09.00-12.00- "Jedyne takie miejsce" / Kraków - Ogród doświadczeń im. Stanisława Lema - zaprasza Sława Bieńczycka
Huśtawki sprzężone, krzywa najszybszego spadku, kołyska Newtona, kalejdoskop gigant, tarcze ze złudzeniami optycznymi... i nie tylko. Powiemy też o Stanisławie Lemie, bo jak każdy wie Wielkim Pisarzem Był.
17.00-18.00 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Ula Kaczyńska
Drugie notowanie "Mojej listy przebojów"
Nowa pozycja w ramówce Jedynki - w audycji będziemy prezentować 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia: nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy, a w zamian wręczymy wyjątkowe, muzyczne nagrody. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.
20.05 - Orędzie Ks. Kard. Kazimierza Nycza z okazji Dnia Papieskiego
Mecz Polska-San Marino w Jedynce
20.40-23.00 - "Sport w Jedynce" / Eliminacje Mistrzostw Świata w piłce nożnej - transmisja meczu Polska-San Marino - zapraszają Andrzej Janisz, Filip Jastrzębski i Rafał Bała
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek
10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Jacek Hawryluk, w studiu Ewa Szczecińska
15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Konkursy Waldorffa - prowadzą Jakub Kukla i Andrzej Zieliński (powtórzenie)
XVIII Konkurs Chopinowski. Etap II - dzień 1
Był człowiekiem orkiestrą - krytykiem muzycznym, pisarzem, publicystą, działaczem społecznym, a także radiowcem. Był również aktywnym popularyzatorem kultury muzycznej. Przez kilka dekad trudno było wyobrazić sobie Konkurs Chopinowski bez jego komentarzy. Bo świadkiem kolejnych konkursów Jerzy Waldorff był od samego początku - od 1927 roku, gdy w majątku na poznańskiej wsi próbował za wszelką cenę zbudować radio, by słuchać transmisji. Potem obserwował zmagania już "od środka", w filharmonii w Warszawie. W najbliższą sobotę powtórzymy audycje poświęconą Jerzemu Waldorffowi. Goście: Mariusz Urbanek (pisarz, publicysta, autor książki "Waldorff. Ostatni baron PRL-u"), Bohdan Łazuka (aktor, piosenkarz, artysta estradowy), Jerzy Kisielewski (dziennikarz radiowy i telewizyjny).
17.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Krzysztof Dziuba
22.00-23.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Tadeusz Różewicz "Kartoteka"
prod. 2009, adaptacja i reżyseria Tomasz Man, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, muzyka Marek Otwinowski i Igor Gawlikowski
Obsada: Andrzej Chyra (Bohater/Chór), Stanisława Celińska (Matka), Kazimierz Kaczor (Ojciec), Dominika Kluźniak (Głos kobiety spod kołdry/Sekretarka), Magdalena Cielecka (Olga), Łukasz Simlat (Dziennikarz), Tomasz Sapryk (Nauczyciel), Agnieszka Podsiadlik (Dziewczyna), Grzegorz Małecki (Chłop), Aleksandra Konieczna (Tłusta baba), Marian Kociniak (Wujek), Marcin Hycnar (Przyjaciel z dzieciństwa)
00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek
02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański
04.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz’n’bass" - Michał Grabkowski
06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan
09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Jan Grabiec, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Łukasz Rzepecki, Kancelaria Prezydenta, Adrian Zandberg, Lewica (Razem).
Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebook-u i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.
10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski
12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki
Robi się coraz chłodniej, czas więc zmienić klimat. Tym razem Redbad zabierze nas do Hiszpanii, choć jego gość na co dzień mieszka w Polsce. Z Jose Iglesiasem Vigilem porozmawiamy m.in. o edukacji teatralnej i drodze zawodowej zagranicznego artysty w polskich realiach.
13.00-14.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska
12 października minie kolejna rocznica od czasu, gdy pewien genueński żeglarz – może Włoch, może Hiszpan - postawił stopę na nowym lądzie. Potem drugą. Ten mały krok człowieka okazał się brzemienny w skutki dla ludzkości - w aspekcie cywilizacyjnym, politycznym, ekonomicznym i obyczajowym. Z pewnością bardziej odbił się na każdym mieszkańcu naszego globu, niż spektakularny, transmitowany przez telewizję, spacer po srebrnym globie. A to wielkie odkrycie wydarzyło się... przypadkiem.
16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński
Gościem będzie Adam Nawrot, amerykański reżyser z polskimi korzeniami. Artysta jest autorem filmu dokumentalnego "Godspeed, Los Polacos". Obraz został niedawnym laureatem Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Ponadto w audycji: 37 Warszawski Festiwal Filmowy - spotkanie ze Stefanem Laudynem dyrektorem festiwalu; 3 Sokolove Film Festival w Sokołowie Podlaskim (14-17.10.2021) - rozmowa z Katarzyną Hardej z Dyskusyjnego Klubu Filmowego Zbyszek, koordynatorką programu.
17.00-18.00 - "Pora na rytm" - Leszek Adamczyk
18.00-20.00 - Koncert "Życia rysy - Agnieszka Osiecka" - Roman Dziewoński
"Życia rysy" - Agnieszka Osiecka
20.00-22.00 - Koncert w Trójce - transmisja koncertu "To, co najpiękniejsze"
To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach
22.00-00.00 - "Wydział Rytmiki Stosowanej" - Aleksandra Kaczkowska
17.06 - "Temat dnia/ Gość PR24" - zaprasza Tadeusz Płużański
"Historyk na tropie zdrady elit. Rzecz o Jerzym Łojku" to biografia badacza historii Polski i Europy, historyka niepokornego, człowieka, który wskazywał, jak wiele dla Polski znaczy jakość jej elit. Postać przybliży autor biografii - Jerzy Kłosiński.
20.33 - "Vademecum Norwidowskie" - zaprasza Krzysztof Wołodźko
Aleksandra Sikorska-Krystek z Uniwersytetu we Fryburgu opowie o wątkach renesansowych w twórczości Cypriana Kamila Norwida.
10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk
Odessa - oprócz plaż i restauracji oferuje znacznie więcej. Zwłaszcza, kiedy zejdziemy pod ziemię! Rozmowa o intrygujących i mrożących krew w żyłach podziemiach Odessy. Spróbujemy też potwierdzić tezę, że Odessa jest "stolicą humoru".
12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska
Victoria Berestowa zaraz po maturze przeprowadziła się z Ukrainy do Polski i rozpoczęła studia na uczelni biznesowej. Nasze państwa ze sobą sąsiadują, ale i tak Ukraińców może czekać w Polsce mały szok kulturowy. Victoria opowie o swoich pierwszych doświadczeniach z życia w Warszawie i o międzynarodowej scenie studentów w naszym kraju.
14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Kuba Jamrozek
W roku 1933 na skutek prac melioracyjnych poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się i ukazały się fragmenty dawnej osady. O znajdowanych w jej okolicach zabytkowych przedmiotach dzieci zawiadomiły swojego nauczyciela, który dotarł do poznańskich archeologów. Tak zaczęły się prace wykopaliskowe w rejonie dawnej osady. Dzisiaj, w tym miejscu, jest zrekonstruowana wioska. Czego dowiadujemy się spacerując po niej?
16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski
Wraz ze szwajcarskim artystą Muddy Monka wybierzemy się w podróż do Aten i posłuchamy jego wspomnień związanych z tym miejscem, zawartych w utworze Athenes. Następnie przeniesiemy się do Amsterdamu, sprawdzimy, jak brzmi po zmianach zespół Weval w piosence "Changed for the Better". W audycji pojawi się również hołd dla Georgesa Moustakiego, czyli ożywiona reinterpretacja jego utworu Danse autorstwa Bachara Mar-Khalife.
17.00-18.00 - "Nie na żarty" - Mateusz Kulik
Na jesienny czas przygotujemy danie ze słonecznej Grecji. Co zrobić, żeby souvlaki smakowały tak, jak w greckiej tawernie? Jakie mięso będzie najlepsze, jak przygotować prawdziwą ziołową marynatę i z jakimi dodatkami podawać te szaszłyki?

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Rok 2021 to Rok Stanisława Lema. 12 września 2021 r. minęło równo 100 lat od dnia, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w. Tę postać przybliży dzieciom Szymon Kloska, kurator programu "Lem 2021".
Dla rodziców:
21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Maria Magdalena Milczarek, polsko-włoska aktorka i piosenkarka mieszkająca na stałe w Palermo, autorka bloga "Polka na Sycylii" opowie jak wygląda życie na tej wyspie.
22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Szczególna audycja wspomnieniowa dokładnie w 81. rocznicę urodzin jednego z najważniejszych muzyków wszech czasów. W audycji nieznane fakty, listy artysty do gazet muzycznych, fanek, geneza poznania Yoko Ono, wybrane fakty z historii The Beatles. Cytaty z książek "John Lennon - niedokończona ballada" pióra Pierre Merle i zbioru "John Lennon - listy" - zebrane przez Huntera Daviesa. Ten dzień to także narodziny jednego z dwóch synów Lennona, Seana, którego głos usłyszą także słuchacze Polskiego Radia Dzieciom. W ciągu dwóch godzin sięgniemy do domowych nagrań demo, odrzutów z sesji nagraniowych oraz innych, wcześniej niepublikowanych kompozycji autorstwa Lennona np. pierwszego take'a "Imagine" czy próbę nagrania "Give Peace A Chance".
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
08.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tysiąc Tysięcy Rękawiczek" Piotra Wojciechowskiego w reżyserii Jan Warenycia, TPR, 2006 r.
Wystąpili: Radkiewicz Filip, Marzecki Tomasz, Lewandowski Łukasz, Klamczyńska Anna.
08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]
Louis-Antoine Dornel, paryski kompozytor czasów baroku, pozostający w cieniu gwiazd słynnych francuskich klawesynistów, prawie równolatek Rameau i jego Suita fletowa, jeden ze skrzypcowych koncertów Haydna dla Tomasiniego, niezwykła, wykraczająca daleko poza konwencję fortepianowej muzyki na cztery ręce Fantazja f-moll Schuberta, a w finale symfoniczna fantazja młodego Ryszarda Straussa, jeden pierwszych pomysłów mistrza instrumentacji na poemat symfoniczny - "Z Italii".
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu - transmisje i serwis multimedialny
10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski [PREMIERA]
Głównym punktem programu najbliższej audycji będzie Koncert f-moll Chopina w wykonaniu Andrzeja Czajkowskiego i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego.
21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski
Ingmar Bergman powtarzał w wywiadach, że gdyby nie został reżyserem filmowym i teatralnym, to chciałby zostać dyrygentem. Twierdził, że te dwa zawody są ze sobą ściśle powiązane, w jednej rozmowie powiedział wręcz, że "film i muzyka to prawie to samo. Są środkami wyrazu i komunikacji, które wykraczają poza ludzką mądrość i dotykają emocjonalnego jądra człowieka". Skoro miłość Bergmana do muzyki była tak wielka, to nie mogło w jego twórczości zabraknąć wątków chopinowskich. I to będzie temat najbliższej audycji: Bergman, Chopin i muzyka.
Zapraszamy!