06.40 - "Po pierwsze ekonomia" - Laureaci nagród "Lodołamacze 2021"
Materiał Tomasza Matusiaka. Impreza pod patronatem Jedynki.
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler
Laureat konkursu Męskiego Grania, zespół BiboBit, w 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej (9.10.) wyda nowofalowy album z tekstami poetki. Styl grupy zachwycił publiczność 22. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. A utwory, które trafiły na album "BiboBit/ Osiecka - Co to za czas" są idealne na czas w którym, niepewność należy podlewać nadzieją. Gościem, w przededniu premiery tego szczególnego wydawnictwa, będzie lider i wokalista zespołu BiboBit - Daniel Moszczyński.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wysłało właśnie 21 kartonowych pudeł ze szczątkami rycerzy Zakonu Krzyżackiego na Pomorski Uniwersytet Medyczny. Kości uczestników słynnej bitwy zostały odkryte podczas prac archeologicznych w okolicach kaplicy pobitewnej w Grunwaldzie jeszcze w II poł. XX wieku. Przebadano je wówczas pod kątem antropologicznym, ale dopiero teraz pojawiła się szansa na bardziej zaawansowane analizy.
Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że dzięki pozyskaniu DNA z kości będą mogli odpowiedzieć na pytanie, z jakich części Europy przybyli ci rycerze, na jakie choroby cierpieli a także, jakimi produktami się żywili. W przypadku dobrze zachowanych czaszek planowane jest także wykonanie rekonstrukcji twarzy rycerzy.
Gość: Dr Szymon Drej - dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Warszawa od początku swego istnienia była miastem wielu narodów i wielu kultur. Najwcześniej przybyli tu Żydzi, którzy już w XV wieku mieli własny cmentarz i synagogę. Od średniowiecza ściągali do Warszawy także ormiańscy kupcy. Pamiątką ich obecności jest m.in kilka kamieniczek na Rynku Starego Miasta.
Po rozbiorach osiedlali się w Warszawie Niemcy, a po powstaniu listopadowym masowo zaczęli napływać Rosjanie. Wtedy to powstał cmentarz prawosławny na Woli a w latach 60-tych XIX w. - cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze. Piękna bryła prawosławnej świątyni była pierwszym budynkiem rzucającym się w oczy Rosjanom przybywającym koleją do Warszawy na Dworzec Petersburski ( dziś Wileński ) i miała być rosyjską wizytówką miasta.
Ślady wielokulturowości widoczne są w Warszawie do dziś, a ich tropem podążyli Maria i Przemysław Pilichowie - autorzy książki "Warszawa wielu kultur", w której opisują świątynie, cmentarze, pomniki i budynki, wznoszone przez społeczności innych wyznań, języków i obyczajów. Goście: Maria i Przemysław Pilichowie - krajoznawcy, autorzy książki "Warszawa wielu kultur", a także licznych przewodników i opracowań biograficznych.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m.in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
00.55-01.00 - Przypadki słowa / Tomasz Jastrun "Przed zmierzchem" - aud. Iwony Smolki
01.00-07.00 - Konkurs Chopinowski - przesłuchania (powtórka) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
W przeddzień setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza zaprosimy na premierę słuchowiska "Próba rekonstrukcji", opartego na tekstach prozatorskich tego wybitnego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty. Transmisja słuchowiska na antenie Dwójki o godz. 17.00. A W Poranku Dwójki o godz. 9.30 rozmowa z reżyserem i autorem adaptacji Dariuszem Błaszczykiem.
W audycji opowiemy także o Festiwalu "Warszawa w budowie". Szczegóły tegorocznej odsłony w rozmowie z kuratorem festiwalu, Pawłem Brylskim. W Jazzowej Rozmowie Andrzej Zieliński sięgnie po płytę "Schubert Winterrise". Będziemy mieć także propozycję dla miłośników teatru lalek, czyli Festiwal "Lalka też człowiek".
10.00-13.00 - XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski - podsumowanie I etapu - prowadzą Andrzej Sułek, Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska
13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Piotr Metz
16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
Koncerty, wystawy, spektakle, spotkania z artystami, w sumie kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych w różnych miejscach Krakowa - tak zapowiada się pierwsza edycja Open Eyes Art Festival, który odbędzie się między 8 października a 19 listopada w Krakowie.
Jaka jest idea festiwalu i co znajdzie się w jego programie, porozmawiamy ze Zbigniewem Grzybem, dyrektorem Nowohuckiego Centrum Kultury. Opowiemy też o pewnej tajemniczej kamienicy w Białymstoku, której okna mają niezwykłą moc opowiadania historii. Tym razem będzie to opowieść teatru cieni o tramwajach konnych, wizytach Marszałka Józefa Piłsudskiego i o losach samej kamienicy.
Porozmawiamy też o 37. Warszawskim Festiwalu Filmowym, który rozpocznie się 8 października. W programie znajdzie się prawie 170 filmów z całego świata, w tym premiery.
17.00-18.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / PREMIERA: Tadeusz Różewicz "Próba rekonstrukcji"
Adaptacja i reżyseria Dariusz Błaszczyk, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, muzyka Andrzej Izdebski
Obsada: Adam Woronowicz, Henryk Talar, Karolina Bacia, Marta Dobecka
18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Andrzej Zieliński
Heart Beats - Mateusz Pałka / Szymon Mika / Grzegorz Pałka
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska
Retransmisja koncertu z okazji inauguracji sezonu artystycznego NOSPR (07.10.2021 Katowice, Sala NOSPR)
Ludwig van Beethoven IX Symfonia d-moll op.125
wyk. Ewa Tracz, Karolina Sikora, Andrzej Lampert, Szymon Komasa, Chór NFM, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Lawrence Foster
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Odzyskiwanie Różewicza - aud. Doroty Gacek
22.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
LITERATURA W DWÓJCE:
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik
02.00-03.00 - "Nocne Żądze" - Tomek Żąda
03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z czwartku - Wojciech Reszczyński
04.00-06.00 - "Trójka budzi: Off" - Mateusz Tomaszuk
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski
W audycji m.in.:
6:40 Fotopułapki to coraz częstsza broń samorządów w walce z zaśmiecaniem. Jak się okazuje, to wcale nie one, lecz pozostawione przez nas linie papilarne są najskuteczniejszą metodą wyłapywania sprawców tych wykroczeń. W audycji o pozostawianych przez nas mimowolnie danych i zanieczyszczaniu przestrzeni;
7:50 Jakie korzyści płyną z korzystania z radia DAB+?
8:15 Już jutro koncert „Wszystko, co Najpiękniejsze”
gość: Ania Rusowicz
8:20 Rozdajemy bilety na koncert „Wszystko, co Najpiękniejsze”;
08.45-09.00 - "Salon Polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gość - Grzegorz Schetyna, Koalicja Obywatelska (PO).
09.00 - 10.00 Winien i Ma – Krystian Kaźmierczyk, Wojciech Surmacz;
Goście - ekonomiści: Artur Bartoszewicz i Marcin Roszkowski
W audycji m.in.:
- Kongres 590
- Energetyka- Gaz(NS2,ceny), ceny prądu, węgiel;
10.00 - 12.00 Trójka przed południem – Marta Piasecka
W audycji m.in.:
10:30 "Życia Rysy - Agnieszka Osiecka"- gość Roman Dziewoński i zaproszenia na koncert "Wszystko co najpiękniejsze";
11.25 Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie: Głównym celem wydarzenia jest prezentacja i promocja twórczości muzycznej i literackiej środowisk akademickich oraz umożliwienie młodym twórcom i wykonawcom prezentacji ich osiągnięć. O wydarzeniu opowie Mateusz Marchewka Prezes Zarządu Fundacji Studencki Festiwal Piosenki
12.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Tomasz Miara
W audycji m.in.:
13:15 Niezła historia
1943 - Żołnierze Oddziału Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej AK przeprowadzili akcję w barze „Za kotarą” przy ul. Mazowieckiej 4 w Warszawie. Co to była za akcja? Jakie było zjawisko kolaboracji w okupowanej Polsce? Jaka była rola i znaczenie akcji odwetowych polskiego podziemia?
14.30 „Życia Rysy - Agnieszka Osiecka”- sprawdzamy jak przebiegają próby do jutrzejszego koncertu (rozmowy z artystami i organizatorami wydarzenia);
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat
W audycji m.in.:
15.50 - Turyści wywożą na pamiątkę z La Palmy wulkaniczny popiół. Władzy wyspy ostrzegają, że to niebezpiecznie, bo może się okazać szkodliwe. Turyści często zabierają jednak niebezpieczne lub nielegalne pamiątki. W wielu miejscach można za to trafić do aresztu, np. z Sardynii nie wolno wywozić piasku ze złotych plaż;
16.10 - Ogłoszenie laureata Pokojowej Nagrody Nobla;
16.20 - W sobotę w meczu z San Marino z reprezentacją Polski żegna się bramkarz Łukasz Fabiański. Rozmowa z Darkiem Urbanowiczem z redakcji sportowej Trójki;
17.50 - Ekspansja PKN Orlen w Europie i ceny paliw na polskich stacjach, najtańsze w Europie;
18.00-19.00 - "W Tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski
19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański
22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
W audycji o XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Gościem będzie prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin. Polskie Radio jako patron medialny wydarzenia zaprasza na relacje, wywiady oraz na bezpośrednie transmisje z przesłuchań oraz koncertów specjalnych.
Gościem audycji będzie także Abel Murcia, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie, z którym porozmawiamy o wystawie "Współczesna sztuka hiszpańska XXI wieku", zorganizowanej przez tę instytucję. Na wystawie prezentowany jest wybór dzieł 19 twórców, począwszy od mistrzów takich jak Rafols Casamada, Guinovart, Hermandez, Pijuan i Jaume Plensa, aż po ostatnie pokolenie artystów w apogeum ich twórczości, takich jak Ramon Enrich, Ruth Moran czy Marc Prat Codina.

10.00-11.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Łukasz Muszyński przedstawi premiery filmowe i wiadomości ze świata kina.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik
Strojenie fortepianu. Jak nadaje się dźwiękom odpowiednią częstotliwość i wysokość?
15.00-16.00 - "Ratujemy Świat" - Kasia Dydo
Larwa zamiast steku, świerszcz zamiast suchej karmy? Czy dieta oparta na owadach może zmienić świat?
18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski
Rozmowy z gwiazdami, które debiutowały w Będzie Głośno: Bass Astral x Igo, Mery sPolsky, Marta Zalewska, Arek Kłusowski, Sonbird - podsumowanie pięciu lat listy przebojów Będzie głośno! Posłuchamy też fragmentów koncertów nagranych w studiu Czwórki przez te 5 lat.
00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski
W BEATmaszynie po północy wielki powrót Majkiziooma i Gingera czyli Mordro Muzik z dwoma nowymi singlami, warszawska wokalistka Sara z singlami zapowiadającymi album #NEOWISE oraz klimatyczna muzyka z duszą od Little Simz oraz Emma-Jean Thackray. Nie zabraknie przeglądu nowości z kręgów house i UK Garage.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W piątkowym Poranku zajmiemy się pisaniem listów - papierowych i elektronicznych. Po co je do siebie wysyłamy? Co można napisać w liście? Do kogo można go wysłać? Jakimi słowami list można zacząć, jakimi go zakończyć?
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji opowiemy słuchaczom o drewnie i drewnianych konstrukcjach. Jak wysoki może być wieżowiec z drewna? Czy chatka na kurzej stopce może istnieć? Co jeszcze produkujemy z drewna?
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Odpoczynek, zabawa, rozwój. Dlaczego te wszystkie elementy są ważne dla dziecka. Gość: Joanna Bylinka-Stoch, psycholog i psychoterapeutka, pracująca w nurcie psychologii rozwojowej, bazującej na więzi i zabawie.
23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Leepeck. Naprawdę nazywa się Piotr Lipka - jest kompozytorem, autorem tekstów, wokalistą. Pierwsze sukcesy na rynku muzycznym odniósł z zespołem Bohema (w 2007 roku, zespół otrzymał nagrodę Superjedynki w kategorii "Płyta Rock"). W 2017 roku nagrał pierwszy solowy album "Borderline", który zebrał bardzo przychylne recenzje. Leepeck, brał udział w wielu znaczących wydarzeniach muzycznych: m.in. XLIV Festiwal w Opolu, Opole Songwriters Festival czy XII Przystanku Woodstock. Właśnie ukazał się jego nowy album "Na Mnie Już Czas".
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Mała księżniczka" na podstawie książki France Hodgson Burnett, w adaptacji Doroty Kawęckiej, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.
Teatr Polskiego Radia, 1994r. Wystąpili: Wizmur Joanna, Kożuchowska Małgorzata, Tomaszewska Hanna, Rojewska Aleksandra, Głowacka Beata, Dubrawska Mirosława, Domańska Ewa, Bursztynowicz Barbara, Barycz Ryszard, Bajor Piotr.
17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]
W programie kontynuacja opowieści o Koncercie fortepianowym f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Audycję wypełni interpretacja Krystiana Zimermana i Polskiej Orkiestry Festiwalowej. W programie usłyszymy również pierwszą część Koncertu fortepianowego C-dur op. 34a Johanna Nepomuka Hummla.
20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński
Duke Ellington, Miles Davies, Herbie Hancock, Nils Langren.
22.00 - Studio PR Chopin - XVIII Konkurs Chopinowski [NA ŻYWO]
Zapraszamy na studia PR Chopin, w którym redaktorzy Małgorzata Pęcińska, Kamila Stępień-Kutera, Jakub Puchalski oraz Marek Bracha będą komentowali przebieg XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zapraszamy!