnia audycja z cyklu "Wielkich recitali" poświęcona uczestnikom Konkursu Chopinowskiego z 1960 roku. W programie usłyszymy o dalszych losach Aleksandra Słobodianika, rozwoju jego kariery muzycznej. Wrócimy raz jeszcze do recitalu z 1971 r., podczas którego wykonał on oba zeszyty etiud Fryderyka Chopina, co stanowiło nie lada wyzwanie nawet dla tak utalentowanego pianisty! Nie zabraknie też nagrań studyjnych.
Zapraszamy!