10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski
To już 5 lat jesteśmy z Państwem, podpowiadamy, radzimy, pokazujemy ciekawych ludzi i ich pasje, a czasami tych wielkich i znanych, którzy też nie poddają się upływowi czasu: przy okazji naszego małego jubileuszu przypomnimy fragmenty audycji m.in z udziałem psycholog dr Ewy Woydyłło, znakomitego aktora Stanisława Brudnego, himalaistki Anny Czerwińskiej oraz Reny Rolskiej. Nie zabraknie perełek z naszego kabaretowego archiwum, bo to jest właśnie... Czas pogody!
22.00-23.00 - "Koncert Chopinowski" - zaprasza Adam Rozlach
Pierwsza relacja z przesłuchań I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.
09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" - prowadzi Beata Kwiatkowska
10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - prowadzi Jacek Hawryluk, w studiu Ewa Szczecińska
15.00-17.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Sławomir Mrożek "Miłość na Krymie"
prod. 2005, adaptacja i reżyseria Krzysztof Zaleski, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko
Obsada: Łukasz Lewandowski, Anna Dereszowska, Maria Pakulnis, Krzysztof Wakuliński, Sławomir Pacek, Krzysztof Kowalewski, Krystyna Tkacz, Krystyna Królówna, Krzysztof Banaszyk, Jan Jurewicz, Kazimierz Wysota, Tomasz Marzecki i Krzysztof Zaleski. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko, realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski
17.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Krzysztof Dziuba
22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Piotr Metz, Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta
Miles Davis - "We Want Miles" 1982 Columbia
00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański
02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski
04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann
06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan
08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar
09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk
Zagadki i ciekawostki dla dzieci. „Kino dzieci” – Maciej Jakubczyk o najciekawszych propozycjach filmowych dla dzieci i młodzieży.
10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek
M.in.: rocznica bitwy pod Chocimiem (1621) – Leszek Wiśniewski, Piotr Łyszkiewicz o muzycznych nowościach, Anna Gulak o malarstiwe Bilińskiej, Robert Zapotoczny o oszczędzaniu.
11.00-13.00 - "Muzyczne podróże" - Raf Uzar& Małgorzata Jakubowska
13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak i prof. Franciszek Józef Fert
Temat: Życie i twórczość Cypriana Kamila Norwida.
13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza"
14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński
16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz
17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Krzysztof Łoniewski
19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin
Późni wnukowie śpiewają Norwida. 200 rocznica urodzin C.K. Norwida – Fundacja „Sztafeta”, transmisja i streaming;
20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Barbara Marcinik
„PACIERZ NOŚCIERZ”
powracamy do Archiwum Polskiego Radia i zarazem do finału XX Festiwalu Dwa Teatry. Mamy szansę ponownie podziwiać na Scenie Teatralnej Trójki ANDRZEJA MASTALERZA, który za rolę w słuchowisku Mateusza Żaboklickiego , w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz otrzymał specjalną Nagrodę ZASP-u. A także honorową, nowo-ustanowioną Nagrodę za Debiut Dramatopisarski w TPR.
Przypominamy, że wcześniej jego sztuka została nagrodzona w Konkursie Trójki i ZAiKS-u Nasłuchiwanie. Gościnność (2019).
21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska
7.06 "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" - Maciej Woźniakiewicz
Niedzielne audycje kulturalne w Polskim Radiu 24 rozpoczniemy o poranku wspomnieniem aktorki Heleny Modrzejewskiej. Jedną z najwybitniejszych aktorek w historii polskiego teatru przypomni prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
8.35 "Rozmowa kulturalna" - Maja Kluczyńska
Niedługo potem zabierzemy Państwa na wycieczkę do NCK - Galerii Kordegarda, na wystawę "Sztukmistrz Norwid - rysunki".Ekspozycja zawiera kilkadziesiąt spośród ponad pięciuset szkiców i kilkudziesięciu rycin Norwida znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk oraz Biblioteki Narodowej. O wystawie opowiedzą
Katarzyna Haber – kuratorka wystawy i Joanna Bancerowska– organizator wystawy NCK.
19.06 - "Życie z duszą czy bez" - Filip Memches
Wieczorem pochylimy się nad nauczaniem błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wspomnimy także kontrowersje, jakie wzbudzało ono za życia kapłana i sprawdzimy, na ile jest ono dziś aktualne. Pomoże nam w tym prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk.
22.06 "Poczytnik" - Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
Na koniec zachęcimy Państwa do refleksji nad literaturą. W "Poczytniku" zajmujemy się literaturą w ujęciu eseistycznym.Prowadzący poruszają nie tylko kwestie związane z nowościami na rynku wydawniczym, ale przede wszystkim zagłębiają w meandry biografistyki, filozoficzne konteksty w twórczości literackiej autorów i badają trendy w najnowszej literaturze.
.
09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Mateusz Kulik
Monica Zieliński - absolwentka dziennikarstwa z USA opowie czym różni się życie w Polsce od tego w USA. Monica od 2016 roku mieszka w Warszawie, szuka swoich polskich korzeni. Na swoim kanale na Youtubie zajmuje się przede wszystkim biznesem i kulturą.
13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska
Historia o tym, jak bagietka z majonezem stała się paszportem do wolności. Trevor Graham jest reżyserem filmu "Monsieur Mayonnaise", w którym długa bułka służy do przemytu. Czy jednak ten rodzaj bułki ma rodowód francuski? Choć bagietka jest monumentalna jak wieża Eiffla czy Łuk Triumfalny, jej ojczyzną jest… Austria.
15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Katarzyna Cygler
Na czwórkowym Artystycznym Wybiegu polscy uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także Teoniki Rożynek - laureatka nagrody za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Aleksandra Wielgomas, piosenkarka i autorka tekstów występująca pod pseudonimem LUNA.
17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert
W FUNKADELII Fisz Emade i Tworzywo, Nightmares on Wax, nowy album Kit Sebastian, duet 4Hero jako Jacob's Optical Stairway, czyli żelazna klasyka muzyki drum & bass, a w drugiej godzinie mnóstwo połamanych, breakbeatowo-klubowych nowości (Eris Drew, Yosh, Neil Landstrumm, Denham Audio, Ronan, etc.).
10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - Dźwięki związane ze szkołą to nie tylko hałas przerwy i szkolny dzwonek. Sprawdzimy jak brzmi szkoła współcześnie i jak brzmiała i wyglądała dawniej. Wizyta w Muzeum Elementarza.
17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Za nami XVIII Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej "INTERMUZA Sosnowiec 2021" pod dyrekcją artystyczną JACKA CYGANA. W programie relacja z koncertu galowego.
Dla rodziców:
21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Uwielbiany przez dzieci i rodziców, jeden z największych w Polsce - Festiwal Literatury dla Dzieci. W 2021 roku odbędzie się jego ósma edycja pod hasłem: Palce lizać! Na początku października zobaczymy się w Gdańsku, a w grudniu - w Krakowie. Każdego roku organizatorzy szykują dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć wizytówka tego festiwalu. Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. O festiwalowych wydarzeniach w Kulturalnej Strefie opowie jego dyrektor Łukasz Dębski.
22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - W audycji pojawią się znane piosenki w nowych interpretacjach. Czy słyszeliście wielki przebój No Doubt "Don't Speak" w wykonaniu Haley Reinhart w stylu lat 60tych? Będą również covery z polskiego podwórka muzycznego.
09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]
Szwedzki Mozart wariacyjnie i Mozart właściwy w Kwintecie dętym z fortepianem, wczesny Mendelssohn i Sonata skrzypcowa, ale też jedno z największych arcydzieł kantatowej muzyki romantyzmu - Rapsodia Brahmsa Podróż zimowa w góry Harzu z Marjaną Lipovšek w partii wokalnej, a także zupełnie nieznany, a bardzo ciekawy Koncert fortepianowy c-moll Ottona Malinga, duńskiego przedstawiciela późnego romantyzmu.
17.00 - "Nie samym Chopinem" - Adam Rozlach [PREMIERA]
Audycja poświęcona wybitnemu tenorowi Peterowi Andersowi.
21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej [PREMIERA]
Przed nami ostatnia audycja z cyklu "Wielkich recitali" poświęcona uczestnikom Konkursu Chopinowskiego z 1960 roku. W programie usłyszymy o dalszych losach Aleksandra Słobodianika, rozwoju jego kariery muzycznej. Wrócimy raz jeszcze do recitalu z 1971 r., podczas którego wykonał on oba zeszyty etiud Fryderyka Chopina, co stanowiło nie lada wyzwanie nawet dla tak utalentowanego pianisty! Nie zabraknie też nagrań studyjnych.
Zapraszamy!