09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka
W jaki sposób przechowywane są owoce i warzywa kupowane przez nas m.in. w supermarketach? Dlaczego niektóre gatunki jabłek się błyszczą i są lepkie w dotyku, a cytryny, pomarańcze czy mandarynki bywają wilgotne? Jakiego rodzaju środków używa się do przechowywania i "konserwowania" owoców i w jaki sposób należy się ich pozbyć przed spożyciem? Czy wystarczy umyć owoce pod bieżącą wodą, czy może należy potraktować je wrzątkiem ? O tym wszystkim opowie technolog żywności i chemik, Jolanta Olszewska-Flejszar.
Powiemy także o programie badań "40+" … czyli o tym, jakiego rodzaju badania powinniśmy wykonać po 40. roku życia. Dlaczego warto raz do roku poddać się badaniom okresowym? (morfologia, cukier etc.) Co takie podstawowe badania np. krwi powiedzą nam o naszym zdrowiu? Gościem audycji będzie dr nauk medycznych, Anna Mrożek.
W audycji również - kolejny odcinek słuchowiska "Doktor Murek", konkursy "Od małego dla dużego" oraz "A to kto to".
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy
Z Marcinem Nierubcem porozmawiamy o niepublikowanej piosence Krzysztofa Krawczyka z tekstem Jacka Cygana i muzyką autorstwa naszego gościa. Po 14.30 Maciej Werk opowie o Soundedit Festival 2021, który rusza w Łodzi.
19.30 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski
Polska zaliczana jest przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne do grupy krajów o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Dlaczego? Bo aż prawie 48 proc. zgonów spowodowanych jest przez choroby serca i naczyń. To właśnie niski poziom aktywności fizycznej i siedzący tryb życia szybko zwiększają liczbę osób z nadwagą i otyłych, mało sprawnych fizycznie, narażonych na choroby serca i naczyń, cukrzycę i wiele innych poważnych chorób. O tym opowie prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, lekarz internista i kardiolog, nauczyciel akademicki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W audycji również Covid-19 - o planach, jakie tworzą epidemiolodzy dla pandemii, jej czasu i skutków porozmawiamy z prof. dr hab. n.med. Andrzejem Horbanem, Konsultantem Krajowym w dziedzinie Chorób Zakaźnych, reprezentującym Warszawski Uniwersytet Medyczny, głównym doradcą Prezesa Rady Ministrów.
Mecz SSC Napoli - Legia Warszawa w Lidze Europy. Relacje w Jedynce
po 21.00 - relacje z meczu Napoli-Legia
21.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / "Fachowiec" według prozy Wacława Berenta w adaptacji Iwony Rusek i reżyserii Aleksandry Głogowskiej
W swojej debiutanckiej powieści "Fachowiec", na przykładzie głównego bohatera Kazimierza Zaliwskiego, ukazuje Wacław Berent proces zupełnej degradacji i wyjałowienia z sił twórczych, który rozpoczyna się w chwili, gdy człowiek odcięty zostaje od swojego powołania na rzecz obowiązku. Bohater Berenta, odrzucając swój talent i pasję, staje się niewolnikiem cudzych interesów, trybikiem w maszynie postępu, przeżutym hasłem z gazety i wreszcie niepotrzebnym nikomu inteligentem w bluzie fabrycznej. Jednym słowem: staje się społecznym i indywidualnym zerem, a jego życie zamienia się w pozbawione sensu trwanie, w którym nie ma niczego, co byłoby najmniejszym pokarmem dla ducha
Obsada: Michał Żurawski (Kazimierz Zaliwski), Zuzanna Saporznikow (Helena Walicka), Marek Barbasiewicz (Pan Kwaśniewski), Jerzy Schejbal (Majster Walicki), Piotr Bajtlik (Zanicz), Zbigniew Konopka (Redaktor Pietrusiński).
23.10 - "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Joanna Sławińska
Omówimy wybrane premiery tygodnia, a wśród nich: film "Diuna", ekranizacja powieści Franka Herberta, w reż. Denisa Villeneuve’a, "Furioza" w reżyserii Cypriana Olenckiego, "Lux AEterna" w reż. Gaspara Noe, oraz animowany film familijny "Rodzina Addamsów 2" Grega Tiernana i Conrada Vernona.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.
PŁYTA TYGODNIA: "Historia w piosence. 65 lat Polskich Nagrań"
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
To ponadczasowy hymn do wolności, dzieło Ludwiga van Beethovena, w którym kompozytor przekonuje, że nie ma takiej wartości moralnej czy ekonomicznej, za którą warto by oddać wolność. Tak postrzega sens i sedno opery Fidelio angielski reżyser John Fulljames, dyrektor artystyczny Duńskiego Teatru Królewskiego, autor warszawskiej inscenizacji tego dzieła w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Beethoven nie znosił jedynowładztwa i cenzury, wierzył w upadek monarszych tyranii. Był demokratą z krwi i kości, pierwszym wolnym artystą w dziejach muzyki - czytamy na stronie TWON. O jedynej operze Ludwiga van Beethovena porozmawiamy w Poranku Dwójki z barytonem Krzysztofem Szumańskim, którego usłyszymy w partii Don Pizarra. Początek spotkania o godz. 9.30.
W audycji powrócimy także do finałowego wieczoru w Filharmonii Narodowej w Warszawie i poznamy laureata XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Ponadto: dr Patryk Kencki recenzuje wystawienie "Lalki" w reż. Radosława Rychcika w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie; NOMUS - nowa przestrzeń dla sztuki współczesnej w Gdańsku; HER Docs Film Festival.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
10.00-11.00 - 12 Stradivari, wyk. Janine Jansen - skrzypce, Antonio Pappano - fortepian
11.10-12.00 - Lustro weneckie - nowe nagranie zespołu Le Consort
12.05-12.45 - Antoni Habel Symfonia D-dur, wyk. Sinfonietta Cracovia, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Józef Kański
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska
Gewandhaus (Lipsk, 26.06.2021). Felix Mendelssohn Sen nocy letniej - muzyka incydentalna op. 61, Antonín Dvořák Otello - uwertura koncertowa op. 93, Ralph Vaughan Williams Serenade to Music, wyk: Friederike Stübner-Garbade - sopran, Manja Raschka - mezzosopran, Orkiestra Symfoniczna i Chór Radia Środkowo-Niemieckiego, dyr. Dennis Russel Davies
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
"Kołowrót" to "autorska muzyczna podróż w głąb tradycji, obrzędowości oraz rytuałów związanych z porami roku, a także cyklicznością natury". Album stworzyło trio Bastarda (Szamburski/Pokrzywiński/Górczyński) i Chór Uniwersytetu SWPS pod dyrekcją Ewy Mackiewicz. Efekt tej współpracy to cztery oryginalne kompozycje, które stały się "opowieściami dźwiękowymi o najistotniejszych przemianach zarówno w naturze, jak i kulturze oraz związanej z nią obrzędowości". Płyta powstała m.in. dzięki współpracy z Polskim Radiem i Radiowym Centrum Kultury Ludowej. Opowiemy o niej z Pawłem Szamburskim - klarnecistą zespołu Bastarda, kompozytorem i improwizatorem.
W audycji porozmawiamy też z Anną Rochowską, pedagogiem teatru i laureatką Nagrodą im. Haliny Machulskiej 2021. Opowiemy również o 2. edycji Festiwalu Poezji Miganej "Zobacz Mój Głos" w Lublinie i z do Teatru Miejskiego w Gdyni, gdzie trwają przygotowania do premiery sztuki Williama Szekspira "Sen nocy letniej", w reżyserii Rafała Szumskiego.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / O twórcach syjonizmu i postaciach kluczowych dla powstania państwa Izrael - aud. Michała Szułdrzyńskiego
135 lat temu w Płońsku urodził się Dawid Ben Gurion, pierwszy premier i jeden z ojców niepodległości Izraela. W audycji porozmawiamy o twórcach syjonizmu i postaciach kluczowych dla powstania państwa Izrael, które działały na terytorium Polski. Gośćmi będą Philip Steele - amerykański badacz syjonizmu mieszkający w Polsce oraz Jarosław Kociszewski - reporter, wieloletni korespondent polskich mediów w Izraelu.
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-23.00 - Transmisja z Teatru Wielkiego Opery Narodowej - Koncert laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzą Róża Światczyńska i Andrzej Sułek, w studiu Krzysztof Dziuba
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Colum McCann "Apeirogon", czyta Marcin Bosak.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Tomasz Gajownik
O antykomunizmie w okresie II RP i w czasie II wojny światowej porozmawiamy z prof. Karolem Sacewiczem z Instytutu Historii UWM w Olsztynie.
02.00-03.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan
05.00-06.00 - "Trójka budzi" / OFF - Mateusz Tomaszuk
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda
W audycji m.in. o kuratoryjnych olimpiadach przedmiotowych, zniszczonych banknotach i dzikach w miastach. Odwiedzimy też promy w Świnoujściu oraz austriackie Sölden, gdzie w weekend rozpoczyna się Puchar Świata w Narciarstwie Alpejskim.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem - Paweł Mucha, minister w Kancelarii Prezydenta.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Tomasz Miara
Odwiedzimy nowy oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku - Nomus - tuż przed jego otwarciem, sprawdzimy program Festiwalu Her Docs i zaprosimy na konkurs "Do trzech razy Chopin". Zajrzymy też do Muzeum Mazowieckiego w Płocku, do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu oraz do kaszubskiej gminy Luzino, która gości prace Pabla Picassa.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
17.40 - "Puls Europy" - gość: Witold Waszczykowski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
20.00-21.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński
Gościem będzie Bernard Margueritte - rodowity paryżanin, ożeniony z Polką i na stałe związany z Polską. Wciąż zawodowo aktywny z przejęciem komentuje nasze wydarzenia polityczne i medialne.
22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski
23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" - Małgorzata Łukowska
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.06 - "Nakręceni-magazyn premier filmowych" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek
W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Łukasz Adamski i Piotr Gociek zrecenzują dramat historyczny "Ostani pojedynek" Ridleya Scotta, thriller Michela Franco "Nowy porządek" oraz "Squid Game", jeden z najpopularniejszych seriali na świecie.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
W czterdziestą rocznicę strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, najdłuższego strajku w PRL, odbędzie się internetowa premiera edycji "1981" Koncertu Niepodległości. Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek "Wiejski" Górski, scenarzysta, reżyser i producent oraz opozycjonista z czasów PRL, który opowie o tym wydarzeniu.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Zaproszenie na wystawę podsumowującą rok pracy studentów wydziału grafiki warszawskiej ASP oraz na warsztaty, podczas których Francusko-Niemiecka Rada Kultury (FNRK) i jej partnerzy poszukują młodych ludzi z Niemiec, Francji i Polski, którzy sami działają w dziedzinie kultury i sztuki lub są nią żywo zainteresowani.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar
Czy można uzależnić się od uczenia? Jaki może mieć wpływ na mózg człowieka i czy to się leczy?
13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Norbert Borzym
W cyklu "Był sobie numer" Ula Kaczyńska przedstawi kulisy powstania utworu "Tabu" Ms. Obsession.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Strefa Studenta - Ekspres, czyli przegląd najnowszych informacji dla studiujących.
17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak
W cyklu #język: Termin Chad jest określeniem stosowanym w kierunku wysokich i dobrze zbudowanych mężczyzn z podkreślonymi rysami twarzy, które wiele kobiet uważa za pociągające. Chad to ideał mężczyzny pod względem wyglądu. Czy to słowo może mieć tez znaczenie pejoratywne?
22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - Vito Bambino
Selekcja współczesnych dźwięków i starszej, często zaskakującej muzyki - soulowej, rockowej, hiphopowej, elektronicznej, jazzowej, a nawet muzyki filmowej.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dzień bez skarpetek to święto, które ma zwrócić uwagę społeczeństwa na to, by dbać o stopy. A pomaga w tym chodzenie boso, które według specjalistów jest bardzo zdrowe. Zastanowimy się czy chodzenie boso może wiązać się z określoną kulturą albo konkretnym miejscem na ziemi. Sięgniemy też do historii skarpet i poszukamy tych, które najczęściej gubią się w naszych domach. Co się z nimi dzieje? Może na to pytanie odpowie pisarka Justyna Bednarek.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Krótko o tym, kto wygrał tegoroczny Konkurs Chopinowski. Posłuchamy, tak jak podczas Finału, Koncertu f-moll Chopina. I zachęcamy dzieci, aby namalowały, co słyszą lub co sobie wyobrażają podczas słuchania.
11.00-12.00 "Leszek i Miś Michaś" - Kiedy powstał pierwszy komputer, jak był duży i w jakim celu został skonstruowany? Czy dzisiaj możliwe jest życie bez nich i jakie funkcje mogą pełnić w przyszłości.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Są jedynymi lotnymi ssakami, prowadzącymi nocny tryb życia, latają zygzakiem i posługują się echolokacją. O nietoperzach opowie Justyna Odrzykoska, członkini Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: Teoria wychowania estetycznego. Paulina Gryc, od kilkunastu lat pracuje jako niania. Pisząc pracę dyplomową zainteresowała się teorią wychowania estetycznego, zapomnianą już dzisiaj sztuką rozwijania dziecięcej wrażliwości na otaczającą rzeczywistość, o której w swoich pracach pisali tacy przedwojennych esteci, jak Irena Wojnar czy Maria Gołaszewska. Dziś na prowadzonych przez siebie warsztatach Paulina Gryc stara się w dzieciach rozwijać wyobraźnię poprzez spontaniczną radosną zabawę sztuką, uczy kontaktu ze sztuką, kontemplowania jej i analizowania. O wychowaniu estetycznym opowie w Strefie Rodzica.
2. Temat: 22 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania. O tym, jak pomóc dzieciom jąkającym się opowie dr Katarzyna Węsierska, pedagog i logopeda, adiunkt w Instytucie Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej na Uniwersytecie Śląskim, założycielka Centrum Logopedycznego w Katowicach.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia.
Teatr Polskiego Radia, 1998 r.
Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska
Bohaterem siódmej "Lekcji..." będzie Leonard Bernstein.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Interpretacje muzyki Fryderyka Chopina chodzą różnymi ścieżkami - w najbliższej audycji podążymy tym tropem, który wiedzie przez krainy muzyki tradycyjnej. Hasło przewodnie - folkowy rekonesans. Chopin w odsłonie bałkańskiej, klezmerskiej, tureckiej, w kapelusiku górala podhalańskiego, przy sytenzatorze, ze śpiewem na ustach. Będzie to godzina rytmicznych hulanek i melodycznych swawoli. Folk w popularnej odsłonie muzyki Fryderyka Chopina? Jak najbardziej, warto sprawdzić w najbliższej audycji!
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Autor nakreśli sylwetkę pianisty Garricka Ohlssona, triumfatora Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku - i jak dotąd jedynego zwycięzcy z Ameryki. W programie wyłącznie Chopin, z nagrania kompletu jego dzieł, wydanego przez firmę Hyperion. Zabrzmi m.in. cykl Preludiów op. 28 i sporadycznie grywana I Sonata fortepianowa c-moll op. 4.
Zapraszamy!