Redakcja Polska Polskiego Radia dla Zagranicy od kilkudziesięciu lat przygotowuje specjalne programy dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie. Nadaje obecnie 1,5 godziny programu dziennie, w tym dwie półgodzinne premierowe audycje. Zawierają one bogaty dźwiękowy serwis informacyjny
z Polski i o Polsce, a także komentarze, rozmowy, relacje i reportaże promujące Polskę i informujące
o najważniejszych aspektach życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego kraju.
Ważne miejsce w programie Redakcji Polskiej zajmuje problematyka polonijna. Częstymi gośćmi audycji są m.in. przedstawiciele Senatu, Sejmu, MSZ, Stowarzyszenia Wspólnota Polska czy Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Redakcja utrzymuje także kontakty z przedstawicielami środowisk polskich na Wschodzie i Zachodzie Europy, w Stanach Zjednoczonych i Australii.
Audycje Redakcji Polskiej Polskiego Radia dla Zagranicy docierają do wielu, nawet bardzo odległych miast na świecie. Można ich słuchać także w Moskwie.
– Misją Redakcji Polskiej Polskiego Radia dla Zagranicy, podobnie jak wszystkich pozostałych Sekcji Językowych, jest dostarczanie obiektywnej informacji o wszystkich aspektach życia społecznego, kulturalnego oraz gospodarczego w Polsce. Redakcja Polska promuje również naukę języka polskiego wśród odbiorców zagranicą oraz obcokrajowców przebywających w Polsce. Odbiór audycji Redakcji Polskiej Polskiego Radia dla Zagranicy na falach średnich m. in. w Moskwie jest możliwy dzięki współpracy z partnerami na Litwie. Wysoka ocena pracy dziennikarzy Sekcji Polskiej Polskiego Radia dla Zagranicy wyrażana w korespondencji od słuchaczy, również tych z Moskwy, stanowi najlepszy dowód na wysoki poziom serwisu dla zagranicy polskiej radiofonii publicznej oraz zdolność do konkurowania na globalnych i niezwykle wymagających rynkach z takimi potentatami radiowymi jak Deutsche Welle, BBC, czy Radio Svoboda – mówi Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt.
Programy Redakcji Polskiej retransmitowane są w Radiu znad Wilii w Wilnie i Radiu Niezależność we Lwowie, dzięki czemu docierają do blisko 300-tysięcznej grupy słuchaczy na Litwie, Białorusi i na Ukrainie. Dziennikarze przygotowują także godzinny magazyn „Widziane z Polski”, emitowany w Kanadzie w Radiu Polonia oraz Fairchild Radio.
To Grupa Radiowa, posiadająca pięć stacji radiowych w Kanadzie. Nadaje wielojęzyczny program skierowany do mniejszości narodowych, w tym również Polaków. Dzięki nadawaniu na falach średnich o częstotliwości 1386 kHz z nadajnika Radia Baltic Waves International docieramy m.in. do słuchaczy w Rosji, na Litwie, Ukrainie, czy w Niemczech.
Obok emisji audycji w języku polskim, Redakcja Polska prowadzi stronę internetową www.radiozagranica.pl, na której można znaleźć ważne informacje dotyczące polskiej polityki, gospodarki, kultury, a także spraw, którymi żyje Polonia. Na portalu jest również specjalna rubryka „Spotkania z Polonią”, obrazująca różne aspekty życia polonijnego na świecie. Od kilku lat Redakcja Polska, we współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”, prowadzi także szkolenia dziennikarzy mediów polskich, z Litwy, Łotwy i Ukrainy.
W tym roku Polskie Radio dla Zagranicy obchodziło jubileusz 85-lecia. Formalny początek audycji adresowanych do Polonii i Polaków za granicą miał miejsce 1 marca 1936 roku.
mat.prasowe