Polskie Radio

"Jedyne takie miejsce" i "Trójkowo filmowo". Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 19:00
Będziemy w Pałacu pod Blachą i Arkadach Kubickiego w Warszawie na Pikniku Jubileuszowym Zamku Królewskiego, by świętować Królewski Dzień Dziecka. Zastanowimy się, czym jest macierzyństwo i ojcostwo w XXI wieku i jak się zmieniło w porównaniu z minionymi czasami. Wyjaśnimy, czy influencer to zawód przyszłości oraz co musi potrafić młody mecenas sztuki. Zapraszamy na muzykę pełną funku, jazzu, elektroniki i klasyki.
Polskie Radio na sobotę
Polskie Radio na sobotęFoto: Shutterstock/Nejron Photo
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie. Informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Sława Bieńczycka

Audycja z Pałacu pod Blachą i Arkad Kubickiego w Warszawie. Piknik Jubileuszowy Zamku Królewskiego oraz Królewski Dzień Dziecka. Patronat korporacyjny Polskiego Radia.

15.10 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

O roli ojców: dr Przemysław Duchniewicz - psychoterapeuta i Dariusz Cupial - inicjatywa TATO.Net.

17.00-18.00 - "Moja Lista Przebojów" - zaprasza Ula Kaczyńska

Moja Lista Przebojów czyli 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy. Zapraszamy w każdą sobotę od 17.00. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.

logo

Piąta rocznica śmierci Elżbiety Chojnackiej

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Karol Szymanowski Uwertura koncertowa op. 12, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Tadeusz Wojciechowski; Tadeusz Baird Cztery sonety miłosne, wyk. Jerzy Artysz – baryton, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, dyr. Antoni Wit; Henryk Mikołaj Górecki Dwie pieśni sakralne op. 30, wyk. Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Teleiwzji w Krakowie, dyr. Jacek Kaspszyk; Witold Lutosławski Livre pour Orchestre, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Alexander Liebreich; Stanisław Niewiadomski Jaśkowa dola (wybrane fragmenty cyklu pieśni), wyk. Jerzy Artysz – baryton, Katarzyna Jankowska – fortepian; Amando Ivančić Msza C-dur, wyk. Zespół muzyki dawnej La Tempesta, dyr. Jakub Burzyński; Krzysztof Olczak Concerto na akordeon i orkiestrę, wyk. Paweł Zagańczyk – akordeon, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dyr. Tadeusz Dixa; Tadeusz Dixa Koncert na róg i orkiestrę, wyk. Michał Szczerba – róg, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dyr. Tadeusz Dixa; Eugeniusz Knapik Sonata, wyk. Grzegorz Olkiewicz – flet; Damian Stachowicz Missa pro defunctis uzupełniona częściami chorałowymi z Graduale Andrzeja Piotrkowczyka, wyk. Marcin Bornus-Szczycińśki – tenor, Robert Pożarski – tenor, Michał Krzywka – głos, Bornus Consort, Kwartet Wokalny Tempus, Zespół Instrumentów dawnych Concerto Antemurale, Orkiestra Czasów Zarazy, Schola Gregoriana Silesiensis, Chór Sarmacki im. G.G. Gorczyckiego, Robert Pożarski – kier. art.; Fryderyk Chopin, Pieśni /wybór/. Wyk. Ewa Podleś, Garrick Ohlsson; Zygmunt Noskowski, I Symfonia A-dur, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Sławek Wróblewski; Józef Wieniawski, Suita romantyczna, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek 

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki 

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Pawła Ukielskiego - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

Klawesynistki: Frances Cole i Elżbieta Chojnacka / gość: Marcin Zgliński

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Henryk Debich - aut. Andrzej Zieliński i Jakub Kukla 

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Anny Radziejewskiej, Aleksandra Laskowskiego i Marka Brachy

Robert Schumann - Liederkreis op. 39

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / AbsoLutes - Klaudyna Żołnierek i Maria Wilgos

ABSOLUTES

Zespół założony przez Marię Wilgos i Klaudynę Żołnierek, lutnistki i gitarzystki, specjalizujące się w grze na historycznych odmianach tych instrumentów. >>> WIĘCEJ

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Joseph Conrad "Jutro"

Adaptacja i reżyseria Julia Wernio, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko

Obsada: Aleksander Bednarz (Kapitan Hagberd), Stanisław Brudny (Jozue Carvil), Krzysztof Banaszyk (Harry Hagberd), Monika Krzywkowska (Bessie Carvil)

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Gaetano Donizetti Lucia di Lammermoor – opera tragiczna w trzech aktach (Nowy Jork, 21.05.2022), wyk. Nadine Sierra – sopran (Lucia), Javier Camarena – tenor (Sir Edgardo di Ravenswood), Artur Ruciński – baryton (Lord Enrico Ashton), Matthew Rose – bas (Raimondo Bidebent), Alok Kumar – tenor (Normanno), Deborah Nansteel – mezzosopran (Alisa), Eric Ferring – tenor (Lord Arturo Bucklaw), Metropolitan Opera Chorus, Metropolitan Opera Orchestra, dyr. Riccardo Frizza

23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" - aud. Łukasza Modelskiego i Łukasza Kozaka

Żyjący na przełomie XII i XIII wieku Snorri Sturluson był islandzkim poetą, historykiem, politykiem i przywódcą, autorem historii nordyckich władców "Heimskringla". To zbiór sag zawierający historie o królach norweskich, począwszy od legendarnej szwedzkiej dynastii Ynglingów, poprzez opisy historycznych norweskich władców od X do XII wieku, aż do śmierci Øystein Møyla w roku 1177. 

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00  - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda  

05.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz'n'bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan i Raf Uzar 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz  

Gośćmi audycji: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe, Paweł Szrot, Kancelaria Prezydenta.

Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebook-u i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.

10.00 -12.00 - "Lista przebojów Trójki po godzinach" - Tomasz Miara

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Pisanie. To ono tym razem będzie w centrum uwagi Redbada. Bez słów nie byłoby przecież teatru, filmu (tego nowoczesnego, dźwiękowego), nie byłoby też nawet myśli, bo nie wiedzielibyśmy, w jaki sposób w ogóle je wyrażać. Nad wagą i znaczeniem słowa pisanego Redbad pochyli się z reżyserem Danielem Adamczykiem oraz pisarzem Rafałem Rutkowskim.

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Michał Strzałkowski

W audycji m.in.:

13.15 - Aktualna sytuacja na Ukrainie, Rosja wzmaga ofensywę w Donbasie. Trwa próba okrążenia Siewierodoniecka

Gość:  gen. Leon Komornicki

13.45 – Jak kolejne kraje europejskie szukają innych niż rosyjskie źródeł gazu i ropy, aby uniezależnić się od Rosji /przede wszystkim gdzie/.

Gość: Mariusz Marszałkowski, BiznesAlert.pl

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska  

POECI NA START

Targi Książki w Warszawie. Francuski Łącznik dopisuje się do tego przedsięwzięcia poetyckimi kompetycjami.

Ten pomysł narodził się w 1986 roku, a jego celem było przybliżenie wierszy szerokiej publiczności.  O co chodzi? O slam, czyli improwizatorsko-performersko-rapersko-poetycki konkurs. Nie sięga wysokich progów. Odbywa się w miejscach mało eleganckich – barach i knajpkach, teatrach, studenckich klubach; jurorami są ludzie wybrani spośród przypadkowych gości.

Wedle Francuskiej Federacji Poezji Slamu „jest to łącznik między pisaniem a wykonaniem, zachęcający poetów do skupienia się na tym, co i jak mówią”.

Dziś poetycko i slamowo (także pre-slamowo), tylko po francusku.

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

- 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes: podsumowanie festiwalu, faworyci do canneńskich nagród - rozmowa z krytykiem filmowym Kubą Armatą, obserwatorem festiwalu

- 62. Krakowski Festiwal Filmowy: zapowiedzi programowe, rozmowa z Olgą Lany rzeczniczką prasową festiwalu

- premiera zagraniczna: „Książę” w reżyserii Rogera Michella, z Helen Mirren i Jimem Broadbentem w rolach głównych, rozmowa z Małgorzatą Matuszewską

 - 36. Tarnowska Nagroda Filmowa (festiwal wybranych polskich filmów fabularnych): zapowiedzi programowe, rozmowa z Anną Grygiel dyrektorką festiwalu.

17.00-18.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

18.00-20.00 - "Trójka na Pikniku Naukowym" - Piotr Łodej, Mateusz Tomaszuk  

20.00-00.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański  

logo

07.35 - "Temat dnia / Gość PR24" - zaprasza Maja Kluczyńska

Dzień dziecka z Muzeum Historii Polski. Uczestników czeka gra rodzinna "Zielnik księżnej": do pałacu w Siemiatyczach wybiera się ważny gość. Niestety, tuż przed  jego wizytą ginie cenna księga z roślinami. Trzeba pomóc Ludwikowi - wnukowi księżnej Anny - rozwikłać  tajemnicę zagubionego zielnika, a na trasie gry na uczestników czekają zagadki. Wydarzenie rusza w sobotę 28.05.2022 o godzinie 10.00 w Parku Ujazdowskim w Warszawie. Gościem audycji będzie Gabriela Sierocińska-Dec, Kierownik Działu Edukacyjnego MHP.

22.06 - "Dwa spojrzenia" - zaprasza Rafał Porzeziński

Czym jest macierzyństwo i ojcostwo w XXI wieku? Jak się zmieniło w porównaniu z minionymi czasami? Czy zmieniają się role matek i ojców? Gdzie w tym wszystkim są dzieci? Na te i inne trudne pytania dotyczące rodzicielstwa czasów współczesnych będą próbowali odpowiadać Anna Szałańska-Janiak, dziennikarka i Paweł Tomaszek, informatyk​.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

Tydzień temu w teatrze Druga Strefa miała miejsce premiera polsko-ukraińskiego spektaklu "Between" w reżyserii Ihor Czajka. To spektakl stworzony na podstawie czterech opowiadań ukraińskich autorów: Stasia Wolskiego, Władysława Skripacha, Serhija Striletskiego i Wasyla Władimirskiego. Zapraszamy na rozmowę o spektaklu w Polskim Radiu 24.

logo


09.00-10.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski

Influencer jako zawód przyszłości? Powstają kolejne szkoły, kursy, kierunki studiów edukujące przyszłych influencerów. Mimo że ten zawód jest dla młodych osób bardzo atrakcyjny, to darzą go … małym zaufaniem.

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

Jak żyje się w stolicy państwa, które mieści się w dziesiątce najmniejszych krajów świata? San Marino jest jednocześnie nazwą miasta i enklawy położonej na terenie Włoch. Wybierzemy się na spacer w jego średniowiecznych murach. Zajrzymy do dawnego więzienia, w którym zachowały się 200-letnie graffiti pewnego rzezimieszka znudzonego odbywaniem kary. Wydawać by się mogło, że niewiele będzie w stanie nas tam zaskoczyć... A jednak, to pod San Marino znajdziecie jedyną w Europie świątynię szintoistyczną.

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek

Co musi potrafić młody mecenas sztuki? Czy do tego potrzebne jest wykształcenie, zaplecze finansowe i doświadczenie? Co mała galeria może oferować początkującym artystom?

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

Oferta wyjazdów w ramach studiów jest bogata. To nie tylko dłuższe wyjazdy w ramach programu Erasmus+, ale też wymiany młodzieżowe, szkolenia, seminaria czy warsztaty. Ich tematyka jest również szeroka - społeczna, kulturowa, ekologiczna, sportowa. Projekty są finansowane ze środków różnych instytucji, a ich celem jest wzmacnianie kompetencji i integracja. O ofercie opowiedzą Magdalena i Martyna – uczestniczki projektów edukacyjnych. Przed Dniem Dziecka poszukamy też „Top 5” polskich słodyczy.

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Kuba Jamrozek

Włoska kuchnia. Luca Cesari, historyk gastronomii i kucharz, potrafi o niej smakowicie opowiadać, wyjaśniając jej początki i sięgając do tradycji. Okazuje się, że  carbonara wcale nie ma włoskiego rodowodu, Meksyk ma sporo wspólnego z włoskimi daniami, a inspiracją dla idealnego kształtu tortellino była pewna rzymska bogini.

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski

Na trasie naszej wyprawy będzie Francja, Algieria i  Togo. We Francji czeka na nas premierowy singiel "Konyali",zapowiadający nowy mini album grupy Ko Shin Moon - "Miniature 2.”, nagrany we współpracy z muzykami tureckimi, greckimi i kurdyjskimi. W podróż po Algierii - pełną funku, jazzu i muzyki elektronicznej - zabiorą nas Sofiane Saidi i Mazalda. W północnej części Afryki, gitarzysta i wokalista Peter Solo z Togo wraz ze swoim zespołem Vaudou Game zagrają dla nas muzykę łączącą rytmy voodoo, surowy afrofunk i soul.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Churrasco był to początkowo sposób pieczenia mięsa na rożnie nad ogniem. Ten sposób podawania potraw pochodzi z południa Brazylii. Podobno kiedyś kelner pomylił wszystkie dania na sali i goście dostali inne mięsa niż zamawiali. Właściciel, aby naprawić błąd, podał wszystkim gościom wszystkie mięsa. I tak powstała pierwsza churrascaria w Brazylii.


logo

10.00-11.00 - "Rodzinny W-f" - Taniec sportowy. Gość: Jacek Sennewald ze szkoły tańca sportowego.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Opowiemy o Arboretum w Wojsławicach, w którym właśnie kwitnie jedna z największych i najstarszych kolekcji rododendronów.

17.00-18.00 - "Mali strażnicy dzikiego królestwa" - policzymy i przyjrzymy się Parkom Narodowym w Europie oraz wyruszymy do najstarszego z nich.

18.00-19.00 - "Kuferek przyjemności" - Z 11- letnią Nadią powspominamy Dzień Mamy i dowiemy się czym jest flamenco, które jest jej pasją.

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Z Aleksandrą Zalewską, orientalistką, przewodniczką turystyczną, blogerką i autorką książek, rozmawiamy o Indiach. Jak przygotować się na wyjazd rodzinny do Indii. Skąd zacząć, co jeść, jak te Indie zwiedzać?

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W audycji przede wszystkim drugi album zespołu The Police "Reggatta de Blanc" z 1979 roku, a także debiutancki album Miki Howard z 1986 roku "Come Share my Love". Jak zawsze prezentacji płyt, towarzyszy bogaty rys historyczny oraz ciekawostki a także biografie. Sięgniemy też do płyty wydanej 40 lat temu- debiutanckiego albumu Petera Cetery, wówczas wokalisty legendarnej formacji Chicago.


..

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]  

Wspaniały Bruno Cocset w Sonacie wiolonczelowej A-dur Boccheriniego, bracia Jussenowie w arcydziele Franciszka Schubert , jakim fortepianowa Fantazja f-moll na cztery ręce, zachwycająca Hilary Hahn w pełnym blasku I Koncercie skrzypcowym Paganiniego, a do tego malownicza muzyka Mendelssohna z Groty Fingala i zapomniana Suita orkiestrowa D-dur  Saint-Saënsa – to program sobotniego wydania audycji. 

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

Chopin niezbyt wiele pisał w swoich listach o innych muzykach. Wspominał niektóre nazwiska, ale rzadziej oceniał. W 1830 roku krótką opinię w liście do Tytusa Wojciechowskiego zamieścił na temat Józefa Krogulskiego. Mały Tarnowianin robił wówczas karierę jako cudowne dziecko. Zgasł równie szybko, jak rozbłysnął, umierając w 27 roku życia. Czy w tak krótkim okresie zdążył zapisać się w historii muzyki? Przekonamy się podczas audycji.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski

Niedawno zakończył się głośny serial „Mare of Easttown”, ze znakomitą, tytułową rolą Kate Winslet. Warto przy okazji przypomnieć wcześniejszy o 10 lat serial „Mildred Pierce” z równie udaną kreacją tej aktorki. A także z wyjątkową rolą muzyki, w której centrum znajdują się kompozycje Fryderyka Chopina: Grande Valse Brilliante oraz - może nawet bardziej - Fantazja-Impromptu, w oryginale i w przetworzeniu, jako „I'm Always Chasing Rainbows”. Dodajmy do tego świetną muzykę oryginalną Cartera Burwella, a także utwory z epoki, zarówno w oryginale, jak i w nowych wersjach Vince'a Giordano.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU