Jak co roku, zespół Teatru Polskiego Radia wręczył nagrody Wielkiego Splendora. To najważniejsze wyróżnienia Teatru Polskiego Radia, przyznawane za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Laureaci Debiutów 2021:
Debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia - Arete 2021
Za lekkość w kreowaniu świata, za bogactwo środków artystycznych, dzięki którym Teatr Polskiego Radia przyciąga młode pokolenia słuchaczy otrzymała Karolina Honchera, a za prawdę kreowanych bohaterów, dzięki której aktor opowiada o człowieku i otaczającym go świecie otrzymał Jakub Kordas.
Karolina Honchera - laureatka Splendorów Teatru Polskiego Radia za debiut
Karolina Honchera (ur. 1980 r.). Absolwentka wrocławskiej PWST Wydziału Lalkarskiego (2005). Po studiach występowała w Teatrze Miejskim Miniatura w Gdańsku, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ale na stałe od 2006-2015 związana była z Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. W swoim dorobku ma około trzydziestu ról teatralnych. W 2008 roku otrzymała Nagrodę Dyrektora Lubuskiego Teatru za rolę Evelyn w "Kształcie rzeczy" w reżyserii Szymona Kuśmidera. Rok wcześniej znalazła się w gronie laureatów festiwalu "Tańczące Eurydyki" w Zielonej Górze. Obecnie mieszka w Warszawie i zajmuje się szkoleniami z autoprezentacji dla osób bezrobotnych. Prowadzi również warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.
Jakub Kordas - laureat Splendorów Teatru Polskiego Radia za debiut
Jakub Kordas - student Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Wyróżniony za rolę rolę Chyżego Patroklesa w spektaklu "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" oraz za rolę Płatonowa w spektaklu "Płatonow" na 37. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W zespole Teatru Polskiego w Warszawie od 2019 roku.
Debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia - Talanton 2021
Za wrażliwość w dotykaniu najboleśniejszych ludzkich przeżyć, za umiejętność ukazania postaw i wyborów sięgających czasów wojny otrzymał Przemysław Wyszyński.
Przemysław Wyszyński - laureat Splendorów Teatru Polskiego Radia za debiut
Przemysław Wyszyński - aktor, reżyser, choreograf układów walk, Doktor w dziedzinie Sztuk Teatralnych i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwent Lee Strasberg Theatre & Film Institute w Los Angeles (2013r.) oraz Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2010r.). Współpracował z warszawskimi teatrami m.in.: Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny, obecnie na stałe związany z Teatrem Polskim im. A. Szyfmana. Od 2010 roku współpracuje z Teatrem Polskiego Radia jako aktor i reżyser ("Witz", "Kolacja z Gustawem Klimtem", "Virion" (Audioteka). Praca głosem obejmuje także realizacje dubbingowe polskich wersji językowych filmów i seriali. Reżyser m.in.: spektakle w cyklu Salon Poezji oraz spektakl "Ferdynand Wspaniały" w Teatrze Polskim w Warszawie. Choreografia walk scenicznych spektakli m.in.: "Król Lear" W. Shakespeare’a, reż. J. Lassalle, Teatr Polski w Warszawie, "Hamlet" W. Shakespeare’a w reż. T. Bradecki, Teatr Dramatyczny w Warszawie.
Debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia - Amadeusz 2021
Za kolorowanie słów dźwiękami, za czułość, z jaką to czyni, za wszechstronność, która temu towarzyszy otrzymał Piotr Skotnicki.
Piotr Skotnicki - laureat Splendorów Teatru Polskiego Radia za debiut
Piotr Skotnicki - absolwent Wydziału Historii na Uniwersytecie Warszawskim. Scenarzysta, dramaturg, reżyser radiowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, sound designer, realizator dźwięku, muzyk sesyjny. Autor słuchowisk utrzymanych w tematyce historycznej, współczesnych dramatów, ale także komedii absurdu z gatunku Science-Fiction (Amaterasu, Wielkie porządki w Klubie Patriotów, Spokojna głowa, czyli kryzys wieku niemowlęcego, Zabierzesz to ze sobą, Prymas, Nieznany żołnierz). Jest także autorem radiowych adaptacji prozy m.in: Stanisława Lema (Szpital Przemienienia). Komponuje dla Teatru Polskiego Radia, a wcześniej współpracował z wieloma artystami, m.in: Kasią Kowalską, Edytą Górniak, Justyną Steczkowską, Reni Jusis, Alicją Janosz, Kazikiem Staszewskim, Krzysztofem Antkowiakiem, Pono, Sokołem, O.S.T.R., Wojtkiem Pilichowskim, czy zespołami Mathplanete, Plastic, Buldog, Kciuk-Surzyn Band. Laureat nagród za scenariusze oraz muzykę do filmów średnio- i krótkometrażowych nagrodzonych na festiwalach Silesia Film oraz 48HourFilmProject. Absolwent pierwszego kursu reżyserii radiowej organizowanego przez Teatr Polskiego Radia i Wajda School&Studio. Stypendysta MKDIN.
Debiut reżyserski w Teatrze Polskiego Radia - Don Kichot 2021
Za profesjonalizm i umiejętność przenikliwej analizy psychologicznej bohaterów sztuki, za wspaniałą pracę z aktorami otrzymał Kamil Maria Banasiak.
Kamil M. Banasiak - laureat Splendorów Teatru Polskiego Radia za debiut
Kamil Maria Banasiak (ur. 1992 r.). Aktor, tekściarz i reżyser radiowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założyciel oraz autor kabaretu literackiego DODO (2016-2018) działającego przy Teatrze Scena w Warszawie. Autor tekstów piosenek dla dzieci oraz piosenek do spektaklu "Lato Muminków" (muz. Jerzy Derfel) w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Absolwent kursu Reżyserii Radiowej realizowanego przez Szkołę Wajdy we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym. Reżyser i autor stale współpracujący z Teatrem Polskiego Radia.
Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia 2021 za wrażliwość w budowaniu swoich bohaterek oraz za ogromne serce dla pracy w Teatrze Polskiego Radia otrzymała Lucyna Malec.
Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia 2021 za wszechstronność w opisywaniu ludzi i świata, za bogactwo środków artystycznych i wiarę, że słowa pomagają zrozumieć świat otrzymał Jarosław Gajewski.
Honorowy Wielki Splendor 2021 za wewnętrzne piękno i za zewnętrzną dobroć, za mądrość, która pozwala przeżyć piękne chwile słuchaczom Teatru Polskiego Radia otrzymał Włodzimierz Press.
Honorowy Wielki Splendor 2021 za współtworzenie Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum słów i głosów w Baranowie Sandomierskim, za miłość do sztuki radiowej otrzymał Marek Mazur.
***
Zespół Teatru Polskiego Radia od 1988 roku wręcza nagrodę Wielkiego Splendora za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Otrzymują go corocznie: aktorka i aktor. Nagroda specjalna - Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego - wręczana jest wybitnym twórcom świata kultury. Honorowy Wielki Splendor to z kolei prestiżowe wyróżnienie przyznawane artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia. - Zespół Teatru Polskiego Radia współpracuje z wybitnymi postaciami świata kultury, wyznaczając najwyższe standardy sztuki teatralnej w kraju. Twórcy radiowych spektakli kreują niezapomniane, mistrzowskie role i opowiadają wyjątkowe, poruszające, nierzadko trudne wręcz historie, na których realizację pozwala jedynie tak bliskie słuchaczom radio - podkreśla Agnieszka Kamińska, Prezes Polskiego Radia. - Wyróżniamy kreatorów trudnej i wymagającej sztuki teatru radiowego, doceniając ich wkład w rozwój radia artystycznego w Polsce. Swoim kunsztem, pracą oraz zaangażowaniem prezentują oni najwyższą klasę twórczą - dodaje Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
W blasku i cieniu
Uroczystość - zorganizowaną w kameralnej formule, dostosowanej do antycovidowych obostrzeń - poprowadził Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Nagrody wręczali: Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski i Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Relacja z wydarzenia - wieczorem 6 grudnia w portalu polskieradio.pl.
Rankiem tego samego dnia Janusz Kukuła - oraz nominowani Wielkiego Splendora - byli gośćmi porannej audycji "Sygnały dnia" (ok. godz. 8.15) na antenie Programu 1 Polskiego Radia. W poniedziałkowej audycji Dwójki "Po Splendorach" (od godziny 17.30) sylwetki laureatów przybliży także Małgorzata Szymankiewicz.
mat. pras./ rk