Polskie Radio

Radiowe konkursy i miła lektura. Środa z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 19:00
W środę czeka nas muzyczna selekcja wakacyjna: pop i dance i "siarczyste techno", a także nieoczywiste dawne nagrania. Opowiemy również o programie i wyjątkowych gościach Festiwalu Muzyki Polskiej, a także Festiwalu Miłosza. Przyjrzymy się też teatrom ulicznym występującym w Gdańsku i przedstawimy portret Antoniego Norberta Patka - zegarmistrza królów, filantropa, powstańca listopadowego i twórcę światowej sławy imperium zegarków Patek Philippe stworzonego w Genewie.
Polskie Radio na środę
Polskie Radio na środęFoto: Shutterstock/boombeem1
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

00.00-03.00 - "Muzyka nocą" / "Lato z Radiem - pod gwiazdami" - zaprasza Roman Czejarek 

Rekord nagrań "w Życzarce" znów został pobity! Dlatego spełnimy Państwa najbardziej sekretne muzyczne życzenia, powspominamy gwiazdy naszych tras koncertowych oraz zabawne konkursy. Wśród gości specjalnych legendarny Pan Japa czyli Krzysztof Janczak w towarzystwie Różowej Pantery (dosłownie!) oraz bijące kiedyś rekordy popularności na naszych trasach Fruktaki czyli Centrum Uśmiechu. Olimpiada w Jarzynowie też będzie. "Życzarka": 22 645 24 25 czynna przez całą dobę.

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek 

W audycji m.in. rozmowy polityczne: o godzinie 7.15 z Mariuszem Błaszczakiem - wicepremierem i ministrem obrony narodowej, a o godzinie 8.15 z Pawłem Poncyliuszem z Koalicji Obywatelskiej. 

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Sława Bieńczycka  

W cyklu "Jestem stąd" Małgorzata Raducha rozmawia z Arturem Urbanowiczem - pisarzem, laureatem nagrody za najlepiej sprzedającą się książkę grozy "Inkub". Artur Urbanowicz opowie o najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zakątkach Podlasia. Poza tym w audycji - codzienne konkursy "Skojarzenia" i "Koszyk Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek słuchowiska wg powieści Jane Austen "Duma i uprzedzenie".

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska 

Wizyta w Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach. Poza tym w audycji lektura (od 4 do 8 lipca) "Rodzina Obrabków i urodzinowy skok" oraz "Rodzina Obrabków i złoty diament" autorstwa Andersa Sparringa i Pera Gustavssona, przetłumaczonych przez Agnieszkę Stróżyk. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska 

* Sygnatury Napoleona w zbiorach polskich. Korespondencja, listy, rozkazy, odezwy i raporty z podpisem Bonapartego lub Napoleona czy sygnowane literą N możemy obecnie oglądać w Pałacu pod Blachą. Pokazują one związki Polaków z Napoleonem, żołnierzy, ale także arystokratów, którzy czynili zabiegi dyplomatyczne w sprawie polskiej racji stanu. O tym dr Mariusz Klarecki, kurator Pałacu pod Blachą. 

* Zegarmistrz królów, filantrop, powstaniec listopadowy. Portret Antoniego Norberta Patka. Światowej sławy imperium zegarków Patek Philippe zostało stworzone w Genewie przez Polaka, emigranta, którego życiorys rozpoczyna się na Lubelszczyźnie. Kariera jednej z najsłynniejszych szwajcarskich manufaktur rozpoczyna się w latach 40. XIX wieku, a dewizą firmy jest "piękno, precyzja, niezawodność". Najdroższy zegarek Patka z lat 30. XX wieku na aukcji w 2014 roku osiągnął cenę 24 milionów dolarów. O tym prof. Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk. 

20.00-22.00 - "Tu jest muzyka" / "Wieczór z operą i operetką" - zaprasza Robert Kamyk 

Początkowo myślał o karierze inżyniera i nie zamierzał wiązać życia z operą. Ale muzyka coraz bardziej zaczęła go pochłaniać. Gdy znany baryton-Tito Gobbi powiedział mu, że ze śpiewaniem jest jak ze sportem i bez wytrzymałości, ambicji i treningu nie mo mowy o wygranej, wtedy zdecydował się potraktować śpiew na poważnie. W sumie, na scenie MET w Nowym Jorku, występował 370 razy. Zachwycano się jego urodą, barwą głosu, talentem aktorskim i lekkością z jaką osiągał wysokie C. Dla wielu to on pozostanie największym tenorem w historii. Bohaterem audycji - Franco Corelli. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Duma i uprzedzenie" Jane Austen

Słynna powieść równie słynnej angielskiej pisarki Jane Austen wydana w roku 1813. Wielokrotnie ekranizowana, a jej główne postaci znalazły kontynuacje także we współczesnych romansach, np. w "Dzienniku Bridget Jones", w której to powieści pojawia się szlachetny, choć dumny Darcy, odbicie Darcy'ego z "Dumy i uprzedzenia".

Austen była mistrzynią w kreśleniu charakterów swoich rodaków oraz oddaniu klimatu i realiów Brytanii pierwszej połowy XIX wieku, w której kobiety były całkowicie zależne od mężczyzn i dobrego zamążpójścia, a majątek mógł dziedziczyć tylko mężczyzna, nawet najdalszy i nieznajomy krewny. Znamy to przecież także ze znakomitej powieści "Rozważna i romantyczna" również pióra Jane Austen.

Nasza słuchowisko zostało nagrane w 1994 roku do cyklu prezentowanego w Programie 2 Polskiego Radia "Romanse i nie tylko". W roli Darcy'ego wystąpił Marek Barbasiewicz, Elżbietą Benett była Joanna Sobieska, panią Benett Barbara Horawianka, a panem Benettem Lech Ordon.

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoit (nagranie z roku 2001).

23.50 - Joseph Conrad "Freja z Siedmiu Wysp", czyta Jan Englert.



logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - Przypadki słowa: Piotr Szewc "Miejsce" - Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh

Tadeusz Szeligowski - Koncert na fortepian i orkiestrę, wyk. Andrzej Jasiński - fortepian, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Maksymiuk; Feliks Nowowiejski Symfonia nr 2, wyk: Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Chopin, Debussy, Clementi, Strozzi, Weber, Goldberg, Smith, Hummel, Manchicourt

06.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Konrad Handschuh

Aleksander Tansman - Sinfonia piccola wyk. Narodowa Orkistra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jose Maria Florencio; Ludomir Różycki - Kwartet smyczkowy d-moll wyk.  Royal String Quartet

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Jakub Jamrozek

Prezentacja polskich dzieł po­wsta­łych od śre­dnio­wie­cza po współ­cze­sność i kon­fron­to­wa­nie ich z mu­zy­ką świa­to­wą, a także uka­zy­wa­nie w roz­ma­itych kon­tek­stach - to istota Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.  Or­ga­ni­za­to­rzy sta­wia­ją so­bie tak­że za cel ani­mo­wa­nie twór­czo­ści kom­po­zy­tor­skiej po­przez za­ma­wia­nie i pra­wy­ko­ny­wa­nie współ­cze­snych dzieł mu­zycz­nych. O tegorocznym programie i wyjątkowych gościach porozmawiamy z Dyrektorem Festiwalu - Pawłem Orskim (godz. 9.30). Ponadto w audycji: wielkoformatowa instalacja kolekcji kostiumów teatralnych Tadeusza Kantora ze zbiorów Cricoteki na wystawie "Osobiste", wizyta w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i "Manufaktura zabawek" w Łodzi​.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - Carl Philipp Emanuel Bach Koncerty fletowe i klawesynowe, wyk. Rune Most – flet, Randers Chmaber Orchestra, dyr. David Riddell

11.10-12.00 - W przestrzeni wyobraźni: Ferenc Liszt Orpheus S. 98, wyk. Trio Orpheus, Ludwig van Beethoven Koncert fortepianowy nr 4, wyk. Gerard Willems – fortepian historyczny, Sinfonia Australis, dyr. Antony Walker

12.05-12.45 - Płyta na lato – Polish Romantic Guitar – wyk. Mateusz Kowalski

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Seweryna Szmaglewska, opracowanie z nagrań archiwalnych Małgorzata Szymankiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Karol Furtak

Bartosz Koziak – wiolonczela i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego  (Warszawa, 23.01.2011)

Franciszek Lessel Uwertura op. 10; Joseph Haydn Koncert wiolonczelowy C-dur Hob.VIIb/1; Józef Brzowski Wielka symfonia dramatyczna

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Rodzice gdzieś zniknęli, a inni ludzie chodzą jak w transie, zapatrzeni w swoje smartfony i tablety. Dzieci wyruszają na poszukiwanie, a ich misji towarzyszy niezwykła Sowa i jej rezolutny kompan, pies Berti. Czy odnajdą rodziców i uwolnią ludzi od tajemniczej, mrocznej siły która pochłania ich czas i marzenia? Autor książki Misja Sowy Tosia Franek i sekrety filozofii, uznany filozof i eseista Tomasz Stawiszyński, ze znawstwem i konsekwencją zaprasza młodych czytelników do filozofowania. W przekonaniu, że filozofia w żadnym razie nie jest oderwana od naszego codziennego doświadczenia. Wręcz przeciwnie: to właśnie dzięki upartemu szukaniu odpowiedzi na filozoficzne pytania możemy uczynić nasz świat lepszym. Bez względu na wiek. Spotkanie z autorem o g. 16.30.

Natomiast po 17.00 porozmawiamy z koordynatorem Programu Festiwalu Miłosza – Elżbietą Foltyniak, która zapowie najważniejsze wydarzenia Festiwalu trwającego w Krakowie do niedzieli. Ponadto w audycji, zaproszenie na najbliższy koncert z cyklu Jazz.pl poświęcony 80 urodzinom Tomasza Stańki, po którego kompozycje sięgnęli bracia Olesiowie i ich goście. Przyjrzymy się teatrom ulicznym występującym w Gdańsku, wystawie biżuterii łemkowskiej w Krzywej w Beskidzie Niskim, zajrzymy tez do kolejnego miejsca wypoczynku pisarzy wskazanego przez Katarzynę Hagmajer Kwiatek. 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś

Koncert New Japan Philharmonic, dyr. Koizumi Kazuhiro (Tokio, Sumida Triphony Hall, 19.02.2022)

Robert Schumann I Symfonia  B-dur op. 38; César Franck Symfonia d-moll op. 48 

21.30-22.00 - Rozmowy na lato: Spotkanie z Elżbietą Wrotnowską-Gmyz, aud. Małgorzaty Szymankiewicz

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk

 

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Pamiętnik pani Hanki", czyta Anna Seniuk.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak 

W audycji kontynuacja rozpoczętej przed tygodniem podróży po międzynarodowych scenach teatralnych. Będziemy przyglądać się spektaklom, które wyjątkowo poruszały odbiorców w mijającym sezonie. Naszą wyprawę zaczynamy tym razem od Warszawy, gdyż w Teatrze Dramatycznym zbliża się premiera spektaklu "Amadeusz", na podstawie tekstu Petera Shaffera. To dobra okazja do tego, by przyjrzeć się twórczości tego autora oraz temu, co za pomocą jego dramatów odkrywają reżyserowie teatralni w różnych zakątkach świata. 

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Justyna Grabarz            

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" Beata Michniewicz  

Gościem Tadeusz Cymański, Solidarna Polska. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

W cyklu "Trójkowy punkt techniczny" o najnowocześniejszym w Polsce systemie sterowania ruchem. System ten uwzględnia podczas decydowania o tym jak ujarzmiać ruch m.in. warunki pogodowe, hałas, czy ilość wolnych miejsc w okolicy. Najważniejszymi nowinkami są jednak: wdrożenie systemu wspierającego autonomiczną jazdę (V2X) oraz sterowanie w czasie rzeczywistym priorytetem dla transportu publicznego (dzięki temu zagwarantowana jest tzw. niezawodność czasu przejazdu. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" Tomasz Miara  

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda  

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska  

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik 

22.15 - Reportaż w Trójce 

22.45 - Powieść w Trójce / Do wysłuchania fragmentów książki Jarosława Marka Rymkiewicza "Reytan. Upadek Polski" zapraszamy od poniedziałku do piątku w pasmie "Wieczór w Trójce". Czyta Andrzej Masztalerz. ​

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwursta

logo

22.05 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Jak to, co wydarzyło się kiedyś, może naznaczyć życie tu i teraz? Gdzie jest kres historii, która wpływa na późniejsze pokolenia? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Verena Kessler w książce "Duchy z miasteczka Demmin. Natomiast Dziennik ukraiński to - jak określił w podtytule autor Andrij Kurkow - Notatki z serca protestu. Kurkow mieszkając w samym centrum Kijowa, zaledwie kilkaset metrów od Majdanu, każdego dnia był świadkiem dramatycznych wydarzeń, które zaczęły się na Ukrainie w listopadzie 2013 i trwają do dziś.

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

O co chodzi w plafonach w pałacu w Wilanowie? Jaki jest sens tych wszystkich mitologicznych odwołań i nawiązań? Dlaczego w królewskich apartamentach oprócz mitologicznych postaci są wymalowane psy? Która postać ma rysy twarzy Marysieńki? Tajemnica Pałacu w Wilanowie przybliży Paulina Szulist-Płuciniczakzastępca kierownika działu rekonstrukcji historycznej i sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. ​


logo

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

W audycji rozmowa o literackim serialu kryminalnym "Mężczyzna, który zjadł orzeszki" Marty Guzowskiej i Leszka Talki. To pierwszy w Polsce tego typu serial - luźne nawiązanie do tradycji powieści w odcinkach, niezwykle popularnej przed czasami platform streamingowych. 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Gdyby nie matematyka, być może nigdy nie odnaleźlibyśmy seriali na Netfliksie czy innych serwisach streamingowych. Wspomniany serwis bazuje na tzw. teorii grafów i podsumowuje oglądane przez nas treści. Tę samą teorię stosuje się również w medycynie, np. aby przewidzieć reakcję chorego na kurację. A za tym wszystkim stoi matematyka. 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Komórka ludzkiego ciała jest w stanie przyswoić tylko to, co naturalne. Dlatego wszystko, co ważne dla organizmu jesteśmy w stanie dostarczyć jedząc to, co wyhodujemy w ogródku. Jak zostać witarianinem i jeść tylko surowe owoce, warzywa oraz pestki, nasiona i oleje tłoczone na zimno? 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Audycja "na szlaku". Tutaj liczy się zaufanie i odpowiedzialność. Do studenckiego klubu górskiego zapisują się ci, którzy szukają przygody i chcą się integrować w górach. O czym należy pamiętać wychodząc na szlak? Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i towarzyszy wyprawy? Jak zachować się w czasie burzy? 

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski

Muzyczna selekcja wakacyjna. Poskaczemy po klimatach popu i dance'u, zabrniemy w "siarczyste techno", ale znajdzie się również miejsce na nieoczywiste dawne nagrania.  

logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - 13,5 metra – tyle mierzy najniższa, znajdująca się w Polsce, latarnia morska. Czy domyślacie się która to? Nad polskim wybrzeżem Bałtyku znajduje się 15 czynnych wież nawigacyjnych. Każda skrywa swoją historię i wiele interesujących faktów. Przenieście się w Poranku nad morze i dowiedzcie się jakie ciekawostki kryją w sobie polskie latarnie morskie.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Dziś 71 urodziny obchodzi Jacek Cygan. Z tej okazji poznamy piosenki z jego tekstami. 

11.00-12.00 - "Co w smoku piszczy?" - Smok Adaś dowiaduje się, jak ugotować zupę pomidorową i ile rzeczy jest potrzebnych, aby była smaczna. 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Może być żółty, biały, czarny, nawet zielony. Żeby powstał, muszą minąć nawet miliony lat! Piasek bohaterem dzisiejszej audycji. Z czego powstaje? Ile na Ziemi jest ziarenek piasku? Gdzie można spotkać plażę z czarnym piaskiem, a  gdzie z różnokolorowym, nazwaną Rainbow Beach? 


.


09.00 - "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko" - Monika Mandau

Pierwszy odcinek nowej audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Audycja o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście Chopinowskim.  

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś   

W audycji m.in. Koncert fortepianowy g-moll op. 25 nr 1 Feliksa Mendelssohna w interpretacji Ronalda Brautigama, z towarzyszeniem Die Kölner Akademie, pod batutą Michaela Alexandra Willensa, Nokturny op. 62 Fryderyka Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza, a także II Symfonia B-dur  D125; Franciszka Schuberta (wyk. Rafał Blechacz, Basel Chamber Orchestra, dyr. Heinz Holliger). 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski [PREMIERA]

Artur Rubinstein - nagrania z czasów młodości. W audycji m.in. Koncert e-moll Fryderyka Chopina i Koncert B-Dur Johannesa Brahmsa. 


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU