Koncert i płyta na urodziny Krzysztofa Komedy
Wydawnictwo Sławek Jaskułke "Europa 67/21" jest pokłosiem koncertu zainicjowanego przez dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, Małgorzatę Małaszko, zorganizowanego wspólnie przez Narodowe Centrum Kultury i radiową Dwójkę w przededniu rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy, 26 kwietnia 2021 r.
Pianista jazzowy, kompozytor, aranżer
Sławek Jaskułke to pianista jazzowy, kompozytor, aranżer i producent muzyczny poruszający się swobodnie w wielu obszarach muzyki. Jest absolwentem Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w 2016 roku obronił tytuł doktora sztuk muzycznych.
Występował na najważniejszych scenach świata z nowojorskim Carnegie Hall na czele. Brał udział w największych światowych festiwalach jazzowych, między innymi North Sea Jazz Festival, Berlin Jazz Fest, Red Sea Jazz Festival i oczywiście Jazz Jamboree. Koncertował w kilkudziesięciu krajach, na niemal wszystkich kontynentach. Jest twórcą projektu „Chopin na pięć fortepianów” wykonanego premierowo w Szanghaju, podczas Światowej Wystawy EXPO 2010. Skomponował muzykę do kilku filmów i spektakli teatralnych.
Wydał blisko dwadzieścia płyt sygnowanych własnym nazwiskiem i wziął udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt innych artystów.
Wiosną 2021 roku Sławek Jaskułke stworzył rozbudowaną kompozycję łączącą jazz, swobodną improwizację, muzykę polifoniczną oraz poezję. Inspiracją do powstania utworu było jedno z najważniejszych dzieł Krzysztofa Komedy, „Moja słodka europejska ojczyzna” i ostatnie skomponowane przed wyjazdem Komedy z Polski w 1967 roku, bezpośrednim zaś impulsem – przypadająca 27 kwietnia 2021 dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Komedy.
"Nowa muzyka, dla której punktem wyjścia jest polska poezja"
Sławek Jaskułke mówi: Nie odnosiłem się w sposób dosłowny do projektu Komedy z 1967 roku, ponieważ byłoby to zbyt jednoznaczne. Stworzyłem zatem zupełnie nową, autorską muzykę, dla której punktem wyjścia była polska poezja. I to właśnie ten element jest spoiwem łączącym „Europę 67/21” z „Meine Süße Europäische Heimat”. Jaskułke wykorzystał wiersze Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta i Kazimierza Przerwy-Tetmajera, w znakomitej interpretacji Tomasza Borkowskiego.
Grającemu na fortepianie kompozytorowi towarzyszą trębacz Emil Miszk, saksofonista Piotr Chęcki, grający na kontrabasie Adam Żuchowski, perkusista Sławek Koryzno oraz NeoQuartet – wykonujący muzykę współczesną kwartet smyczkowy.
Źródło: YouTube Polskiego Radia
Płyta „Europa 67/21”, wydana również w kooperacji Narodowego Centrum Kultury i PR2, pojawiła się w listopadzie 2021 w Internecie, a w grudniu tego samego roku – w formie CD. Teraz jako winylowy LP trafia do najbardziej wymagających słuchaczy.
Strona A
1. One & Another 9:06
2. Europa 5:49
3. Przerwa na Tetmajera 4:22
Strona B
1. Home & Land 9:13
2. Neo 7:03
3. Nowy Świat 5:55
Mat.prasowe