09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka
Ile w Polsce można mieć maksymalnie imion i ile nazwisk? Jak zmienić imię czy nazwisko, gdy nam się nie podoba? Czy to jest możliwe? Jakie są zasady, opłaty, czas, procedura? Gościem audycji będzie mec. Katarzyna Ludwig. Czy każda woda mineralna jest dobra? Za dużo wapnia lub magnezu to też może być problem. Gazowana czy niegazowana? O tym opowie gość dr nauk medycznych dietetyk Angelika Kargulewicz. Ponadto w audycji: konkursy "A to kto to?", "Od małego dla dużego", Turystyczna lista przebojów PL oraz słuchowisko "Między ustami a brzegiem pucharu" Marii Rodziewiczówny.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski
Sukces na miarę Nobla
Szykuje się przełom w zrozumieniu mechanizmów powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego. Jeśli potwierdzą się hipotezy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, to polska nauka ma sporą szansę na nagrodę Nobla. Przedmiotem badań jest aorta, którą uczeni traktują poznawczo jak oponę w samochodzie. Wymuszają duże przepływy i naciski na ściany naczynia, podobnie jak w testowanych oponach. Kiedy na oponie, szczególnie na jej brzegach, pojawią się słabe przetarte pola, często wyskakuje tam bąbel, który przy dużych prędkościach pęka, generując tragedię drogową. Podobnie jest z aortą wysłaną od środka komórkami śródbłonka. Naukowcy z UJ twierdzą, że to jego wadliwe działanie prowadzi do zawałów i udarów. Co da poznanie tej tajemnicy? Odpowiedz jest prosta: będzie wiadomo jak ustrzec się przed zawałem czy udarem a to choroby, na które umiera rocznie około 48% Polaków. Ekspert: dr Aleksandra Kopacz - prowadząca badania na UJ.
Polowanie na Alzheimera
Do dziś w światowych laboratoriach naukowcy łamią sobie głowy, aby odkryć przyczynę choroby Alzheimera, która rozwija się przez 15-20 lat aby w końcu z osoby sprawnej intelektualnie uformować pacjenta z otępieniem i demencją wymagającą opieki całodobowej. Nadzieją na wczesną reakcję zanim pojawią się objawy Alzheimera daje opracowany specjalny Algorytm. Matematyka wspierając medycynę stara się dać przepis na wykonanie jakiegoś określonego zadania, które zahamuje chorobę. Jeśli badania zakończą się sukcesem, to otrzymamy narzędzie do wczesnego wykrycia Alzheimera, co teraz jest niemożliwe. To z kolei pozwoli włączyć terapie naprawcze mózgu i opóźnić demencję oraz otępienie. Eksperci: dr hab. n. med. Agnieszka Gorzkowska - neurolog, kierownik Kliniki Neurorehabilitacji Katedry Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, z-ca ordynatora Oddziału Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach oraz Zbigniew Tomczak-Przewodniczący Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.
23.00-00.00 - "Wieczór z Jedynką" / Magazyn Bardzo filmowy - zaprasza Joanna Sławińska
37. Warszawski Festiwal Filmowy (potrwa od 8 do 17 października)
Premiery kinowe filmów: "Smak głodu", "Wesele", "Penguin Bloom: Niesamowita historia Sam Bloom". Pokłonimy się laureatom, a ponadto twórcom ciekawych, choć nienagrodzonych filmów 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci", które niedawno odbyły się w Gdyni. Wspólnie ze Słuchaczami wspomnimy twórczość reżysera "Ziemi Obiecanej" (w związku z rocznicą Jego śmierci - zmarł 9 października 2016 roku). Andrzej Wajda był laureatem Złotej Palmy oraz - za całokształt twórczości - Oscara i Złotego Lwa. Czekamy pod numerem telefonu 226452205 na Państwa refleksje o twórczości tego reżysera i odpowiedź na pytanie, któremu z Jego filmów przyznaliby Państwo Oscara, gdyby byli członkami Amerykańskiej Akademii Filmowej. Najciekawsze wypowiedzi wyemitujemy w audycji i nagrodzimy.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m.in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk
00.55-01.00 - Przypadki słowa / Tomasz Jastrun "Przed zmierzchem" - aud. Iwony Smolki
01.00-07.00 - Konkurs Chopinowski - przesłuchania (powtórka) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Gościem Poranka Dwójki będzie Łukasz Borowicz. Ze znakomitym dyrygentem, dyrektorem artystycznym Filharmonii Poznańskiej porozmawiamy o kolejnej światowej premierze fonograficznej Poznańskich Filharmoników - albumie z odkrytymi na nowo, wybitnymi lecz mało znanymi dziełami Stefana Bolesława Poradowskiego. Szczegóły o godz. 8.30. Godzinę później wraz z Patrykiem Kenckim, adiunktem w Instytucie Sztuki PAN, wykładowcą łódzkiej Filmówki, przywołamy wybrane spektakle Tadeusza Różewicza. W audycji zajrzymy także do Filharmonii Narodowej, gdzie kończy się I etap XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina.
10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Ewa Szczecińska
15.15-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
Takiej publikacji o polskich kompozytorach emigracyjnych jeszcze nie było. Liczący 400 stron leksykon, który stworzyło pięćdziesięciu autorów, prezentuje sylwetki twórców muzyki poważnej, jazzowej, filmowej i popularnej XX i XXI wieku. O albumie "From Poland with Music. 100 Years of Polish Composers Abroad (1918-2018)" rozmawiamy z Beatą Bolesławską-Lewandowską i Andrzejem Kosowskim.
Jak przystało na pierwszy czwartek października, przeniesiemy się też do Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie, w której ogłoszone zostanie nazwisko tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla.
W audycji opowiemy również o planach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach na nadchodzący sezon. Zainauguruje go wyjątkowy koncert, podczas którego zostanie wykonana IX Symfonia d-moll Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę poprowadzi Lawrence Foster, dyrektor artystyczny i I dyrygent NOSPR.
Zaprosimy również na kolejny koncert w ramach cyklu Jazz.PL. Piątkowy występ zespołu Heart Beats - Mateusz Pałka / Szymon Mika / Grzegorz Pałka będziemy transmitować od godz. 18.00 na antenie Dwójki oraz w formie streamingu wideo w naszych mediach społecznościowych.
17.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - prowadzi Przemysław Psikuta, w studiu Joanna Grotkowska
22.00-23.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
00.00 - 02.00 Dym na wodzie - Leszek Adamczyk
02.00 - 03.00 Studio el-muzyki - Jerzy Kordowicz
03.00 - 04.00 Klub Trójki - powtórka ze środy - Monika Małkowska
04.00 - 06.00 Synth-Pop - Michał Kirmuć
06.00 - 08.45 Pora na Trójkę – Piotr Firan
W wielu polskich uzdrowiskach i turystycznych miejscowościach powstają wiaty dla koni. W czasach, gdy trwa dyskusja o prawa zwierząt rodzi się pytanie: czy to szukanie półśrodków czy rzeczywiste poprawienie warunków pracy zwierząt?
Rozpoczął się sezon na studniówki. Szkoły organizują imprezy tak wcześnie z racji pandemii (strachu przed lockdownem) i ograniczonej oferty obiektów. Co na to uczniowie?
08.45 - 09.00 Salon Polityczny Trójki - Bartłomiej Graczak
Gość: Patryk Jaki, eurodeputowany, Solidarna Polska
09.00 - 11.00 Trójka przed południem – Marta Piasecka
"Życia Rysy - Agnieszka Osiecka". Trójka przygotowuje specjalny wieczór o artystce. Gość: Hanna Bakuła .
"Czytanie wzmacnia". Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. GOŚĆ: Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, krajowa koordynatorka akcji Noc Bibliotek
11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej - Mateusz Drozda
Przełomowe badania zespołu naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej odsłaniają nowe fakty o austriacko-rosyjskiej bitwie pod Krakowem, w której po obu stronach walczyli Polacy
Mieszkańcy Poznania mogą pochwalić się wielkim muralem z okazji pierwszego cywilnego lotu, który miał miejsce sto lat temu. Maszyna wystartowała spod Poznania (Ławica była wtedy poza granicami miasta) z trawiastego jeszcze wówczas lotniska i doleciała do Warszawy.
Na czym polega modelowanie pogody? Bez głębokiej wiedzy z zakresu matematyki, fizyki i programowania wciąż nie bylibyśmy w stanie odgadnąć, co dzieje się w jednym z najbardziej skomplikowanych systemów fizycznych, jakim jest atmosfera ziemska.
OPP "Przyjmij psa przewodnika" - Pod takim hasłem Fundacja Vis Maior (OPP) prowadzi nabór chętnych do otrzymania psa przewodnika. Fundacja zaprasza osoby niewidome z całej Polski, które chciałyby otrzymać takiego psa do zgłaszania się. Osoby, które zakwalifikują się do projektu fundacji nie ponoszą kosztów związanych ze szkoleniem i przekazaniem psa.
15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki
Cyfrowe radio jest coraz popularniejsze w Europie. Na kontynencie już około 400 stacji nadaje w cyfrowym formacie DAB+. Ten format jest nie tylko lepszy, ale także tańszy od tradycyjnego FM.
Armaty, mundury i inne historyczne eksponaty, a wśród nich... żołnierskie kalesony, które są hitem ekspozycji Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Części garderoby bawią zwiedzających, ale też całkiem sporo mówią o tradycji żołnierskiego życia.
Policja rozpoczyna akcję edukacyjną skierowaną do pieszych "Świeć Przykładem". Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Piesi na drogach są słabo widoczni dla kierowców
Reportaż "Jak ona może z nim być?" - Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Ona i on, i wielka miłość. Lubimy takie scenariusze. Zakochani, planują ślub i dzieci. Jest jednak jedno, ale: jedno z nich jest osobą z niepełnosprawnością. Cały czas żyjemy w stereotypach, że tacy ludzie powinni zajmować się wyłącznie swoim kalectwem. Dlaczego my, jako społeczeństwo nie patrzymy z przychylnością na takie związki. Przecież każdy ma prawo do miłości.
Wojciech Sawicki i Agata Tomaszewska, Life on Wheelz - interablistyczna para prowadzi prężną działalność socialmediową na rzecz społecznej akceptacji osób z niepełnosprawnościami. A wszystko zaczęło się od fundacji AVALON, która od początku swojej działalności podjęła walkę ze stereotypami dotyczącymi osób z niepełnosprawnościami, pokazując, że w takiej grupie może się znaleźć każdy z nas…
19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki - Michał Kirmuć
20.00 - 21.00 Konstelacja M - Mateusz Tomaszuk
21.00 - 22.00 Po zachodzie słońca - Aleksandra Kaczkowska
22.00 - 23.00 Klub Trójki – Wojciech Reszczyński
Gość: Jan Pietrzak.
Jan Pietrzak od 60 lat komentuje życie publiczne w Polsce, poprzez PRL i III RP do czasów obecnych. Będzie, więc okazja do komentarzy na tematy bieżące, powrócimy także do perypetii Rafała Ziemkiewicza, który nie został wpuszczony do Wielkiej Brytanii. Przeżyć brytyjskich jego kabaretowego kolegi Rafała Ziemkiewicza.
23.00 - 00.00 NocHarmonia - Julia Sawicka
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
W audycji o Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też człowiek". Międzynarodowe grono artystów zaprezentuje spektakle dla "dorosłej" widowni, gdzie bohaterami są marionetki, kukiełki i lalki cieniowe, udowadniając tezę, że ta forma teatru nie została stworzona wyłącznie dla dzieci. Gościem audycji będzie Marek Żórawski, dyrektor festiwalu.
Podsumujemy wystawę "Artystka. Anna Bilińska 1854-1893", którą można było oglądać w warszawskim Muzeum Narodowym. Z Zofią Machnicką, kierownikiem działu projektów muzeum, porozmawiamy też o konferencji naukowej, która towarzyszyła tej wyjątkowej wystawie.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Czy studenci pojadą pociągiem za symboliczną złotówkę? Jakie są propozycje PKP dla tej dość licznej grupy podróżujących koleją?
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Przegląd wydarzeń ze świata seriali.
13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - Norbert Borzym
Bartek Koziczyński przedstawi kulisy powstania utworu "Hej" Sosnowskiego.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
"Nakaz pójścia wcześnie spać albo zakaz wyjścia na imprezę - kary z dzieciństwa stają się marzeniami dorosłych ludzi" - głosi jeden z popularnych memów. Czy jesteśmy pokoleniem ludzi zmęczonych?
17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak
OMG - omawiamy mowę geeka - #język - baza - wygrywasz bitwę w komentarzach, dostajesz bazę. Kiedy jeszcze można użyć tego słowa?
22.00 - 00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - Vito Bambino
Od hip-hopu, soulu, popu i elektroniki, aż po zaskakujące piosenki z przeszłości. Wśród wykonawców m.in. Durand Jones & the Indications, Tyler, The Creator, Anderson .Paak, Gorillaz, Szczyl, Pezet, Fiona Apple, a także autorskie nagrania samego Vito.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Niektóre rzeczy, znajdujące się w naszym otoczeniu, wydają się tak oczywiste, że nie bierzemy w ogóle pod uwagę, że kiedyś mogło ich po prostu nie być. Łóżko, nóż czy wanna - to tylko początek listy przedmiotów, które w powszechnej opinii istniały od zawsze. Tymczasem wszystko ma swój początek. Zanurzanie ciała w wodzie towarzyszyło człowiekowi od zarania dziejów, chociaż każda epoka przypisywała mu inne znaczenie. W dzisiejszych czasach nikt już nie może sobie wyobrazić życia bez ciepłej wody i relaksujących kąpieli. Dziś wiemy również, że kąpiel nie służy wyłącznie higienie, ale również urodzie i zdrowiu. Nie zawsze tak było. Jaka więc była historia kąpieli? Tego dowiecie się w Poranku.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - I etap Konkursu Chopinowskiego: podsumowanie, ilu uczestników, ilu przechodzi do II etapu, co trzeba w tym etapie zagrać.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Kim jest architekt, jakich używa narzędzi i urządzeń podczas pracy. Czym jest architektura, najbardziej znane przykłady w Polsce. Co trzeba zrobić, aby w przyszłości móc zostać architektem.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: O poczuciu własnej wartości dzieci i dorosłych. Gość: Urszula Młodnicka-Kornaś, psycholog, autorka książki Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”.
2. Temat: Od kiedy zacząć edukację muzyczną dziecka. Gość: Gość: Violetta Łabanow-Jastrząb, prezes fundacji Muzyka jest dla wszystkich.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Mała księżniczka" na podstawie książki France Hodgson Burnett, w adaptacji Doroty Kawęckiej, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.
Teatr Polskiego Radia, 1994r. Wystąpili: Wizmur Joanna, Kożuchowska Małgorzata, Tomaszewska Hanna, Rojewska Aleksandra, Głowacka Beata, Dubrawska Mirosława, Domańska Ewa, Bursztynowicz Barbara, Barycz Ryszard, Bajor Piotr.
13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska
O przyjaźni Fryderyka Chopina z Hectorem Berliozem i ich wzajemnych inspiracjach muzycznych.
20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak
O ludowym i dworskim pochodzeniu poloneza, chodzonym i polskim oraz poszukiwaniu cech wspólnych dla dostojnego, uroczystego tańca na trzy porozmawiam z Witoldem Brodą, autorem płyty nagranej z Kapelą Brodów "Polski, polonez, chodzony". Słuchać będziemy także polonezów Chopina, m.in.: Poloneza fis-moll op. 44 w wykonaniu Szymona Nehringa.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Autor zaprezentuje nagrania Menahema Presslera. W audycji usłyszymy m.in. Preludium nr 1 Tancerki delfickie oraz nr 2 Żagle Claude’a Debussy’ego, I Koncert fortepianowy g-moll op. 25 Feliksa Mendelssohna z towarzyszeniem Vienna State Opera Orchestra pod batutą Hansa Swarowskiego, a także I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina (wyk. Vienna State Opera Orchestra, dyr. David Josefowitz).
Zapraszamy!