Polskie Radio

Projekty historyczne i ciekawe reportaże. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 19:00
Będziemy śledzić sytuację w Ukrainie. Oblicza współczesnej wojny - o aktualnej sytuacji na świecie, która pokazuje, że działania wojenne przyjmują bardzo różną postać. Opowiedziane.pl - projekt Biura Edukacji Narodowej gromadzący relacje z okresu od dwudziestolecia międzywojennego do obalenia komunizmu. O najnowszym wydaniu "Sklepów cynamonowych", które jest uznawane za jedno z najbardziej oryginalnych dzieł literatury polskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie

Cały czas śledzimy sytuację w Ukrainie.

Informacje pojawiają się na bieżąco w Aktualnościach Jedynki oraz pasmach publicystycznych: Sygnały Dnia, W samo południe, Ekspres Jedynki, Polska i Świat.

"Jedyna taka loteria"

Między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział za pomocą SMSa o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br.

Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00.

Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PRJedynka_LoteriaBaner_1190x200.jpg

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Skok na bungee, zjazd rollercoasterem w parku rozrywki, wstęp na inne ekstremalne atrakcje w wesołych miasteczkach czy lunaparkach, ale też jazda windą bez towarzystwa osoby dorosłej czy zakup fajerwerków nie mówiąc już o używkach takich jak papierosy czy alkohol - innymi słowy wszystko o zakazach obowiązujących dzieci i młodzież, zarówno tych zapisanych w prawie jak i tych zwyczajowych. Przy okazji odwołamy się też do zakazów wstępu dla dzieci ogłaszanych przez właścicieli niektórych kawiarni czy restauracji - na jakiej podstawie ogłaszany jest taki zakaz i czy nie jest on przejawem dyskryminacji rodzin z dziećmi? Naszego eksperta - prawnika mecenasa Marka Aureliusza Karczmarzyka zapytamy również o to, od którego roku życia młody człowiek może decydować o ważnych dla niego życiowych sprawach, innymi słowy, kiedy zyskuje on tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Z kolei ekspert bankowy dr Urszula Wysocka podpowie, od którego roku życia można zakładać dzieciom karty i konta bankowe.

W przededniu Tłustego Czwartku Małgorzata Raducha poda szybkie przepisy na pączki i faworki a także (jak w każdą środę) Poradnik językowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci. Ponadto kolejny odcinek słuchowiska "Księga dżungli" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "Bohater naszej bajki" - realizowany wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke

Gośćmi audycji będą: Nula Stankiewicz, która opowie o nowej płycie oraz Sebastian Wypych, z którym porozmawiamy o płycie "Tango Sphere".

Polskie Radio z trzema nominacjami do Nagród Mobile Trends Awards 2021  >>> GŁOSUJ

Polskie Radio z trzema nominacjami do Nagród Mobile Trends Awards 2021.

19.30-20.00 - "Eureka" / Przystanek Historia - zaprasza Paweł Lekki

1. Opowiedziane.pl - projekt Biura Edukacji Narodowej gromadzący relacje z okresu od dwudziestolecia międzywojennego, poprzez II wojnę światową, do obalenia komunizmu. O swoich doświadczeniach mówią żyjący świadkowie historii, znani i nieznani.

2. 20 lutego 1922 roku Sejm wileński przegłosował przyłączenie miasta do Polski. Tym samym zakończyła się misja generała Lucjana Żeligowskiego w tym rejonie.

3. Książka: Leksykon bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944-1956. Tom II.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Księga dżungli" - Rudyard Kipling

Nagranie z roku 1980. Reżyseria Zdzisław Dąbrowski. Grają: Iga Cembrzyńska, Mieczysław Hryniewicz, Piotr Fronczewski, Witold Dębicki, Henryk Machalica.

"Księga dżungli" składa się z siedmiu rozdziałów. Trzy pierwsze (Bracia Mowgliego, Łowy węża Kaa i Tygrys, tygrys !) opowiadają o losach Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki. Został on odbity tygrysowi, Shere Khanowi, i przyjęty do wilczej gromady. Nauczył się języka zwierząt i praw dżungli. Opiekują się nim przybrani wilczy rodzice oraz pantera Bagheera, która już na początku złożyła za niego okup w postaci byka. Jego nauczycielem jest Baloo, niedźwiedź. Mowgli dorasta wśród przyjaciół, ale liczy się z tym, że kiedyś będzie musiał rozprawić się z kulawym tygrysem, który nie daruje mu, że został ocalony przez wilki. Po latach tygrysiej „propagandy” młodsze wilki okazują Mowgliemu mniej sympatii, aż w końcu, gdy przyjazny mu wilk Akela przestaje być przywódcą stada, Mowgli zostaje zmuszony do odejścia do ludzkiej wsi. Po tym jednak, gdy udaje mu się zabić prześladowcę - tygrysa Shere Khana – zabobonni wieśniacy sprawiają, że Mowgli musi wrócić do dżungli.

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach "Radiobooka".

23.50 - "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki.

Płyta tygodnia

"Earthling" - EDDIE VEDDER

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Michał Sobol "Pulsary" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Roman Maciejewski Mazur, Krzesany, Fandango, wyk. Mariusz Ciołko – fortepian; Karol Szymanowski Mity op.30, wyk. Kaja Danczowska – skrzypce, Justyna Danczowska – fortepian; Felicjan Szopski 3 Melodie do “Preludiów” Kazimierza Tetmajera, wyk. Agnieszka Niewiadomska – sopran, Szymon Blaszyński – fortepian

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Kelly-Marie Murphy, Piotr Czajkowski, Josef Suk, Antonín Dvořák, Wolfgang Amadeus Mozart, Otakar Ostrcil, Louis-Nicolas Clerambault, Camille Saint-Saëns, Georg Philipp Telemann, John Carmichael, Camilla de Rossi, Niccolo Paganini, Ludwig van Beethoven, Jean Sibelius

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Zygmunt Noskowski Uwertura do oratorium Syn marnotrawny op. 3, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, dyr. Piotr Sułkowski, Tańce polskie op.23, wyk. Anna Mikolon – fortepian; Mieczysław Karłowicz Epizod na maskaradzie op.14, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Antoni Wit

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Fryderyk Chopin Sonata g-moll op. 65 na fortepian i wiolonczelę, wyk. Marcin Zdunik- wiolonczela, Szymon Nehring - fortepian

11.10-12.00 - Feliks Mendelssohn III Symfonia a-moll op. 56 „Szkocka”, wyk. Swedish Chamber Orchestra, dyr. Thomas Dausgaard

12.05-12.45 - Adolph Gutmann Nokturny op 8, Grand Valse Brillante op. 15; La Sympthie Rondo-Valse As-dur op. 39; L’Elegante, Valse Es-dur op.31, Troisieme, Valse D-dur op. 24; Le tourbillon, Galop brillante Es-dur op.37, wyk. Maria Gabryś-Heyke, Dmitry Ablogin - fortepian historyczny

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Jadwiga Rappe

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Deutsches Symphonie-Orchester Berlin pod dyrekcją Kenta Nagano, solista: Seong-Jin Cho – fortepian (Berlin, 25.06.2021)

Paul Hindemith Kammermusik No. 1 op. 24 nr 1, Ludwig van Beethoven II Koncert fortepianowy B-dur op. 19, Franciszek Schubert III Symfonia D-dur D 200

Koncert Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Wayne’a Marshalla (Berlin, 26.06.2021)

John Williams Percussive Planet, Leonard Bernstein Suita symfoniczna „On the Waterfront”

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

"Sklepy cynamonowe" były debiutem wydawniczym Brunona Schulza. Publikacja zbioru poetyckich opowiadań w 1934 wywołała sprzeczne reakcje - od zachwytów po krytykę. Po wojnie, w czasach stalinowskich, twórczość Schulza była oficjalnie zwalczana. Została odkryta na nowo po 1956 roku, za sprawą Jerzego Ficowskiego. Dziś "Sklepy cynamonowe" są uznawane za jedno z najbardziej oryginalnych dzieł literatury polskiej. Przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków. Bruno Schulz, artysta wszechstronny: prozaik, krytyk, malarz, rysownik, grafik - jest dziś uznawany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy tamtych czasów. O najnowszym wydaniu "Sklepów cynamonowych", wzbogaconym o cztery opowiadania, porozmawiamy z Agatą Tuszyńską - pisarką, poetką i reportażystką. Zajrzymy do Multimedialnego Centrum Artystycznego w Tarnowie. Udamy się w niezwykłą wyprawę, na strony książki pt. "Wielka podróż psim zaprzęgiem" autorstwa Knuda Rasmussena. Przeniesiemy się do Supraśla i sprawdzamy, czy Teatr Wierszalin zrealizuje niezwykły projekt - "Objazd mickiewiczowski wzorem Reduty".

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Stulecie przeszkód - spotkanie z Danielem Lisem - aut. Jakub Kukla 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego (30.05.2004) Piotr Perkowski Sinfonietta op. 17, Françis Poulenc Concert champêtre na klawesyn i orkiestrę, Igor Strawiński Ognisty ptak - suita z baletu, wyk: Elżbieta Chojnacka - klawesyn, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Tadeusz Strugała

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Odzyskany Głos Śląska - aut. Monika Zając 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska 

Marzena Komsta Selfer, wyk. zespół 2em2m, dyr. Pierre Roullier; Tamashi no soko kara, wyk. Sozan Kariya - flet shakuhachi; Desire na taśmę, Agmen, wyk. zespół De Ereprijs, dyr. Wim Boerman

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Wojciech Chamier-Gliszczyński "Dawki fantomowe", czyta Grażyna Barszczewska, opr. Małgorzata Szymankiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Miguel de Cervantes Saavedra "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" w przekładzie Wojciecha Charchalisaczyta Wiktor Zborowski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara 

05.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in.:

6.50 - Z racji bliskości granicy polsko-ukraińskiej, Lublin jest jednym z miast, w którym mieszka najwięcej Ukraińców. Jest tam ponad 3 tysiące studentów oraz wielu pracowników pochodzących z Ukrainy. Jak młodzi Ukraińcy podchodzą do patriotyzmu? Jak Polacy solidaryzują się z Ukraińcami?  O tym w materiale Tomasza Spicyna.

7.10 - W Polsce żyje wielu Ukraińców. Teraz ich ojczyzna jest na ustach całego świata. Jaki mają pogląd na aktualną sytuację w ich kraju?. Dużo wiedzy ma na ten temat nasz dzisiejszy gość, dziennikarz, który leżącym nieopodal Doniecka Mariupolu mieszkał i pracował w miejscowej gazecie a także pomagał przy uwalnianiu jeńców wojennych.

Gość: Michał Jankowski

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość - Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji m.in.:

9.30 Kraków. „Sen nocy letniej” z wykorzystaniem VR – w Starym Teatrze

Pytanie o relacje pomiędzy światem realnym a wirtualnym stawia Krzysztof Garbaczewski w szekspirowskim „Śnie nocy letniej”, zrealizowanym z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Premiera odbyła się w Starym Teatrze w Krakowie. Na dużej scenie narodowej widzowie zobaczyli barwną scenografię, imitującą las, naturę. Bohaterowie są przedstawieni jako prawdziwi ludzie, ale i jako awatary.

Gość: reżyser przedstawienia Krzysztof Garbaczewski

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar

W audycji m.in.:

13:15 Jak rozwijać neuroplatyczność mózgu? Polscy naukowcy rozpoczęli badania nad czynnikami i ćwiczeniami które mają zwiększyć potencjał ludzkiego mózgu. Jakie nasze działania – których skuteczność stwierdzili polscy badacze - pomagają nam rozwinąć nasze szare komórki? Paweł Turski

14:15 –  To miała być rewolucja technologiczna na miarę XX wieku. Młody inżynier - Ralf Baer w połowie lat 60-tych chciał połączyć pracę karty programowej z ekranem telewizora tak by powstał sprzęt domowej rozrywki. Z czasem program przeszedł rewolucję by stać się konsolą do gier. Dziś sprzęty z 30 czy 20-letnią historią są nie tylko sentymentalnym wspomnieniem ale również powracającym trendem wśród użytkowników. Jak prezentowała się historia konsol do gier? Co dzieje się na „eventach” miłośników retro-konsol sprawdzał Marek Okrasiński

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

15.20 Reakcje na rosyjską agresję na Ukrainę korespondenci: Kijów, Moskwa, Waszyngton, Bruksela.

16.10 Co roku fiskus przekazuje miliony złotych z 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. Od 15 lutego można już składać deklaracje podatkowe. Jak pomóc bez wysiłku ? O tym Aleksander Ziemiańczyk

18.45 - Reportaż w Trójce - "Dokumentaliści" Joanny Bogusławskiej. Archiwum Polskiego Radia to niewyczerpana skarbnica słowa i dźwięku. Korzystają z niego wszyscy dziennikarze Polskiego Radia.

Jak wygląda praca redaktora dokumentalisty w archiwum Polskiego Radia? Nie jest to łatwy zawód i nie każdy ma kompetencje, by go wykonywać. Potrzebna jest dociekliwość, umiejętność sięgania do źródeł, ponieważ nie wszystko jest dostępne na podstawie bezpośrednio dostępnych materiałów. Na pewno potrzebna jest też cierpliwość. To jest trochę taka praca naukowa i nie każdy się w tym odnajduje. W reportażu wykorzystano fragmenty nagrań archiwalnych Programu Trzeciego, który 1 kwietnia 1962 roku rozpoczął nadawanie.

Na falach Programu 3 pojawiły się gatunki muzyczne, których nie było na pozostałych antenach Polskiego Radia: big beat czy rock’n’roll. By zdobyć płyty z niedostępną wówczas w kraju muzyką, dziennikarze musieli wykazywać się nie lada kreatywnością. Płyty przywozili sportowcy, stewardessy, koledzy po fachu z zagranicznych rozgłośni. Już roku po powstaniu Programu 3 wystartował Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.

Zasoby Archiwum powstawały wraz z historią Polskiego Radia. W kolekcji nagrań zawiera się także tradycja transmisji wydarzeń – politycznych, społecznych, kulturalnych i sportowych, sięgająca początków polskiej radiofonii. Doniosłe znaczenie mają również zbiory muzyczne, ściśle związane z historią radiowej anteny. Przez dziesięciolecia rejestrowane były występy wybitnych artystów przed mikrofonem PR. Baza danych systematycznie się wzbogaca - codziennie archiwizowane są wybrane pozycje programu radiowego.

19.00-21.00 - "W Tonacji Trójki" - Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska

22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka 

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski  

Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski, wraz z zaproszonymi gośćmi omawiają gorące nowości wydawnicze. Tym razem będą to dwie pozycje: "Maestro" Marcina Kąckiego i "Bóg" Rezy Aslana.


logo


10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Zimowanie, czyli jak skutecznie odpoczywać lub wychodzić z trudnych sytuacji w życiu. Porozmawiamy o jednej z najskuteczniejszych, zdaniem wielu specjalistów, metodzie osiągania spokoju wewnętrznego - mindfulness. To nauka uważności w działaniu, skupienie się na "tu i teraz".

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Co aktualnie możemy oglądać na niebie - cykl Astrosapiens astronoma Mateusza Borkowicza.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Oblicza współczesnej wojny - o aktualnej sytuacji na świecie, która pokazuje, że działania wojenne przyjmują bardzo różną postać, porozmawiamy z płk. Markiem Wrzoskiem, profesorem Akademii Sztuki Wojennej, autorem książki "Wojny przyszłości". Zapytamy też młodych Ukraińców mieszkających w Polsce m.in. o to, jak się czują i gdzie szukają wiarygodnych informacji?

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Dzień Walki z Depresją - zaburzenia depresyjne stanowią jedną z głównych przyczyn nieobecności w szkole czy pracy wśród Polaków. Każdego dnia 600 tysięcy osób cierpi z powodu choroby, która uniemożliwia im funkcjonowanie i realizację planów. Czy są zawody bardziej "depresyjne"? Jakie trzeba mieć predyspozycje by móc w nich pracować? Gdzie szukać pomocy, gdy zauważyliśmy niepokojące nas lub bliskich objawy?

21.30 -22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Przygotowania Michała Cieślaka do walki o tytuł mistrza świata w boksie w kategorii junior ciężkiej federacji WBO. Walka odbędzie się podczas gali boksu w Londynie w najbliższą niedzielę. Gościem w audycji będzie Karol Kosak - trener przygotowania fizycznego Michała Cieślaka.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Bruno Schulz "Emeryt" - opowiadanie czyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Bednarz, folusznik, pucybut czy rymarz, czyli o starych i rzadkich zawodach. W "Feriach z książką" - "Dobre Miastko" Justyny Bednarek. W każdej części serii bohaterowie poznają innego mieszkańca Dobrego Miastka i to czym się na co dzień zajmuje. Na końcu każdego tomu znajdują się ciekawostki o poszczególnych zawodach.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Podsumowanie ZIO 2022 w Pekinie. Radiowy trener, który relacjonował codziennie wydarzenia z Igrzysk, tym razem podsumuje co się wydarzyło, przypomni najważniejsze starty, najbardziej emocjonujące momenty i zapyta również o wspomnienia z kibicowania naszych słuchaczy.

17.15 - "Jestem, więc myślę" - Dziecko to urodzony filozof i niewyczerpana studnia zaskakujących pytań. Samo podążanie za jego pytaniami i opowieściami może być niesamowitą przygodą i inspirującym odkryciem terenów i idei, które nieczęsto eksplorujemy na co dzień. A co dopiero, gdy wejdziemy z nim w dialog. Gdy zamiast stereotypów i oczywistych odpowiedzi na jego zapytania zareagujemy otwartością i pozwolimy mu na samodzielne poszukiwania, nie tylko damy mu możliwość przeżycia intelektualnej przygody, ale i pozwolimy na niespodziewane odkrycia – jego możliwości i potencjału, ale też bliskości, którą zawsze wyzwala dobra, szczera rozmowa. Dziś w programie o tym, co jest piękne i jak to możemy postrzegać.​​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Prawdziwie o byciu mamą: o emocjach związanych z macierzyństwem i czym jest rozmowa naprawcza z Zuzanną Skrzyńską, instagramerką.

2. Temat: Kreatywna pierwsza pomoc. Przyczyną zagrożenia życia u niemowląt i małych dzieci mogą być pozornie niegroźne sytuacje życia codziennego. Zadławienia, biegunka, zatrucie, wysoka temperatura i wiele innych sytuacji, w których jako pierwsi udzielić pomocy mogą rodzice lub opiekunowie. Wystarczy kilka prostych czynności wykonanych na miejscu zdarzenia, pod warunkiem że opiekun będzie potrafił rozpoznać zagrożenie i udzielić pomocy. Gość: Adrianna Cienkusz, trener pierwszej pomocy.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Folk, etno, muzyka źródeł w różnym rozumieniu, pochodzeniu, znaczeniu. Zaskakujące premiery, powrót do klasyki, muzyka, nagrania, płyty, które złożą się na tę audycje to prawdziwe unikaty, perły, rzadko prezentowane w radiu zespoły. ​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM 

14.00 - Słuchowisko PRD - "Bajka na biegunach" Henryka Bardijewskiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza, PR 2000 r.​

Wystąpili:Troński Marcin, Szaflarska Danuta, Pyrkosz Witold, Matyjaszkiewicz Jan, Gliński Wieńczysław, Damięcki Grzegorz, BajorPiotr, Adamczyk Piotr

.


18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

W audycji autorka sięgnie po nagrania Andrása Schiffa. W programie zabrzmią m.in. Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, Sonata klarnetowa f-moll Johannesa Brahmsa oraz Partita e-moll BWV 830 Johanna Sebastiana Bacha.

20.00 - "Audycja specjalna" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

W dniach 22 - 28 lutego, zawsze o 20.00, zapraszamy na cykl godzinnych programów specjalnych, w którym prezentowane będą dzieła skomponowane w latach 1809-1810, a więc latach wskazywanych przez biografów Chopina jako daty roczne jego przyjścia na świat. Muzyka Ludwiga van Beethovena, Józefa Elsnera, E.T.A. Hoffmana, Carla Marii von Webera, Karola Lipińskiego, Franciszka Lessla i wielu innych twórców opatrywana będzie komentarzami Magdaleny Sawickiej dotyczącymi wydarzeń historycznych i ciekawostek z kroniki towarzyskiej ówczesnej Warszawy. Audycję wypełnią symfonie. Usłyszymy dzieła: Ludwiga van Beethovena (fragment V Symfonii), jego ucznia i przyjaciela - Ferdynanda Riesa (Symfonia D-dur op. 23) oraz Karola Lipińskiego (Symfonia C-dur op. 2).

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski 

Odcinek zatytułowany "Jamajka", czyli Chopin w rytmach ska, rocksteady, reggae, dub. Wśród wykonawców m.in.: Andy Poland, New Cool Collective, Maleo Reggae Rockers oraz ShopIn PL.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU