Polskie Radio

Książki, rozmowy i jazz. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 19:00
"Ania z Zielonego Wzgórza" czy "Leśmian – encyklopedia" - to tylko kilka lektur, które prezentujemy w Polskim Radiu. Przedstawimy również premiery filmowe i wiadomości ze świata kina. Poza tym zapraszamy na rozmowę z nestorem polskiego jazzu Janem Ptaszynem Wróblewskim, który wieczorem pojawi się w koncertowym cyklu "Jazz.PL".
zd
zdFoto: Shutterstock/Nick Beer
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

7 stycznia to Światowy Dzień Dziwaka. Czy akceptujemy u innych dziwne zachowania? Czy np. tatuaże na całym ciele, tańczenie na schodach, chodzenie w niecodziennych nakryciach głowy to jest jeszcze w XXI w dziwne zachowanie? A może każdy z nas jest trochę dziwakiem? Dzień Dziwaka zapoczątkował profesor psychologii społecznej na uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, Philip Zimbardo, gdy zorganizował na uczelni dzień dziwaka. W ramach eksperymentu społecznego studenci otrzymali polecenie, by ubrać się w głupie stroje i aby się głupio zachowywać.

Oczy dziecka zimą przed ekranem - co dzieje się z oczami gdy za długo siedzimy przed ekranem TV czy komputerem? Dlaczego wieczorem przed snem nie należy korzystać ze smartfona? Jak na oczy wpływa światło niebieskie? czy dzieci powinny nosić okulary do ochrony?

Poza tym kulturałki na weekend M. Raduchy, kolejny odcinek słuchowiska "Rodzina Połanieckich" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "A to kto to…". 

21.00-22.00 - "Przeboje musicali" - zaprasza Paweł Sztompke

Fragmenty Kaloryferii - z Kabaretu Starszych Panów. Zaprosimy Państwa na spotkanie z Kabaretem Jeszcze Starszych Panów, którego premiera telewizyjna odbyła się 26 września 1979 roku w TVP, a przypomniane niedawno na płycie "No i jak tu nie słuchać Piosenek Starszych Panów".

22.30-23.00 - Kronika Sportowa - zaprasza Cezary Gurjew

Od 6 stycznia rozpoczęliśmy prezentację sylwetek nominowanych do Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego. W piątek będzie to Robert Lewandowski. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza z Janem Englertem, Martą Lipińską, Zdzisławem Mrożewskim - fragmenty słuchowiska z 1977 roku. 

Ta obyczajowa powieść inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką został wydana w 1894 roku. Opowiada o Maryni z Pławickich i Stachu Połanieckim. Nie od razu dane im było zawrzeć małżeństwo, na przeszkodzie stanęło zbyt kupieckie podejście Stacha do życia. To jednak nie tylko historia małżeństwa Połanieckich, ale także obraz nowej klasy.

21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).

23.50 - "Pamiętniki Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk.

PŁYTA TYGODNIA:

"50 lat śpiewania" - ANDRZEJ SIKOROWSKI


logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Bogusława Latawiec "nieoznakowany szlak" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Ludomir Różycki Kwintet fortepianowy c-moll op. 35, wyk. Jonathan Plowright - fortepian, Kwartet im. Karola Szymanowskiego (Agata Szymczewska, Grzegorz Kotow, Vołodia Mykytka, Marcin Sieniawski), Ludomir Różycki Rapsodia op. 33 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, wyk. Varsovia Piano Trio: Ewa Skardowska-Kiljan – fortepian, Adam Zarzycki – skrzypce, Piotr Hausenplas – wiolonczela

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Grażyna Bacewicz I Kwintet fortepianowy, wyk. Krystian Zimerman - fortepian, Kaja Danczowska - skrzypce, Agata Szymczewska - II skrzypce, Ryszard Groblewski - altówka, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Grażyna Bacewicz  III Koncert skrzypcowy, wyk.

Joanna Kurkowicz – skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W poranku Dwójki sięgamy po książkę "The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side". Jej autor - Jan Błaszczak opowiada z jednej strony o Stanleyu Tolkinie - Polaku, który z powodzeniem prowadził kluby, gdzie gościła śmietanka nowojorskiej bohemy, Andy Warhol wyświetlał tam swoje filmy, The Velvet Underground grali swoje pierwsze performatywne koncerty, najwięksi jazzmani wdawali się w światopoglądowe dyskusje, a afroamerykańscy aktywiści planowali równościowe pikiety.  Z drugiej strony książka ta jest też przewodnikiem po Nowym Jorku ostatniego półwiecza. Szczegóły po godz. 9.30.

W audycji także:

- Jazzowa rozmowa Andrzeja Zielińskiego.

- Na czym polega fenomen najbardziej uznanych twórców teatru XX wieku? Dlaczego okazali się reformatorami?​ Te pytania pojawiają się w spektaklu "Sztuka intonacji". Sztukę Tadeusza Słobodzianka reżyseruje w Teatrze Dramatycznym Anna Wieczur. ​

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Jean-Pierre Rampal plays Scott Joplin

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Divertimenti, wyk. La Petite Bande, dyr. Sigiswald Kuijken

12.05-12.45 - Karol Szymanowski/Jan Krenz Maski op. 34, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Przyjaciele Dwójki - Waldemar Dąbrowski - opr. Beata Stylińska

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Legendarni artyści na 85-lecie Dwójki: Stefania Woytowicz ( 100 r.ur), Andrzej Hiolski (100 r.ur), Wiesław Ochman (85 ur.), Bernard Ładysz (100 r. ur.), Halina Czerny - Stefańska (100 r. ur.)

Stanisław Moniuszko  Halka - fragmenty z opery, wyk. Stefania Woytowicz - sopran, Wiesław Ochman - tenor, Andrzej Hiolski - baryton, Bernard Ładysz - bas; Chór Krakowskiej Rozgłośni Polskiego Radia, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Semkow (nagr. radiowe w 100-lecie śmierci Stanisława Moniuszki, 1972r); Karol Szymanowski Etiuda b-moll  op. 4 nr 3;  Fryderyk Chopin Ballada g-moll op. 23, Nokturn cis-moll  op. 27 nr 1, Walc As-dur  op 34 nr 1, Mazurek a-moll op. 67 nr 4; Juliusz Zarębski  Wielki Polonez Fis-dur, wyk. Halina Czerny - Stefańska - fortepian ( Filharmonia Narodowa, 31.01.1978)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

17.30-18.00 -  "O wszystkim z kulturą" / Jan Ptaszyn Wróblewski

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - Andrzej Zieliński

Jan Ptaszyn Wróblewski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

20.00-21.00 - Nabożeństwo (Prawosławne Boże Narodzenie)

Dziś Boże Narodzenie świętują chrześcijanie z Kościołów wschodnich, między innymi wyznawcy prawosławia. Kościoły wschodnie obchodzą święta głównie według kalendarza juliańskiego, który różni się od używanego przez chrześcijan zachodnich kalendarza gregoriańskiego o 13 dni.

W nocy z 6 na 7 stycznia wierni prawosławni uczestniczyli w kilkugodzinnych liturgiach. Zapraszamy państwa do wysłuchania obszernych fragmentów tej liturgii zarejestrowanych w parafii wojskowej pod wezwaniem. świętego wielkiego męczennika Dymitra Sołuńskiego w Białymstoku. Liturgii przewodniczy proboszcz, ksiądz porucznik Rafał Pagór. W liturgii posługuje także diakon Michał Wróblewski. Po czytaniu z Ewangelii usłyszymy Bożonarodzeniowe orędzie prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski, arcybiskupa Sawy.

Muzyczne uzupełnienie Joanna Grotkowska

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku / Strefa literatury - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

"Biegają wieści pomiędzy prostotą, Lecz któż z nich prawdę odgadnie?" - o "Balladach i romansach" jako dziele przełomowym dla kultury polskiej.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Jarosław Marek Rymkiewicz "Leśmian - encyklopedia", czyta Andrzej Ferenc.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bruno Schulz "Sklepy cynamonowe", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan

05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski

6.50 - Dzień Dziwaka. Kto wymyślił to święto? Dlaczego lubimy wyróżniać się z tłumu? Jakie mamy swoje największe dziwactwa i skąd się one biorą? O tym wszystkim opowie Przemek Cięgotura.

7.15 - Bibliobus będzie jeździł po jednej z gmin na Pomorzu (gm. Kobylnica). To bus należący do biblioteki, w którym będzie można wypożyczyć książkę oraz zorganizować np. spotkanie autorskie. Wszystko po to, aby ludzie chętniej poświęcali czas na czytanie (przyg. Kinga Siwiec)

8.15 - Koniec Świata w Wielkopolsce. Jak się żyje we wsi na „Końcu Świata”? Czy nazwa powoduje, że ten „koniec” jest gdzieś w świadomości mieszkańców? Czy do wsi przyjeżdżają tłumy ciekawskich? Czy to wyjątkowe miejsce nie tylko z powodu nazwy? Danuta Synkiewicz.

8.23 – Po święcie Trzech Króli czas na… karnawał. Kolejny rok z rzędu zabawy będą odbywać się w reżimie sanitarnym. Co można, a czego nie? Jak wyglądają takie epidemiczne imprezy i czy miłośnikom zabaw tanecznych nie brakuje powrotu do normalności? Michał Fedusio przygotuje także propozycje, jak spędzić karnawał, zgodnie z restrykcjami.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gość: Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

10.25 Wystawa zatytułowana Nomad jest zbiorem obrazów stanowiących postmodernistyczny teatr. Młody Sopocianin prezentuje postawę współczesnego włóczęgi, nomada. Artysta bardzo dużo podróżował i jego wędrówka ze sztuką – jak sam twierdzi- stanowi alter-nowoczesny labirynt. Obrazy łączą magię z naturą. W 2019 roku artysta wydał we współpracy z Galerią Paul Verbeeck i Anne van Dyck katalog zatytułowany Blask Oświecenia. Wystawa w Galerii Żak jest kolejną prezentacją sztuki młodego artysty w Polsce.

Goście: Agata Nowosielska kuratorka wystawy, Dawid Wojtalewicz, artysta malarz.

11.25 Rzeszowski Teatr im. Siemaszkowej zaprasza na wernisaż wystawy „Magical Dreams”, prac artystów reprezentujących nurt magicznego realizmu i surrealizmu. Gość: Adam Rajzer właściciel rzeszowskiego domu sztuki, kurator wystawy w Rzeszowie.

11.40  Wystawa romska w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Kolekcja powstała w 1979 r., kiedy to zorganizowano pierwszą w Polsce wystawę o tematyce romskiej. Od tego czasu tarnowskie Muzeum Etnograficzne posiada dział poświęcony historii i kulturze Romów. Magda Zbylut.

11.50 Rok Ignacego Łukasiewicza - aptekarza, pioniera przemysłu naftowego w Europie, twórcy lampy naftowej. Zapowiedź specjalnego wydania Trójki do 3. Paweł Turski.

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Mateusz Tomaszuk

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda

Audycja specjalna, wyjazdowa, z Bóbrki, z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, w roku  Ignacego Łukasiewicza, naukowca, filantropa, przedsiębiorcy, społecznika i wynalazcy.

Goście: Barbara Olejarz, dyr. Muzeum

              Marzena Sysak, Michał Górecki – pracownicy Działu Historycznego Muzeum

              Prof. Stanisław Nagy, Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH Kraków

              Prof. Jakub Basista, kier. Zakładu Historii Nowożytnej UJ

              Prof. Grzegorz Ostasz, Politechnika Rzeszowska

              Joanna Kluz, dział historii Miasta Muzeum Zamek w Łańcucie

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

15.40 W Kazachstanie od kilku dni trwają gwałtowne protesty w największych miastach, które są spowodowane podwyżką cen gazu LPG. Według oficjalnych informacji zginęło 12 funkcjonariuszy. Rosja i I Białoruś wysyła wojsko do ogarniętego chaosem kraju pod dyktaturą Nursułtana Nazarbajewa - Rozmowa z Maciejem Jastrzębskim, korespondentem IAR w Moskwie.

16.10 Fusy po kawie pomogą na śliskie chodniki w Krakowie. Zarząd Zieleni rusza z akcją zbierania resztek po kawie do posypywania chodników zimą. Paweł Pawlica

16.20 Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany dotyczące terminu składania PIT-2, który upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek. Formularz PIT-2 to oświadczenie pracownika, w którym wyraża zgodę, by pracodawca przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględniał kwotę wolną od podatku. W efekcie złożenia tego formularza, pracownik dostaje wynagrodzenie większe, bo comiesięczne zaliczki są pomniejszane o przypadającą na każdy miesiąc kwotę wolną. Rozmowa z dr Zbigniewem Krysiakiem, ekonomistą, Intytutu Myśli Schumana

16.50 Winyle, znowu biją rekordy sprzedaży na całym świecie. Tak dużej popularności nie osiągnęły od końca lat 80. Archaiczny nośnik z muzyką dla kolekcjonerów, udowodnił, że można w dzisiejszych czasach rywalizować z nowoczesną technologią. Co spowodowało, że ludzie wracają do słuchania muzyki z czarnych płyt?  Filip Karman

17.10 Rusza nabór wniosków na rozwój infrastruktury ładowania i tankowania samochodów elektrycznych i wodorowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że dzięki temu programowi w całej Polsce powstanie sieć ponad 17 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru. IAR

17.20 Otrzymałeś wiadomość o zaginięciu dziecka? Bądź czujny. Oszuści nie przebierają w środkach, aby wyłudzić pieniądze lub wrażliwe dane osobowe. W Internecie, na popularnych platformach społecznościowych, coraz częściej można natknąć się na informacje o zaginionych lub porwanych dzieciach. To próba wpłynięcia na nas, wywołania skrajnych emocji i wzbudzenia chęci pomocy, która może okazać się dla nas kosztowna.  Adrian Krupa

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Konkursy i wystawy fotograficzne, noworoczne postanowienia sportowe, turystyczne wyzwania i aktywności. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, jedna z najstarszych tego typu placówek w Europie działa od 1952 r.. W związku z 70-leciem istnienia można tam podziwiać m.in. wystawę "Piąta strona Mazowsza". O szczegółach opowie dyrektor muzeum Sławomir Majcher.​

logo


6.00-9.00 – "Najlepszy dzień tygodnia" – Gosia Jakubowska i Szymon Jaworski

Na talerzu - pieczony czosnek. To bardzo aromatyczny dodatek do potraw, który może służyć jako wzmacniacz smaku innych dań, ale również jako samodzielna przekąska. W cyklu "Dobrze nakręcony" - klip z przesłaniem na Nowy Ro, czyli  Gooral x Paprodziad - "Cały ten świat" .

9.00-10.00 – "Rozbiegani" – Karina Terzoni

Nowy Rok w fit stylu, czyli szybkie fit przepisy na cały rok od Pauliny - autorki popularnego profilu "Wszamto", który obserwuje ponad 34 tys. użytkowników. Jej przepisy zachwycają nie tylko wyglądem, ale i składnikami.

10.00-11.00 – "Stacja Kultura" – Kasia Dydo

Premiery filmowe i wiadomości ze świata kina – zapowiedzi na rok 2022.

14.00-15.00 – "W to mi graj" – Gosia Jakubowska

"Spakowałam cię. Tak jak lubisz, mamo". Spektakl studentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego. Premiera: 8 stycznia 2022 r. na Scenie w Malarni.

15.00-16.00 – "Ratujemy świat" – Kasia Dydo

Podsumowanie 50-lecia istnienia Greenpeace i nowe trendy w tatuażach - nadchodzi zielona rewolucja w świecie tatuażu?

18.00-20.00 – "Będzie głośno!" – Damian Sikorski

Podsumowanie listy przebojów Będzie Głośno! oraz spotkanie z zespołem NIEBØ, który tworzą Aga Ozon i Adrian Kieroński. Pracę nad wspólnym projektem rozpoczęli w 2020 roku. Aga i Adrian są wykształconymi wokalistami oraz multiinstrumentalistami. W lipcu 2021 wydali swój debiutancki singiel "Tamto Lato", zapowiadający nadchodzącą płytę.

22.00-00.00 – "Rock Blok" – Bartek Koziczyński

Przypomnimy postać zmarłego w tym tygodniu Andrzeja Nowaka z TSA, posłuchamy archiwalnych fragmentów wywiadów i zespołów, w których grał artysta. 

00.00-01.00 – "BEAT maszyna" – retransmisja

Retransmisja setu z Up To Date Festiwal w Białymstoku -  przypomnimy występ wh0wh0 na Czwartej Scenie Czwórki.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Początek karnawału. Bale karnawałowe i historia karnawału.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Trudno wyobrazić sobie prawdziwą kuchnię bez sosów. Urozmaicają one smak wielu potraw, a czasami nawet decydują o ich charakterze. Istnieje mnóstwo receptur na sosy, a niektóre z nich zdobyły sławę na całym świecie i cieszą się ogromną popularnością wśród wielbicieli kulinariów. Dziś przegląd najsłynniejszych sosów świata. Wśród nich nie mogło zabraknąć popularnego sosu barbecue, tabasco, sojowego, winegret oraz sosu beszamelowego. Z czego się składają? Z jakimi potrawami łączą się najlepiej?

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Żeglarstwo zimowe w ferie, czy jest możliwe i jak to zrobić? Gdzie pływać? Jak do takich rejsów się przygotować?

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Rodzicielstwo - jak może być drogą rozwoju i uzdrowienia. Gość: Rafał Wereżyński - coach.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Robert Cichy, który opowie o nowej płycie wydanej pod koniec 2021 roku "3 & remixed". Jest to płyta będąca głównie remiksami wybranych utworów z jego dwóch autorskich płyt ("Smack" z 2018 r. i "Dirty Sun" z 2021 r. - obie nagrodzone Fryderykami), a także zawiera trzy nowe utwory utrzymane w klimacie elektronicznym. Remiksy powstały we współpracy ze znakomitymi muzykami i producentami. Swój ślad na albumie pozostawili m.in. Skubas, zespół Plastic, DrySkull, Michał Wasilewski z Xxanaxx czy No Echoes - producent współpracujący na co dzień z Mery Spolsky.

.

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

Autorka zaprasza na nowy cykl Arcydzieła miesiąca poświęcony walcom Fryderyka Chopina. W programie usłyszymy czternaście dzieł patrona naszej anteny w znakomitej interpretacji Dinu Lipattiego.

20.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński 

Bohaterem audycji będzie Włodzimierz Nahorny - polski muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. W programie zabrzmią: "Fantazja Polska" Chopina oraz "Mity - Źródło Aretuzy, Driady i Pan" Karola Szymanowskiego w wykonaniu Zespołu Włodzimierza Nahornego, a także Chopinowskie Preludium h-moll op. 28 nr 6, w wykonaniu Sekstetu Włodzimierza Nahornego.

21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski [PREMIERA]

Gościem audycji Wojciecha Krzyżanowskiego będzie Hubert Kurkiewicz - kompozytor, piosenkarz i gitarzysta. Artysta opowie o tym, jak najmłodsze pokolenie artystów postrzega Fryderyka Chopina.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU