Polskie Radio

Transmisje i audycje specjalne. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 19:00
Transmisje uroczystości pogrzebowych Krzysztofa Pendereckiego oraz o dorobku i twórczości mistrza. Opowiemy również o wsparciu psychologicznym dla wolontariuszy i o tym, jak zadbać o zdrowie bez używania leków syntetycznych. Powiemy, czym zajmuje się Biuro Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża. Dzięki spotkaniu z fotografem wojennym powiemy jak dokumentować wojnę. Ponadto: czy fusy z kawy staną się ekologicznym surowcem do produkcji materiałów termoizolacyjnych w budownictwie. 
Polskie Radio, studio Dwójki
Polskie Radio, studio DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Wojenna tragedia na Ukrainie jednoznacznie kojarzy się z tym co poprzednie pokolenia przeżywały w trakcie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Rozdzielone rodziny, zagubione osoby i brak kontaktu z najbliższymi. Wówczas w ich poszukiwaniu pomagał m.in. Polski Czerwony Krzyż. Dziś PCK również niesie pomoc uchodźcom, nie tylko tę doraźną, dotyczącą zaopatrzenia w żywność czy leki, ale tak jak przed laty pomaga w odnajdywaniu zagubionych członków rodziny, czym zajmuje się Biuro Informacji i Poszukiwań PCK - na ten temat w rozmowie z Magdaleną Stefańską z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Rodzaje broni używane podczas konfliktów zbrojnych oraz konwencje zakazujące stosowania niektórych z nich... Kto uchwala tego rodzaju dokumenty, kto jest ich sygnatariuszem a kto nie, jaka broń jest zakazana i z jakich powodów i wreszcie jaka kara grozi za nieprzestrzeganie konwencji o tym wszystkim Andrzej Kiński z pisma „Wojsko i Technika”. Efekt wojny w Ukrainie, to nie tylko rekwirowane jachty rosyjskich oligarchów, ale też … porzucone samoloty pasażerskie, jak choćby ten na lotnisku w Szczecinie - co dalej z tym sprzętem? Kto zapłaci za ich „postój”, komu je przekazać etc. - na ten temat materiał Krzysztofa Cichockiego z PR Szczecin.

Poza tym, opowiemy o wsparciu psychologicznym dla wolontariuszy oraz o tym jak po wybuchu wojny zmieniła się działalność istniejącej od lat w Warszawie Sobotniej Szkoły Ukraińskiej, o czym jej dyrektor Oleksandr Pustovyi. Powiemy także o amerykańskich żołnierzach stacjonujących w Powidzu, którzy w wolnym czasie nagrywają piosenki z antywojennym, pokojowym przesłaniem. Poza tym konkursy "A to kto to?", "Od małego dla dużego" oraz drugi odcinek słuchowiska "Emancypantki".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

* Fusy z kawy ekologicznym surowcem do produkcji materiałów termoizolacyjnych w budownictwie. Według szacunków statystyczny Polak produkuje rocznie około 3 kg fusów kawowych. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracuje nad wykorzystaniem jako ekologicznego surowca do wytwarzania porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Cel jest taki, by wykorzystać je np. do budowania czy docieplania konstrukcji. Pomysł na wykorzystanie fusów jako dodatku do gliny przy produkcji porowatych materiałów ceramicznych nie jest nowy, ale inżynierowie głowią się nad optymalizacją procesu, tak by materiał miał określone parametry termoizolacyjne i jednocześnie spełniał standardy odporności mechanicznej.

* Żubry coraz bezpieczniejsze. Polscy naukowcy odkryli i opisali nieznany dotąd gatunek pasożyta, występujący... w nosie żubra. Autorzy odkrycia - badacze z Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaznaczają, że badania parazytofauny związanej z gatunkiem zagrożonym mają szczególne znaczenie.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - Fragmenty ukraińskiej powieści Petra Jacenki "Magnetyzm" w interpretacji Magdaleny Kumorek.

Bohaterką książki jest młoda kobieta, która potrafi odczytywać historie ludzi ukryte w metalowych przedmiotach - pociskach, zegarach, maszynach, motorach. W roku 2014 ucieka z ukochanego, ogarniętego wojną Doniecka do Kijowa, które okazuje się dla niej miastem nieprzyjaznym.

23.50 - "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka. Nagranie z 2000 roku.


PŁYTA TYGODNIA

"Main Offender" - KEITH RICHARDS

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Jarosław Iwaszkiewicz w serii Biblioteka Narodowa - aud. Doroty Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Mieczysław Karłowicz Powracające fale op. 9, wyk. Orkiestra Symfoniczna Nowej Zelandii, dyr. Antoni Wit, Ludomir Różycki Rapsodia na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op. 33, wyk. Varsovia Piano Trio (Ewa Skaldowska-Kiljan - fortepian, Adam Zarzycki - skrzypce, Piotr Hausenplas – wiolonczela).

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Knussen, Purcell, Benjamin, Ravel, Schoenberg, Mendelssohn, Bach, Schubert, Nin, Tournier, Cable, Wieniawski, Saint-Saens, Schmelzer.

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Mieczysław Karłowicz Odwieczne pieśni op. 10, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyr. Kazimierz Kord, Karol Szymanowski Uwertura koncertowa E-dur op. 12, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Kazimierz Kord. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

W audycji o specjalnej antologii, jaką polskie środowisko literackie tworzy z myślą o pomocy Ukrainie.  Antologia "24.02.2022" - skupiona z początku na literaturze niesamowitej - rozrosła się w otwarty projekt, z której dochód zostanie w całości przeznaczony na wsparcie organizacji, zajmującej się pomocą humanitarną dla cywilnych ofiar napadniętej przez Rosję Ukrainy. Szczegóły w rozmowie z autorami projektu: poetką, wokalistką, kompozytorką - Bożeną Bobą-Dygą, badaczką literatury - Katarzyną Koćmą oraz pisarzem Jarosławem Klonowskim. Początek spotkania o godz. 9.30.

Ponadto w audycji przedstawimy relację z Lusławic, ze spotkania przyjaciół i bliskich śp. Profesora Krzysztofa Pendereckiego dedykowane Jego pamięci. Będziemy także w Sopocie, gdzie w Państwowej Galerii Sztuki możemy oglądać wystawę Aleksandry Szewczuk "Granice".​

09.00-14.00 - Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego

Prowadzi Andrzej Sułek, w studiu Magdalena Łoś

Transmisja Mszy Świętej z Kościoła pw. Św. Piotra i Pawła w Krakowie

09.30-10.45 Uroczystości w bazylice św. Floriana

Oprawa muzyczna: Krzysztof Penderecki O gloriosa virginum 3’, Benedicamus Domino z "Missa Brevis" 3’30’’, Domine, quid multiplicati sunt (Psalm 3) na 100-lecie ludobójstwa Ormian 7', Quid sum miser z "Dies illa" 3', Recordare z "Dies illa" 2', Benedictum Dominum 2'30", Iže cheruvimi 8', Agnus Dei z Polskiego Requiem 8', wyk. chóry Filharmonii Krakowskiej i Polskiego Radia pod Dyrekcją Alexandra Humali i Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej; III Kwartet smyczkowy "Kartki z niezapisanego dziennika" 17’, wyk. Kwartet Dafo.

11.30-12.00 Powitanie urny z prochami na dziedzińcu kościoła św. Piotra i Pawła

Oprawa muzyczna: Krzysztof Penderecki Aria z "Trzech utworów w dawnym stylu 2’20”, Passacaglia z Serenady na smyczki 2’5”, De Profundis a capella z "Siedmiu Bram Jerozolimy" 6’, wyk. Sinfonietta Cracovia, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Bartosz Michałowski. 

12.00-13.30 Transmisja Mszy świętej z Kościoła pw. Św Piotra i Pawła w Krakowie

Oprawa muzyczna: Krzysztof Penderecki Ciaccona im Memoriam Giovanni Paolo II na smyczki 6, Missa brevis: Sanctus 2’, Benedictus 4, Agnus Dei 4’20”, Agnus Dei z Polskiego Requiem 7’, wyk. Sinfonietta Cracovia, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Bartosz Michałowski; Johann Sebastian Bach, opr. Charles Gounod Ave Maria 5’, wyk. Anne-Sophie Mutter - skrzypce, Andrzej Białko – organy

13.30 - Obrzędy ostatniego pożegnania - transmisja z Krakowa

14.00 - Procesja do krypty Panteonu Narodowego

Oprawa muzyczna: Krzysztof Penderecki Lacrimosa z Polskiego Requiem (3’) Wyk. Chór Akademii Muzycznej, Iwona Hossa - sopran, Andrzej Białko - organy; IV część z Sinfonietty nr 2 na klarnet i smyczki, wyk. Sinfonietta Cracovia, Michel Lethiec- klarnet (7’); Missa Brevis: Benedicamus Domino , wyk. Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Bartosz Michałowski (3’20).

14.00-16.00 - Audycja specjalna - prowadzi Ewa Szczecińska

Carlo Gesualdo da Venosa Sześć madrygałów (opr.na ork .kameralną Stanisław Skrowaczewski), Ecco morire dunque.2.Belta, poi che t’assenti 3. Al. Mio gior il ciel si fa sereno 4. Io pur respiro 5. Deh, come in van sospiro 6. Moro lasso, wyk .Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko, Anton Bruckner opr. Stanisław Skrowaczewski Adagio z Kwintetu smyczkowego F-dur , Wyk. Orkiestra Filharmonii Narodowe, dyr. Andrzej Boreyko; Gustaw Mahler 10. Symfonia Fis-dur: Adagio, Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia dyr. Jacek Kaspszyk (Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach, Sala im. G. Fitelberga, 13.02.2009); Gustaw Mahler 4. Symfonia G-dur cz. 4 Das himmlische Leben, Wyk. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Olga Pasiecznik - sopran, dyr. Andrzej Boreyko (Warszawa, Filharmonia Narodowa, 18.09..2021). 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Andrzej Zieliński

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Wydawnicze i cenzuralne losy twórczości Juliusza Słowackiego w okresie zaborów - aud. Wacława Holewińskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

10 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (Filharmonia Narodowa, 24.09.1966) Krzysztof Penderecki Pasja według św. Łukasza, wyk. Dorothy Dorow, sopran, Andrzej Hiolski, baryton, Bernard Ładysz, bas, Leszek Herdegen, recytator, Chór Chłopięcy Państwowej Filharmonii w Krakowie, Chór i Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii w Krakowie, dyr. Henryk Czyż. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku"

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Polskie gwiazdy opery - prowadzi Piotr Nędzyński

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Wiesław Myśliwski "Winokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Serwisy ukraińskie w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 - "Trójka Budzi: Soul & funk" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan

W audycji m.in. o tym, że coraz więcej jednostek ochotniczych straży pożarnych decyduje się na nieużywanie syren alarmowych. Powiemy również o pierwszych taksówkach dla kobiet w Trójmieście. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gość: Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji odwiedzimy wystawę "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz wystawę "Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki" w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Powiemy również o filmie "Piosenki o miłości" w reżyserii Tomasza Habowskiego oraz o Fundacji Piotra Pogona Drabina, która wraz z miastem Kraków organizują koncert wsparcia dla Ukraińców. Będziemy sie również przyglądać uroczystościom pogrzebowym związanym z przeniesieniem prochów kompozytora prof. Krzysztofa Pendereckiego na miejsce wiecznego spoczynku. O twórczości tego wybitnego polskiego kompozytora porozmawiamy z dziekanem wydziału kompozycji i teorii muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Ignacym Zalewskim. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W "Ekonomicznym podsumowaniu dnia" o publikacji Barometru Polskiego Rynku Pracy. Tym razem spojrzenie na rynek z 3 perspektyw: polskiego i ukraińskiego pracownika oraz pracodawcy w Polsce. Czego obawiają się pracodawcy, czy Ukraińcy ze względu na wojnę w Ukrainie planują się przenieść na stałe do innego kraju, co spędza sen z powiek polskim pracownikom? Gość: Kamil Sobolewski, Główny Ekonomista Pracodawców RP.

18.40 Reportaż w Trójce - "Penderecki" Moniki Chrobak. Mija druga rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Kochał on drzewa tak samo jak muzykę.  Dworek z magicznym ogrodem w Lusławicach był ulubioną przystanią kompozytora. Tu odpoczywał i komponował. Jak wiadomo kompozytor założył prywatne arboretum złożone z ponad 1500 gatunków drzew i krzewów z całego świata. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

20.00-23.00 - Gra o mundial - mecz Polska-Szwecja w Chorzowie - audycja specjalna - redakcja sportowa (Adam Malecki, Kuba Niziński, Krzysztof Łoniewski i Dariusz Urbanowicz)

W studiu w Warszawie: Krzysztof Łoniewski i Dariusz Urbanowicz; na stadionie: Adam Malecki i Jakub Niziński. 

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Studenci medycyny z Ukrainy chcą studiować w Polsce. Tysiące młodych ludzi, który studiowali medycynę w Ukrainie, chcą kontynuować naukę w Polsce. Czy to szansa dla borykającej się z brakami kadrowymi polskiej opieki zdrowia

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji opowie o akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Politechnika Warszawska zaprosi na Targi Poznaj Swojego Pracodawcę.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Spotkanie z fotografem wojennym - jak dokumentować wojnę? Choć dzisiaj ich rola pozostaje w cieniu heroizmu żołnierzy, to za kilka lat zdjęcia operatorów pracujących na wojnie mogą się okazać kluczowe w sprawach o zbrodnie wojenne.

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Za sterami gramofonu stanie Piotr Truszkowski, znany jako  True.dat.

00.00-1.00 - "Folk OFF" - Maciek Szajkowski

Premiera płyty Słomy i historia kultury bębniarskiej w Polsce. ​


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Przygody Sherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’a, w tłumaczeniu Tadeusza Everta. Opowiadanie "Ostatnia zagadka" czyta Szymon Roszak - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie. 


logo


11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - "Stoi na stacji lokomotywa, Ciężka, ogromna i pot z niej spływa" - chyba wszyscy znamy wiersz Juliana Tuwima. Dziś gratka dla miłośników lokomotyw. Opowiemy o początkach pojazdów szynowych, o rodzajach, historii powstawania, kiedy w Polsce pojawił się pierwszy pociąg i czy dawne pociągi różnią się od tych współczesnych.

15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Wybieramy się na półkulę południową, na najmniejszy kontynent, do Państwa, które jest szóstym pod względem wielkości państwem świata, czyli do Australii. Poznamy tamtejsze zwierzęta, kulturę, architekturę, kuchnię i wiele ciekawostek dotyczących tego kraju.

17.15-17.45 - "Bezpieczny Maluch" - Kulfon, Monika oraz Pani policjantka podpowiedzą nam jak przygotować rower do sezonu, bez czego nie możemy włączyć się do ruchu, jak korzystać ze ścieżek rowerowych. Przypomnimy również podstawowe zasady bezpieczeństwa do rowerzystów. 

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica"

* Jak zadbać o zdrowie bez używania leków syntetycznych, czyli o naturalnych sposobach na zachowanie zdrowia i odporności. Gość: Marcin Korczyk, farmaceuta, autor bloga Pan Tabletka.

* Wczesna diagnoza autyzmu - jak jej dokonać, na co zwracać uwagę, co nam umożliwia. Gość: Anna Prokopiak, prezes Fundacji Alpha.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko PRD - ​ "Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu" na podstawie baśni autorstwa Lymana Franka Bauma, w adaptacji Haliny Hermelin. Teatr Polskiego Radia; nagranie z 1985 roku. ​

.


13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińskiej

Autorka przedstawia liczne konteksty muzyczne i literackie liryki wokalnej Fryderyka Chopina. Tym razem w audycji m.in. fragmenty oratorium Paulus Feliksa Mendelssohna.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterami dyrygenci - Nelo Santi i Wolfgang Sawallisch.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakuba Puchalskiego

Bohaterką audycji będzie amerykańska pianistka polskiego pochodzenia, Ruth Slenczynska. W programie zabrzmią dzieła Johanna Sebastiana Bacha (Preludium i fuga BWV 848), Samuela Barbera (Nocturne) oraz Fryderyka Chopina (m.in. cztery ballady, Etiudy op. 10 i Scherzo h-moll). 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU