Polskie Radio

Odkrycia naukowe, sport i dobra literatura. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 21:00
"Jedyna taka loteria", w której nagrodą główną jest samochód osobowy oraz relacje z Igrzysk w Pekinie. O tym, jak zachęcać najmłodszych do uprawiania sportu i w ogóle aktywności fizycznej, a także sposoby na oddłużenie i ratowanie księgarni. O Teatralnej Mapie Polski, filmowym projekcie dla miłośników teatru i architektury i niezwykłej historii kopistów z białostockiego getta. Jak dostać się na studia w Chinach i o odkryciu przez młodego Polaka naturalnej substancji, która zapobiega szkodliwemu działaniu promieniowania UV. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ESB Professional
logo

Jedyna taka loteria

Między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział za pomocą SMSa o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br.

Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00.

Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 w Jedynce

Wejście do Aktualności z Pekinu 5.05.

Serwisy z Pekinu w godzinach: 6.05, 7.05, 8.05, 10.30, 12.36. 

Specjalny internetowy serwis olimpijski Polskiego RadiaSpecjalny internetowy serwis olimpijski Polskiego Radia

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

W audycji powiemy o kulisach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, nie tylko tych dotyczących sportowców, czyli testowanie, warunki w jakich mieszkają, wyżywienie, poruszanie się w tzw. "olimpijskiej bańce" etc., ale również o pracy ekipy Polskiego Radia i wyzwaniach, które stoją tam przed naszymi dziennikarzami - na ten temat m.in. Cezary Gurjew. Będziemy też rozmawiać o tym jak zachęcać najmłodszych do uprawiania sportu i w ogóle aktywności fizycznej - na ten temat m.in instruktor pływania Andrzej Budziszewski prowadzący zajęcia z dziećmi. Po godz. 11.00 naszym gościem będzie popularny aktor Paweł Małaszyński, którego już w marcu zobaczymy w najnowszym, czwartym sezonie serialu TVP "Stulecie Winnych". Ponadto kolejny odcinek słuchowiska "Księga dżungli" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "Bohater naszej bajki" - realizowany wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

19.30-20.00 - "Eureka" / Dziedzictwo i Pamięć - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego

Kpt Adam Mirecki - żołnierz  wyklęty. 

W czasie II wojny światowej pięciokrotnie aresztowany przez Gestapo. Cztery razy uciekł z rąk Niemców. Za piątym razem został osadzony w niemieckich obozach koncentracyjnych po lipcu 1944 roku. Wiosną następnego roku odzyskał  wolność dzięki armii brytyjskiej. Po powrocie do Polski rozpoczął działalność konspiracyjną. Skazany na śmierć. Wyrok wykonano 24 października 1952 roku.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Księga dżungli" - Rudyard Kipling

Nagranie z roku 1980. Reżyseria Zdzisław Dąbrowski. Grają: Iga Cembrzyńska, Mieczysław Hryniewicz, Piotr Fronczewski, Witold Dębicki, Henryk Machalica.

"Księga dżungli" składa się z siedmiu rozdziałów. Trzy pierwsze (Bracia Mowgliego, Łowy węża Kaa i Tygrys, tygrys !) opowiadają o losach Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki. Został on odbity tygrysowi, Shere Khanowi, i przyjęty do wilczej gromady. Nauczył się języka zwierząt i praw dżungli. Opiekują się nim przybrani wilczy rodzice oraz pantera Bagheera, która już na początku złożyła za niego okup w postaci byka. Jego nauczycielem jest Baloo, niedźwiedź. Mowgli dorasta wśród przyjaciół, ale liczy się z tym, że kiedyś będzie musiał rozprawić się z kulawym tygrysem, który nie daruje mu, że został ocalony przez wilki. Po latach tygrysiej „propagandy” młodsze wilki okazują Mowgliemu mniej sympatii, aż w końcu, gdy przyjazny mu wilk Akela przestaje być przywódcą stada, Mowgli zostaje zmuszony do odejścia do ludzkiej wsi. Po tym jednak, gdy udaje mu się zabić prześladowcę - tygrysa Shere Khana – zabobonni wieśniacy sprawiają, że Mowgli musi wrócić do dżungli.

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach "Radiobooka".

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Władysław Broniewski - aut. Dorota Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Ignacy Jan Paderewski Sonata skrzypcowa a-moll op. 13, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Waldemar Malicki - fortepian, Zygmunt Stojowski Suita Es-dur na orkiestrę op. 9, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Beethoven, Biber, Schubert, Herbert, Delius, Visee, Quantz, Moscheles, Bach, Telemann

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski 

Karol Szymanowski Sonata d-moll op. 9 na skrzypce i fortepian, wyk. Kaja Danczowska - skrzypce, Justyna Danczowska - fortepian, Mieczysław Karłowicz Poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10, wyk. Orkiestra Symfoniczna Nowej Zelandii, dyr. Antoni Wit

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Działa lokalnie, ale jednocześnie zrzesza środowiska teatralne z całego świata, jego motywacją do tworzenia jest chęć zrewolucjonizowania relacji pomiędzy artystą na scenie a widzem. Co roku organizuje ze społecznością lokalną miastafestiwale. W Poranku Dwójki gościmy Teatr "Brama" z Goleniowa, o którym opowie jego założyciel Daniel Jacewicz. Dodajmy, że Teatrowi "Brama" przyznano w tym roku Nagrodę im. Konstantego Puzyny za konsekwentną, zespołową pracę teatralną i społeczną". Szczegóły po godz. 9.30. W audycji będziemy także we Wrocławiu, gdzie trwają przygotowania do premiery spektaklu "W co wierzą Polacy". Odwiedzimy także Łódź, gdzie w Muzeum Kinematografii otwarto wystawę "Miłosne fotosy Krzysztofa Wellmana". Ja co wtorek prezentujemy felieton językowy, w tym tygodniu - spoofing, czyli podszywanie się pod kogoś. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Georg Friedrich Händel Concerto grosso G-dur op 6 nr 1, Concerto grosso g-moll op. 6 nr 6, wyk. Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini

11.10-12.00 - Gabriel Fauré Dolly op. 56, wyk. Boston Symphony Orchestra, dyr. Seiji Ozawa; Piotr Czajkowski Wariacje na temat rokokowy op. 33, wyk. Mischa Maisky - wiolonczela, Orpheus Chamber Orchestra

12.05-12.45 - Johann Strauss II Wien, Weib und Gesang op. 333, wyk. Wiener Philharmoniker, dyr. Zubin Mehta; PhilhLeopold Godowsky Stmphonic Metamorphosis on Wein, Weib und Gesang, wyk. Marc-André Hamelin - fortepian

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Adam Sławiński 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś 

Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Michniewski Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

Andrzej Panufnik Hommage à Chopin; Ludwig van Beethoven VIII Symfonia F-dur op. 93

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Jak wynika z najnowszych danych, pod koniec zeszłego roku w bazie Krajowego Rejestru Długów znalazły się 163 księgarnie. To około 10 proc. polskiego rynku. Ich dług wynosił w sumie ponad 12 milionów złotych. Z kolei raport Ogólnopolskiej Bazy Księgarń mówi o tym, że w ciągu ostatniego roku w Polsce upadło ponad sto księgarni. To może zaskakiwać, tym bardziej, że jednocześnie pojawiły się informacje o tym, że sprzedaż książek wzrosła. Jakie są przyczyny tej sytuacji oraz czy istnieją sposoby na oddłużenie i ratowanie księgarni, o tym porozmawiamy z prof. Krzysztofem Koehlerem - wicedyrektorem  Instytutu Książki.

Naszym gościem będzie też Szymon Emil Parulski, który opowiada o swoim wielkim sukcesie. Pod koniec stycznia zajął 3. miejsce w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym w Gandawie. Przeniesiemy się również do Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, która przybliża nam niezwykłą historię kopistów z białostockiego getta. Sprawdzimy także, jaka jest idea powstania nowego serwisu internetowego dotyczącego województwa łódzkiego - "Drzwi do kultury". Udamy się też w nostalgiczną podróż w czasie - w "Podróż w przeszłość Wieliczki". 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Kingi Michalskiej

Kroniki współczesnego pisarza, rozmowa z Piotrem Milewskim.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska  

Koncert WOSPRiTV pod dyrekcją Antoniego Wita (Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 12.01.1990) Piotr Czajkowski Uwertura-Fantazja "Romeo i Julia", Sergiusz Prokofiew II Koncert fortepianowy g-moll op. 16, Igor Strawiński Balet "Gra w karty", wyk: Kun Woo Paik - fortepian, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Prawdziwie liryczne randki - aud. Doroty Gacek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Nina Wähä "Niespodzianka", czyta Katarzyna Dąbrowska, opracowanie - Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Włodzimierz Kowalewski "Excentrycy", czyta Marcin Przybylski. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

Igrzyska Olimpijskie w Trójce - Pekin 2022: 4-20 lutego 2022Na miejscu - Dariusz Urbanowicz. Studio w Trójce: od poniedziałku do piątku w godzinach 7.40 i 16.20 (także w soboty i niedziele).

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak

Motyw miłości - nieodłącznym elementem twórczości dramatycznej na przestrzeni dziejów. Autor audycji opowiada o dziełach (pokazywanych na deskach polskich teatrów) które budziły wiele emocji wśród publiczności - od czasów romantyzmu do współczesności.

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" -  Tomasz Miara

05.00-06.00 -  "Trójka budzi: soul & funk" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara

Jak powstały polskie nazwiska? W dawnych czasach Polacy nazywani byli wyłącznie za pomocą imion, ale tam gdzie w grę wchodziły władza i pieniądze potrzebna była dokładniejsza identyfikacja. Dlatego też pojawiły się nazwiska. Na początku w środowisku mieszczańskim i szlacheckim, a potem w chłopskim.  

Życie w samotności, czy w związku, co jest lepsze? Liczba osób żyjących samotnie rośnie w każdej grupie wiekowej. Badania CBOS wykazują, że co czwarty Polak żyje samotnie, a za 10 lat liczba osób żyjących w pojedynkę przekroczy 7 milionów. Życie w samotności, jak być szczęśliwym samemu? Gość: Magdalena Sękowska – psycholog, wykładowca akademicki SWPS

Każdy z nas może zmienić swoje życie i często o tym zapomina. Magdalena Stanik rzuciła pracę w korporacji, zostawiła pracę mieście i wyprowadziła się do Bukowic koło Obornik Śląskich. Tam założyła stajnię i jest jedyną osobą w Polsce, która ukończyła szkołę "zaklinacza koni". 

 08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" -  Beata Michniewicz

Gość - Tomasz Siemoniak, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska).

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

Wystawa „Lelewel. Rytownik Polski”, wpisująca się w obchodzony w 2022 roku Rok Romantyzmu, prezentuje twórczość graficzną Joachima Lelewela. Zasłużony Polak, powszechnie znany jako historyk, profesor uniwersytetów w Wilnie i Warszawie, polityk okresu powstania listopadowego oraz działacz emigracyjny, stworzył również pionierskie publikacje z dziedziny historii polskiej i powszechnej, dziejów piśmiennictwa i księgarstwa w Polsce oraz historii kartografii i numizmatyki starożytnej i średniowiecznej. Patronat korporacyjny, rozdajemy wejściówki. Gość: Janina Wilkosz, kierownik zespołu kuratorskiego wystawy

Teatr Żydowski i Warszawska Akademia Teatralna tworzą nową scenę BIMA. Studenci Wydziału Reżyserii AT realizować będą spektakle dyplomowe z aktorami i zespołem Teatru Żydowskiego w Warszawie na jego małej scenie. Gość: Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego oraz Agnieszka Zajk-Tworkowska, wicekanclerz Akademii Teatralnej

Teatralna Mapa Polski to filmowy projekt dla miłośników teatru i architektury Mazowieckiego Instytutu Kultury. W Polsce znajduje się wiele teatrów, które warto odwiedzić nie tylko z uwagi na architekturę czy historię. Teatralna Mapa Polski to swego rodzaju przewodnik teatralny. Gość: Magda Glapińska, prowadząca projekt

Gwiezdne Historie - Wystawa z odległej galaktyki w EC1 w Łodzi prezentuje eksponaty związane z „Gwiezdnymi wojnami”. Prace wymagały pomysłowości a niekiedy poświęcenia mnóstwa czasu: na przykład model Sokoła Millenium autorstwa Bernarda Szukiela budowano aż 4 lata! m.in. z zużytych  drukarek. Gość: Michał Kędzierski, rzecznik prasowy EC1

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

Zielona fala. Naukowcy pracują nad innowacyjną aplikacją, która ma umożliwić w pełni ekologiczną jazdę. Aplikacja, dzięki wykorzystaniu funkcji naszych telefonów i nawiązaniu łączności z systemem świateł drogowych, wskazuje trasę podczas której nie będziemy musieli stawać i marnować benzyny. Jak to możliwe i kiedy wreszcie nie będziemy musieli czekać na zielone? 

W ograniczaniu dezinformacji kluczowe jest ustalenie źródła złośliwych przekazów w sieci, czyli tzw. źródła propagacji. Podobny mechanizm umożliwia m.in. identyfikację pacjenta zero na początku epidemii. Oprogramowanie RPaSDT pozwala ustalić, skąd pochodzą fake newsy i jak rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych. O oprogramowaniu opowie jego twórca doktorant Wojskowej Akademii Technicznej Damian Frąszczak.

Kosztowności, trofea bitewne oraz symbole ważne dla czasów ostatnich Piastów kryje skarbiec na Wawelu. Wkrótce część z nich ujrzy światło dzienne po odrestaurowaniu sal Zamku Królewskiego. Konserwatorzy kończą swoją pracę. Jakie metody są stosowane przy czyszczeniu przedmiotów z prawie 700- letnią historią? Sprawdzała Joanna Gąska.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

17.40 Puls Europy - prow. Beata Michniewicz/wyd. Paweł Turski

Goście: Bartłomiej Wróblewski, PiS oraz Jacek Protasiewicz, PSL

Reportaż w Trójce - "Polarnicy" - J. Bogusławska

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Michalina Szymborska

22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Patrizia Burra jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych włoskich fotografek. Pracuje już ponad 35 lat odnosząc sukcesy i zdobywając nagrody na takich festiwalach jak IPA International Photo Awards, Moscow International Photography Awards, czy Tokyo International Photo Awards oraz PX3 Prix de la Photographie w Paryżu. Zdjęcia Patrizii Burry można oglądać w wirtualnej "Galeria XXI wieku", projekcie toruńskiego fotografika Marka Czarneckiego, gościa Polskiego Radia 24. 

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

W Polsce komiks długo był traktowany jako rozrywka dla młodych ludzi, ale w ostatnich dwóch-trzech dekadach doszlusował do rangi sztuki wysokiej. Do takiej z pewnością zalicza się niedawno wydany tom "Stworzyć komiks" Scotta McClouda. To część dalsza unikalnego komiksowego wykładu sprzed prawie 20 lat "Zrozumieć komiks" tego samego autora. Sztukę komiksu przybliży wydawca Szymon Holcman. ​

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Zaproszenie na "Targowisko Sztuki", gdzie można zobaczyć różnorodne dzieła studentów oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Michał Piwowarek

Spotkanie z Michałem Aniołem, kompozytorem, wokalistą i multiinstrumentalistą pochodzącym z Wrocławia. Rozmowa o teledysku "Zamknięty Świat" i muzyce do serialu "Bunt".

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Rewolucyjne odkrycie młodego Polaka: 29-letni Michał Styczyński, doktorant w Zakładzie Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim odkrył naturalną substancją, która zapobiega szkodliwemu działaniu promieniowania UV i opowie o tym w audycji.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Studia w Chinach? Nauka w Chinach jest płatna, ale dzięki wielu stypendiom będzie nas stać na takie studia. Na wielu kierunkach wymagana jest znajomość języka chińskiego, ale niektóre z nich są otwarte na osoby z zagranicy i zajęcia odbywają się w języku angielskim. Jakie kierunki można studiować w tamtej części świata? Jak dostać się na studia w Chinach? Który uniwersytet jest uważany za azjatycki Oxford?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Zimowe sporty nieoczywiste? Pływanie lodowe! To coś więcej niż morsowanie, bo w przeciwieństwie do tego ostatniego - jest aktywnością fizyczną. Studentka i student Politechniki Łódzkiej, reprezentując Polskę na czwartych Mistrzostwach Świata w Pływaniu Lodowym, zajęli miejsca na podium zawodów. Aleksandra Bednarek i Tomasz Józefiak wypływali brązowe medale!

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Zapraszamy na set Vondy7, czyli Sylwii Kubickiej. To jedna z najciekawszych polskich producentek i DJ-ek. Na koncie ma wydawnictwa dla renomowanych wytwórni, prowadzi też w Berlinie własną oficynę. W ubiegłym roku wydała debiutancki album Let Go, w tym opublikowała EPkę dla renomowanej wytwórni Anjunadeep. 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Bruno Schulz "Mój ojciec wstępuje do strażaków", czyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Ferie z Książką - Sposobów na rozbudzenie miłości do czytania jest wiele. Korzystając z podpowiedzi autorytetów, sprawiamy, że nasi Słuchacze chętniej sięgają po książki i pokazujemy, że czytanie może być prawdziwą przyjemnością. Ferie zimowe to czas odpoczynku, relaksu, twórczej zabawy to wprost wymarzona przestrzeń by wypełnić ją ciekawą literaturą. We wtorek charakterystyczne przedmioty z książek Justyny Bednarek. Gość - Justyna Bednarek.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - W niedzielę obchodziliśmy Światowy Dzień Radia. Leszek opowie misiowi o różnych rodzajach mediów. Jak powstają książki, skąd się biorą gazety, jak działa radio i kiedy pojawiała się w Polsce telewizja.

17.15-17.45 - "Bezpieczny Maluch" - Ratownik górski opowie Kulfonowi i Monice w jaki sposób wezwać pomoc w górach.

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Otwieramy drzwi do współpracowni misia Michasia i smoka Adasia. Podczas każdego spotkania będą rozwiązywać różne zasłyszane "dorosłe" problemy. Co to znaczy wyrywać sobie włosy?

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica"

1. Problemy ze snem dotyczą osób dorosłych, ale także dzieci i nastolatków. Skąd się one biorą i jak im zapobiegać? Gość: Kaja Romanowicz, psycholog kliniczny.

2. Nowotwory u dzieci - Coraz więcej wykrywanych jest nowotworów u dzieci i dzieje się tak na całym świecie. Co jest tego przyczyną? Jak bronić dziecko przed zachowaniem? Dzieci to wyjątkowa grupa pacjentów - za ich zdrowie odpowiadają rodzice, których czujność i uważne obserwowanie zachowania i samopoczucia dziecka pozwala zareagować na czas. Gość: prof. Alicja Chybicka, pediatra, onkolog dziecięcy.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM 

14.00 - Słuchowisko "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Adaptacja: Elżbieta Matyja. Teatr Polskiego Radia z 2010 roku. Wystąpili: Małgorzata Steczkowska, Jan Rotowski, Magdalena Kusa, Natalia Jankowicz, Maciej Falana i Iwo Failhauer. 

.


13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Doroty Kozińskiej

W premierowej audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni "Moja pieszczotka" Chopina do tekstu Adama Mickiewicza. Obok kilku jej najtrafniejszych interpretacji, m.in. Stefanii Woytowicz, Teresy Żylis-Gary, Bogdana Paprockiego czy Olgi Pasiecznik, zabrzmią też różne wykonania fortepianowej transkrypcji utworu autorstwa Ferenca Liszta (Józef Hofmann, Alfred Cortot i inni).

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - Anna Skulska i prof. Andrzej Ratusiński [PREMIERA]  

Bohaterem odcinka będzie wielki radziecki dyrygent, Eugeniusz Mrawiński.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Rok 1965 zapisał się w historii muzyki legendarnym powrotem na estrady - po 12-letniej przerwie - Vladimira Horowitza. W kolejce po bilety ludzie stali pod Carnegie Hall całą poprzedzającą koncert noc. Recital został na szczęście zarejestrowany - i na powrót do tego wydarzenia zaprasza dzisiaj Państwa Jakub Puchalski. W programie m.in. muzyka Chopina, Fantazja C-dur op. 17 Roberta Schumanna, IX Sonata Aleksandra Skriabina, a także - już jako dodatek - niezwykłe prywatne nagranie Fantazji f-moll oraz mazurków Chopina.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU