Polskie Radio Kierowców ma już rok!
Dokładnie rok temu 16 października 2020 roku w eterze pojawiło się pierwsze w Polsce całodobowe radio dla kierowców. Program jest dostępny poprzez aplikację w technologii DAB + oraz w Internecie.
To jedyna w kraju całodobowa stacja z programem przeznaczonym dla wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych.
Gokartowy Puchar Polskiego Radia Kierowców
Gokartowy Puchar Polskiego Radia Kierowców
A już w najbliższą sobotę w Starej Wsi koło Nadarzyna świętuje swoje urodziny. Od 10.00 do 12.00 odbędzie się wyścig o Gokartowy Puchar Polskiego Radia Kierowców, w turnieju wezmą udział słuchacze wyłonieni w konkursie antenowym.
Źródło: YouTube Polskie Radio
Zawodnicy wezmą udział w wieloetapowych zmaganiach na torze, od przejazdów technicznych po jazdę na czas i pokonywanie odcinków specjalnych, na torze będzie tunel i most. Każdy z uczestników zmagań kartingowych po odpowiednim przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa otrzyma licencję zawodnika.
Najlepsi otrzymają puchary, a wszyscy uczestnicy licencje zawodnika, medale i dyplomy, upominki.
Urodziny Polskiego Radia Kierowców
Polskie Radio Kierowców w ten sposób chce przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drogach, bo wyścigi są możliwe tylko na specjalnych torach, a to także miejsce na doskonalenie własnych umiejętności.
Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców: Wiktoria Jurczewska, Patryk Kuniszewicz, Kuba Marcinowicz.
Bezpieczna jazda na drodze jesienią
Polskie Radio Kierowców chce zwrócić uwagę kierowcom na zmieniające się jesienią warunki jazdy, dlatego świętowanie łączy z edukacją i przypominaniem o zasadach bezpieczeństwa. Wszystko pod hasłem: Bądź bezpieczny na drodze jesienią. Dziennikarze opowiedzą jak ważne jest sprawdzenie reflektorów w aucie, odpowiednie oznakowanie pieszego, czy kamizelka odblaskowa dla rowerzysty.
We współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego, ITD, policją i Wojskami Obrony Terytorialnej zorganizowane zostanie miasteczko bezpieczeństwa. Będą symulatory: dachowania, zderzeń a także pokazy wybuchu poduszki powietrznej, będzie sprzęt na którym kierowca sprawdzi swój refleks. ITD, WOT oraz policja zaprezentują sprzęt jaki jest wykorzystywany w pracy tych służb.
Całodniowa akcja edukacyjna będzie relacjonowana na wszystkich antenach Polskiego Radia.
Sytuacja na drogach: raporty i ostrzeżenia pogodowe
Polskie Radio Kierowców to pierwsza w Polsce całodobowa stacja z programem skierowanym dla uczestników ruchu drogowego: kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych.
Źródło: YouTube Polskie Radio
PRK informuje w kompleksowy sposób o sytuacji drogowej w kraju, Raporty o utrudnieniach, korkach, wypadkach czy remontach aktualizowane są co kwadrans, są także alerty i ostrzeżenia pogodowe.
W porannym, południowym i wieczornym paśmie są serwisy informacyjne w czterech językach, poza polskim także w angielskim, niemieckim i ukraińskim.
Przepisy drogowe, bezpieczeństwo jazdy i pierwsza pomoc
Polskie Radio Kierowców porusza tematy z zakresu bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, stylu i kultury jazdy.
Stacja w swojej ofercie programowej poświęca wiele uwagi kierowcom zawodowym w tym kierowcom ciężarówek, którzy podróżują po Europie. To nie tylko informacje o zmianach w prawie transportowym, ostrzeżenia z głównych europejskich tras i granic, ale także porady, ciekawostki i rozrywka.
Stała pozycją programu jest czytanie przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego, raz na godzinę prezentowany jest jeden z zapisów.
Program podzielony jest na pasma: poranny ROZRUSZNIK w godzinach 5.00-11.00, WYSOKIE OBROTY 11.00-17.00, NA LUZIE 17.00-23.00 i AUTOMAT od 23.00 do 5.00. NOCNA ZMIANA, to czterogodzinna audycja terapeutyczna dla nocnych Marków i tych co podróżują nocą. Audycje realizowane są z udziałem słuchaczy i terapeutów poruszamy tematy ważne społecznie, rozmawiamy o depresji, stresie, samotności w trasie czy tęsknocie za rodziną. Rozmowy terapeutyczne zawsze między 22.00 a 2.00 od poniedziałku do piątku..
Kilkadziesiąt lat tradycji Radia Kierowców w radiowej Jedynce
Uruchamiając cyfrowy kanał PRK, Polskie Radio nawiązało do 46 letniej tradycji audycji Radia Kierowców realizowanej w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Po raz pierwszy 7 minutowy program piętnujący brawurę na drogach pojawił się na antenie Jedynki 4 lutego w 1974 roku. Dziś Radio Kierowców to stały element programu Jedynki, a rozszerzeniem oferty dla użytkowników dróg jest cyfrowe, nowoczesne i dynamiczne Polskie Radio Kierowców, które jest dostępne w bezpłatnej aplikacji, w systemie DAB + oraz w internecie.
Źródło: YouTube Polskie Radio
PRK w ciągu roku ukształtowało indywidualny i niepowtarzalny na polskim rynku medialnym styl i charakter.
Szybkość i profesjonalizm. Serwis drogowy co kwadrans
Antenę tworzy dynamiczny i młody zespół składający się z ponad 30-osobowej grupy dziennikarzy, prowadzących i wydawców, który czerpiąc z tradycji Polskiego Radia kształtują nowoczesnego, wrażliwego oraz inteligentnego odbiorcę. PRK w założeniu, ale i w realizacji zadań programowych jest stacją z misją, a najważniejszym zadaniem jest kształtowanie świadomego uczestnika ruchu drogowego.
Patryk Kuniszewicz, Wiktoria Jurczewska
Polskie Radio Kierowców ofertę programową komponuje mając na uwadze potrzeby kierowców w tym kierowców zawodowych, rowerzystów, pieszych ale też użytkowników hulajnóg i motocykli.
Od pierwszych tygodni emisji programu PRK charakteryzuje: szybkość i profesjonalizm. Odbiorcy programu otrzymają w każdej godzinie 4 serwisy drogowe, to nie tylko ostrzeżenia o utrudnieniach w kraju, ale także w Europie, informacje z przejść granicznych i alerty pogodowe.
Polskie Radio Kierowców liderem na rynku radiowym
To sprawia, że Polskie Radio Kierowców jest niekwestionowanym liderem na rynku radiowym.
Dynamicznie rozwijająca się antena stawia nowe wymagania, tworzy nowoczesny sposób realizacji programów. Dziennikarze PRK są i będą obecni na najważniejszych wydarzeniach związanych z branżą motoryzacyjną - targach, wyścigach, turniejach, wystawach, zlotach, imprezach organizowanych przez pasjonatów motoryzacji.
PRK aktywnie działa także w mediach społecznościowych na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. W przyszłości planowane jest uruchomienie kanału na youtubie.