Polskie Radio

Koncerty i wyjątkowi goście. Sobota w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 19:00
W sobotę wybierzemy się na XIV-wieczny zamek krzyżacki w Sztumie. Przywołamy też postać aktorki teatralnej i filmowej Zofii Rysiówny. Przypomnimy również koncert TSA, zarejestrowany w marcu 1982 roku w krakowskim Teatrze Stu. A wieczorem w "Miejscówce z Dwójką" gospodarzami będą Kasia Kadłubowska i Dominik Fürstberger, którzy przygotowali specjalny kolaż dźwiękowy.
dsf
dsfFoto: Shutterstock/Nejron Photo
logo


09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek

Jedyne takie miejsce - Sztum, który znajduje się na szlaku zamków gotyckich. Odwiedzimy XIV-wieczny zamek krzyżacki, dawniej była tu siedziba wójta krzyżackiego i letnia rezydencja wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Obecnie siedziba oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku.

Myśląc o Wielkich Mistrzach zakonu Krzyżackiego każdy widzi w wyobraźni Malbork. A kto wie jak przed wiekami wyglądało prywatne życie najważniejszych zakonników? Gdzie mieli sekretną rezydencję ociekająca przepychem, który miał robić wrażenie na gościach z całej Europy?

Zapraszam na wyprawę po sekretach historii! Rozświetlimy mroki średniowiecza i pojedziemy z radiowym mikrofonem do Sztumu. Zjemy, pośpiewamy oraz zajrzymy do ręcznie pisanych ksiąg. Mówiąc inaczej: Watykan ma do dziś swoje Castel Gandolfo, Malbork miał kiedyś Sztum. Było tam nawet tajemnicze zoo zwane magazynem zwierząt. Bo Wielki Mistrz oraz jego goście musieli mieć zawsze udane polowanie... Wszystko wyjaśnimy. 

17.05 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Ula Kaczyńska

Moja Lista Przebojów, czyli 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy.

21.00-22.00 - "Koncertowa Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Koncert z "różowej" płyty "Live", czyli długogrającego debiutu fonograficznego TSA, zarejestrowanego w marcu 1982 roku w krakowskim Teatrze Stu.

22.30-23.00 - Kronika Sportowa - zaprasza Cezary Gurjew

Od 6 stycznia rozpoczęliśmy prezentację sylwetek nominowanych do Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego. W sobotę będzie to sztafeta mieszana.

logo

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha"

Gość: Andrzej Korzyński - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Początki Dwójki - prowadzą Monika Zając i Jakub Kukla

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - prowadzi Jacek Hawryluk

Audycja z udziałem Agaty Szymczewskiej, Marka Czecha i Wojciecha Michniewskiego

Wolfgang Amadeusz Mozart - Symfonia Es-dur "Koncertująca" KV 364

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / Kasia Kadłubowska

- Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy kolaż dźwiękowy na marimbę, wibrafon, kalimbę, pianino, syntezator i elektronikę - mówi Kasia Kadłubowska. - Będzie do czego pomarzyć i potańczyć - dodaje Dominik Fürstberger. Artystów zobaczymy i usłyszymy w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (8 stycznia).

Kasia Kadłubowska to perkusistka, wibrafonistka, performerka, którą trudno zaszufladkować w jednej kategorii. Balansuje między sztukami performatywnymi, konceptualizmem, minimalizmem, muzyką współczesną, elektroniczną i eksperymentalną. Jej myślenie o perkusji i prezencja sceniczna są źródłem inspiracji dla wielu kompozytorów i zachwycają publiczność na całym świecie.

W 2015 roku ukazała się jej debiutancka płyta w wiodącej wytwórni muzyki klasycznej Dux. Krążek "Transient" to zbiór aranżacji na marimbę i wibrafon największych kompozytorów współczesnego minimalizmu (do współpracy nad tym projektem zaprosiła Dominika Bukowskiego).

W bieżącym roku ukazała się płyta z jej kompozycjami pt. "White Lions". Na krążku znajduje się sześć utworów inspirowanych amerykańskim minimalizmem oraz muzyką świata – szeroko rozumianym folklorem. Wykształcenie klasyczne zdobywała w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Conservatoire National Supérieur Musique et Danse w Lyonie oraz na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest zdobywczynią licznych nagród międzynarodowych.

Dominik Fürstberger to perkusista, kompozytor i producent. Głównym obszarem jego pracy jest zarówno międzykulturowe, jak i dźwiękowo-estetyczne przekraczanie granic. Jako współzałożyciel orientalnego zespołu jazzowego Haz'art Trio i kolektywu Beyond Borders angażuje się w wymianę międzykulturową. Jej rezultaty można usłyszeć na płytach "Infnite Chase" (Haz'art Trio; 2017, The Muse Alliance) i "It Just Happens" (Beyond Borders; 2018, Hout Records) oraz na licznych koncertach.

Drugim bardzo ważnym ośrodkiem jego twórczości jest praca nad hybrydą bębnów i live electronics w poszukiwaniu nowego wymiaru dla akustycznego brzmienia zestawu jazzowego. Swoją fascynację dźwiękiem rozwinął podczas studiów na perkusji jazzowej na Uniwersytecie Muzycznym w Mannheim. Podczas studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Bazylei poszerzył spektrum swojej pracy i studiował grę na perkusji, produkcję i kompozycję, stawiając sobie za cel coraz bardziej złożone łączenie procesów kompozycji, aranżacji, interpretacji i produkcji. Z tego pomysłu zrodził się electropopowy duet Fleeb ("Drip Baby"; 2019, Hout Records) i jego solowy projekt D#F. Pracował także nad kompozycjami do spektakli teatralnych, jako projektant dźwięku, perkusista i performer.

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Juliusz Słowacki "Kto ty jesteś"

Adaptacja i reżyseria Krzysztof Zaleski, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko

Obsada: Piotr Adamczyk (Redaktor), Mariusz Benoit (On), Piotr Olędzki (Głos Archiwisty), Kazimierz Wysota (Głos z przeszłości), Cezary Nowak (Głos z przeszłości

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Gaetano Donizetti Napój miłosny - opera w dwóch aktach (Mediolan, 09.11.2021)

wyk. Benedetta Torre – sopran (Adina), Paolo Fanale – tenor (Nemorino), Davide Luciano – baryton (Belcore), Giulio Mastrototaro – bas (Dulcamara), Francesca Pia Vitale – sopran (Giannetta), Chór i Orkiestra Teatro alla Scala, dyr. Michele Gamba

23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / Superbohaterowie - aud. Michała Nowaka

Mimo rozmaitych perypetii mają się świetnie. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że postacie w kolorowych trykotach zdominowały ekrany kin, telewizorów i komputerów, poszerzając swoje, oryginalnie komiksowe, terytorium o współczesne media, świeże interpretacje oraz o nowe grupy odbiorców.

Kim jednak są te cudaczne postacie, skąd przybyły i co najważniejsze, po co w ogóle się tu znalazły? W jakim stopniu ich popularność jest prostą konsekwencją gigantycznej machiny promocyjnej przemysłu rozrywkowego? A może przygody superherosów mówią coś istotnego o naszym świecie?

Gość: dr Tomasz Żaglewski z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda

05.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz & bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Tomasz Miara 

W audycji m.in.:

6:40 W domu jest zimno? To może być wina naszego systemu ogrzewania. Nie ma się jednak czym martwić. Coraz więcej gmin wprowadza darmowe dyżury kominiarskie;

6:50 Pojemniki na używaną odzież to powoli przeszłość. Coraz częściej ich miejsce zastępują miejskie wieszaki - miejsca, gdzie nieodpłatnie możemy powiesić ubiór. Jest on widoczny dla każdego - dzięki czemu każdy może skorzystać;

7:15 Rocznica urodzin Elvisa Presleya. Czy Elvisa nadal kochają w USA;

8:15 Odpowiadamy na odwieczne pytanie po 6 stycznia: co zrobić z choinką? Pomysłów jest wiele: od podstawek pod choinkę po... karmę do kóz;

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Władysław Teofil Bartoszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska) oraz Paweł Sałek (doradca prezydenta RP).

Audycja transmitowana online; stream na Facebooku i Twitterze Trójki, w serwisie YouTube.com oraz stronach internetowych Polskiego Radia. 

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

STARY ROK: NA SZMATY GO
Na Nowy Rok życzymy sobie dobrych rzeczy. A co robić ze starym rokiem, szczególnie jeżeli nie był dla nas dobry. Wojciech Cejrowski radzi, by nie wlec go ze sobą, nie wspominać i nie rozpamiętywać, tylko przeznaczyć na szmaty, na makulaturę i na kompost - zapomnieć raz na zawsze.

NA NOWY ROK: ALOHA!

Składanie życzeń noworocznych komuś, kogo się nie widziało twarzą w twarz jest trudne. Dlatego jest sposób - jedno bardzo pojemne słowo, które oznacza miłość, przyjaźń, radość, oznacza, że się kogoś przytuliło fizycznie lub symbolicznie, pocałowało w czoło lub policzek...
Jedno słowo ALOHA zastępuje całą epistole życzeń.

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Gość: Adrian Łapczyński, projektant gier VR

Sztuka się zmienia. Redbad podąża za trendami i tym razem zgłębi cyfrowy świat - świat gier komputerowych. Podczas audycji poznamy kulisy poznawania gier, porozmawiamy o szansach tej dziedziny twórczej oraz o jej przyszłości, która jak się okazuje jest dla nas niebezpieczeństwem.

13.00-14.00 - "Zimna fala" - Michał Migała

14.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Witold Lazar 

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia, w tym.m.in.:

Rosja. Weszły w życie przepisy ograniczające swobodę Internetu. Maciej Jastrzębski

Korea Południowa. Niezidentyfikowana osoba przedostała się z Korei Południowej do Północnej - poinformowały źródła wojskowe w Seulu. Tomasz Sajewicz

Litwa. Stu migrantów dobrowolnie opuściło Litwę i z wileńskiego lotniska udało się do kraju swego pochodzenia. Kamil Zalewski

Stany Zjednoczone. Waszyngton sparaliżowany z powodu ataku zimy. Marek Wałkuski

Kazachstan Protesty. Komentarz: Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz zajmujący się tematyką międzynarodową

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

W tym roku nie będzie wielkich karnawałowych balów, towarzyskich imprez i rodzinnych spotkań. Zamiast tego, musimy wyobrazić sobie bal. Ułatwimy to muzyką. Na początek polonez, potem trochę folkloru, następnie walczyki, wreszcie – freestyle, a na koniec mazur. Idziemy na bal.

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

17.00-18.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda

18.00-19.00  - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

Dym na Wodzie w dniu 75 rocznicy urodzin Davida Bowie przedstawi nową płytę "Toy" oraz inne nagrania słynnego artysty rocka.

19.00-00.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański 


logo

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

W audycji przypomnimy postać aktorki teatralnej i filmowej Zofii Rysiówny. Wielką odtwórczynią ról tragicznych miesięcznik "Teatr" uznał w 1996 roku za najlepszą polską aktorkę półwiecza.

20.35 - "Ideo-pop" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Po premierze serialu "Wiedźmin" książki Andrzeja Sapkowskiego podbiły listy bestsellerów w USA. Pisarz w rankingach popularności wyprzedził J.K. Rowling, a gra "Wiedźmin 3: Dziki Gon" osiągnęła wyniki nienotowane od dnia premiery. O fenomenie "Wiedźmina" w rozmowie z filozofem Maciejem Szymkiewiczem.


logo

9.00-10.00 – "Sobotologia" – Szymon Jaworski

Świąteczne i noworoczne hity od studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

10.00-11.00 – "Światła wielkiego miasta" – Martyna Matwiejuk

Jeśli karnawał, to tylko w wielkim mieście! Inaczej celebruje się go w Brazylii, inaczej w Nowym Orleanie, jeszcze inaczej - na Teneryfie. Jakie zwyczaje towarzyszą najsłynniejszym miejskim zwyczajom karnawałowym?

12.00-13.00  - "In English please…" – Ada Janiszewska

W Polsce mieszka ponad 50 tysięcy Hindusów. Przyjeżdżają tu w poszukiwaniu pracy i znajdują zatrudnienie jako kurierzy, kucharze, kierowcy taksówek, pracują w szwalniach. Można spotkać ich także na polskich uczelniach. Jaką drogę musi pokonać nastolatek z ponad miliardowego narodu, żeby dostać się na studia w Polsce? Opowie Anto, student medycyny z Gdańska. Sprawdzimy też co znaczą litery "K + M + B" zapisywane 6 stycznia na drzwiach polskich domów, a John Beauchamp złoży nam noworoczne życzenia razem z Męskim Graniem.

17.00-18.00 – "Nie na żarty" – Mateusz Kulik

Beza Pavlovej to jeden z najbardziej spektakularnych deserów. Nazwa tego tortu pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pavłovej. Jak przygotować go w domu?

18.00-20.00 – "Funkadelia" – Marcin Hubert

Tym razem same nowości: m.in. klubowy Stekl, funkowo-house’owy Seven Davis Jr, soulowo-klubowy projekt Aurora Dee Raynes,  jazzowo-brokenbeatowy Bjazz11, Szajna dla Dance Regular, Mark Hawkins, Mr. Mitch, garage’owe świeżynki (Laura Alice, Sammy Virji)  Holger Zilske i jego imponująca wizja muzyki electro, Baltra, Neil Landstrumm, etc. Zaprasza Marcin Hubert, czyli Harper. 


logo
                                   

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Opowieści ludów gór Zargos- Irak, Iran.

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Bilard dla najmłodszych. Gość z Uczniowskiego Klubu Sportowego Jaworzno - Bogdan Wołkowski.

15.00-16.00 - "Dawno dawno temu" - Dzień Elvisa Presleya. 8 stycznia 1935 roku w małym mieście Tupelo w amerykańskim stanie Missisipi urodził się "Król Rock and Rolla" Elvis Aaron Presley. Każdego roku w tym dniu, na całym świecie, ogromne rzesze fanów jego talentu celebrują życie i twórczość swojego idola. Gość: Maria Szabłowska - dziennikarka muzyczna, autorka książki "Elvis - amerykański sen".

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Sytuacje kryzysowe w podróży. Co robić, krok po kroku: jak nas okradną, jak spóźni się samolot, jak nie przyjedzie o 3 nad ranem zamówiona taksówka, która miała nas zawieźć na lotnisko, jak wszystko się wali, jak zachorujemy, jak odwołają wszystkie loty, itp. Wszystko to przeżyliśmy podróżując z dzieciakami.

22.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W audycji początki i pierwsze sukcesy metalowej formacji Saxon. Zostaną zaprezentowane nagrania z dwóch płyt zespołu z 1980 i 1981 roku, odpowiednio "Wheels Of Steel" oraz "Denim and Leather". W ramach Pół Pięknej Płyty dwa rarytasy- siódma płyta starszej siostry Mike'a Oldfielda, Sally oraz szósty album zapomnianego artysty Ricka Jamesa, zmarłego przed 18 laty. Prezentacja LP "Throwin Down" wzbogacona jego biografią, burzliwym życiem, nałogami oraz więzieniem.


.

          

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

Haydn w popularnym Koncercie fortepianowym D-dur klasycznie i Strawiński w swoim Dumbarton Oaks - neoklasycznie. A romantycznie - Paganini na skrzypce i gitarę, Smetana tanecznie ze Sprzedanej narzeczonej i Czajkowski - baśniowo z Dziadka do orzechów. Wśród znakomitych wykonawców: Martha Argerich, Ensemble Intercontemporain, Gil Shaham  i Göran Söllscher, a także Orkiestra Symfoniczna w Chicago pod Fritzem Reinerem.

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski [PREMIERA]

Główną pozycją najbliższej audycji będzie Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Dzieło usłyszymy w wykonaniu Murraya Perahii i Izraelskich Filharmoników pod batutą Zubina Mehty.

19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptuch [PREMIERA]

W najbliższej audycji dyrygenta i publicysty posłuchamy m.in. Koncertu fortepianowego f-moll Fryderyka Chopina, a także jego IV Ballady i Ballady h-moll Ferenca Liszta. W finale zabrzmi jedyna symfonia Ryszarda Wagnera.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU