Polskie Radio

"Historia żywa" i "Kanon Dwójki". Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 21:00
Czy mamy porządek na biurku? O tym w Jedynce w Dniu Sprzątania Biurka, w Dwójce o strajkach w II RP, a w Czwórce o gramofonach: lepsze te stare czy nowe? Zapraszamy!
Polskie Radio, studio Dwójki
Polskie Radio, studio DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

1. Zwolnienia lekarskie - po nowemu: m.in. zmieniają się długości naliczania chorobowego, nie ma możliwości przebywania na zwolnieniu z powodu kilku różnych chorób, gdy zwolnienie jest dłuższe i dobiega do 182 dni płatnych przez ZUS - kontrole i ewentualność pozbawienia pieniędzy.

2. Moje postanowienie na ten rok: posprzątam biurko… 10.01 przypada Dzień Sprzątania Biurka - gdzie jest granica między twórczym nieładem a zwykłym bałaganem?

Ponadto kolejny odcinek słuchowiska "Rodzina Połanieckich" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "A to kto to…".

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zaprasza Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Wojna krymska i "odwilż posewastopolska" (1853-61) 

W połowie 1856 roku do Warszawy przyjechał nowy car Aleksander II. Podczas spotkania z  delegacją szlachty i duchowieństwa powiedział: „Żadnych marzeń, panowie. … Pomyślność Polski polega na zupełnym zjednoczeniu się z innymi narodami mojego państwa”. Władca Rosji wygłosił te słowa po wielkiej przegranej Imperium w wojnie krymskiej, z którą nadzieje na wolność  Rzeczypospolitej wiązali polscy działacze polityczni. Wojnie wypowiedzianej ojcu Aleksandra II - Mikołajowi I przez Turcję.

W październiku 1853 roku, konflikcie  zakończonym już przez nowego cara w marcu 1856 roku. W tej wojnie Mikołaj I starł się nie tylko z państwem osmańskim, ale i z Anglią oraz Francją o strefy wpływów na Bałkanach i podział Turcji.  Po stronie aliantów stanęli niedawni sojusznicy cara - władcy Prus i Austrii związani z nim Świętym Przymierzem. 

Konferencja pokojowa w Paryżu pokazała jednak, że Zachód walczyć o Polskę nie będzie. Klęska Rosji   zapoczątkowała kształtowanie się nowego ładu w Europie. Stała się też punktem wyjścia do modernizacji państwa, które chciało rywalizować z mocarstwami Zachodu. Rosja zaczęła się reformować. Początki zmian nazwano "odwilżą posewastopolską", odwołując się do miasta Sewastopol symbolu rosyjskiej klęski.

W Królestwie Polskim zbiegło się to ze śmiercią Iwana Paskiewicza - okrutnego namiestnika cara. "Żadnych marzeń, panowie", czyli czym była i jak się manifestowała "odwilż posewastopolska" w Królestwie Polskim i na pozostałych ziemiach polskich zagrabionych przez Rosję w zaborach?

22.30-23.00 - Kronika Sportowa - zaprasza Cezary Gurjew

Od 6 stycznia rozpoczęliśmy prezentację sylwetek nominowanych do Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego. W poniedziałek będzie to Skrzypulec&Ogar-Hill.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza z Janem Englertem, Martą Lipińską, Zdzisławem Mrożewskim - fragmenty słuchowiska z 1977 roku. 

Ta obyczajowa powieść inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką został wydana w 1894 roku. Opowiada o Maryni z Pławickich i Stachu Połanieckim. Nie od razu dane im było zawrzeć małżeństwo, na przeszkodzie stanęło zbyt kupieckie podejście Stacha do życia. To jednak nie tylko historia małżeństwa Połanieckich, ale także obraz nowej klasy.

21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).

23.50 - "Pamiętniki Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk.


logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski, Piotr Metz, Przemysław Psikuta

Rick Wakeman – The Six Wives of Henry VIII – 1973 A&M Records Iron Maiden – Seventh Son of a Seventh Son – 1988 EMI

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Jakub Kornhauser "Brzydko tną twoje noże" - aut. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Grażyna Bacewicz I Kwintet fortepianowy, wyk. Krystian Zimerman - fortepian, Kaja Danczowska - skrzypce, Agata Szymczewska - II skrzypce, Ryszard Groblewski - altówka, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Grażyna Bacewicz  III Koncert skrzypcowy, wyk.Joanna Kurkowicz – skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Aaron Copland, Wolfgang Amadeus Mozart, Jean Sibelius, Igor Strawiński, Adolf Fredrik Lindblad, Ludvig Norman, Alessandro Stradella, Franciszek Schubert, Antonín Dvořák, Robert Schumann, Giuseppe Tartini, Luka Sorkočević, Antonio Salieri, Walter Gieseking, Heinrich Wilhelm Ernst

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Chopinowskie reminiscencje

11.10-12.00 - Maurycy Moszkowski Suita orkiestrowa nr 1 op. 39; wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Ian Hobson

12.05-12.45 - Józef Krogulski Oktet d-moll op.6, wyk. Zofia Neugebauer-flet, Adrian Janda- klarnet, Maria Machowska - skrzypce, Kamil Stanieczek-skrzypce, Mateusz Doniec - altówka, Magdalena Bojanowicz - wiolonczela, Tomasz Januchta - kontrabas, Jakub Kuszlik - fortepian

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Andrzej Hiolski - opr. Małgorzata Szymankiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Orkiestry Symfonicznej Radia Czeskiego pod dyrekcją Iona Marina (Praga, 25.10.2021)

Franciszek Schubert IV Symfonia c-moll D 417 „Tragiczna”, Maurice Ravel La valse

14.00-15.00 - Transmisja z Wigmore Hall w Londynie

Koncert kameralny: Henning Kraggerud – skrzypce, Ljubica Stojanović – fortepian

Amy Marcy Cheney Beach Romance op. 23, Edvard Grieg III Sonata skrzypcowa c-moll op. 45, Henning Kraggerud Romantartica, Clara Schumann Romanse op. 22

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - Koncert kolędowy ze studia im. Witolda Lutosławskiego - prowadzą Magdalena Tejchma i Roch Siciński, w studiu Joanna Grotkowska

transmisja (od 19.30) 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite - aud. Antoniego Dudka

Bunty społeczne w II RP. Bunty, wystąpienia, strajki były w II RP codziennością. Szacuje się, że w dwudziestoleciu międzywojennym masowych protestów było około stu rocznie. Do ich tłumienia bardzo często wykorzystywano wojsko. Jakie były źródła tego niezadowolenia? Które grupy społeczne buntowały się najczęściej? Na ile ważne były czynniki narodowościowe? W jakim stopniu protesty były inspirowane lub podsycane przez komunistów? Na te tematy porozmawiamy z prof. Januszem Mierzwą – historykiem z UJ.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek              

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazimiera Iłłakowiczówna "Trazymeński zając", czyta Halina Łabonarska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bruno Schulz "Sklepy cynamonowe", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - 


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński

W audycji będziemy w dalszym ciągu szukać słów kluczy do opisania i zrozumienia rzeczywistości. W ostatniej audycji doszliśmy do litery e - jak empatia.

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

00.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 - "Trójka budzi: Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan  

Nieznaczne... ale wracają do Polski mrozy. To okazja do poszukania biegunów zimna i sprawdzenia, gdzie obecnie mogą padać rekordy zimna (co wiemy na temat rekordów zimna i jak je "uchwycić") i czy zgodnie z "legendami" najzimniej jest na Suwalszczyźnie czy może Kielecczyźnie. Zapytamy też jaką najniższą temperaturę w swoim życiu zanotowali nasi słuchacze i ustalimy, czy lepsza mroźna zima, czy lekka, bez niskich temperatur.

Czy myć samochód zimą, czy tego nie robić? Czy Polacy dbają o czystość w aucie? Jak do tego podchodzić teraz, gdy aura nie sprzyja odwiedzinom na myjni?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość - Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka

Noworoczny program Klubu Krótkiego Kina skupi się na współczesnym amerykańskim kinie krótkometrażowym, które nie stroni od analizy dalekiego od perfekcji społeczeństwa Stanów Zjednoczonych z powodzeniem dekonstruując i burząc utopijny obraz „American Dream”. Mocno polityczne rozgrywki zostaną zbalansowane na ekranie subtelnymi obrazami życia codziennego amerykanów i  krytyką kapitalizmu budującego nierówności społeczne i ekonomiczne. Duża dawka ironii, spora przestrzeń do refleksji i intrygujące rozwiązania w amerykańskiej kinematografii. Gość: Karolina Sienkiewicz - Organizatorka Klubu krótkiego kina w CK Zamek w Poznaniu

Wystawa „pull the trigger”. Wyraz „trigger” czyli spust, cyngiel, zdobył ostatnimi czasy popularność w potocznej mowie. Utarło się już powiedzenie: „nie triggeruj mnie”, czyli nie irytuj mnie powracającymi obrazami, negatywnymi wspomnieniami – „flashbackami”. To co nas ,,triggeruje" wyrywa nas ze strefy komfortu i zmusza do konfrontacji z szorstką realnością, niewygodą myśli. Obraz w swojej materialnej realności, oderwany od cyfrowych reprodukcji, lajków i serduszek wciąż posiada moc budzenia w widzu emocji. Wystawa „Pull the trigger” aspiruje do przedstawienia klasycznego medium, jakim jest malarstwo, w mało klasyczny sposób. Twórczynie i twórcy biorący udział w ekspozycji są indywidualnymi osobami, a ich prace świadczą o ich oryginalnym spojrzeniu na świat. Każda i każdy z nich snuje swą własną opowieść. Gość Piotr Stasiowski  kurator wystawy PULL THE TRIGGER w Gdańskiej Galerii Miejskiej

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar

Polscy archeolodzy odkryli w Omanie grę planszową sprzed 4 tysięcy lat. Do odkrycia doszło przy badaniu osadnictwa z epoki brązu i żelaza – prof. Piotr Bieliński z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW ( do potwierdzenia) ​      

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W związku z noworocznymi postanowieniami, wiele osób mobilizuje by zgubić kilka kilogramów. Z pomocą przychodzą diety, w tym  tzw. „pudełkowe”. Z badań jednej z firm oferujących taki catering dietetyczny wynika, ze z oferty diet pudełkowych skorzystało już 37 proc. Polaków. Czego Polacy szukają w pudełkach, jak się odżywiają i jakie zdanie mamy o dietach pudełkowych.

18.40 Reportaż w Trójce

"Z pomocą"- Joanna Bogusławska

Marcin Borkowski na co dzień pracował jako zawodowy ratownik w warszawskim pogotowiu. Po godzinach przesiadał się na prywatny skuter i tym moto-ambulansem dalej jako wolontariusz jeździł nieść pomoc. W  październiku, jadąc do zgłoszenia, miał poważny wypadek. Miał połamane kończyny, przeszedł już kilka operacji był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej.  Po wybudzeniu  potrzebuje długiej rehabilitacji. Jego marzeniem jest powrót do rodziny i do ratowania życia innym.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć  

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Tomasz Zapert 

Gośćmi audycji będą: Maciej Dancewicz - scenarzysta filmu "Tatrzański orzeł" (premiera 16.01), Krzysztof Szujecki - publicysta i historyk sportu i Dariusz Jaron.

Porozmawiamy o dziejach polskich dyscyplin zimowych, skoków narciarskich głównie. Na pierwszym planie Stanisław Marusarz - bohater filmu.

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

22.05 - "Towarzystwo Niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Roman
 

logo


Płyta Tygodnia –  Sokół  "Nic"

Najnowszy  krążek rapera Sokoła - jednej z najważniejszych postaci na polskiej scenie hip hopowej do zdobycia codziennie w audycji Muzyczny Lunch po godz. 13.00.

6.00-9.00 – "Pierwsze słyszę" – Kami Jasieński

Pierogi ruskie w top trzech najlepszych tradycyjnych dań świata według Taste Atlas, a Cyberpunk 2077 laureatem Steam Awards 2021 – w jakiej kategorii?

15.00-17.00 – "Czat Czwórki" – Piotr Firan

Pokaż mi swoje biurko,  a…

Jedni mają na swoim biurku tylko to, co jest im potrzebne, inni – wszystko: na dziś, jutro, a nawet na wczoraj. 10 stycznia to dzień jego sprzątania, ale okazuje się że czyste miejsce pracy nie zawsze jest synonimem dobrze wykonywanych obowiązków i ułożonego życia.

17.00-19.00 – "TOP- trochę optymizmu popołudniem" – Mateusz Kulik

Stare jak nowe - gramofony. Jakie są na topie? Czy lepsze są stare czy te nowe? Jakie mają dodatkowe funkcje te najnowsze sprzęty?

19.00-20.00 – "Wieczór Rezydentów" –  Jurek Przeździecki

Nie zabraknie wyselekcjonowanej muzyki, takich twórców jak Norbak, Chlar czy Jeff Rushin.

22.00-00.00 – "Strefa dread" – Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Zespół Roots Cafe opowie o nowym albumie zatytułowanym "Foraya".

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.


logo

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Dowiemy się jakie ptaki odleciały z Polski na zimę i po co w ogóle się przemieszczają. Czym są migracje? Skąd ptaki wiedzą którędy lecieć? Dokąd lecą? Dziś wiele ptasich ciekawostek.

17.15 - "Skarbonka" - Ile potrzeba nam pieniędzy, jaka jest różnica miedzy tym czego  potrzebujemy, a tym czego chcemy? Przedstawimy też piramidę potrzeb finansowych.

Dla rodziców: 

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Wielkie podsumowanie 2021 roku - Polska Płyta Roku.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

12.15 i 14.00 - zwycięskie prace konkursu "Gwiazdkopisanie"

.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Magdalena Lisak - laureatka VI nagrody XIII Konkursu Chopinowskiego w 1995 r. Jako najlepsza polska laureatka otrzymała wiele nagród pieniężnych i rzeczowych, a także zaproszeń  na koncerty.

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]

Wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis" - przybliża związki polskiej literatury i muzyki. Czternasty odcinek audycji zatytułowany jest Chopin, Paderewski i duch narodu.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Audycja z muzyką służącą czystej rozkoszy: Sonatami Domenica Scarlattiego - w barwnym i błyskotliwym, a jednocześnie pełnym wdzięku wykonaniu Wladimira Horowitza. Scarlattiego uzupełnią utwory w tym samym stylu, choć już w pełni i całkowicie hiszpańskie - Sonaty Padre Antonia Solera, w interpretacji Alicii de Larrochy


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU