Polskie Radio

Muzyka, reportaże, nauka. Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 19:00
W piątek zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego "Ten tydzień zmienił wszystko". Pojawią się też archiwalne wspomnienia Władysława Szpilmana o radiowej stacji Warszawa II. Wieczorem - koncert z cyklu "Jazz.PL" wykonaniu kwintetu Krzysztofa Herdzina. Powiemy też o tym, jak konflikty zbrojne wpływają na środowisko oraz o wpływie jogi na kondycję ciała i umysłu. Ponadto na bieżąco relacjonujemy sytuację w Ukrainie.
Muzyka, reportaże, nauka. Polskie Radio w piątek
Muzyka, reportaże, nauka. Polskie Radio w piątekFoto: Shutterstock/Andrei_Diachenko
logo

Sytuacja na wschodzie - cały czas śledzimy sytuację w Ukrainie. Informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki", "Polska i świat" oraz w audycjach specjalnych. Z kolei Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 


Bieg Piastów w Jedynce:

08.00-09.00 - Sygnały Dnia - mat./rel.

12.00-13.00 - W Samo Południe - mat./rel.

13.00-15.00 - Muzyczna Jedynka - 2 rel.

15.00-17.30 - Ekspres Jedynki - całość

22.00-22.30 - Polska i Świat - mat.

"Jedyna taka loteria". Między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział za pomocą SMSa o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br.

Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00. Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PRJedynka_LoteriaBaner_1190x200.jpg

00.30-00.50 - "Reportaż" / "Ten tydzień zmienił wszystko" - zapraszamy na reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

To już 8 dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Coraz więcej ofiar i to wśród osób cywilnych. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy w Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. U nas to już pół miliona. W Medyce cały czas granice przekraczają Ukraińcy, którzy mówią, że nigdy nie spodziewali się takiej pomocy od Polaków. Kto nie był na granicy, nie jest w stanie sobie tego wyobrazić - mówią mieszkańcy Medyki. Dworzec w Przemyślu to tłum kobiet z płaczącymi dziećmi. Kobiet, które ledwo trzymają się na nogach. To biegający mężczyźni, szukający powrotnego pociągu na Ukrainę, żeby bronić swój kraj. Tak relacjonują nasi wysłannicy. Od czwartku do Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu zgłosiło się ponad 50 uchodźców. Przeszło 20 z nich jest hospitalizowanych. W Medyce i w Przemyślu, obok mieszkańców pomocy udzielają Polacy z całego kraju.

01.00-03.00 - "Muzyka Nocą" - zaprasza Maciej Szajkowski

W pierwszej godzinie prezentacja ukraińskiej sceny muzycznej od muzyki źródeł do folku, rocka, reggae oraz wszelkich odmian i gatunków współcześnie tworzonych w Ukrainie. Możliwe, że uda nam się połączyć telefonicznie z Aleksym Doroszenką z Oficyny Wschodni Folk, który przebywa obecnie w Kijowie. W drugiej godzinie premiera płyty formacji Córy Mary - "Księga Pieśni" i rozmowa z założycielkami zespołu: Beatą Klimowicz-Kowalską i Aleksandrą Kowalczyk.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

W audycji rozmowa z Andrijem Łopuszańskim, posłem deputowany do Werchownej Rada, prawnukiem przedwojennego ministra pracy Jana Łopuszańskiego. Sam Poseł organizuje pomoc i aprowizację dla dzieci z regionu Doniecka i Ługańska, osiedlając je w Chyrowie. W piątek będzie we Lwowie. Pomoc Ukrainie organizowana przez Związek Ukraińców Podlasia - czego najbardziej potrzeba - o tym opowie Maria Ryżyk z Bielska Podlaskiego, przewodnicząca ZUP.

Materiał Moniki Gosławskiej z Radia Łódź - relacja Ukrainki, która uciekła z Charkowa, ale ma stały kontakt z rodziną tam pozostałą.

Najświętsze miejsca kultu na Ukrainie: Ławra Poczajowska w obwodzie tarnopolskim, Ławra Peczerska i Sobór Mądrości Bożej w Kijowie - jaki jest ich stan obecnie - materiał Patryka Bedlińskiego.

Bądź pożytecznym hakerem - o akcji wysyłania prawdziwych informacji o wojnie na strony rosyjskich restauracji, hoteli, itp. - materiał Macieja Waleckiego.

Raport z granicy - Przemysław Lis. Ponadto, rozmowa z Oleksnadrą Zadorożną z Tarnopola, organizującą pomoc i transport uciekinierom z terenów bezpośrednich działań wojennych.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Naszyjnik królowej" Aleksandra Dumasa. Słuchowisko z 1969 roku, w jednej z głównych ról - Jerzy Nowak.

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach "Radiobooka". 

23.50 - "Dziunia, ale dama". Książka o Hance Bielickiej. Autor Katarzyna Droga. Wydawnictwo Znak. 

logo


00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55-01.00 - Przypadki słowa / Robert Król "Dixieland" - aut. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad  Handschuh

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Salina Fisher, Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, Carl Nielsen, Robert Schumann, George Gershwin, Carl Maria von Weber, Grażyna Bacewicz, Francesco Cavalli, Claude Debussy, Jean Sibelius, George Friedrich Haendel, Johann Kaspar Mertz

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki połączymy się z dziennikarzem, artystą - Sebastianem Tomaszem Płocharskim, który od początku wojny przebywa w Ukrainie. Od tygodnia włącza się w pomoc humanitarną niesioną ludności cywilnej, ale też dokumentuje życie w ogarniętym wojną państwie. W audycji opowie przejmujące historie osób, których spotkał, o tym, jak wygląda życie w Kijowie oraz na wschodzie Ukrainy. Rozmowa o godz. 9.30.

Gościem w cyklu Jazzowa Rozmowa będzie Konstanty Wileński - kompozytor, pianista pochodzący z kijowskiej rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jego dziadek - Ilia Wileński - był pierwszym dyrektorem Filharmonii Narodowej Ukrainy. Konstanty Wileński buduje pomost między muzyką poważną a jazzową; w swoim dorobku ma utwory z jazzowymi przetworzeniami muzyki poważnej nagrane z ukraińskimi orkiestrami - m.in z Narodową Symfoniczną Orkiestrą Ukrainy oraz z Filharmonią Narodową Ukrainy. Spotkanie z ukraińsko - polskim artystą o godz. 8.30.

W audycji także:

- 90. rocznica urodzin Ryszarda Kapuścińskiego;

- słuchowisko "Taki co umiera" nawiązujące do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka;

- spektakl Ziemowita Szczerka o Wołodymirze Zełenskim​;

- "Koronacja Poppei" w Polskiej Operze Królewskiej.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi prowadzą Magdalena Łoś 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"  

11.10-12.00 - Koncert 49. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans  "Z ciemności w światło" (Wrocław, Katedra św. Marii Magdaleny, Katedra Kościoła Polskokatolickiego 14.09.2014)

Józef Haydn Die Schöpfung Hob.XXI/2 (fragmenty), wyk. Beven Sophie – sopran, Robert Murray– tenor, David  Wilson-Johnson – baryton,  Chór Narodowego Forum Muzyki (kier. art. Agnieszka Franków-Żelazny), Gabrieli Players dyr. Paul McCreesh

12.05-12.45 - Koncerty brandenburskie Jana Sebastiana Bacha - pierwsze polskie wykonanie na instrumentach historycznych - koncerty orkiestry La Petite Bande, dyr. Sigiswald Kuijken w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego (13.01.1994 fragmenty koncertu)

The Tallis Scholars, dyr. Peter Phillips w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego (1.06.1992, fragment koncertu) Gregorio Allegri Miserere

12.45-13.00 - Głosy Warszawy II / Władysław Szpilman - aut. Kinga Michalska

13.00-15.00 - "Dźwięki na 85 obrotów" - prowadzą prowadzą Róża Światczyńska, Piotr Metz i Andrzej Sułek

Artur Rubinstein na 10. festiwalu "Warszawska Jesień" oraz ostatni koncert Shury Cherkassky’ego w Polsce

Karol Szymanowski IV Symfonia ‘Koncertująca’ op.60, wyk. Artur Rubinstein - fortepian, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Stanisław Wisłocki (Filharmonia Narodowa, 17.09 1966); Fryderyk Chopin Ballady, wyk. Shura Cherkassky - fortepian (Filharmonia Narodowa 25.11 1994)

16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzą Monika Zając i Jakub Kukla  

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" 

18.00-19.00 - "Jazz.pl" - zaprasza Piotr Metz

Krzysztof Herdzin

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncerty z okazji 60. urodzin Krzysztofa Pendereckiego (Filharmonia Narodowa, 23.11.1993)

Krzysztof Penderecki Koncert wiolonczelowy nr 2, Koncert fletowy, Lacrimosa z Polskiego Requiem, wyk. Mścisław Rostropowicz – wilonczela, Jean-Pierre Rampal – flet, Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Kapuścińskiego życie w podróży i opowieściach - aud. Doroty Gacek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz 

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta 

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Zygmunt Mycielski "Znaki zapytania", czyta Przemysław Stippa, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Roman Jasiński "Nowe życie. Wspomnienia 1945-1976", czyta Przemysław Bluszcz.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

W sytuacjach, w których sztuka schodzi na dalszy plan, przytaczamy sentencję łacińską: Inter arma silent Musae / W czasie wojny milczą muzy. I choć jej autorem był Cyceron - mówca, polityk, filozof, wódz, wróg dyktatury – zadajemy sobie pytanie, czy istotnie kultura ma chować się w cieniu polityki. Tej polityki, która generuje wojny. 

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar 

05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski

6.50 -  Aktualna sytuacja na Ukrainie, podsumowanie czwartku i nocy - Michał Strzałkowski  

7.15 - Do przyjęcia uchodźców z Ukrainy przygotowują się przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe. Chodzi o możliwość kontynuowania nauki - Aleksandra Skrago (Radio Olsztyn)

7.50 - Kierowcy autokarów-wolontariusze ruszyli w kolejny kurs do Lwowa. Stamtąd zabierają głównie kobiety i dzieci. Za pierwszym razem przywieźli do Polski 60 osób. Reporter Radia Kraków Tomasz Bździkot pojechał razem z nimi

8.15 - Ile godzin trzeba czekać na odprawę? Jak wygląda sytuacja po ukraińskiej stronie i ilu uchodźców minionej doby przekroczyło granicę? Informacje na ten temat zbierze Michał Fedusio, który jest w Medyce. Zapytamy także o sytuację w Przemyślu, m.in. na dworcu kolejowym i autobusowym, skąd uchodźcy ruszają w dalszą podróż  

8.23 - Startuje paraolimpiada. Białoruscy i rosyjscy sportowcy zostali z niej wykluczeni. Połączymy się z paraolimpijczykiem Andrzejem Szczęsnym (narciarzem alpejskim)​

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak ​

Gość: Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

Gośćmi ekonomiści - Artur Bartoszewicz i Marcin Roszkowski. 

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler  

10.25 "Czemuś mnie opuścił?" to hasło 13. festiwalu wielkopostnego Nowe Epifanie. W programie: osiem premier teatralnych, koncerty, instalacja, wydarzenie kulinarne. Wydaje się, że temat wyjątkowo trafnie koresponduje z obecnym trudnym czasem – rosyjską agresją na Ukrainę i drugim już rokiem pandemii – mówi Paweł Dobrowolski, Dyrektor Festiwalu.

10.30 Co robią dla Ukrainy instytucje kultury. Szycie tkanin maskujących dla Lwowa, licytacje grafik i obrazów, specjalne projekcje filmowe, studenci Szkoły Filmowej na granicy pomagają i filmują - A. Gwizdała

11.15 Festiwal Camerimage zareagował na apel prezydenta Torunia o pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie. Organizatorzy jubileuszowej, trzydziestej edycji imprezy organizują dla uciekinierów ze wschodu nowe miejsca pracy. Z Markiem Żydowiczem, dyrektorem festiwalu rozmawiał Ryszard Jaźwiński.

11.30 Kateryna Babkina - za  książkę "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek"  zdobyła Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, a decyzją czytelniczek i czytelników została także zaproszona do Wrocławia. Miała wraz z córeczką Miszą gościć latem we Wrocławskim Domu Literatury, ale przyspieszono rezydencję. Pisarka dotarła już do Polski. Kateryna Babkina opowiadała w jednym z wywiadów, że większość Ukraińców urodziła się w czasach Związku Radzieckiego, w którym istniał i był podsycany kult wojny. - Tylko to nie była II wojna światowa, a wielka wojna ojczyźniana Związku Radzieckiego i faszystowskich wrogów. W czasie gdy dziadkowie opowiadają wnuczętom o "Czerwonym Kapturku", mój dziadek opowiadał o wojnie - wspomina pisarka.

11.45 Dziś Ukrainie pomagają wszyscy: duże instytucje kultury ale też galerie. W Krakowie dwie małe galerie (KMWTW i Nerdka), przekształciły swoje sale - zwykle działające jako galerie sztuki oraz pracownie artystyczne na tymczasowe domy dla sąsiadów z Ukrainy. Właścicielki galerii są w trakcie przygotowania kafejki internetowej - biura umożliwiającego rodzinom korzystanie z komputera w celu kontaktu z najbliższymi, szukaniu pracy czy docelowych mieszkań. - M. Zbylut

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Mateusz Tomaszuk

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara

13.15 Zamykanie przestrzeni lotniczej. Jak działa? Jak zmieniło ruch lotniczy w Polsce i na świecie? Jak wpływa na rosyjską działalność biznesową? Paweł Turski

13.30 Sieci rybackie przerabiają na siatki maskujące. Nietypowa inicjatywa mieszkających w Polsce Ukraińców i kaszubskich rybaków. O tym, jak można spontanicznie i skutecznie pomagać cywilom na objętych wojną terenach, Sebastian Kwiatkowski z rozmawiał z inicjatorką akcji. 

14.20 Ludzie uciekają z Ukrainy, ale codziennie z Polski odjeżdżają także autokary z Ukraińcami, którzy chcą bronić ojczyzny. Przyjechali do naszego kraju za lepszym życiem. Mieszkają w Polsce i tu pracują. Mimo że są w bezpiecznym miejscu, wracają do kraju, w którym trwa wojna. Jak wielu ich jest? 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat  

15.10 Co teraz dzieje się na Ukrainie. Raport przygotował W. Cegielski

15.20 Sytuacja na granicy - przyg. A. Pawłowska-Krać

15.40 Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO - przyg. B. Płomecka

15.50 MTK w Hadze zaczęło dochodzenie ws. inwazji Rosji na Ukrainę i ataków na cywilów - przyg. M. Strzałkowski

16.20 Jak sankcje Zachodu wpływają na rosyjską gospodarkę – M. Jastrzębski (Moskwa)

16.40 Niezła historia - Spojrzenie na wymiar historyczny dążeń niepodległościowych Ukrainy. Polityka Związku Sowieckiego i Rosji wobec tego typu działań.

Historyk Tomasz Gajownik, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Piotr Łodej

17.20 Pierwsze dni dzieci ukraińskich uchodźców w polskich szkołach - K. Ingram

17.40 News albo fake news - Rosyjska dezinformacja szuka nowych dróg rozwoju. UE je blokuje. Co z kontami troli?

18.00-19.00 - "SnowFest w Trójce" - Justyna Grabarz, Michał Grabkowski / na żywo ze Szczyrku

19.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku"

- Łukasz Ciechański z Myśliwieckiej 3/5/7

- Justyna Grabarz, Michał Grabkowski - ze Szczyrku (prowadzenie wspólne)

22.00-24.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik  

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Rozwija mięśnie i poprawia ogólną kondycję ciała, pomaga poradzić sobie ze stresem i lękiem. O jodze, wpływie poszczególnych pozycji na mięśnie i mózg porozmawiamy z  joginką, Sylwią Kowalską. Zapowiemy też Bieg "Piątka" dla Kobiet z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Zadaniem, z którym zmierzyli się uczestnicy studenckiego konkursu "Step Forward" było zaprojektowanie ośrodka dla bezdomnej młodzieży. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Kaja Lewandowska, studentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie w Toronto. Zaproponowana przez nią koncepcja stanowiła także temat jej pracy inżynierskiej, o czym opowie w audycji.

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Marta Hoppe

Jak naprawdę działa recykling, o co chodzi z pestycydami, jak założyć balkonowy warzywnik - to tylko przykłady tematów, które zrealizował Klub "Ograniczam Się", a więcej w rozmowie z Kasią Wągrowską. Powiemy też o tym, jak konflikty zbrojne wpływają na środowisko.

18.00-20.00 - "Będzie Głośno" - Damian Sikorski

Zadebiutuje TYNSKY, na co dzień Tomek Kamiński. To 18-letni wokalista z Płocka, sam pisze i komponuje - głównie w języku angielskim. Jako 13-latek napisał swój pierwszy utwór. Inspiracje od zawsze czerpał z życia, relacji, miłości, doświadczeń i zdarzeń. Duży wpływ wywarła na nim również twórczość Ed’a Sheerana. Od 14 roku życia gra i komponuje na pianinie. Po godz.19.00 gośćmi audycji będą Siostry Melosik w dniu premiery debiutanckiej płyty "Znam na pamięć dalszy ciąg".

22.00-23.00 - "Czwórka na SnowFest" - Kamil Jasieński

Po raz kolejny Czwórka łączy siły ze Snowfest Festiwal. W naszym plenerowym studiu w Szczyrku porozmawiamy z gośćmi o historii tego wydarzenia, jego nierozłącznym powiązaniu ze sportami zimowymi oraz o jasno sprecyzowanym i konsekwentnie realizowanym kierunku muzycznym festiwalu. Nie zabraknie informacji o tym, jak będąc w Szczyrku można włączyć się w akcje pomocowe dla Ukrainy.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Przygody Scherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’a, w tłumaczeniu Tadeusza Everta. Opowiadanie pt. "Srebrzysta gwiazda" czyta Szymon Roszak - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 4 marca 1678 roku urodził się Antonio Vivaldi, skrzypek i kompozytor muzyki poważnej. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku. ​Posłuchamy jego dzieł.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Piękny gol strzelony przez naszego radiowego Smoka na zawodach futsalowych. W najbliższy piątek odwiedzimy stolicę Słowenii, Lubljanę.​

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Mistrz gry to guru podczas rozgrywki w grach fabularnych. Ma pełną kontrolę nad światem gry, kreuje przygody oraz postacie. Dziś o różnych grach.​

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - ​Licea alternatywne, czym przyciągają uczniów.​ Gość: Jacek Przeciszewski, pedagog i Jan Dąbrowski, nauczyciel licealny.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gośćmi audycji będą Siostry Melosik ​- duet tworzony przez bliźniaczki Dagmarę i Martynę Melosik, wokalistki, kompozytorki, instrumentalistki, autorki tekstów. Siostry Melosik pochodzą z poznańskiej, muzycznej rodziny Melosików. Ich ojciec, Szymon Melosik, jest pianistą i dyrygentem. Mama, Elżbieta Melosik, jest chemikiem. Mają dwoje starszego rodzeństwa, Bartosza i Karolinę, również muzyków. Współpracują z wieloma polskimi artystami, zarówno jako chórzystki (m.in. Ania Dąbrowska, Natalia Kukulska), jak i autorki tekstów i muzyki (m.in. Grzegorz Hyży, Edyta Górniak, Halina Mlynkova, Krzysztof Kiljański, Ania Dąbrowska). “Znam na pamięć dalszy ciąg” to długo wyczekiwany debiut fonograficzny Sióstr Melosik. Po latach współpracy z innymi artystami siostry prezentują autorski materiał. Premiera albumu przewidziana jest na 4 marca 2022. ​

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko PRD - "Bajka na biegunach" Henryka Bardijewskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza, PR 2000 r.​ Wystąpili: Marcin Troński, Danuta Szaflarska, Witold Pyrkosz, Jan Matyjaszkiewicz, Wieńczysław Gliński, Grzegorz Damięcki, Piotr Bajor, Piotr Adamczyk. 

.


17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

Autorka zaprasza na nowy cykl audycji. W tym miesiącu zajmiemy się Fantazją f-moll op. 49 Fryderyka Chopina. Wśród wykonawców Artur Rubinstein i Arturo Benedetti Michelangeli. W programie zabrzmi również jeden z najtrudniejszych technicznie, ale i bardzo lubianych przez pianistów oraz słuchaczy utworów Franciszka Schuberta - Wanderer-Fantasie.

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś [PREMIERA]

Na początek Nokturn cis-moll op. 27 nr 1 Chopina w konkursowym nagraniu Bruce'a Liu, potem słynny Kwartet a-moll 'Rosamunde' Schuberta w wykonaniu Quatuor Mosaiques, w programie również Koncert f-moll naszego patrona pod palcami Emanuela Axa.

21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski [PREMIERA] 

W audycji ponownie spotkamy się z Jagodą Jabłonowską - pedagog, perkusistką i autorką tekstów do wydanej przez PWM animowanej serii edukacyjnej "Impro Frycek". Opowieściom o Chopinie towarzyszyć będą wczesne dzieła kompozytora w znakomitych interpretacjach.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU