10.00-12.30 - "Beatyfikacja ks. Jana Machy" - zaprasza Ksiądz Andrzej Majewski
Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy
Transmisja Uroczystości Beatyfikacyjnej z Katedry w Katowicach. Nowy Polski błogosławiony - Ksiądz Jan Macha, śląski Samarytanin.
Nie tylko mówił o miłosierdziu, ale był miłosierny. W czasie okupacji niemieckiej niósł pomoc Ślązakom, Polakom, Niemcom. Zamordowany przez Hitlerowców. W sobotę 20 listopada o godz. 10.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy. Uroczystej Mszy przewodniczył będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
17.00-18.00 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Zbigniew Zegler
W audycji 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy, a w zamian wręczymy wyjątkowe, muzyczne nagrody. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.
00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Roch Siciński
01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Krzysztof Dziuba
Karol Kurpiński Uwertura do opery „Jadwiga Królowa Polska”, wyk. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz; Christian Podbielski Sonata A-dur na violę da gamba i basso continuo, wyk. Krzysztof Firlus – viola da gamba, Anna Firlus – klawesyn; Paweł Szymański Une suite de pièces de clavecin par Mr Szymański, wyk. Maciej Grzybowski – fortepian, Bolesław Szabelski Concerto grosso, Toccata ze Suity na orkiestrę op. 10 wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, dyr. Mirosław Jacek Błaszczyk; Zygmunt Noskowski Wariacje e-moll na temat własny na orkiestrę wyk. Polska Orkiestra Radiowa. dyr. Łukasz Borowicz; Zygmunt Noskowski Melodia na wiolonczelę i fortepian wyk. Maria Gabryś – fortepian, Michał Borzykowski – wiolonczela; Henryk Wieniawski Legenda g-moll op. 17 wyk. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Agata Szymczewska – skrzypce, dyr. Tadeusz Wojciechowski; Karol Lipiński Fantazja i wariacje na temat Lunatyczki Belliniego na skrzypce i fortepian op. 23 wyk. Bartek Nizioł – skrzypce, Paweł Andrzej Mazurkiewicz – fortepian; Grażyna Bacewicz 2. Koncert na skrzypce i orkiestrę wyk. Joanna Kurkowicz – skprzyce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Witold Szalonek Posejdon i Meduza, Meduzy Sen o Pegazie, Głowa Meduzy, wyk. Trio Soli Sono; Marcin Błażewicz Kundalini, wyk. Leszek Lorent – perkusja, Andrzej Brzoska – live electronics; Hanna Kulenty Twenty-Five, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Rene Gulikers; Jerzy Maksymiuk Cykl pieśni Czerwony księżyc, wyk. Olga Pasiecznik; Jan Engel Symfonia B-dur, wyk. Zespol Muzyki Dawnej Kapela Jasnogorska, dyr. Jan Tomasz Adamus; Ignacy Feliks Dobrzyński II Symfonia, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Emil Młynarski II Koncert skrzypcowy D-dur op. 16, wyk. Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek
10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki
12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Tomasza Karolaka - prowadzi Robert Mazurek
Na aktorstwo zdawał kilkakrotnie. Udało się za czwartym razem. Wcześniej studiował resocjalizację. Mimo, że marzył o pracy w policji, jako aktor w serialach kryminalnych praktycznie nie występuje. Jego domena to komedia. Tak się przynajmniej uważa. Czy słusznie? Miedzy innymi o tym Tomasz Karolak opowie w audycji.
13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta
Moje.PolskieRadio.pl. "Te kanały internetowe nadają przez całą dobę"
15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Kalina Jędrusik - prowadzą Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek
Aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka, gwiazda Kabaretu Starszych Panów, obdarzona nieprzeciętnym talentem, charyzmatyczna i przekraczająca sceniczne normy, niekwestionowany symbol seksu, nazywana polską Marylin Monroe, kolorowy ptak, indywidualistka, niezwykle inteligentna i elokwentna, kochająca ludzi i zwierzęta, rodzinna, ciepła, wrażliwa a jednocześnie bezkompromisowa i pewna siebie, prowokującą i zaskakująca, skandalistka... Kalina Jędrusik - jaka była naprawdę? To pytanie powraca w związku z premierą filmu "Bo we mnie jest seks" w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz. W audycji "Dwie do setki" odpowiemy na nie wraz z naszymi gośćmi, najbliższymi Kaliny Jędrusik, przyjaciółmi i autorami książek: Dariuszem Michalskim, Magdaleną Zawadzką, Remigiuszem Grzelą, Rafałem Szczepańskim i Ulą Ryciak. Przypomnimy biografię i nieprzeciętną osobowość legendy polskiej sceny, jej związki z telewizją, radiem, filmem i kabaretem, ale również o relacji ze Stanisławem Dygatem. Przywołamy wspomnienia i powrócimy do piosenek, które wówczas nuciła cała Polska.
17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Olgi Pasiecznik, Lilianny Stawarz i Doroty Kozińskiej
Jerzy Fryderyk Haendel - Rodelinda
19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / D I D (Hanna Piosik)
19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Zbigniew Herbert "Przewodnik"
Prod. 2019, adaptacja i reżyseria: Jakub Cuman, realizacja akustyczna: Maciej Kubera, opracowanie muzyczne: Renata Baszun, wydaje Małgorzata Szymankiewicz
Obsada: Adam Ferency, Jacek Braciak, Michalina Łabacz, Przemysław Bluszcz, Maria Pakulnis-Zaleska, Sławomir Orzechowski, Paweł Paprocki,
Jednoaktówka "Przewodnik". Autor pomijał ten utwór w wydawanych za życia zbiorach. Można to zrozumieć - różni się bowiem całkowicie od dramatów takich jak "Drugi pokój" czy "Jaskinia filozofów". Napisany w 1959 roku "Przewodnik" to rodzaj groteski scenicznej, a właściwie żartu teatralnego. To nie jest "sztuka na głosy" lecz podszyta horrorem opowieść o naturze ludzkiej, o niebezpiecznej chorobie pożądania władzy nad innymi. Znany tylko badaczom tekst Herberta wydobył z Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej i opracował dla radia reżyser Jakub Cuman.
20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Andrzej Sułek
Giacomo Puccini - Tosca - opera w 3 aktach ( Teatro Real, Madryt, 13.07.2021)
wyk. Sondra Radvanovsky - sopran, Joseph Calleja - tenor, Carlos Alvarez -baryton, Teatro Real Chorus & Orchestra, dyr. Nicola Luisotti
23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" / O sztucznej inteligencji w badaniach nad średniowieczem - aud. Łukasza Modelskieego i Łukasza Kozaka
W audycji rozmawiać będziemy o tym, w jaki sposób w badaniach nad średniowieczem wykorzystywane są nowe technologie. Zastanowimy się czy badania atrybucji dzieł sztuki mają jeszcze jakiś sens bez sztucznej inteligencji. Poza tym wytłumaczymy, na czym polega digitalizacja dzieł sztuki rękopisów.
00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek
02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda
Łódź jako jedyne miasto w Polsce, znalazło się na liście 25 niezwykłych miejsc do odwiedzenia w 2022 w rankingu prestiżowego amerykańskiego pisma National Geographic
- Śpiulkolot, boomer czy naura? Rada Języka Polskiego ogłosiła finałową dwudziestkę kandydatów na Młodzieżowe Słowo Roku
05.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz & bass" - Michał Grabkowski
06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Tomasz Miara
Wieżowce, kominy – to tam najczęściej mieszkają… sokoły. Odwiedzamy jedno z takich miejsc. Jak gniazda budowane przez ptaki wpływa na funkcjonowanie obiektów?
Praca marzeń szuka człowieka! Ogrody zoologiczne co jakiś czas poszukują opiekunów zwierząt. Teraz ten stołeczny ma ofertę dla miłośnika… zwierząt kopytnych. Nasz reporter zatrudnił się w ogrodzie zoologicznym.
Punkty, słoneczka albo słownie. Coraz więcej placówek oświatowych decyduje się na alternatywne systemy oceniania. Problem polega na tym, że koniec końców i tak muszą być przeliczone na oceny, zgodne z powszechnymi normami.
09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Maciej Gdula, Lewica, Marcin Kierwiński, Platforma Obywatelska, Paweł Szrot, Kancelaria Prezydenta.
Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebook-u i Twitterze Trójki, w serwisie YouTube - na kanale Polskiego Radia oraz na stronach internetowych Polskiego Radia.
10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski
- 1 - AP - JADĘ! (ME VOY)
To tytuł zaskakująco wielkiej liczby latynoskich piosenek. I nie chodzi o uciekanie lub odchodzenie, ale o akt odwagi jakim jest wyruszenie w świat po coś nowego.
CZ.2 - WYSPA NA PRERII - ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA
Przypada w czwarty czwartek listopada i jest w Polsce mało znane. Wojciech Cejrowski opowie, jak się je obchodzi na prerii.
12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra
gość: Anna Tabaka, historyk sztuki, kurator wystaw w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.
Nawiedzamy Kalisz, przypomnimy o wielokulturowości tego miasta. I na tym przykładzie powiemy, że mimo różnych poglądów, kultur, wyznań możemy żyć obok siebie.
13.00-14.00 - "Zimna fala" - Michał Migała
14.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Witold Lazar
15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska
Rodzinny dom obrasta legendą. Miejsce narodzin, dorastania, z perspektywy dorosłego człowieka wydaje się znacznie mniejszy i pozbawiony atrakcji, które we wczesnych latach fascynowały, bawiły, straszyły, inspirowały. Równie ważny jest też pierwszy własny dom – ten, o zakupie którego marzyło się latami; ten, który urządza się wedle własnych potrzeb i w którym zakłada się rodzinę. Lub odwrotnie – w którym chcemy się odciąć od rodziny i znajomych.
16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński
- Premiera filmu „Bo we mnie jest seks” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz – rozmowa z Marią Dębską odtwórczynią głównej roli w filmie (postaci Kaliny Jędrusik), laureatką nagrody za najlepszą rolę kobiecą na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
- 28 Międzynarodowy Festiwal Etiuda & Anima w Krakowie (do 21.11): wydarzenia weekendu, rozmowa z Bogusławem Zmudzińskim dyrektorem artystycznym festiwalu.
- 15 Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków w Warszawie (do 24.11, online do 29.11). Rozmowa z Jakubem Królikowskim dyrektorem festiwalu.
- 15 Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Rozmowa z Małgorzatą Szlagowską-Skulską dyrektorką festiwal.
17.00-18.00 - "Trójka Żąda Debiutów" - Tomasz Żąda
Raf Skowroński opowie o swoim mini-albumie “NW9”. To wokalista, autor tekstów, kompozytor, a także absolwent londyńskiej uczelni Middlesex University, na której ukończył kierunek Popular Music Wcześniej był związany z formacją JÓGA z którą tworzył muzykę alternatywną i elektroniczno-folkową.
18.00-19.00 - "Dym Na Wodzie" - Leszek Adamczyk
19.00-00.00 - "Departament Rytmu" - Łukasz Ciechański
08.06 - "Polki" - zaprasza Małgorzata Merta
W audycji przypomnimy postać prof. Małgorzaty Serini-Bulskiej, która podczas II wojny wojny brała udział w tajnym nauczaniu położnictwa i ginekologii. Udzielała pomocy ukrywającym się i prześladowanym kobietom, m.in. Żydówkom, a także więźniom Pawiaka. Podczas powstania warszawskiego kierowała oddziałem położniczo-ginekologicznym Szpitala Dzieciątka Jezus. Gościem będzie Wojciech Bulski, syn Małgorzaty Serini-Bulskiej.
20.33 - "Ideo - pop" - zaprasza Krzysztof Wołodźko
Muzyka kościelna i liturgiczna. Jej antyczne i wczesnochrześcijańskie źródła. 22 listopada Kościół wspomina św. Cecylię, która oddała życie dla Chrystusa. Święta jest czczona jako patronka muzyków. Dziś śpiew kościelny jest nieodzowną i integralną częścią uroczystej liturgii. O tym w rozmowie z muzykolog dr Antoniną Karpowicz-Zbińkowską.
10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk
Stolica Brandenburgii kojarzy się z królewskimi pałacami, wokół których roztaczają się idealne przystrzyżone trawniki. Poczdam. Co w jego sercu robi rosyjska wioska? Dlaczego ze stacji Pirschheide nie odjeżdżają już pociągi? I po co do miasta wpadł niegdyś Albert Einstein?
11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska
Kim są cyfrowi nomadzi wybierający pracowakacje? Zapraszamy na spotkanie z Natalią Hatalską, która opisała ich w tekście "Wędrowcy XXI wieku. Cyfrowi nomadzi".
12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska
Zbliża się Ogólnopolski Dzień Erasmusa. Co roku obchodzony jest 25 listopada. My będziemy świętować go razem ze studentką z Polski Martyną i Gustavem - studentem z Danii. Jak żyje się na co dzień Erasmusom? Czy trzymają się razem? Czego nie doświadczyliby podczas studiów w rodzinnym kraju? Jakie korzyści już teraz czerpią z wyjazdu? W cyklu "Legal Alien" zaśpiewamy Sto lat i opowiemy o polskiej gościnności. A na przekór jesieni John Beauchamp razem z Sobelem zabiorą nas na "Pole fiołkowe". Przygotujcie chusteczki! Będzie łzawo.
20.00-22.00 - "Czwórka na One Love Music Festival" - Mirosław Dzięciołowski "Maken"
Audycja specjalna prosto z Wrocławia, gdzie odbywa się w Hali Stulecia One Love Music Festival.
00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"
Po północy u Harpera w BASSTIONIE: Brytyjka Jamz Supernova i jej mikstura UK funky, house’u, mocnego basu oraz afro-klubowych brzmień i rytmów, a na przekór jesieni również muzyka drum & bass w słonecznym, soulfulowym i rozgrzewającym wydaniu.

14.00-15.00 - "Akademia muzyczna" - O cyklu "Mały Uniwersytet Muzyczny". Gość: Kamila Lewicka - prowadząca i tworząca cykl spotkań.
15.00-16.00 - "Dawno dawno temu" - Już po raz dziesiąty Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów do zwiedzania rezydencji królewskich w ramach akcji "Darmowy listopad". Rezydencje królewskie przygotowały darmowe bilety na wystawy stałe i czasowe oraz specjalne wydarzenia - spotkania, wykłady, konferencje, warsztaty i oprowadzania. Rozmowy z przedstawicielami placówek biorących udział w akcji.
18.00-19.00 - "Kuferek przyjemności" - Tematem audycji będzie podróżowanie. Lena, Zosia i Zbyszek opowiedzą o wyprawie do Egiptu.
Dla rodziców:
21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Toskania, jakiej raczej nie znamy. Bo o Florencji, czy Pizie słyszał każdy, a zobaczyć na własne oczy słynne uzdrowisko, w którym Federico Fellini nakręcił "8 i pół"? Albo przypominającą Plac św. Piotra łaźnię postawioną przez cesarza Leopolda II (tego, który wolał Salieriego od Mozarta, ale u tego drugiego zamówił pierwszą operę po niemiecku) - to jest coś…
22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Ważne debiuty z 1978 roku. A wśród nich trzy płyty - zespołu Dire Straits, Molly Hatchet oraz "The Kick Inside" Kate Bush - zarys historyczny, ciekawostki, fakty.
08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]
W programie od Wolfganga Amadeusza Mozarta do Ryszarda Straussa, od uroczych dziecięcych wariacji na popularny temat Ah, vous dirai-je Maman po mało znane dziełko późnego Straussa z obszaru harmoniemusik, jakim jest jego I Sonatina F dur na 16 instrumentów dętych. Ale to wszystko pełne uroku marginalia okalające jedno z największych arcydzieł romantycznej kameralistyki, jakim jest umieszczony w centralnym punkcie tego programu Kwartet smyczkowy Franciszka Schuberta „Śmierć i dziewczyna”, w którego nastrój wprowadzi nokturnowa, liryczna Etiuda E-dur Chopina.
10.00 - "Chopin: Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski [PREMIERA]
Audycja poświęcona jednemu gatunkowi muzycznemu - preludium. Posłuchamy preludiów Chopina, Szymanowskiego i Skriabina. Wśród wykonawców Światosław Richter, Radosław Sobczak, Maria Lettberg, Murray Perahia.
14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]
Domenico Cimarosa, jeden z najbardziej wpływowych kompozytorów włoskich epoki klasycyzmu, podobnie jak wielu innych twórców z Włoch spędził kilka lat w Petersburgu jako nadworny kompozytor carycy Katarzyny Wielkiej. Jedną z oper, które tam zaprezentował, była komiczna I due baroni di Rocca Azzurra. Pełna uroku fabuła i znakomita, dowcipna muzyka podobać się może także współczesnym słuchaczom - o czym się przekonamy w kolejnej audycji poświęconej twórczości Domenica Cimarosy.
Zapraszamy!