Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych zorganizowało dzień otwarty. Można było zwiedzić miejsca związane z bohaterami podziemia antykomunistycznego.
00:41 11589521_1.mp3 Zwiedzanie muzeum Żołnierzy Wyklętych. (IAR)
W ramach akcji Służew Żołnierzom Wyklętym o 11.40 zostały złożone kwiaty pod tablicą i Krzyżem Pamięci na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej, a o 12.10 przy "Kapsule Czasu" i głazie nad prochami ofiar Informacji Wojskowej na Starym Cmentarzu przy ul. Renety.
Proboszcz tamtejszej parafii ksiądz Wojciech Gnidziński przypominał, że na pobliskich cmentarzach spoczęły szczątki pomordowanych żołnierzy wyklętych.
00:19 wyklęci proboszcz.mp3 - Na ich czyn powinniśmy patrzeć także przez dzisiejsze doświadczenia - powiedział ksiądz Gnidziński (IAR)
Obecny na uroczystości był też dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Jan Żaryn. W swoim przemówieniu również odnosił się do wyciągania wniosków z historii i jej przełożeniu na obecny czas:
00:23 Żaryn wyklęci.mp3 - Historia narodu polskiego dostarcza nam wielu znaków, które łączą się w sposób dramatyczny ze współczesnością - oceniał Jan Żaryn. (IAR)
Za dusze Żołnierzy Wyklętych o 12.30 została odprawiona msza św. w kościele św. Katarzyny, a po niej odbyła się uroczystość pod znajdującym się nieopodal Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. Msza święta została również odprawiona również o 18.30 w kościele Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła na Pradze. O godzinie 17:00 przy ulicy Marszałkowskiej 7 rozpoczął się koncert "Wyklętym, Niezłomnym cześć i chwała". Jego organizatorem jest Klub Gazety Polskiej Warszawa.
- Trudne czasy będą rodzić bohaterów, będą w stanie poświęcić się sprawie polskiej, jeśli otrzymają odpowiednie wzorce - powiedział ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych,
00:23 Trzaska wykleci.mp3 Ks. Tomasz Trzaska o istotności przekazywania wartości, którymi kierowali się żołnierze podziemia antykomunistycznego. (IAR)
Główne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się we wtorek.
IAR/bm