Polskie Radio

Majówka z Polskim Radiem. Zapraszamy do słuchania!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 11:00
Zapraszamy do uroczystego celebrowania Święta Konstytucji 3 Maja. Polecamy wyjątkowe audycje dla miłośników historii Polski i specjalne audycje dla dzieci. Będą też relacje z koncertów i wydarzeń sportowych. Wszystko okraszone wyjątkową muzyką, w towarzystwie ulubionych głosów Polskiego Radia. 
Konstytucja 3 maja - księga faksymilowo-reprintowa w Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego
Konstytucja 3 maja - księga faksymilowo-reprintowa w Sali Chorągwianej Pałacu PrezydenckiegoFoto: prezydent.pl
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

Maj Polskiej Piosenki w Jedynce

1 MAJA

po 9.00 - msza święta

15.00-16.00 - "W otwarte karty" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gościem audycji Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski

16.00-17.00 - Audycja specjalna z Wiosny Jazzowej w Zakopanem - zapraszają Marcin Kusy i Paweł Sztompke

20.00-21.00 - Transmisja koncertu z Wiosny Jazzowej w Zakopanem / Wojciech Gogolewski Trio - Skaldowie na jazzowo 

2 MAJA

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska  

W Dniu Polonii i Polaków zagranicą, przypadającym właśnie 2 maja porozmawiamy z Panią Zofią z Danii i z Panią Oliwią z Irlandii. Obie, choć od lat mieszkają zagranicą utrzymują kontakt z krajem, także za naszym pośrednictwem, słuchając Programu I Polskiego Radia i korespondując z nami na Facebooku. Z kolei historyk, mediewista prof. Henryk Barański w przypadającym także 2 maja Dniu Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej opowie o herbach i sztandarach dawnych władców Polski ale też książąt i rycerzy. Porozmawiamy także o jednej z ulubionych form spędzania przez nas Majówki, czyli …grillowaniu w gronie rodziny i przyjaciół. Na ten temat nie tylko mistrz kulinarny z Jastarni Bartosz Warnowski, ale też dietetyk i chemik zarazem dr Jolanta Flejszar-Olszewska, która podpowie jak bezpiecznie i zdrowo grillować np. bez używania folii spożywczych i aluminiowych tacek. Opowiemy również jak majówki i pikniki odbywały się przed laty.

16.00-19.00 - Sport w radiowej Jedynce - zapraszają Tomasz Kowalczyk, Filip Jastrzębski i Andrzej Janisz

Finał piłkarskiego Pucharu Polski - 2 maja od godz. 16.00, na stadionie Narodowym zagrają Lech Poznań i Raków Częstochowa.

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak 

Z Oleandrów w świat... czyli Józef Piłsudski i Legiony. Czy ta historia rozpoczęła się dopiero 06 sierpnia 1914 roku, o godz. 3 rano, kiedy z Oleandrów przy krakowskich Błoniach, wyruszyła I Kompania Kadrowa w kierunku Królestwa Polskiego? Dowodził nią wyznaczony przez Józefa Piłsudskiego porucznik Tadeusz Kasprzycki – oficer Związku Strzeleckiego. Trzy dni wcześniej komendant skierował do jej 144 (163) żołnierzy słowa: „Odtąd nie ma Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. (…) Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały.” Bowiem ten oddział bojowy był pierwszym ochotniczym wojskiem polskim od wielu dekad, został utworzony z najlepszych członków Polskich Drużyn Strzeleckich i wspomnianego Związku Strzeleckiego. Już o godz. 9.45 obalili oni słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach. Ich droga do Kielc, do których wkroczyli 12 sierpnia, nie była usłana różami, przyjmowani byli chłodno, z obojętnością. Tę atmosferę oddają słowa późniejszego majora Romana Starzyńskiego „To już nie Krakowskie, nie polska Galicja, to Rosja zaludniona szczepem mówiącym po polsku, ale czującym po rosyjsku”. Dlaczego plan Piłsudskiego, czyli próba przebicia się oddziału do Warszawy, aby wywołać powstanie, nie powiódł się i kompania musiała wrócić do Krakowa? W dniu jej wymarszu na posiedzeniu Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych Piłsudski oświadczył, że w Warszawie powstał tajny Rząd Narodowy i mianował go komendantem polskich sił zbrojnych. To były słowa bez pokrycia, gra polityczna. Zdaniem prof. Janusza Pajewskiego Piłsudski „…powziął myśl powtórzenia sytuacji z powstania styczniowego (…), plan tyle samo prosty, ile nierealny, uniezależnić się od stronnictw politycznych i Austrii, chciał być, wedle własnych słów – swobodnym ptakiem”. Choć wyprawa do Królestwa Polskiego zakończyła się fiaskiem, a Austriacy chcieli rozwiązać formację Piłsudskiego lub wcielić ją do armii Cesarstwa ostatecznie wyrazili zgodę na powstanie dwóch Legionów :Wschodniego i Zachodniego , niebawem połączonych w Legiony Polskie., które do 1917 roku walczyły po stronie Austro-Węgier i Niemiec. Ta historia toczyła się krętymi drogami, przez dymisję Piłsudskiego z funkcji dowódcy I Brygady, przez kryzys przysięgowy po Akcie 5 listopada 1916 roku. Ale toczyła się do Niepodległości w listopadzie 1918 roku. A wszystko zaczęło się dopiero w krakowskich Oleandrach. Dlaczego? Czego uczyła, uczy nas ta historia Legionów Polskich nazywanych Legionami Piłsudskiego, czy słusznie, skoro Piłsudski był dowódcą tylko I Brygady?

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku. Występują: Andrzej Szczepkowski, Zofia Rysiówna, Ewa Wiśniewska, Wanda Łuczycka, Andrzej Seweryn, Jan Englert, Joanna Jędryka w roli Madzi Brzeskiej. Reżyseria Zofia Rakowiecka, realizacja Stanisława Grotowska, adaptacja - Jadwiga Skotnicka. 

21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 -  Fragmenty Radiobooka z powieścią Edgara Allana Poe "Opowieści Artura Gordona Pyma" w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka.

3 MAJA

06.00-09.00 - "Familijna Jedynka" - zapraszają Przemysław Goławski i Mariola Orłowska 

Tak daleko stąd, tak blisko - czyli święto Polaków i Polonii. W uzasadnieniu utworzenia święta czytamy: "W dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii, i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach". Słowa te dotyczących również wydarzeń oraz inicjatyw religijnych kultywowanych i rozwijanych przez Polaków i Polonię na całym świecie. 2 maja mija 20 lat od ustanowienia święta. W majowe święto wraz z gośćmi z różnych stron świata ( od Filipin, przez USA po Lwów) poszukamy śladów wielowiekowym dorobku Polonii, i Polaków za granicą oraz współczesnych praktycznych działań w byciu ambasadorami polskiej spuścizny. 

po 9.00 - msza święta

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

19.30-20.00 - "Eureka" / "Dziedzictwo i pamięć" - zaprasza Dorota Truszczak

Odrodzenie w II Rzeczypospolitej. W audycji o Stowarzyszeniu Katolickiej Młodzieży Akademickiej Odrodzenie - o dziejach i programie ideowym organizacji powstałej i działającej w II Rzeczypospolitej. Odrodzenie postawiło sobie za cel wychowanie w duchu katolickim przyszłych działaczy społecznych i politycznych. Związane było z nurtem chrześcijańsko-demokratycznym. Czym różniło się od innych ówczesnych organizacji katolickich takich jak „Sodalicja Mariańska”, czy "Iuventus Christiana"? Kim byli jego członkowie? Jakie były jego formy działania? Największe oddziały SKMA istniały w Warszawie, Wilnie, Poznaniu, Lublinie, Lwowie, Krakowie. Czy poszczególne koła różniły się między sobą? Czy Odrodzenie było organizacją wewnętrznie spójną ideowo skoro powstały w nim dwa odłamy: jeden związany ze środowiskiem warszawsko-lubelskim, drugi ze środowiskiem wileńsko-lwowskim? Jak jest spuścizna Odrodzenia pozostawiona przyszłym pokoleniom, jaki był powojenny los jego działaczy? Gościem audycji prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku. Występują: Andrzej Szczepkowski, Zofia Rysiówna, Ewa Wiśniewska, Wanda Łuczycka, Andrzej Seweryn, Jan Englert, Joanna Jędryka w roli Madzi Brzeskiej. Reżyseria Zofia Rakowiecka, realizacja Stanisława Grotowska, adaptacja - Jadwiga Skotnicka. 

21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 -  Fragmenty Radiobooka z powieścią Edgara Allana Poe "Opowieści Artura Gordona Pyma" w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka.

logo


1 MAJA

00.00-01.00 - "Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów" - prowadzi Joanna Grotkowska

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Małgorzata Gąsiorowska

Stanisław Wiechowicz Taniec weselny „Chmiel”, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Łukasz Borowicz; Witold Lutosławski Melodie ludowe na fortepian, wyk. Maciej Grzybowski; Grażyna Bacewicz III Koncert na skrzypce i orkiestrę, wyk. Joanna Kurkowicz- skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Władysław Słowiński Pieśni staropolskie do słów poetów XVII i XVIII wieku, wyk. Krzysztof Szmyt – tenor, Elżbieta Gajewska – solo fletowe, Orkiestra Kameralna „Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal; Roman Palester Pieśń o ziemi – suita orkiestrowa z baletu, wyk. Polska Orkiestra  Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Maciej Małecki Trzy pieśni na chór mieszany a cappełła do słów Jana Kochanowskiego, wyk. Polski Chór Kameralny, dyr. Jan Łukaszewski; Witold  Maliszewski Fantazja kujawska g-moll op. 25 na fortepian i orkiestrę, wyk. Piotr Sałajczyk fortepian, Polska Orkiestra  Radiowa, dyr. Tomasz Bugaj; Witold Lutosławski Tryptyk śląski do słów ludowych, w opracowaniu Jerzego Kornowicza na sopran i fortepian, wyk. Agnieszka Piass - sopran, Robert Morawski - fortepian; Witold Szalonek Satyra symfoniczna, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza; Krzysztof Knittel Historia trzecia na klawesyn i taśmę, wyk. Urszula Kmieć; Jerzy Kornowicz Dwie przestrzenie na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową, wyk. Janusz Wawrowski i Jan Stanienda – skrzypce, Orkiestra Kameralna „Wratislavia”, dyr. od skrzypiec Jan Stanienda; Wojciech Ziemowit Zych Kooperatywa pierwsza na saksofon i akordeon, wyk. Alicja Wołyńczyk – saksofon, Maciej Frąckiewicz - akordeon; Marcin Stańczyk Muzyka tkana na orkiestrę, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Marzena Diakun; Krzysztof Knittel Sonata da camera nr 14 na skrzypce, syntezator i sampler, wyk. Krzysztof Bąkowski – skrzypce, Krzysztof Knittel – syntezator, sampler; Roman Palester Kołacze na chór żeński i orkiestrę do fragmentów XII sielanki Szymona Szymonowica, wyk. Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Katarzyna Guran – sopran i Joanna Święszek – alt – partie solowe w części VI, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, dyr. Błażej Wincenty Kozłowski; Sławomir Czarnecki Sonata Kujawska na altówkę i fortepian op. 56, wyk. Lech Bałaban – altówka, Krzysztof Sowiński – fortepian; Emil Młynarski Symfonia F-dur „Polonia” op. 14, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Łukasz Borowicz; Juliusz Zarębski A travers Pologne na fortepian na 4 ręce op. 23, wyk. „Duo Granat” w składzie: Tamara Granat i Rafał Łuszczewski; Mieczysław Karłowicz Pieśni do słów poetów polskich w instrumentacji na głos i orkiestrę, wyk Artur Ruciński – baryton, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Helena Łopuska Wiosenny poranek op.5 na fortepian solo, wyk. Elżbieta Tyszecka; Grażyna Bacewicz Kaprys polski w transkrypcji Jerzego Kosmali na altówkę solo, wyk. Krzysztof Komendarek-Tymendorf

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Tomasz Szachowski

08.00-09.00 - Nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Bassem Akkiki - prowadzi Jakub Kukla

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - prowadzi Łukasz Modelski

Lwów był w czasach Królestwa Polskiego i I RP jednym z najważniejszych miast handlowych. To tędy do Polski trafiały luksusowe towary, między innymi cytrusy, przyprawy i wino. Przywozili je głównie Ormianie i Kreteńczycy, którzy z czasem osiedlali się w mieście. Największą popularnością cieszyła się kreteńska malvasia. W najlepszych lata do Lwowa trafiało milin litrów tego wina. Skąd brała się jego popularność? W audycji opowie o tym prof. Igor Lylo z Uniwersytetu Lwowskiego.

11.30-12.30 - "Muzyka w kadrze" - prowadzi Mariusz Gradowski

12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Pierre Lemaitre „Lustro naszych smutków” (przekład Joanna Polachowska), Nathalie Skowronek „Świat na miarę” (przekład Katarzyna Marczewska). Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk

Andrea Zani V Koncert wiolonczelowy G-dur WD 790, wyk. Martin Rummel – wiolonczela, Die Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens; Józef Haydn 12 kurantów na organy zegarowe, wyk. Andrzej Szadejko – organy; Johann Nepomuk Hummel Sonata fortepianowa Es-dur op. 13, wyk. Costantino Mastroprimiano – fortepian; Władysław Żeleński Wariacje na temat własny op. 21, wyk. Equilibrium String Quartet; Feliks Mendelssohn Pierwsza noc Walpurgii op. 60, wyk. Renée Morloc – alt, David Fischer – tenor, Stephan Genz – baryton, David Jerusalem – bas, Deutsche Kammerphilharmonie, Kammerchor Stuttgart, dyr. Frieder Bernius

14.45-15.00 - "Jest taki obraz" - audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek (powt.)

15.00-16.00 - "Płytomania" - prowadzi Jacek Hawryluk

16.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Róża Światczyńska

17.00-19.00 - "Party-tur" / Jacek Namysłowski - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Tomasz Łubieński "Koczowisko"

Prod. 1998, reżyseria Henryk Rozen, realizacja akustyczna Maria Olszewska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Szczygieł (Kirkor), Krzysztof Kołbasiuk (Sadyk), Henryk Boukołowski (Mistrz), Jacek Jarosz (Dyżurny), Jan Jurewicz (Instruktor), Jan Matyjaszkiewicz (Rawski), Marek Frąckowiak (Oficer) Wojciech Zeidler (Przewodnik), Piotr Bajor (Czartoryski), Jan Kulczycki (Manierus), Leopold Matuszczak (Szmirus)

20.00-22.00 - "Dawno niedawno" - prowadzi Magdalena Łoś

75-te urodziny Philippe’a Herreweghe

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Piotr Metz

Barbra Streisand - "The Broadway Album" - 1985 Columbia​

"Hair (Original Broadway Cast Recording)" - 1968 RCA


2 MAJA

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Piotr Metz

Barbra Streisand - "The Broadway Album" - 1985 Columbia​

"Hair (Original Broadway Cast Recording)" - 1968 RCA

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Julian Tuwim "Kwiaty polskie" - aut. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi  Ewa Szczecińska

Fryderyk Chopin Sonata g-moll op. 65, wyk. Roman Jabłoński – wiolonczela, Krystyna Borucińska – fortepian; Karol Szumanowski II Kwartet smyczkowy, wyk. Kwartet Akademos; Ludomir Różycki Nokturn fis-moll op. 30 nr2, wyk. Roman Jabłoński – wiolonczela, Krystyna Borucińska – fortepian

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Johann Kuhnau, John Blow, Henry Purcell, Johann Pachelbel, Antonio Lotti, Leonardo Leo, Dietrich Buxtehude, Louis Spohr, Anton Bruckner, Dietrich Buxtehude, James MacMillan, Joseph Haydn, Johann Sebastian Bach, Pieter Hellendaal, Ludwig van Beethoven, Antonin Dvorak, Johan Svendsen, Leokadiya Kashperova, David Wikander, Gustav Holst, Johann Joachim Quantz

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh

Feliks Janiewicz - Koncert skrzypcowy E-dur nr 2, wyk. Albrecht  Breuninger – skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa dyr. Łukasz Borowicz; Ludomir Różycki - poemat symfoniczny Stańczyk op. 1, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Jose Maria Florencio; Karol Szymanowski - Kwartet smyczkowy nr.1 C-dur, wyk. Royal String  Quartet

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek  

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Zygmunt Noskowski Step, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak

11.10-12.00 - Edward Elgar Preludium symfoniczne „Polonia” op. 76, wyk. Royal Philharmonic Orchestra, dyr. Grzegorz Nowak; Ignacy Jan Paderewski Sonata fortepianowa es-moll op. 21, wyk. Kevin Kenner – fortepian

12.05-12.45 - Zygmunt Noskowski Morskie Oko, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura; Pan Zołzikiewicz – uwertura, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Zygmunt Rychert

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Kazimierz Jonkisz - opr. Andrzej Zieliński

13.00-15.00 - Urodzinowy lunch z Philippem Herreweghe (75. urodziny) - prowadzi Magdalena Łoś

Jan Sebastian Bach Msza G-dur BWV 236, wyk. Sybilla Rubens – sopran, Sabine Czinczel – alt,  Christoph Prégardien – tenor, Peter Kooij – bas, Chór i Orkiestra Collegium Vocale w Gandawie, dyr. Philippe Herreweghe (Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 11.03.1995)

Jan Sebastian Bach Lobet Gott in einen Reichen BWV 11 –  Kantata na święto Wniebowstąpienia Pańskiego, wyk. Dorothee Mields – sopran, Damien Guillon – kontratenor, Jan Kobow – tenor, Stephan MacLeod– bas, Chór i Orkiestra Collegium Vocale w Gandawie, dyr. Philippe Herreweghe (Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 5.05.2008)

Jan Sebastian Bach O Jesu Christ, mein Lebens Licht BWV 118, Magnificat D-dur BWV 243, wyk. Hana  Blazikova  –  sopran,  Margot Oitzinger  –  mezzosopran, Robin  Blaze  – kontratenor, Thomas Hobbs  – tenor,   Peter Kooij  –  bas,  Collegium Vocale w Gandawie, dyr. Philippe Herreweghe (”Akademia Bachowska”, Wrocław, Sala koncertowa Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego, 5.02.2014)

15.00-16.00 - "Słuchowisko" / Karoly Szakonyi "Kolacja we dwoje"

Prod. 2003, przekład Alicja Mazurkiewicz, reżyseria Waldemar Modestowicz, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko, realizacja akustyczna Maria Olszewska

Obsada: Danuta Szaflarska, Mirosława Dubrawska, Henryk Machalica, Wiesław Michnikowski, Antonina Girycz, Maciej Maciejewski, Mariusz Luszowski

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

In memoriam Nicholas Angelich (1970-2022)

Koncert Nicholasa Angelicha i Orkiestry NDR w Hanowerze pod dyrekcją Andrew Manze (07.05.2015, Hanower)  

Johannes Brahms  II Koncert fortepianowy B-dur op. 83

Recital Nicholasa Angelicha w Vilabertran ( 18.08.2019, Vilabertran)

Ludwig van Beethoven Sonata As-dur op 26; Johann Sebastian Bach opr. F.Busoni  Wachet auf  BWV 645;  Johannes Brahms Wariacje i Fuga na temat Haendla op. 24

Przerwa: Nicholas Angelich w Warszawie - z pianistą rozmawia Róża Światczyńska (2012 r.)

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Od pieśni legionów do Hymnu narodowego - aut. Beata Stylińska  

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

3 MAJA 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Julian Tuwim "Kwiaty polskie" - aut. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Ignacy Jan Paderewski, Zygmunt Stojowski, Stanisław Moniuszko, Józef Wieniawski, Henryk Wieniawski, Mieczysław Karłowicz 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh

Ludomir Różycki - Koncert fortepianowy g-moll op. 43, wyk. Krystyna Makowska-Ławrynowicz (fortepian), Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, dyr.  Andrzej Straszyński; Karol Kurpiński - Uwertura do opery Szarlatan czyli wskrzeszenie umarłych wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza; Artur Malawski - sonata na tematy Feliksa Janiewicza wyk. Henryk Tritt  (skrzypce), Barbara Halska (fortepian)

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Poznanie pierwotnej postaci partytury to dla melomanów i miłośników twórczości Szymanowskiego nie lada gratka! (…) Obecna prezentacja II Symfonii B-dur op. 19 będzie zatem jakby podróżą w czasie, powrotem do roku 1911, kiedy odbyło się prawykonanie dzieła w jego pierwotnym zamyśle i kształcie" - tak o albumie z nowym nagraniem II Symfonii B-dur Karola Szymanowskiego w wersji z 1910 roku mówi Teresa Chylińska - najwybitniejsza badaczka życia i twórczości tego kompozytora oraz redaktorka naukowego pierwszego źródłowo-krytycznego wydania wszystkich dzieł Szymanowskiego, za której sprawą doszło do rewizji II Symfonii B-dur, uszczuplonej przed stu laty o dwie wariacje. Album powstał dzięki współpracy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Telewizji Polskiej oraz Programu 2 Polskiego Radia, sfinansowany został zaś ze  środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu "Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Album ten jest Płytą Tygodnia w Poranku Dwójki, a rozmowa z Teresa Chylińską tuż po godz. 9.00.

Gościem Poranka Dwójki będzie też jedna z czołowych pianistek młodego pokolenia - Julia Kociuban. 3 maja ukazuje się drugi solowy album artystki - z polonezami m.in. Chopina, Paderewskiego, Szczerbińskiego i Zarębskiego. Rozmowa o płycie "Polonezy Polskie" o godz. 9.30. Ponadto w audycji: zapowiedź otwarcia nowej odsłony Skarbca Koronnego na Wawelu oraz międzynarodowy projekt artystyczny ACT IN_OUT będący archiwum emocji lokalnej społeczności.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Johannes Brahms II Sonata skrzypcowa A-dur op. 100, wyk. Anthony Marwood – skrzypce, Aleksandar Madžar - fortepian

11.10-12.00 - Ferenc Liszt Salve Polonia – interludium orkiestrowe z oratorium Święty Stanisław, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak; Die Legende vom heiligen Stanislaus S 688bis, Deux Polonaises de l’oratorio St. Stanislaus, wyk. Tomasz Kamieniak – fortepian

12.05-12.45 - Stanisław Szczepanowski Introduction et Variations Brillantes sur un Air National, Felix Horecki Fantazja op. 40, wyk. Mateusz Kowalski – gitara; Fryderyk Chopin Fantazja f-moll op. 49, wyk. Krystian Zimerman – fortepian

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Kazimierz Jonkisz - opr. Andrzej Zieliński

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Nieszpory maryjne

Claudio Monteverdi Vespro della Beata Vergine  (Hamburg, 12,02.2022), Dorothee Mields - sopran, Anna Kelnhofer - sopran, Amarcord, Hamburg Monteverdi Choir, Elbipolis Baroque Orchestra, dyr. Antonius Adamske

15.00-16.00 - "Słuchowisko" / Włodzimierz Bolecki "Gracze"

Prod. 2011, adaptacja i reżyseria Jan Warenycia, realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Tomasz Obertyn.

Obsada: Mariusz Bonaszewski, Tomasz Borkowski, Ilia Zmiejew, Grzegorz Damięcki, Włodzimierz Bednarski, Krzysztof Wakuliński, Andrzej Blumenfeld, Zdzisław Wardejn, Andrzej Ferenc, Henryk Talar

16.00-18.00 - "Muzyczna Majówka" - prowadzi Andrzej Sułek (także archiwalia historyczne i literackie, aut. Katarzyna Hagmajer)

Ludomir Różycki Koncert skrzypcowy op. 70, wyk. Janusz Wawrowski – skrzypce, Royal Philharmonic Orchestra, dyr. Grzegorz Nowak, Zygmunt Stojowski Suita na orkiestrę Es-dur op. 9, Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz, dyr. Antoni Wit, Józef Michał Ksawery Poniatowski Msza F-dur (fragment), wyk. Olesya Bubela – sopran, Tetyana Vakhnovska – mezzosopran, Andrii Voziian – tenor, Viktor Yankovskyi – batyton, Galicyjski Akademicki Chór Kameralny, Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii we Lwowie, dyr. Sebastian Perłowski, Fryderyk Chopin Intrdukcja i Polonez C-dur na wiolonczelę i fortepian, wyk. Szymon Nehring – fortepin, Marcin Zdunik – wiolonczela

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert festiwalu „Chopin i jego Europa” (22.08 2019, Filharmonia Narodowa)

Jakub Gołąbek  3 Symfonia C-dur; Giovanni Paisiello Koncert D-dur na fortepian i orkiestrę; Franciszek Schubert V Symfonia B-dur D. 125; Ignacy Feliks Dobrzyński  Uwertura koncertowa D-dur op.1; Fryderyk Chopin Rondo F-dur à la Krakowiak op.14; Stanisław Moniuszko Bajka - uwertura fantastyczna

wyk. {oh!} Orkiestra Historyczna, Tobias Koch, Naruhiko Kawaguchi - fortepian historyczny,  dyr. Benjamin Bayl

Ignacy Feliks Dobrzyński  Kwintet smyczkowy F-dur op 20 wyk. Jakub Jakowicz, Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce, Katarzyna Budnik – altówka, Andrzej Bauer, Marcin Zdunik  - wiolonczela

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Astronom na dworze - aud. Michała Nowaka  

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - : Józef Hen "Mój przyjaciel król", czyta Zbigniew Zapasiewicz, opr. Elżbieta Łukomska.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

1 MAJA

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" -  Michał Pomianowski  

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz

Przed nami święto Matki Bożej Królowej Polski. My poszukamy muzycznych dowodów na to, że postać Maryi, choć nie jest najbardziej popularnym tematem podejmowanym przez muzyków - to jednak inspiruje. A każdy kto podejmie ten temat, czuje się w obowiązku aby muzycznie były to rozwiązania niebanalne i niezapomniane.

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan / Raf Uzar

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

Zagadki i ciekawostki dla dzieci. Polecenia książkowe. Gość: Anna Olej-Kobus, podróżniczka, o najpiękniejszych miejscach w Polsce i na świecie.

10.00-11.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz 

Goście:

  • Jurij Banachewycz, agencja informacyjna UKRINFORM
  • dr Artur Bartosiewicz, Szkoła Główna Handlowa
  • dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych
  • Jan Śpiewak, działacz społeczny

11.00 - 12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

Łazienki Królewskie w Warszawie  - wydarzenia związane z dniem flagi i świętem Konstytucji 3 maja.  Krzysztof Jasieński, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego o polskiej fladze. Mariusz Klarecki z Pałacu pod Blachą o urodzinach ks. J. Poniatowskiego.

12.00-14.00 - "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" - Łukasz Sobolewski i Katarzyna Ciepielewska

Gość: piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i producentka muzyczna Natalia Kukulska. Porozmawiamy o albumie bez prądu, zapytamy,  jak patrzy na swoją twórczość sprzed 20 lat?​

O współpracę z innymi gwiazdami: Natalią Szroeder, Igorem Herbutem. Jak odbiera to, co dzieje się na Ukrainie? O współpracy z Adamem Sztabą i utwórze "Mamy siebie". O wpływ epidemii na branżę muzyczną? O płycie "Czułe struny" Jak wygląda proces twórczy naszego Gościa? O współpracę z Andrzejem Piasecznym. Opowiemy, jak wygląda dom Natalii Kukulskiej? Jak odpoczywa nasz Gość? Co lubi robić w wolnym czasie. Jaka była Natalia Kukulska, z czasów „Puszka okruszka”.

14.00-15.00 - "Trójka literacka" - Tomasz Zapert

Gościem Trójki Literackiej będzie Joanna Jurgała-Jureczka, badaczka dziejów polskiej kultury - ze szczególnym wskazaniem na ród Kossaków - która opowie o sekretnych epizodach, słabostkach, dziwactwach i cymeliach w biografiach luminarzy naszej literatury,  zaprezentowanych w jej najnowszej książce pt. " Na gorącym uczynku. Duchy artystów". Dowiemy się  między innymi, czemu Adam Mickiewicz nie wziął udziału w powstaniu listopadowym, dlaczego Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Adam Asnyk nie mieli szczęścia w miłości, co stało się z pierwszą wersją "Chłopów" Władysława Reymonta, jaki skandal obyczajowy wywołała Maria Konoponicka, a jaki Julian Przyboś...

15.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński 

16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz 

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Dariusz Urbanowicz, Robert Grzędowski

W programie: Flavio Paixao, po wejściu do Klubu 100 polskiej Ekstraklasy.  Tomasz Rożniatowski – złoty medalista Invictus Games, weteran misji w Afganistanie; żużlowe Grand Prix; Piotr Pustelnik – himalaista, prezes PZA o wspinaczce sportowej (olimpijskiej); derby Krakowa; decydujący mecz MŚ w hokeju POL-JAP; Magdalena Piekarska – szpadzistka po raku. Zapowiedź piłkarskiego Pucharu Polski. Rajdy samochodowe, przegląd lig europejskich i korespondencja z USA (NBA)

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" 

Retransmisja koncertu zespołu Pogodno, który zagrał w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w listopadzie 2017 roku.

 Przez ponad dwadzieścia lat działalności grupa zyskała renomę „kultowej”. Każdy kolejny album, zmiana składu, czy wznowienie działalności budziły zainteresowanie i (często) entuzjazm publiczności.

Na czele różnych wcieleń „Pogodno” stał zawsze Jacek Szymkiewicz, znany jako Budyń – jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Artysta zmarł niespodziewanie 12 kwietnia tego roku.

20.00-22.00 - "Trzy Strony Dźwięki" - Łukasz Ciechański

22.00 – 23.00 Scena teatralna Trójki – Barbara Marcinik

Słuchowisko: „Po to, by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów” Tomasza Lerskiego, w reżyserii Janusza Kukuły, powstałe z okazji 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Akcja toczy się na trzech dworach w: Berlinie, Petersburgu i Wiedniu. Król Prus, cesarz Austrii i caryca spiskują, jak obalić polską konstytucję. Wraz z doradcami toczą grę dyplomatyczną.

Król Prus – Henryk Talar,

Cesarz Austrii – Andrzej Ferenc,

Caryca – Ewa Kania.

W rolach doradców: Olgierd Łukaszewicz i Andrzej Mastalerz.

Narracja – Maciej Gudowski.

23.00-02.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska

 

2 MAJA

00.00-02.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Studio El-Muzyki" - Jerzy Kordowicz

04.00-05.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

05.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub Folkowy - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat

Tuż przed Dniem Flagi w Świnoujściu doszło do ciekawego znaleziska. W ziemi znaleziono stary haft polskiego sztandaru. Sztandar może mieć zdaniem ekspertów nawet 85 lat. To ciekawe, bo ludność polska żyje tu tylko 77 lat....

Celebryci pomagają Ukrainie. Sean Penn, Leonardo di Caprio, David Beckham pomagali finansowo i osobiście Ukrainę. Lwów odwiedziła ostatnio Angelina Jolie, przede wszystkim, żeby wesprzeć dzieci. W największym mieście wschodniej Ukrainy popularna aktorka była m.in. ewakuowana do schronu. O wizycie i jej znaczeniu dla pomocy heroicznie walczącej Ukrainy.

Jest nowa atrakcja turystyczna. W Łodzi otwarto największe i najnowocześniejsze w Europie Orientarium. Inwestycja warta 262 mln złote zdobywa uznanie turystów. Co można zobaczyć w Orientarium, czym się wyróżnia i czy są jeszcze dostępne bilety do tej nowej atrakcji na majówkę?

2 maja to Dzień Flagi. O prawidłowych barwach naszej polskiej flagi porozmawiamy z badaczką z zakładu technologii poligraficznych. Gość: dr inż. Marta Gajadhur, Politechnika Warszawska

2 maja to oprócz Dnia Flagi, dzień Dzień Polonii i Polaków za granicą. Polacy są największymi mniejszościami w m.in. krajach skandynawskich. Jak Polonia świętuje ten dzień? Gość: Radosław Abramczyk, Polak mieszkający w Skandynawii

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość: Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

Historia polskiej flagi. Barwami królewskimi Rzeczypospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz oddzielającym go pasie białym, na których umieszczano zwykle czterodzielny Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Gość: Beata Wolszczak (dział edukacyjny Muzeum Historii Polski)

Biuro Programu „Niepodległa” zachęca wszystkie Polki i Polaków do akcji #flaga, czyli do wywieszenia biało-czerwonej przy okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasadorami akcji są wszyscy, którzy wywieszają flagę podczas święta państwowego. Gość: Wojciech Kirejczyk (dyrektor programu Niepodległa).

Jak włączamy się w Dzień Flagi RP? Jakie znaczenie mają kolory naszej flagi według symboliki używanej w heraldyce? Od 2004 roku 2 maja jest w Polsce oficjalnie obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar

"Krótka Historia Długiego Weekendu". Zaczęło się w 1974r kiedy ogłoszono, że w każdym miesiącu jedna sobota będzie wolna od pracy. W audycji trochę historii – jak to z biegiem czasu się kształtowało – trochę faktów, trochę statystyki, o rekordowo długich weekendach w historii (nawet 14 dni). Ile mamy świąt i wolnych dni w roku? I jakie są szanse na długie weekendy tym roku i w kolejnych latach?

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

Rozmowa z Alvinem Gajadhurem - głównym Inspektorem Transportu Drogowego o akcji "Twoje bezpieczne wakacje" konkurs pod patronatem Polskiego Radia

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy po raz pierwszy oba kolory pojawiły się w charakterze barw narodowych?

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jakie możemy wskazać historycznie najczęstsze przyczyny emigracji Polaków?

Choć do wakacji jeszcze trochę czasu - to jednak wielu z nas planuje już wojaże. 66 proc. Polaków decydując o tegorocznym wyjeździe wakacyjnym weźmie pod uwagę inflację i rosnące ceny - wynika z badania sondażowego. Co piąty respondent wybierze tańsze kierunki wakacyjne, 17 proc. tańsze noclegi, a 10 proc. zrezygnuje z wakacji.

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia

Temat: Święto flagi

Gość: dr Adam Buława - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego  

Prowadzący: Bartłomiej Graczak 

18.40 Reportaż w Trójce - Zryw solidarnościowy.

"Zima wasza, wiosna nasza" - pod tym hasłem 40 lat temu w wielu polskich miastach przeszły liczne demonstracje przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W ten sposób członkowie „Solidarności” próbowali wyjść z podziemia po grudniowej porażce Związku.

19.00-22.00 - "60 przebojów na 60-lecie Trójki" Łukasz Ciechański 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Magdalena Drohomirecka 

W jakim stopniu cześć społeczeństwa uległa presji tzw. nowoczesnego patriotyzmu, próbując odciąć się od przeszłości? Na ile udało się zaszczepić politykę wstydu odrzucając to wszystko, co stanowi istotę miłości do Ojczyzny. Czy w obliczu wojny na Ukrainie i postawy Ukraińców jest szansa weryfikacji takich poglądów?  Jak miłość do Ojczyzny okazują Polacy mieszkający na Ukrainie i Białorusi. Jak patriotyzm okazywano w stanie wojennym ?

 Goście : Cezary Jurkiewicz, Polska Fundacja Narodowa

               Piotr Dmitrowicz, historyk dyr. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

 

3 MAJA

00.00-02.00 - "Ciemna strona mocy" Szymon Sławiński

Witaj majowa jutrzenko! Polską pieśnią patriotyczną powstałą w związku z uchwaleniem konstytucji 3 maja 1791 roku rozpoczniemy Trójkę pod księżycem. Była to pierwsza konstytucja w Europie, druga na świecie. Do dziś jesteśmy z niej dumni. Co czujemy myśląc o Polsce po ponad 200 latach, gdy odwieczny wróg ponownie staje u naszych bram. O uczuciach do Ojczyzny porozmawiamy ze słuchaczami, a rozmowy przepleciemy muzyką.

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.00 - "Muzyczne Rozmowy" - Marcin Witan

3 maja - święto narodowe Uchwalenia Wielkiej Konstytucji i kościelna Uroczystość NMP Królowej Polski - okazja do pokrzepiającego spojrzenia na przeszłość, ale i współczesnego jej odczytania.  Obok „Pieśni Chwały” warto w tym dniu postawić  także trudne pytania, dotyczące zarówno religijnego, jak i świeckiego funkcjonowania naszej wspólnoty. Podejmą się tego Janusz Szewczak - autor książki „Pandemia Grzechu” oraz ks. prof. Janusz Królikowski. Ich refleksjom towarzyszyć będą  Psalmy i Pieśni Maryjne. 

08.00-09.00 - "Powtórka z Rozrywki" - Łukasz Szwed

Trzeciego maja zapraszamy na specjalne wydanie "Powtórki z rozrywki", w której postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak Polacy spędzają majówkę? Spotkamy się z ulubionymi postaciami z radiowych kabaretów, zwiedzimy kawałek świata i posłuchamy piosenek oraz skeczy w najlepszym wykonaniu. 

09.00-10.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Goście: dr Andrzej Anusz - Instytut Piłsudskiego, prof. Kazimierz Kik, politolog, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, UKSW, Jan Śpiewak, działacz społeczny.

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

10.10 Historia Konstytucji 3 maja. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.). Gość: prof. Zofia Zielińska (Wydział Historii UW).

10.20 3. maja u Polaków na Ukrainie. Jak  świętowali przed wojną, a jak obecnie? Gość: Eugenia Fedczyszyna (Związek Polaków na Ukrainie/stowarzyszenie Polska Nuta w Odessie).

10.30 Wojciech Bogusławski. Jeden z twórców polskiej opery narodowej. Gość: dr Paweł Płoski (Akademia Teatralna im. A Zelwerowicza).

10.40 Jak świętuje 3. maja nasza polonia na Litwie. Na wileńszczyźnie znajduje się jedno z największych skupisk Polaków na obczyźnie. Gość: Edward Trusewicz (wice-prezes Związku Polaków na Litwie).

11.10 Sekrety i tajemnice obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 maja 1791r.". Gość: Sławomir Szczocki (Zamek Królewski w Warszawie/wykładowca akademicki).

11.20 Jak wygląda nowoczesny patriotyzm? Jak obchodzą majowe święta przedstawiciele młodego pokolenia - Tadeusz Łysiak (reżyser, urodzony w 1993 rok, znany z filmów: Sukienka, Techno, Lustro. Laureat dwóch nagród Grand OFF, nominowany w tym roku do Oskara).

11.30 Obchody 3. maja wśród Polaków w Islandii. Polacy w tym kraju stanowią największą grupę obcokrajowców, proporcjonalnie do rodowitych obywateli. Gość: Gerard Pokruszyński (ambasador RP w Reykyaviku).

11.40 Konstytucja 3. maja, co o niej wiemy? Jak świętujemy w tym wyjątkowym dniu? Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione w 1919 roku i ponownie, po obaleniu komunistycznych rządów w 1990 roku. Józef Niewiarowski.

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar

12.15 Okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja były dramatyczne. Jej zwolennicy, wbrew regulaminowi sejmu i przy histerycznych protestach opozycji, zaprzysięgli nowe prawo, które całkowicie zmieniło ustrój Rzeczpospolitej.

12.30 Ile miesięcy obowiązywała Konstytucja 3 Maja? Jaki fortel został użyty do jej uchwalenia? Co gwarantowała i komu? – I co my sami – wiemy o wydarzeniach sprzed ponad 230 lat? Rozmowa z mieszkańcami i weryfikacja ich wiedzy przez konstytucjonalistę prof. Anny Łabno cz. 1.

12.45 Józef Poniatowski – XVIII wieczny symbol żołnierskiego męstwa i honoru? Jak zapamiętała go historia?

13.15 Trzy unikatowe, oryginalne egzemplarze Konstytucji 3 maja znajdują się w warszawskim Archiwum Głównym Akt Dawnych.  Podobno, mimo upływu blisko dwóch wieków dokumenty zachowały się w doskonałym stanie. A będzie okazja do obejrzenia akt podczas Pikniku Historycznego.

13.30 Ile miesięcy obowiązywała Konstytucja 3 Maja? Jaki fortel został użyty do jej uchwalenia? Co gwarantowała i komu? – I co my sami – wiemy o wydarzeniach sprzed ponad 230 lat? Rozmowa z mieszkańcami i weryfikacja ich wiedzy przez konstytucjonalistę prof. Anny Łabno cz. 2.

13.45 Koniec XVIII w., kiedy powstała Konstytucja 3 Maja to był także ważny czas dla rozwoju języka polskiego. Oświecenie przyniosło nową stylistykę i świadomość języka ojczystego. To możemy również znaleźć w akcie Konstytucji. 

14.15 Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Muzeum Łazienki Królewskie organizuje wydarzenia poświęcone ustawie zasadniczej oraz piknik historyczny.

14.30 Ile miesięcy obowiązywała Konstytucja 3 Maja? Jaki fortel został użyty do jej uchwalenia? Co gwarantowała i komu? – I co my sami – wiemy o wydarzeniach sprzed ponad 230 lat? Rozmowa z mieszkańcami i weryfikacja ich wiedzy przez konstytucjonalistę prof. Anny Łabno cz. 3.

14.45 Instytut Polonika planuje wyremontować w tym roku grób Juliana Urysna Niemcewicza jednego z twórców Konstytucji 3 maja, który znajduje się na Cmentarzu Les Champeaux w Montmorency we Francji.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

19.00-22.00 - "60 przebojów na 60-lecie Trójki" - Łukasz Ciechański 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski

Rycerze Niepodległej. Same czyny nas nie ocalą. Konieczne jest także świadectwo polskiej tożsamości, tradycji i sztafeta pokoleń.  Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości. A tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważne jest świadectwo. Tak ważna jest pamięć o tym świadectwie. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować? Jak opowiadać o doświadczeniach minionych czasów? Czy wystarczy przekazywanie indywidualnych opowieści rodzinnych? Czy też potrzebna jest do tego literatura i sztuka? A może jeszcze coś?

Goście: Agata Kłopotowska, Anglistka, krytyk literacki, autorka monografii o pisarzu Januszu Krasińskiego pt. "Żyć dla pisania prawdy", córka Antoniego Lenkiewicza, antykomunisty, działacza niepodległościowego, jednego z twórców i przywódców Solidarności, udekorowanego (3 maja 2022) przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego, który spędził blisko 10 lat w ubeckich więzieniach, Maria Dorota Pieńkowska, kustosz Muzeum Literatury, poetka, córka Stefana Pieńkowskiego, oficera AK, aresztowanego przez NKWD w 1944 r. i zesłanego na Syberię.

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 


logo

1 MAJA

09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Ola Jasińska

Z okazji premiery składanki Czwórki „Będzie głośno! Vol.4.” spotkanie z Rafem Skowrońskim, którego utwór "Miło Cię poznać" znalazł się na dziesiątej już płycie wydanej przez Czwórkę i Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Raf Skowroński to autor tekstów, kompozytor, a także absolwent londyńskiej uczelni Middlesex University, na której ukończył kierunek Popular Music.

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Jeremi Angowski

DOKA Downhill City Tour to ekstremalny festiwal rowerowy, podczas którego ekstremalne kolarstwo zjazdowe przenosi się  z gór do centrum miasta. Pierwsza odsłona tegorocznego wydarzenia startuje 30 kwietnia w Ustroniu, a kolejna odbędzie się w czerwcu w Krynicy – Zdroju. Jakie trasy i atrakcje przygotowali dla nas organizatorzy? Podpowiemy też jak nauczyć się jeździć na rowerze enduro i zapowiemy największy w Polsce cykl rowerowych zawodów na pumptrakach.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Marta Zinkiewicz

Fushion Pierogi z Cyberpank 2077 czy Leśna przekąska z Everwild - porozmawiamy o tym, jak gry kształtują nasze gusta kulinarne i wpływają na to, jakie potrawy są obecnie w trendach?

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert

Specjalna selekcja na majówkę. Bohaterem programu będzie legendarny funkowy basista Bootsy Collins i jego słodkie, beztroskie i bardziej balladowe nagrania, które w ten niespieszny, leniwy weekend bardzo ładnie bujać i czarować będą. Zapraszamy.

19.00-20.00 – Retransmisja koncertu WRONY

Wrona, czyli Weronika Jasiówka, wokalistka, autorka tekstów, producentka oraz perkusistka nie tylko zwyciężyła w konkursie Czwórki „Wydaj płytę z Będzie Głośno!", ale została wyróżniona za najlepszą muzykę i teksty przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Wcześniej występowała w formie solo actu, wykonując muzykę electro/alternative/pop. Wrona jest współzałożycielką rockowego girls bandu Brain’s All Gone, z którym zagrała ponad 200 koncertów w kraju i za granicą.


2 MAJA

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

"Z miłości do Ojczyzny. Odkryj Swój Skarb" - ostatnie dni na zgłoszenia do konkursu na najciekawsze działania edukacyjne związane z odkrywaniem, pielęgnowaniem i promowaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz wzmacnianiem tożsamości lokalnej.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska

W Dniu Flagi Narodowej - jednym z najmłodszych świat państwowych ustanowionych  w 2004r. - przypomnimy historię polskich barw narodowych i tradycji patriotycznych.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

W jaki sposób najlepiej spędzić ostatnie chwile przed maturą, zwłaszcza gdy trwa majówka? Spacer, wycieczka rowerowa, kino lub koncert dla zrelaksowania się, a może jednak powtórka, notatki, podręczniki? Sprawdzimy też, czy wiosna rozgościła się na dobre na tatrzańskich szlakach i jak dzisiaj wygląda wędrowanie - zapraszamy na rozmowę z  Ireną Gąsienicą-Raj ze schroniska w Dolinie Chochołowskiej.

17.00-19.00 - "TOP" - Jan Olejniczak

Jaka była historia powstania grilla? Jak od przysmaków na patykach dotarliśmy do czasów, w których grill nie zawsze oznacza, że musimy biec do sklepu po węgiel i rozpałkę? Czy elektryczne lub gazowe grille zastąpią nam całkiem te tradycyjne? 

19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - Kuba Sojka

Autor zaprezentuje nowe wydawnictwa polskiej sceny muzyki elektronicznej. Pojawi się m.in debiutant o pseudonimie Chopp i dobrze już znany Garry Holdmann. Będzie także trochę elektronicznych brzmień z Ukrainy (m.in. Elija).

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Lekarze dawali jej miesiąc życia, a ona nie tylko pokonała chorobę, ale wróciła do sportu i uprawia... siedem różnych dyscyplin! Aleksandra Bańbor, zawodniczka AZS Politechniki Śląskiej w audycji opowie o tym, czym w jej życiu jest sport.


3 MAJA

06.00-07.00 - "W dobrych zawodach" - Sylwia Sułkowska

W święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski porozmawiamy o kobiecości - na przestrzeni wieków rola i wizerunek kobiety w świecie uległ zmianie. Spróbujemy pokonać stereotypy, które krążą w przestrzeni publicznej, również te dotyczących wyglądu kobiet wierzących.

07.00-08.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Pomóż nauce - zostań obserwatorem drzew. Majowy weekend to doskonały moment na obserwację otaczającego nas świata. Opowiemy o kampanii "Zostań obserwatorem drzew".

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Marta Zinkiewicz

Porozmawiamy o projekcie projektu Czytelnicy dla Ukrainy, o majówce w Chinach - Chińczycy również obchodzili 1 maja jako Święto Pracy, w cyklu Białe kruki o płycie The Avalanches - Since I Left You jako majstersztyku samplowania oraz o książce Roberta Matzena "Audrey Hepburn. Wojowniczka". 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Wybierzemy się do Zamku Królewskiego, a więc miejsca, w którym Konstytucja 3 Maja została podpisana. Przejdziemy się korytarzami i salami, do których w tym czasie przybyło 182 posłów i senatorów, z których część była przeciwna projektowi Konstytucji. Zajrzymy też do tej najważniejszej Sali Senatorskiej, gdzie ostatecznie została podpisana. Wspomnienia tamtych zdarzeń przywołują znajdujące się na Zamku obrazy, na które również zwrócimy uwagę.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Spotkanie ze studentami historycznych kół naukowych. Niektórzy biorą udział w rekonstrukcjach, zakładają zbroje, biorą w ręce miecze i odtwarzają walki, inni zajmują się odtwarzaniem kostiumów z dawnych epok. Wśród nich są  pasjonaci różnych historycznych czasów, także wydarzeń majowych. Porozmawiamy o tym, co dzisiaj dla nich oznacza patriotyzm.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Jakie emocje towarzyszą maturzystom dzień przed egzaminem dojrzałości? O swoich nadziejach i obawach opowiedzą Karolina, Ania i Wojtek, którzy są na ostatniej prostej swojej edukacji w szkole średniej. W audycji również powtórka z historii przed maturą oraz rozmowa z młodym Irańczykiem mieszkającym w Polsce o tym, że Polska jest fajna!

17.00-19.00 - "TOP" - Janek Olejniczak

Konstytucja 3 maja - jej rękopis znajduje się w Archiwum Akt Głównych, a paryska edycja w zbiorach Biblioteki Narodowej. Jak tak ważny dokument jest zabezpieczony? Jak wygląda proces cyfryzacji takiego dokumentu?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Set Dj-ski Chrisa Jaxxa - to czołowy polski DJ grający muzykę house. 

22.00-00.00 - "Numer Raz na fali" - Michał Witak "Numer Raz"

Majówka z Czwórką - Będzie głośno! Retransmisja koncertu i wywiad z zespołem Tragarze.

Tragarze to projekt, który debiutował pod koniec 2017 roku. Liderami zespołu są Chillu i Przemek Kazaniecki. W twórczej retro podróży towarzyszą im Pelo oraz DJ Twister, a także wokalistka Sandra Jakubowiak i gitarzysta Wojciech Grzyl. W składzie sekcji rytmicznej z zespołem współpracuje basista Bartosz Jurgiel i perkusista Marcin Panasiuk. Zespół został wyróżniony w konkursie "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!".

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki Anny Kamińskiej "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz", czyta Marta Wągrocka z Teatru Narodowego.

logo

1 MAJA

10.00-11.00 - "Dźwięk Dobry" - Dźwięki podróży po kontynentach. Gość: Mirosław Wlekły, autor książki "Jadą Haliki przez Ameryki". Jakie dźwięki mógł słyszeć Tony Halik podczas swoich podróży?​

12.00-13.00 - "Radiowe Figliki Kulfona i Moniki" - Wolny czas - co to znaczy? Czy jest w przeciwieństwie do niego szybki czas? Od kiedy liczy się czas? Gdzie i jak lubimy spędzać ten tzw. czas wolny? Zachęcamy do telefonowania i zadawania pytań Kulfonowi i Monice.

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - Gość: Paweł Sroka - opiekun z wrocławskiego ZOO. Porozmawiamy o panterach śnieżnych, które są gatunkiem zagrożonym. Niedawno we wrocławskim ZOO przyszła na świat mała pantera śnieżna. W audycji poznamy bliżej te zwierzęta z rodziny kotowatych i dowiemy się np. dlaczego nazywa się "śnieżna".

14.00-15.00 - "Dziecięcy koncert życzeń" - podczas weekendu majowego zachęcamy do telefonowania, pozdrawiania przyjaciół, składania życzeń członkom rodziny i dedykowania im piosenek.

15.00-16.00 - "Zapraszamy do stołu" - Wolny i słoneczny dzień to doskonała okazja do zorganizowania pikniku. Jak zorganizować udany piknik? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. O jakich? Opowie dzisiaj o nich Marta Powałowska. Dodając do nich przepisy na piknikowe pyszności.

16.00-17.00 - "Łowcy dziecięcych przygód" - Gość: Ksawery i Krystyna Pełech, dzieci mówiące 4 językami, na co dzień mieszkają na Malcie. Opowiedzą jak wygląda życie dzieci w tym kraju.​ Martyna (ich mama) urodziła się i wychowała w Kutnie. W wieku 19 lat wyjechała by studiować dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Rybniku i Katowicach. Na czwartym roku studiów pojawiła się przed nią szansa wyjazdu na studia do Hiszpanii i ten właśnie moment stał się przełomowym w jej życiu. Właśnie wtedy rozpoczęła się prawdziwa podróż. Przez Nowy Jork, Hiszpanię, Anglię, Luxemburg, Szwajcarię dotarła na Maltę. Tu wraz z rodziną osiadła „ na dłużej” i tu na małej śródziemnomorskiej wyspie wychowuje swoje dzieci. Sama o sobie mówi, że jest statystyczną Matką Polką, ale chyba nie do końca jest to prawdą. Ksawery i Krystyna, dzieci Martyny, wychowują się bowiem w czterech językach i kilku kulturach.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Zaglądamy do Teatru Polskiego by odwiedzić m.in Guliwera, Liliputy i Ferdynanda Wspaniałego. Spotkanie z reżyserem spektaklu "Ferdynand Wspaniały" Przemysławem Wyszyńskim.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - Pierwszomajowe wydanie audycji Muzyka dla rodzica, w programie m.in duet Anieli powracającej Joanny Prykowskiej i Pawła Krawczyka z grupy HEY. W styczniu ukazał się pierwszy singiel zespołu „Jaśniejąca” z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej, w życiu prywatnym żony Pawła i… bliskiej przyjaciółki Asi ze spędzonych wspólnie w Szczecinie lat nastoletniej młodości. Drugi singiel „Niemiłość” przybliża nas do wyczekiwanej premiery całego albumu! Ponadto wiosenne piosenki od T.Love, Vito Bambino, Rosalie, Mroza i Jareckiego.


2 MAJA

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W Dzień Flagi Zbyszek ze smokiem będą zadawać różne "biało-czerwone" zagadki.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek z Misiem przedstawią dzieciom symbole naszego kraju. Co znaczy biały i czerwony na fladze Polski? Czym jest godło? Jaka historia wiąże się z Mazurkiem Dąbrowskiego?

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - O lasach na świecie - lasy Ameryki, Australii, Afryki i Europy. ​

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Flagi państwowe zaczęły powstawać pod koniec XVIII wieku. Wywodziły się od chorągwi królewskich i przejmowały ich barwy - kolor godła umieszczano na górze flagi, a kolor tła na dole. Również polska flaga wywodzi się od królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego. Dziś o historii flag.

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - O historycznych mitach. Gość programu - Agnieszka Jankowiak-Maik (znana w internecie jako Babka od histy) w lekki sposób pisze o niezwykłych meandrach polskiej historii: ukazuje jej drugie dno, przypomina zapomniane postacie i odkrywa przemilczane wydarzenia.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W audycji wiosenne propozycje z polskiego rynku muzycznego, nawet przedpremierowo. Tak będzie w przypadku nowej propozycji zespołu Pawkin- dopiero co zespół wyszedł ze studia i w audycji odbędzie się przedpremierowo odtworzenie ich najnowszej, bardzo przebojowej kompozycji z tytułem "Rzeka". A w studiu pojawi się mistrz słowa, Krzysztof Napiórkowski, który opowie o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "CV".

3 MAJA

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja dowiemy się, czego słuchano na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego​.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Na jednego człowieka przypada około 500 drzew. Dziś poznamy różne ich gatunki, nauczymy się je rozpoznawać. Dlaczego niektóre mają liście a inne igiełki? Jak można oszacować wiek drzewa? Ile lat ma najstarsze drzewo na świecie?

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - 3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Czym jest konstytucja? Dlaczego jest taka ważna? Najstarsze i najnowsze konstytucje na świecie. W jaki sposób wprowadzane są poprawki do konstytucji? 

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Jakie zagrożenia mogą być w lesie i jak ich uniknąć. Gość: Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcja lasów Państwowych w Toruniu.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

* Pierwsza pomoc, a wiek dziecka - jak zmieniają się zasady udzielania pierwszej pomocy wraz z wiekiem dziecka, jak wygląda procedura w przypadku noworodka, a jak w przypadku rocznego dziecka, kto powinien przejść taki kurs i jak często? Gość: Adrianna Cienkusz, ratownik medyczny, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, instruktor pierwszej pomocy w firmie TwojRatownik.pl. Swoje doświadczenie zdobywała podczas pracy w pogotowiu ratunkowym oraz na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w warszawskich szpitalach.

* Kluczowe zasady pracy z dziećmi po doświadczeniach traumatycznych. Jak zrozumieć dzieci, które doświadczyły złożonej traumy rozwojowej, czy wojennej i odpowiedzieć na ich potrzeby. Gość: Beata Kulig, doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce​.


.

1 MAJA

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]  

W pierwszomajowym wydaniu Weekendowego potpourri CHOPIN - solowo, kameralnie i koncertowo w nagraniach wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej połowy XX stulecia: Bolesława Wojtowicza, Haliny Czerny-Stefańskiej, Władysława Szpilmana, Tadeusza Wrońskiego, Aleksandra Ciechańskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego. Usłyszymy 12 Etiud op. 10, Trio g-moll op. 8 oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11. 

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha [PREMIERA]

Bohaterem audycji po raz trzeci będzie włoski pianista, uczeń m.in. Alfreda Cortot, Dino Ciani. W programie muzyka Fryderyka Chopina i nie tylko.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej [PREMIERA]

Czy wczesne walce Chopina mają cokolwiek wspólnego z walcem wiedeńskim? Co wyróżnia interpretacje tych utworów przez Ignacego Friedmana na tle innych uczniów Teodora Leszetyckiego? Na te i wiele innych intrygujących pytań odpowie Państwu Jan Weber w audycji zatytułowanej "Ignacy Friedman - wiedeńczyk w każdym calu".


2 MAJA

15.00 - "Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach" - Marcin Gmys i Marcin Majchrowski

W programie zabrzmią pierwszy i drugi akt opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale z muzyką Jana Stefaniego i librettem Wojciecha Bogusławskiego.

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek

Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis" - przybliża związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na pierwszy odcinek cyklu poświęcony Jarosławowi Iwaszkiewiczowi.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Audycja poświęcona będzie przypomnieniu wybitnej wykonawczyni Beethovena, Elly Ney. Tajemnice niemieckiej pianistki prześledzimy słuchając nie tylko wizjonerskiego Beethovena, ale i wspaniałego II Koncertu Brahmsa, zarejestrowanego pod batutą Maksa Fiedlera - kapelmistrza, który dyrygował przed obliczem kompozytora jego symfoniami.

3 MAJA

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]  

Znaną prawdę o tym, że najpiękniejsza jest muzyka polska będziemy w ten majowy weekend "unauszniać" w brzmieniowej mozaice kompozycji, które przez stulecia barwiły dźwiękowy pejzaż naszej narodowej sztuki. A w bukiecie "kwiatów polskich" Chopin oczywiście, ale też Kurpiński, Gorczycki, Jakub Gołąbek, Stojowski, Nowakowski, Szymanowski, Karłowicz, Edward Wolff, Marcin Błażewicz, którego nagłe odejście zasmuciło muzyczny świat i na koniec Wojciech Kilar. Sławną Orawą, repetytywnie zamkniemy ten przegląd. 

17.00 - "Audycja specjalna" - Dariusz Marciniszyn [PREMIERA]

W programie specjalnej, trzeciomajowej audycji Dariusza Marciniszyna usłyszymy m.in. Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego w nagraniu ukraińskiego pianisty Ivana Shemchuka.

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak  

Nagrania mazurków Chopinowskich dwóch polskich pianistek, laureatek dwóch pierwszych Konkursów Chopinowskich w Warszawie – Róży Etkin-Moszkowskiej, która zdobyła III nagrodę w 1927 roku, zginęła tragicznie  w 1945 roku z rąk żandarmów niemieckich tuż przed wyzwoleniem Warszawy i Maryli Jonas, która podczas pierwszego konkursu nie dotarła do finału, pięć lat później w 1932 roku zdobyła XIII nagrodę. W audycji także pieśni i opowieści Barbary Kietlińskiej z Gałek koło Rusinowa prezentującej archaiczny repertuar oparty m.in. o rytmy mazurkowe. 


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU