Polskie Radio

Literatura, nauka i spotkania. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 19:00
We wtorek nadajemy sporo audycji specjalnych w związku z sytuacją na Ukrainie i atakami Rosji. Porozmawiamy także o otwarciu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i pojawią się też znakomite lektury, m.in. "Dawki fantomowe" Wojciecha Chamiera-Gliszczyńskiego, "Księga dżungli" Rudyarda Kiplinga i "Emeryt" Brunona Schulza. Przyjrzymy się również dobrym bohaterom z bajek, książek i filmów oraz poznamy sekrety żyraf.
Literatura, nauka i spotkania. Polskie Radio we wtorek
Literatura, nauka i spotkania. Polskie Radio we wtorekFoto: Shutterstock/rherecoach
logo


"Jedyna taka loteria"

Między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział za pomocą SMSa o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br.

Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00.

Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PRJedynka_LoteriaBaner_1190x200.jpg

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Reporter w drodze na… padok. Maciej Walecki i nauka jazdy konnej w Klubie Sportowym Legii Warszawa. PIT 2021 - już można rozliczyć podatki, jak to wygląda teraz, jakie ulgi i odliczenia - darowizny, Internet, rehabilitacja, termomodernizacja, IKZE. Gość: Marcin Zarzycki, doradca podatkowy. Ponadto kolejny odcinek słuchowiska "Księga dżungli" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "Bohater naszej bajki" - realizowany wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

Polskie Radio z trzema nominacjami do Nagród Mobile Trends Awards 2021  >>> GŁOSUJ

Polskie Radio z trzema nominacjami do Nagród Mobile Trends Awards 2021.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Czy już mamy w zasięgu wzroku fabrykę czystej energii przyszłości, produkowanej na Ziemi w syntezie jądrowej tak jak to jest w gwiazdach, także w naszym Słońcu ? Na ile ostatnie rekordowe zwiększenie ilości energii tak otrzymanej w znajdującym się w Wielkiej Brytanii urządzeniu badawczym JET zbliża ludzkość do takiej energii? Gość: prof. Jacek Jagielski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Projekt Hyper-Kamiokande - to niezwykłe międzynarodowe przedsięwzięcie, 90 krajów w tym Polski, w celu budowy w Japonii największego na świecie urządzenia do badania najbardziej tajemniczych i najszybszych cząstek we Wszechświecie, czyli neutrin. To połączenie mikroskopu z teleskopem, aby dowiedzieć się więcej o budowie nie tylko świata widzialnego. Gość: prof. Ewy Rondio, zastępca Dyrektora NCBJ ds. naukowych.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Księga dżungli" - Rudyard Kipling

Nagranie z roku 1980. Reżyseria Zdzisław Dąbrowski. Grają: Iga Cembrzyńska, Mieczysław Hryniewicz, Piotr Fronczewski, Witold Dębicki, Henryk Machalica.

"Księga dżungli" składa się z siedmiu rozdziałów. Trzy pierwsze (Bracia Mowgliego, Łowy węża Kaa i Tygrys, tygrys !) opowiadają o losach Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki. Został on odbity tygrysowi, Shere Khanowi, i przyjęty do wilczej gromady. Nauczył się języka zwierząt i praw dżungli. Opiekują się nim przybrani wilczy rodzice oraz pantera Bagheera, która już na początku złożyła za niego okup w postaci byka. Jego nauczycielem jest Baloo, niedźwiedź. Mowgli dorasta wśród przyjaciół, ale liczy się z tym, że kiedyś będzie musiał rozprawić się z kulawym tygrysem, który nie daruje mu, że został ocalony przez wilki. Po latach tygrysiej „propagandy” młodsze wilki okazują Mowgliemu mniej sympatii, aż w końcu, gdy przyjazny mu wilk Akela przestaje być przywódcą stada, Mowgli zostaje zmuszony do odejścia do ludzkiej wsi. Po tym jednak, gdy udaje mu się zabić prześladowcę - tygrysa Shere Khana – zabobonni wieśniacy sprawiają, że Mowgli musi wrócić do dżungli.

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach "Radiobooka".

23.50 - "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki.

Płyta tygodnia

"Earthling" - EDDIE VEDDER

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Michał Sobol "Pulsary" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Ignacy Feliks Dobrzyński Andante i rondo alla polacca op.42, wyk. Leszek Szarzyński – flet, Kaori Okuzumi – fortepian; Muzyka z  tabulator organowych XVI wieku, wyk. Andrzej Chorosiński, Magdalena Czajka -organy; Tadeusz Szeligowski Sonata na flet i fortepian, wyk. Leszek Szarzyński – flet, Kaori Okuzumi – fortepian

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Wolfgang Amadeus Mozart, Manuel de Falla, Agustin Lara, Luys de Narvaez, Mikołaj Rimski-Korsakow, Joaquin Nin, Pierre de la Rue, Bohuslav Martinu, Ruth Watson Henderson, Antonio Vivaldi, Igor Strawiński, Zygmunt Noskowski, Igor Kuljeric, Jan Dismas Zelenka

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Roman Maciejewski Mazur, Krzesany, Fandango, wyk. Mariusz Ciołko – fortepian; Karol Szymanowski Mity op.30, wyk. Kaja Danczowska – skrzypce, Justyna Danczowska – fortepian; Felicjan Szopski 3 Melodie do “Preludiów” Kazimierza Tetmajera, wyk. Agnieszka Niewiadomska – sopran, Szymon Blaszyński – fortepian

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Gościem Poranka Dwójki będzie Janusz Kotowski - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Otwarcie tej nowej państwowej instytucji jest planowane już na 1. marca, a w audycji porozmawiamy o założeniach Muzeum, przygotowanych salach wystawienniczych oraz o związku miejsca, w którym powstaje z historią. Szczegóły po godz. 9.30. W audycji także: przygotowania w poznańskim Teatrze Muzycznym do spektaklu muzycznego "Irena" o Irenie Sendlerowej; próby ratowania historycznego Dworku Herbsta w Białymstoku; książka "Rzeźnia numer pięć" Kurta Vonneguta wydana formie komiksu​ oraz felieton językowy "Nowa mowa".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Fryderyk Chopin Mazurki op. 30, wyk. Jakub Kuszlik - fortepian; Scherzo b-moll op. 31, wyk. Piotr Alexewicz - fortepian

11.10-12.00 - Johannes Brahms Sonata Es-dur na klarnet i fortepian op. 120 nr 2, wyk. Michael Collins - klarnet, Stephen Hough - fortepian

12.05-12.45 - Stefan Bolesław Poradowski  III Symfonia op. 29, wyk. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Jadwiga Rappe

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego, solista: Dmitri Baszkirow – fortepian (Warszawa, 14.05.1999)

Stanisław Skrowaczewski Passacaglia Immaginaria na orkiestrę, Aleksander Skriabin Koncert fortepianowy fis-moll op. 20, Ludwig van Beethoven V Symfonia c-moll op. 67

15.15-16.00 - "Źródła" - prowadzi Maria Baliszewska

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

"Punktem wyjścia dla tej opowieści są teksty dwóch, tworzących w różnych epokach artystów: Cypriana Kamila Norwida i Bogusława Schaeffera. Norwid doceniony dopiero po śmierci całe życie walczył o swoje miejsce w panteonie twórców, Schaeffer w swoich sztukach dramatycznych i tekstach polemicznych zastanawiał się, kim artysta jest i jaka jest jego rola w sztuce i życiu" - to fragment opisu spektaklu "Schaeffer - Norwid dialog światów" w reżyserii Magdaleny Piekorz. Multimedialne poetycko-muzyczne przedstawienie mówi o sztuce, artyście i artyzmie. Muzykę do tekstów Norwida skomponował Janusz Radek, który jest też wykonawcą wszystkich utworów. O spektaklu "Schaeffer - Norwid dialog światów", porozmawiamy z Magdaleną Piekorz - reżyserką i autorką scenariusza.

Przeniesiemy się też na Wawel, gdzie zobaczyć można wystawę "Mistrz rysunku. Andrzej Radwański". Opowiada o niej kuratorka ekspozycji - Natalia Koziara-Ochęduszko z Zamku Królewskiego na Wawelu. Zajrzymy do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, gdzie trwają ostatnie przygotowania do premiery spektaklu "NARUTOWICZ powiedział: kula, która mnie trafi, niech będzie mądra" w reżyserii Pawła Świątka. O tym, jaki jest współczesny język polski porozmawiamy z prof. Urszulą Sokólską - językoznawczynią z Uniwersytetu w Białymstoku. Opowiemy również o wyjątkowej książce - "Romano abecadło" autorstwa Natalii Gancarz.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Iwoną Rusek - aud. Małgorzaty Szymankiewicz

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Orchestra Hall (Minneapolis, 11.06.2021) Joseph de Bologne Saint-Georges II Symfonia D-dur op. 11, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Joseph Haydn 94. Symfonia G-dur „Niespodzianka”, Hob. I:94, wyk: Orion Weiss – fortepian, Minnesota Orchestra, dyr. Osmo Vänskä

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Kluczowe podanie Petera Handkego -aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Polskie gwiazdy opery - prowadzi Piotr Nędzyński

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Wojciech Chamier-Gliszczyński "Dawki fantomowe", czyta Grażyna Barszczewska, opr. Małgorzata Szymankiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Miguel de Cervantes Saavedra "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" w przekładzie Wojciecha Charchalisaczyta Wiktor Zborowski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara 

05.00-06.00 - "Trójka Budzi: Soul & funk" - Justyna Grabarz

06.00-09.00 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

8.45 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe. 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz 

Goście: Andrzej Halicki - Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Krzysztof Gawkowski - Nowa Lewica, Jarosław Sellin - Prawo i Sprawiedliwość, Michał Woś - Solidarna Polska. 

Audycja transmitowana online. Stream dostępny na Facebooku i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

Specjalne wydania audycji "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

12.15 - Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość. 

12.33 - Paweł Szrot, Kancelaria Prezydenta. 

14.15 - Paweł Kowal, Koalicja Obywatelska. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

15.20 - Władimir Putin postanowił, że Rosja uzna niepodległość dwóch "republik ludowych" powołanych na Donbasie przez prorosyjskich separatystów. Kilkadziesiąt minut później prezydent Rosji wygłosił orędzie do narodu. Reakcje USA, UE i NATO (Michał Strzałkowski); Bruksela - Szef MSZ Z. Rau z wizytą w NATO (B.Płomecka). 

17.07 - "Trójkowe komentarze dnia" / wydanie specjalne - Dobromir Sośnierz, Konfederacja. Prowadzący - Bartłomiej Graczak. 

18.40 - Reportaż w Trójce - "Leci, leci dym z komina" Magdy Skawińskiej. W styczniu Wrocław znalazł się na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Po Wrocławiu niechlubną palmę pierwszeństwa przejęło co prawda pakistańskie Lahore. Niewielkie to pocieszenie mieszkańców Wrocławia, którzy muszą oddychać powietrzem, którego normy jakości zostały przekroczone o 400 procent. Można by pomyśleć, że stolica Dolnego Śląska ma najgorsze powietrze w kraju. Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana. Władze dużych miast mają więcej możliwości, a jak sobie radzą małe gminy? 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski 

Goście: Janusz Kotowski - dyrektor Narodowego Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Romuald Rzeszuta - pomysłodawca i realizator pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu; Stowarzyszenie Prawda i Pamięć.

22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Porozmawiamy o Stanisławie Kulawiaku - fotografie od 1974 roku, który prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a potem, wspólnie z przyjaciółmi, założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Postać Stanisława Kulawiaka i jego twórczość przybliży dr Adam Sobota, historyk fotografii, wieloletni kurator zbiorów fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, autor opracowań, artykułów oraz książek.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Porozmawiamy o warszawskim Powiślu i księgarni Tarabuk, miejscach ważnych dla czytelnictwa. Miejsce to, nazwane na cześć fikcyjnego wuja Sindbada Żeglarza, po 17 latach staje wobec widma konieczności przeprowadzki. O tym, czym był Tarabuk, co udało się osiągnąć przez 17 lat i jaka jest jego przyszłość, opowie antropolog kultury Jakub Bułat, który od 2005 roku prowadzi Tarabuka. 

logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Rozmowa z dr Agatą Kurzyk, która jest adiunktem w Zakładzie Biologii Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii i znalazła się ostatnio na liście 22 Polek, wartych obserwowania w 2022 roku. "Forbes Women" opublikował zestawienie niezwykłych kobiet, które mogą zmienić i wpłynąć na naszą rzeczywistość.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Mają pracownie: druku 3D, krawiecką, obróbki drewna i elektroniczną. Organizują turnieje pracy kreatywnej, uczą kompetencji miękkich, biznesowych, technicznych, czy cyfrowych, przydatnych zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Organizują warsztaty, akademie, webinary i konferencje. Tak działa Inkubator UW, o którym porozmawiamy w audycji.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Kiedyś były jadłodzielnie. Teraz w dzielniach można zostawiać, albo z nich zabierać, ubrania, zabawki, książki, a nawet rośliny. Kto z nich korzysta? Czym jeszcze chętnie się dzielimy?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Miks w stylu Disco zagra DJ Yellow Manula.

22.00-00.00 - "Numer Raz na fali" - Marcin Witak "Numer Raz"

Gościem audycji będzie Grohu, który opowie o 20 latach działalności wytwórni U Know Me Records.

00.00-01.00 - "Folk OFF" - Maciek Szajkowski

Córy Mary - premiera płyty "Księga pieśni" i spotkanie z wokalistkami.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Bruno Schulz "Emeryt" - opowiadanie czyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Kruk, sroka, wrona, gawron, kawka i inne, czyli o ptakach z rodziny krukowatych. W "Feriach z książką" - "Basik, grysik i wrony" Justyny Bednarek.​

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Przyjrzymy się dobrym bohaterom z bajek, książek i filmów. Jakie cechy ma dobry bohater.​

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Żyją w Afryce, ich szyja może mieć nawet dwa metry długości, żywią się przede wszystkim liśćmi akacji. Żyrafy będą bohaterkami programu.​

17.15 - "Bezpieczny maluch" - W tym tygodniu uczniowie kończą ferie zimowe. O bezpiecznych podróżach feryjnych i powrotach z zimowych wyjazdów.​

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Cukrzyca typu 1 to przewlekła choroba, w której komórki układu odpornościowego atakują komórki trzustki. Dlatego też zalicza się ją do chorób autoimmunologicznych. Przez zaatakowanie zdrowej trzustki organizm nie jest w stanie sam produkować hormonu insuliny, który jest potrzebny do metabolizmu cukrów w organizmie. Z tego powodu przy cukrzycy typu 1 występuje zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, czyli hiperglikemia. Jak rozpoznać tę chorobę i jak leczyć cukrzycę typu 1?​ Goście: Agnieszka Tarłowska, pielęgniarka diabetologiczna z Centrum Zdrowia Dziecka oraz dr Renata Jarecka-Sobczyk, pediatra i diabetolog. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM 

14.00 - Słuchowisko PRD - "Bajka na biegunach" Henryka Bardijewskiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza, PR 2000 r.​

Wystąpili:Troński Marcin, Szaflarska Danuta, Pyrkosz Witold, Matyjaszkiewicz Jan, Gliński Wieńczysław, Damięcki Grzegorz, BajorPiotr, Adamczyk Piotr

.


08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Stanisław Bunin - absolwent Moskiewskiego Konserwatorium, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im Marguerite Long i Jacques'a Thibauda w Paryżu i XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1985 roku. Artysta uhonorowany został również nagrodą Towarzystwa Chopinowskiego za najlepsze wykonanie Poloneza i Filharmonii Narodowej za interpretację Koncertu. W programie Walc F-dur op. 34 nr 3, Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Impromptu  Ges-dur op. 51 oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - Anna Skulska i prof. Andrzej Ratusiński [PREMIERA]  

Bohaterem odcinka jest Maria João Pires.

20.00 - "Audycja specjalna" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

W dniach 22-28 lutego, zawsze o 20.00, zapraszamy na cykl godzinnych audycji specjalnych, w których prezentowane będą dzieła skomponowane w latach 1809-1810, a więc latach wskazywanych przez biografów Chopina jako daty roczne jego przyjścia na świat. Muzyka Ludwiga van Beethovena, Józefa Elsnera, E.T.A. Hoffmana, Carla Marii von Webera, Karola Lipińskiego, Franciszka Lessla i wielu innych twórców opatrywana będzie komentarzami Magdaleny Sawickiej dotyczącymi wydarzeń historycznych i ciekawostek z kroniki towarzyskiej ówczesnej Warszawy. W dzisiejszej audycji zabrzmią m.in. Uwertura do opery Leszek Biały czyli Czarownica z Łysej Góry Elsnera oraz Miserere b-moll Hoffmana.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

W galerii pianistycznej tym razem prezentacja wycinka dokonań fonograficznych jednego z największych tytanów dwudziestowiecznej klawiatury – Jorge Boleta. W programie obok dzieł Chopina (Andante spianato i Grande Polonaise brillante Es-dur op. 22 oraz Polonezy op. 40), m.in. także III Sonata fortepianowa Johannesa Brahmsa, Images (zeszyt 2) Claude’a Debussy’ego oraz V Koncert fortepianowy Beethovena (Radio-Symphonie-Orchester Berlin pod dyrekcją Moshe Atzmona). 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Ukraińskie media: rosyjska armia wkroczyła do Donbasu. Audycja specjalna w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 01:55
Władimir Putin zdecydował o uznaniu przez Rosję niepodległości dwóch "republik ludowych" powołanych przez prorosyjskich separatystów. Następnie wydał rozkaz siłom zbrojnym rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. W Programie 1 Polskiego Radia, w nocy z poniedziałku na wtorek, wyemitowaliśmy audycję specjalną poświęconą sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń