Polskie Radio

O pracy dziennikarzy i zmianach w wojsku. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 19:00
O tym, jak wygląda po wybuchu wojny praca dziennikarzy ukraińskich, o polskich organizacjach, które pomagają uchodźcom oraz o zmianach w Wojsku Polskim. Ponadto, o rosnącym zainteresowaniu kamperami i o pawilonie polskim na Expo w Dubaju. Na czym polega fleksitarianizm oraz dlaczego w tym roku bocianom może być trudniej pokonać drogę do Polski.
Jedno ze studiów Polskiego Radia; widok z radiowej realizatorki.
Jedno ze studiów Polskiego Radia; widok z radiowej realizatorki. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Jak wygląda w tym trudnym czasie, po wybuchu wojny praca dziennikarzy ukraińskich zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce? Skąd biorą informacje? Jak je weryfikują? Jak walczą z rosyjskimi fake newsami? Jak radzą  sobie z emocjami? Gość: Mariana Kril - z naszej redakcji ukraińskiej. Redakcja Ukraińska Polskiego Radia pracuje na wysokich obrotach - obrazek z codziennej pracy z naszej redakcji ukraińskiej - mat. M. Walecki. Rozmowa z ukraińską dziennikarką, która pracuje pod pseudonimem (nie podajemy imienia ani nazwiska ze względów bezpieczeństwa).

Poza tym, jak w każdą środę, "Poradnik językowy", a także konkursy: "A to kto to?" oraz "Od małego dla dużego" i kolejny odcinek słuchowiska "Emancypantki".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke 

W audycji m.in. kolejna prezentacja Płyty tygodnia Jedynki: "Main Offender" - Keith Richards. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

* Hetman Jan Zamoyski - magnat, humanista, filolog, wybitna postać epoki renesansu. Doradca króla Zygmunta II Augusta i  Stefana Batorego, kanclerz wielki koronny, senator, starosta, brał udział w wojnach z Rosją i Szwedami o Inflanty. Zaangażowany w politykę Rzeczpospolitej Obojga Narodów był jednym z twórców unii brzeskiej.  Miejscem jego działalności był Zamość, wówczas  ośrodek handlowy, twierdza i centrum naukowe. Gość: prof. Andrzej Chwalba, Uniwersytet Jagielloński.

* Fascynacje kolekcjonerskie Potockich. Nowa historyczna stała wystawa w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pokazuje zbiór zabytków, pamiątek patriotycznych między innymi z fabryki Karola Mintera. Stworzono również Gabinet Rycin i dawnych przedstawień rezydencji wilanowskiej między innymi pierwszych XIX wiecznych fotografii parku i pałacu. Na ekspozycji przedstawiono zbiory Potockich, które pochodzą z różnych miejsc na świecie i odzwierciedlają zainteresowania, wiedzę i warsztat naukowy kolejnych właścicieli Wilanowa. Gość: dr Joanna Paprocka- Gajek, kustosz muzeum.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - Fragmenty ukraińskiej powieści Petra Jacenki "Magnetyzm" w interpretacji Magdaleny Kumorek.

Bohaterką książki jest młoda kobieta, która potrafi odczytywać historie ludzi ukryte w metalowych przedmiotach - pociskach, zegarach, maszynach, motorach. W roku 2014 ucieka z ukochanego, ogarniętego wojną Doniecka do Kijowa, które okazuje się dla niej miastem nieprzyjaznym.

23.50 - "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka. Nagranie z 2000 roku. 


logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Jarosław Iwaszkiewicz w serii Biblioteka Narodowa - aud. Doroty Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Mieczysław Karłowicz Odwieczne pieśni op. 10, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyr. Kazimierz Kord, Karol Szymanowski Uwertura koncertowa E-dur op. 12, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Kazimierz Kord

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Beethoven, Chopin, Lindblad, Stenhammar, Nowowiejski, Torelli, Diepenbrock, Schulz-Evler, Copland, Wagner, Ravel

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Mieczysław Karłowicz Rapsodia litewska op. 11, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyr. Antoni Wit, Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, wyk. Mariusz Patyra - skrzypce, orkiestra Sinfonia Iuventus dyr. Gabriel Chmura

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

W audycji tzw. architektura kryzysu i wyzwania architektoniczne związane z kryzysem uchodźczym. O tym w rozmowie z doktorem Jerzym Łątką, architektem z Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej: o architekturze dla uchodźców, od poszukiwania szybkiego schronienia aż do tworzenia docelowej przestrzeni i w rozmowie z Hubertem Trammerem, architektem z Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu: jak w Chełmie, Wrocławiu i Lwowie wykorzystano Paper Partition System (PPS) autorstwa Shigeru Bana, czyli system szybkiej humanizacji krótkoterminowych miejsc pobytu. W audycji dalsza część wspomnień po uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Pendereckiego. ​Ponadto: prawdopodobnie pierwsze polskie wykonanie "Stabat Mater" Antoniego Dworzaka w wersji na solistów, chór i fortepian, czyli koncert Polskiego Chóru Kameralnego w Archikatedrze Oliwskiej oraz wystawa poświęcona aktorce Halinie Skoczyńskiej we wrocławskim Muzeum Teatru.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - W. A. Mozart Koncert fagotowy B-dur K191, wyk. Peter Whelan – fagor i kier. art., Ensemble Marsyas

11.10-12.00 - Johannes Brahms Sekstet G-dur op. 36, wyk. Tabea Zimmermann – altówka, Jean-Guihen Queiras – wiolonczela, Belcea Quartet

12.05-12.45 - François Couperin Concerts royaux – Troisième concert, wyk. {oh!} Trio (Martyna Pastuszka – skrzypce, Krzysztof Firlus – viola da gamba, Anna Firlus – klawesyn) 

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Krzysztof Penderecki (powtórzenie) - opr. Agata Kwiecińska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Przemysław Psikuta

I Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie ( Sala Filharmonii Krakowskiej, 11.11.2005)

Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna; Tadeusz Baird Elegia na orkiestrę; Karol Szymanowski Słopiewnie - 5 pieśni op. 46 bis (wersja na głos i orkiestrę); Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op.11;

Wyk. Iwona Sobotka - sopran, Ingolf Wunder - fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Jerzy Maksymiuk

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z prof. Henrykiem Skarżyńskim - aud. Jakuba Kukli

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Anne-Sophie Mutter w koncercie charytatywnym dla Ukrainy (Isarphilharmonie, Monachium, 08. 03. 2022)

Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op 61; V Symfonia c-moll op.67; Mykhalo Verbytsky Hymn

Wyk. Orkiestra Filharmonii Monachijskiej, Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego, Orkiestra Opery Bawarskiej w Monachium, dyr. Lahav Shani

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Przystanąć na poboczu drogi - aud. Doroty Gacek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska 

Wojciech Błażejczyk "Aniołowie śmierci", wyk. Hashtag ensembe; "Spirith of the Dead", wyk. Agnieszka Guz - skrzypce, Aleksandra Demowska-Madejska - altówka, Ania Karpowicz - flet; "Aether", wyk. Klangforum Wien, dyr. Johhanes Kalitzke

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk 

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Wiesław Myśliwski "Winokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Serwisy ukraińskie w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak

Współczesna dramaturgia ukraińska - przemiany i zjawiska jakie zachodziły w tamtejszym teatrze na progu XXI wieku i w latach kolejnych. Autor opowie o twórczości Natalii Worożbyt, pisarki i scenarzystki, współzałożycielki Kijowskiego Niezależnego Teatru MIST, czyli MOST. Jej dramaty wystawiane były w teatrach Rosji, Wielkiej Brytanii, Polski, USA i Łotwy.

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar

05.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan

W audycji m.in. relacja z meczu Polska-Szwecja i pomeczowe rozmowy z zawodnikami. Tradycyjnie aktualny raport o wojnie na Ukrainie i podsumowanie działań Polski - m.in. spotkanie Premiera z szefem Google, transfer medyczny uchodźców. Powiemy również o rosnącym zainteresowaniu kamperami - zarówno wynajmem jak i zakupem, i  to pomimo wysokich cen. Poza tym, także o tym, że nie tylko francuski supermarket, sklep budowlany i sportowy pozostają w Rosji. W kraju rządzonym przez Putina biznes wciąż robią firmy kosmetyczne, w tym te francuskie. Zwracamy uwagę na te firmy, wskazujemy na absurdalność ich tłumaczeń oraz wyjaśniamy, że taki ruch ma przede wszystkim związek z wyborami we Francji. Sprawdzimy również sytuację we Lwowie kilka dni po bombardowaniu. Nasz reporter odwiedził miejsce bombardowania, rozmawiał z ratownikami (w tym polskimi, którzy byli na miejscu) oraz z mieszkańcami. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Grzegorz Schetyna, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska).

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka  

W audycji m.in. o Pawilonie Polskim z główną nagrodą na Expo w Dubaju. Motywem jest rzeźba kinetyczna przedstawiająca stado ptaków w locie, które okalają budynek i przenikają do środka obiektu, o pomyśle na ten pawilon porozmawiamy z Anną Majewską-Karolek i Anną Dobek-Lenczewską z pracowni architektonicznej, która stworzyła projekt. Poza tym odwiedzimy Pinaktotekę w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Muzeum Polin, gdzie trwają przygotowania do charytatywnego koncertu "Solidarni z Ukrainą". Zaprosimy również na aukcję "Sztuka współczesna" z pracami Edwarda Dwurnika, Tomasza Tatarczyka czy Ryszarda Grzyba i wybierzemy się do miejscowości Dobra w powiecie tureckim, gdzie powstał lokalny teatr. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in. o Szczebrzeszynie, który pomaga swojemu miastu partnerskiemu z Ukrainy, o polskich organizacjach pomocowych, które pomagają uchodźcom oraz o zmianach w Wojsku Polskim. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

17.40-17.55 - "Puls Europy" - Beata Michniewicz

Gościem Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS. 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Aleksander Brzózka - rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz


LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Rademenez - Nieprzeciętny 2021 i juror w Plebiscycie Czwórki Nieprzeciętni 2022 zaprosi do udziału w wydarzeniu. Rademenez, czyli Radosław Blonkowski, to rekordzista Guinnessa z roku 2021 na najdłuższy maraton indywidualnego rapowania - osiągnął wynik 36 godzin! Muzyk, Bboy, Beatboxer, organizator, człowiek pełen kreatywności i zaangażowania. Koncertuje ze swoim bandem oraz pracuje nad nowym albumem.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Nasze bociany są jeszcze w Afryce, a droga do Polski jest pełna niespodzianek - tak przynajmniej wynika z analizy przemieszczeń bocianów zaopatrzonych w specjalne nadajniki GPS/GSM. Niestety w tym roku bocianom może być trudniej pokonać drogę do Polski… 

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Michał Witak / "Numer Raz"

Polecamy kolejny odcinek podcastu "Słowem: Muzyka" - Michał Daniluk rozmawia z Pawłem Sołtysem, muzykiem, frontmanem zespołu Pablopavo i Ludziki, który ma na koncie 2 zbiory opowiadań.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Na czym polega fleksitarianizm porozmawiamy z Sylwią Majcher, edukatorką ekologiczną, dziennikarką i autorką książek. Sylwia Majcher jest członkiem jury Plebiscytu Nieprzeciętni 2022 - jakie cechy u kandydatów będzie cenić najwyżej?

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

Autorska audycja muzyczna.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Przygody Sherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’a, w tłumaczeniu Tadeusza Everta. Opowiadanie "Ostatnia zagadka" czyta Szymon Roszak - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie. 


logo


10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - II Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin - konkurs dla młodych pianistów, którzy nie ukończyli jeszcze 16 lat.

17.15-17.45 - "Jestem, więc myślę" - Lepiej być pięknym, zgrabnym i bogatym niż grubym, brzydkim i biednym. Ale czy faktycznie? I jak piękno oraz bogactwo rozumieli dawni myśliciele, a jak widzą je młodzi goście Magdy Glapińskiej. Czy piękno i bogactwo ma tylko materialny wymiar. Gość: Joanna Imienowska - Pracownia Filozoficzna Eureka!

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Słowianie i ich życie - jakie domy budowali (i z czego), jak domy wyglądały w środku, co jedli, jakie zwierzęta hodowali, jakie rośliny uprawiali, jakich narzędzi używali, czym się zajmowali na co dzień, jak się ubierali. 

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - To będzie kolejna podróż w świat muzyki progresywnej, gotyckiej, z elementami muzyki dark electro i atmospheric rocka, okraszonych poetyckimi tekstami, tłumaczeniami, niepowtarzalną atmosferą w studiu.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - "Słuchowisko PRD" - "Kłapouchy obchodzi urodziny" Alana Alexandra Milne, w reżyserii Zdzisława Dąbrowskiego i adaptacji Barbary Zembrzuskiej, TPR, 1986 r.

Wystąpili: Milde Ewa - Sowa Przemądrzała, Kociniak Marian - Kubuś Puchatek, Górka Stanisław - Kłapouchy, Dreger Ryszard - Prosiaczek, Bukowski Michał - Krzyś.


.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Autorka przypomni słuchaczom sylwetkę Garricka Ohlssona - zwycięzcy VIII Konkursu Chopinowskiego (1970). W wykonaniu amerykańskiego pianisty usłyszymy Sonatę fortepianową A-dur D. 664 Franciszka Schuberta, a także Sonatę fortepianową b-moll op. 35 oraz wybrane mazurki Fryderyka Chopina.

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska  

W kolejnej audycji w dalszym ciągu śledzimy meandry relacji Chopina z Mickiewiczem - tym razem skupimy się na latach związku z George Sand, dzięki której znajomość poety i kompozytora się zacieśniła, oraz na trudnym okresie, w którym Mickiewicz przystał do sekty towiańczyków. 

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

Na liście nagrań programu znalazły się m.in.: Berceuse Des-dur op. 57 i  Barkarola Fis-dur Fryderyka Chopina, VII Symfonia c-moll  Johanna Wilhelma Wilmsa, I Sonata wiolonczelowa e-moll op. 38 oraz wybór z Tańców węgierskich op. 35 Johannesa Brahmsa, a także Koncert B-dur na dwa fortepiany op. 45 Antona Eberla. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU