Polskie Radio

Światowy Dzień Dziwaka

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 09:14
7 stycznia to Światowy Dzień Dziwaka. Czy akceptujemy u innych dziwne zachowania? Czy np. tatuaże na całym ciele, tańczenie na schodach, chodzenie w niecodziennych nakryciach głowy to jest jeszcze, w XXI wieku, dziwne zachowanie?
7 stycznia to Dzień Dziwaka
7 stycznia to Dzień DziwakaFoto: www.pixabay.com

A może każdy z nas jest trochę dziwakiem? Dzień Dziwaka zapoczątkował profesor psychologii społecznej na uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, Philip Zimbardo. Po raz pierwszy zorganizował je na uczelni. W ramach eksperymentu społecznego studenci otrzymali polecenie, by ubrać się w głupie stroje i uskuteczniać głupie zachowania. Sam profesor zaangażował się w obchody. Wykład prowadził ubrany w sukienkę, perukę. W uszach miał kolczyki, a usta pomalowane szminką.

W audycji również:

Oczy dziecka zimą przed ekranem - co dzieje się z oczami, gdy za długo siedzimy przed ekranem telewizyjnym czy komputerem? Dlaczego wieczorem przed snem nie należy korzystać ze smartfona? Jak na oczy wpływa światło niebieskie? Czy dzieci powinny nosić okulary dla ochrony? O tym opowie gość, okulista.

---

Światło niebieskie to światło widzialne, część światła słonecznego. W niewielkich ilościach nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego wzroku, a rozsądny jego poziom bywa nawet wskazany. Pomaga bowiem utrzymać koncentrację, umożliwia precyzyjne rozróżnianie kolorów. Charakteryzuje się jednak wysoką energią, a naukowcy utrzymują, że wysokoenergetyczne pasma światła są najbardziej szkodliwe dla naszych oczu. Najpopularniejszymi źródłami tego światła są ekrany komputerów, tabletów, smartfonów, sztuczne oświetlenie, żarówki LED.

W audycji również:

- konkursy "Od małego dla dużego" i "A to kto to?",

- kolejny odcinek powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Rodzina Połanieckich",

- kulturałki na weekend od Małgorzaty Raduchy.

Zobacz też:

***

Do wysłuchania audycji "Cztery pory roku", w piątek (7.01) o godz. 9.00 - 12.00, zaprasza Joanna Racewicz.

mg

Zobacz więcej na temat: wzrok elektronika dzieci
Czytaj także

"Wsparcie dzieci i młodzieży po covidzie". Szef MEiN o programie profilaktyki krótkowzroczności

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 15:29
- Program profilaktyki krótkowzroczności u dzieci z klas 1-3 ma docelowo dotyczyć badań wzroku dzieci, żeby leczyć krótkowzroczność i stworzyć zalecenia takiego funkcjonowania ze sprzętem informatycznym, które będzie jak najmniej szkodliwe dla uczniów - mówił w piątek w Lublinie szef MEiN Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń