Polskie Radio

Muzyka, komentarze, słuchowiska. Polskie radio w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 19:00
W sobotę wszystkie anteny zapraszają na audycje poświęcone wydarzeniom w Ukrainie. Połączymy się z ludźmi mieszkającymi w kilku ukraińskich miastach i opowiemy o aktualnej sytuacji. W "Wieczorze ze słuchowiskiem" - "Salto" Tadeusza Konwickiego. Muzycznie, oddamy głos między innymi ukraińskim twórcom - to z nimi jesteśmy całym sercem.
Słuchowiska, muzyka, komentarze. Polskie radio w sobotę
Słuchowiska, muzyka, komentarze. Polskie radio w sobotęFoto: Shutterstock/Andrei_Diachenko
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

Audycje specjalne na weekend:

Sobota 26.02

Specjalne wydania Sygnałów Dnia

W samo południe wydłużone do godziny/ 12.00-13.00

Audycja specjalna 17.00-18.00

Audycja specjalna 20.00-21.00

"Jedyna taka loteria"

Między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział za pomocą SMSa o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br.

Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00.

Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PRJedynka_LoteriaBaner_1190x200.jpg

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" / Ustrzyki Dolne - zaprasza Roman Czejarek

Kilka kilometrów od ukraińskiej granicy stosunki polsko-ukraińskie nabierają innego wymiaru niż te omawiane w stolicach. Tam granica jest bardziej płynna bo i historia zmienia jej przebieg, ludzie przenoszą się czasem z kraju do kraju, mimo że od pokoleń mieszkają w tym samym miejscu, a i rodziny, przyjaciele mieszkają po dwóch stronach. Opowiemy właśnie o takich Bieszczadach. Powiemy też o przyjaźni i pomocy, która szykują mieszkańcy dla Ukrainy.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Pandemia, wśród wielu tragicznych skutków, niesie za sobą niebywały ciężar w postaci milionów ofiar. Od czwartkowej nocy Ukraina płonie i giną ludzie. Czy zatem wartość życia się dezawuuje? M.in o tym porozmawiają :

- prof. Maria Sroczyńska - socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie;

- ks. prof. Andrzej Kobyliński - filozof, etyk  także z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego;

- Janusz Szewczak - ekonomista, publicysta, wiceprezes Orlenu, autor książki "Pandemia grzechu-czyli śmierć nauczycielką życia".

Polskie Radio z trzema nominacjami do Nagród Mobile Trends Awards 2021  >>> GŁOSUJ

Polskie Radio z trzema nominacjami do Nagród Mobile Trends Awards 2021.

16.00-17.00 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Anna Will

10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Mariana Kril

Audycja w całości poświęcona wydarzeniom w Ukrainie. Połączymy się z ludźmi mieszkającymi w kilku ukraińskich miastach i opowiemy o aktualnej sytuacji. Czołowa ukraińska pisarka, filozofka Oksana Zabużko, która akurat 24 lutego - w dniu ataku Rosji na Ukrainę, prezentowała w Polsce swoją najnowszą książkę "Planeta piołun" opowie o nowym świecie, w którym się obudziła tego dnia. Gośćmi audycji będą: białoruska śpiewaczka, etnomuzykolog Nasta Niakrasava i polski poeta, bard, kompozytor Jacek Kleyff, występujący dla Ukrainy w Dniu Ukraińskim w Nowym Świecie Muzyki. Gościem audycji będzie też dziennikarz i pisarz Maciej Mieczkowski - Polak pochodzący z Wilna, przez kilka lat mieszkający w Kijowie, autor książki „Na zakręcie. Kijów i Ukraina u progu zmian” - zbioru korespondencji, pisanych z Kijowa dla polskich mediów na Litwie.


logo

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

Karol Kurpiński Uwertura do opery Zamek na Czorsztynie, wyk. Das Neue Orchester, dyr. Christoph Spering; Witold Lutosławski Koncert na orkiestrę, wyk. I Culture Orchestra, dyr. Andrzej Boreyko; Juzef Elsner Uwertura do opery Leszek Biały, wyk. Das Neue Orchester, dyr. Christoph Spering; Ludomir Różycki Nokturn fis-moll op. 30 nr2, wyk. Roman  Jabłoński – wiolonczela, Krystyna borucińska – fortepian; Witold Lutosławski Grave, wyk. Roman Jabłoński – wiolonczela, Krystyna borucińska – fortepian; Fryderyk Chopin Scherzo h-moll op.20, Walce z op 34, 64,69 i 70  (wybór), wyk. Ewa Pobłocka – fortepian; Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur  op.8, wyk. Alena Baeva – skrzypce, Królewska Orkiestra Filharmoniczna, dyr. Grzegorz Nowak; Ewa Trębacz Aletheia, wyk. Tarnowska Orkiestra Kameralna, dyr. Tomasz Tokarczyk; Tadeusz Wielecki Open Series , Tadeusz Wielecki – kotrabas; Tafle, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Christopher Lyndon-Gee; Henryk Melcer II Koncert fortepianowy c-moll, wyk. Józef Śmigasiewicz – fortepian, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Jan Krenz; Zbigniew Penherski String Play, wyk. Polska Orkiestra Kameralna, dyr. Jerzy Maksymiuk; Cztery Psalmy, wyk. Schola Cantorum Gedanensis, dyr. Jan Łukaszewski; Grażyna Bacewicz II Kwintet fortepianiwy, wyk. Julia Kociuban – fortepian, Messages Quartet; Jakub Gołąbek I Symfonia D-dur, Partita C-dur, wyk. {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Lorenzo Coppola; Fryderyk Chopin Preludium c-moll op. 28 nr20, Nokturn Des-dur op.27 nr2, Mazurek B-dur op. 7 nr1, Kołysanka Des-dur op.57, impromptus cis-moll, wyk. Raul Koczalski – fortepian;, Muzyka z tabulatury organowej (wyobór), wyk. Corina Marti – klawesyn renesansowy; Andrzej Koszewski Tryptyk wielkopolski, Tre pezzi, wyk. Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, dyr. Janusz Siadlak  

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek 

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki 

12.00-13.00 - "Mazurek słucha...  Joanny Wnuk-Nazarowej"  - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

15.00-17.00 - "Dwie do setki" - prowadzą Paweł Siwek i Roch Siciński 

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Kacpra Miklaszewskiego, Doroty Kozińskiej i Wojciecha Michniewskiego 

Camille Saint-Saëns - Karnawał zwierząt (z tekstami Piotra Kamińskiego w interpretacji Piotra Fronczewskiego)

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / Natalia Rubiś i Krystian Adam Krzeszowiak, pianino Kamila Łopatka

Natalia Rubiś i Krystian Krzeszowiak, na co dzień małżeństwo, w Miejscówce z Dwójką przedstawią program "Tylko Ciebie mam" mówiący o uczuciu, które nadaje życiu sens. Ale jak to w życiu bywa - nie zawsze jest tylko łatwo. Niech opowiedzą o tym utwory G. F. Händla, W. A. Mozarta, G. Rossiniego, J. Offenbacha i F. Lehára. Przy fortepianie śpiewakom towarzyszy Kamila Łopatka.

>>> WIĘCEJ

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Tadeusz Konwicki "Salto"

Adaptacja i reżyseria Julia Wernio, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko

Obsada: Adam Ferency - Kowalski-Malinowski, Anna Dereszowska - Helena, Grażyna Barszczewska - Wdowa Cecylia, Stanisław Brudny - Stary człowiek, Miłogost Reczek - Pietuch, narzeczony Heleny, Marcin Troński - Gopsodarz, Wiktor Zborowski - Blumenfeld, Krzysztof Kołbasiuk - Rotmistrz, Piotr Adamczyk - Artysta, Dorota Landowska - Żona Kowalskiego

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Christoph Willibald Gluck Orfeo ed Euridice – opera w trzech aktach (Warszawa, 23.05.2009), wyk. Olga Pasiecznik - sopran (Eurydyka), Wojciech Gierlach – baryton (Orfeusz), Lenka Macikova – sopran  (Amor), Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, dyr. Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" / Kodeks z Exeter - audycja Łukasza Modelskiego i Łukasza Kozaka

Kodeks z Exeter został spisany około 970 roku. W XI wieku dzieło trafiło do katedry w Exeter za sprawą pierwszego tamtejszego biskupa, Leofrica. Zbiór zawiera 40 poematów oraz 96 zagadek. Choć wiele z nich nie występuje nigdzie indziej, kodeks dopiero w XIX wieku zaczął przykuwać uwagę badaczy i literaturoznawców. Poetycką częścią zbioru inspirowali się później m.in. W.H. Auden, Ezra Pound i J.R.R. Tolkien.


logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda

05.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz & bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara 

6:40 Dezinformacja w cyberprzestrzeni. Poradnik dla przeciętnego użytkownika. Jak działa kremlowska dezinformacja? – przyg. M. Suszek

7:15 Reakcje USA na kolejne działania Rosji – łączenie z J. Pachlowskim

8:20 Co piszą zagraniczne media o agresji rosyjskiej na Ukrainę – przyg. M. Strzałkowski

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Piotr Ćwik, Kancelaria Prezydenta, Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Maciej Gdula, Nowa Lewica, Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska.

Audycja transmitowana online; stream na Facebooku i Twitterze Trójki, w serwisie YouTube.com oraz stronach internetowych Polskiego Radia

10.00-12.00 - "Trójka przed południem"

10.15 SZTUKA WSPÓŁCZESNA A TEMATYKA WOJNY.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przypomina obraz Wilhelma Sasnala „Nigdy więcej wojny” - W dzień taki, jak ten, możemy tylko przywołać jedno z dzieł z archiwalnej wystawy „Nigdy więcej wojny”. Praca Wilhelma Sasnala (@wilhelm_sasnal) nawiązuje do ikonicznych powojennych obrazów o wymowie antyfaszystowskiej. Jak sztuka komentuje wydarzenia związane z wojną?

Gość: SEBASTIAN CICHOCKI - kurator sztuki związany z MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ w WARSZAWIE

 

10.30 DAGADANA

Na akt agresji zareagowali także wspierający Ukraińców artyści — jedną z osób, która chce dołączyć do wsparcia, jest Daga Gregorowicz z polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana.​

"Widzę coraz więcej solidarności wśród moich znajomych, piszą do Ukraińców, ale i do mnie, pytając, jak można pomóc. Przede wszystkim robić to, co się robi w swoim codziennym życiu jak najlepiej, nie dać się duchowo zdestabilizować. Obecna sytuacja nie wymaga, czy to od Ukraińców, czy to od nas, byśmy wszyscy rzucali swoją pracę i ruszali na front. Walczyć można na różne sposoby. Jednym z nich jest na przykład przelewanie datków na dzieci, które straciły ojców w 2014 r., bo przecież wojna nie zaczęła się dziś, ona trwa na Ukrainie już od lat. Trzeba się interesować, sprawdzać informacje, chodzić na protesty. Być czujnym." Bio: DAGADANA To polsko-ukraiński zespół muzyczny założony w 2008 roku, łączący elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. W czerwcu 2019 roku zespół zagrał na jednym z największych festiwali na świecie Glastonbury.

Gość: DAGA GREGOROWICZ - artystka

11.15 Tetr Śląski w Katowicach 

Zespół Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach wyraża solidarność z Ukraińcami, zapowiada zbiórkę na pomoc ich krajowi oraz wspieranie ukraińskiej kultury; apeluje też o przekazywanie datków na rzecz Ukrainy. 5 i 6 marca artyści Teatru Śląskiego zagrają spektakl pt. „Pokora” z ukraińskimi napisami. Zespół przygotowuje również czytanie zapisków, fragmentów, notatek, dialogów, monologów, słów napisanych teraz przez osoby z Ukrainy. Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie zbiórka na pomoc Ukrainie. Teatr Śląski zachęca także do wpłacanie datków zweryfikowanym organizacjom, zamieszczając na Facebooku linki do stron, za pomocą których można pomóc, np. bezpośrednio wspierając ukraińską armię, fundację, która jej pomaga, a także m.in. medyków działających na pierwszej linii frontu oraz dzieci, które straciły ojca podczas agresji rosyjskiej. Zespół teatru zamieścił też linki do zbiórki fundacji „Pomagam” i „Nasz Wybór”. Gość: Aneta Głowacka - rzeczniczka prasowa teatru Śląskiego w Katowicach 

11.30 Instytut Książki: pragniemy wyrazić solidarność ze wszystkimi obywatelami Ukrainy

W obliczu śmiertelnego zagrożenia niepodległości i bytu państwowego Ukrainy my, pracownicy Instytutu Książki (IK) pragniemy wyrazić solidarność ze wszystkimi obywatelami Ukrainy - napisał w oświadczeniu na Twitterze dyrektor IK Dariusz Jaworski. "Pragniemy także wesprzeć ludzi kultury na Ukrainie, w tym pisarzy oraz tłumaczy, z którymi mamy zaszczyt współpracować, organizatorów targów książki i festiwali literackich we Lwowie, Kijowie, Drohobyczu oraz w wielu innych miejscach" - podkreślono w opublikowanym oświadczeniu. "Drodzy Przyjaciele! Jesteśmy z Wami, Waszymi Bliskimi – z całą Ukrainą" - napisano. "Potępiamy agresję i bezprawie Federacji Rosyjskiej. Możecie na nas liczyć: dzisiaj i zawsze" – podkreślono. Gość:  Łukasz Jarocki - rzecznik prasowy IK 

11.45 "Ja muszę robić to, co teraz robię - kręcić"

Absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej przesyła na bieżąco relację z Kijowa - stolicy zaatakowanej Ukrainy.

Młoda reżyserka nagrywa materiały, w których pokazuje światu jak wyglądają skutki bestialskiej napaści Rosji na jej ojczyznę. 

Gość: Adelina Borets - absolwentka WSF.​

12.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - wydanie specjalne - Witold Lazar  

- Aktualna sytuacja na Ukrainie

- Rozmowy z Korespondentami (Paweł Buszko, Marek Wałkuski, Beata Płomecka)

- Rozmowy z Ekspertami (Michał Strzałkowski, Wojciech Cegielski Cegielski, publicysta: Grzegorz Kuczyński, prof. Tomasz Stępniewski – Instytut Europy Środkowej, prof. Małgorzata Bońkowska – Centrum Stosunków Międzynarodowych)

15.00-16.00 - "Muzyka dla pokoju"

Agresja Putina na Ukrainę skłania do różnych refleksji – także do zastanowienia się, czym jest pokój.

Co tracimy, gdy świat ogarnia wojna. Pokolenia, które nie znały podobnych sytuacji, nie zaznały zagrożenia, powinny wsłuchać się w głosy tych bardziej doświadczonych. To rządy prowadzą wojny – a miliony niewinnych cierpią za ich decyzje.

Francuski Łącznik dołącza do tych, którzy bronią pokoju i dobrostanu ludzkości.

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

- Spotkanie z aktorem Bartoszem Sakiem, odtwórcą głównej roli w filmie "Mój dług" (premiera w kinach)

- Premiera zagraniczna: "Mój syn" w reżyserii Christiana Cariona, rozmowa z filmoznawczynią Izabelą Wierzbińską

- Spotkanie z aktorką Anną Karczmarczyk, nowe role filmowe, premiera filmu "Mój dług"

- Aktualności filmowe

- Piosenki z filmów, muzyka filmowa

17.00-19.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk / wyd. Aleksandra Kaczkowska

19.00-00.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański 


logo

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

Muzyka przemawia silniej, gdy brakuje słów. Obecna sytuacja w Ukrainie nie pozwala nam podróżować myślami do żadnego innego miejsca. Godzinę audycji "Światła wielkiego miasta" wypełnią więc dźwięki płynące z Kijowa, Odessy, Lwowa. Oddamy głos ukraińskim twórcom - to z nimi jesteśmy dziś całym sercem.

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Oliwia Krettek

Dmytro Velychko - pochodzący z Ukrainy perkusista, od kilku lat mieszka w Polsce. Jego pasją są bębny, które są także jego narzędziem pracy. Uczy dorosłych i dzieci, ma za sobą występy w telewizji. Za co kocha ten instrument? Co robi kiedy nie gra i czy zawsze marzył, aby zostać muzykiem?

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

Maksym Shcherbyuk przyjechał z Ukrainy mając 15 lat. Zamieszkał w Katowicach i skończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego z tytułem "Najlepszy Absolwent 2021". Zapytamy go jak czuje się w obecnej sytuacji, czy jego znajomi studenci spodziewali się, że dojdzie do tego ataku, jakiej pomocy teraz najbardziej potrzebuje i czego najbardziej się obawia? Sprawdzimy też co dzieje się u jego rodziny, która jest na Ukrainie, czy udali się do schronu czy może są w drodze do niego...

14.00-15.00 - "Audycja specjalna" - Kuba Jamrozek

Komentarz na temat aktualnych wydarzeń na Ukrainie, rozmowy z ukraińskimi  studentami.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Flammkuchen to coś w rodzaju podpłomyka albo pizzy. Ponieważ nie zawiera drożdży jest zawsze cienka i chrupiąca. Flammkuchen to przysmak rodem z Alzacji, gdzie cieszy się dużym powodzeniem. Zwykle pokrywa się je crème fraîche lub śmietaną, dodaje pokroją cebulę i boczek.


logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Ciekawe obyczaje karnawałowe na świecie.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Paleontologia - co to takiego? Z okazji przypadającego 26 lutego Dnia Dinozaura Daniel Tyborowski, kustosz i paleontolog z Muzeum Ziemi opowie czym się zajmuje. Do tego rozwiązanie naszej zabawy "Mój ulubiony dinozaur".

17.00-18.00 - "Mali strażnicy dzikiego królestwa" - Żywioł wiatru w polskich Parkach Narodowych - nad morzem, w górach i w lesie. W jaki osób wiatr wpływa na kształtowanie dzikiej przyrody.

Dla dorosłych:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Rozmawiamy o podróżach z dziećmi o zacięciu sportowym. Gościem bedzie Bartosz Lisowski, tzw. skaut PZPN-u, który w Wielkiej Brytanii wyszukuje zdolną piłkarską młodzież polskiego pochodzenia dla naszych młodzieżowych reprezentacji. Jest też szefem sieci klubów Wisły Kraków w UK. Rozmawiamy o turystyce piłkarskiej. Jak sobie zorganizować taki wyjazd z pograniem w klubie na Wyspach, albo w Hiszpanii. Jak wyglądają obozy piłkarskie dla dzieci i wymiana młodzieżowa – coś, co jest bardzo popularne w Wielkiej Brytanii, a zaczyna się też w Polsce.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W audycji powracamy do historii zespołu "Dwa plus Jeden", prezentując piąty długogrający LP z 1979 roku z tytułem "Irlandzki tancerz" będący albumem koncepcyjnym i hołdem dla irlandzkiej muzyki ludowej. Poza tym rozpoczynamy prezentację dokonań legendarnej węgierskiej formacji Locomotiv GT od trzeciego albumu grupy z tytułem "Bummm!" a wydanego w 1973 roku. Sięgniemy też w Pół Pięknej Płyty do drugiego albumu amerykańskiej formacji The Knack, którego wydanie miało miejsce 15 lutego 1980, czyli dopiero co minęły 42 lata od jego publikacji.


..

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

Johann Quantz i jego Concerto g-moll na smyczki i b.c.Kwintet D-dur Bacha londyńskiego, Symfonia Wagnera, wielka Sonata h-moll Ferenca Liszta, a także Dariusa Milhauda - Le Bœuf sur le toit do komiksowego obrazu Chaplina - to brzmieniowy melanż sobotniego wydania audycji.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

Za kilka dni kończy się karnawał. W czasach Chopina był to okres zabaw i balów. A gdy mowa o balach - to na myśl przychodzą w pierwszej kolejności walce. Chopin zetknął się z walcami wiedeńskimi w 1830 roku, gdy przebywał w stolicy Austro-Węgier - gatunek rozwijał się dopiero, a wśród autorów prym wiedli Joseph Lanner i Johann Strauss ojciec. Właśnie ich kompozycji posłuchamy.

20.00 - "Audycja specjalna" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

Piąte spotkanie w ramach cyklu godzinnych programów specjalnych, w którym prezentowane będą dzieła skomponowane w latach 1809-1810, a więc latach wskazywanych przez biografów Chopina jako daty roczne jego przyjścia na świat. Audycję wypełnią dzieła Ludwiga van Beethovena: Bagatela a-moll, znana na całym świecie jako Dla Elizy (wyk. Claudio Arrau) i Sonata fortepianowa Es-dur op. 81a "Les Adieux" (wyk. Alfred Brendel), Friedricha Kuhlaua: fragmenty Sonaty Es-dur op. 4, a także Carla Marii von Webera: m.in. Sonata na skrzypce i fortepian op. 10a.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU