Polskie Radio

Peleton "Lata z Radiem" i "Trójkowy Rajd Rowerowy". Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 17:00
Jak w każdy piątek Peleton "Lata z Radiem" - tym razem w okolicach Sieradza, gdzie w sobotę (6 sierpnia) odbędzie się kolejny "Familijny piknik Lata z Radiem". Z kolei Trójka na rowerach odwiedzi Chełm, gdzie ma miejsce kolejny przystanek "Trójkowego Rajdu Rowerowego". Popołudniem Dwójka zaprasza na koncert pamięci Tomasza Szukalskiego, w wykonaniu kwartetu Dominika Wani i duetu Skrzek/Sikała, a wieczorem na recital Bruce'a Liu, który otworzy 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. W Czwórce będzie głośno od muzyki debiutantów, a poza tym nie zabraknie prezentacji koreańskiego hip-hopu. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio Sygnałów dnia radiowej Jedynki. Na zdjęciu jeden z prowadzących audycję - Krzysztof Świątek.
Studio "Sygnałów dnia" radiowej Jedynki. Na zdjęciu jeden z prowadzących audycję - Krzysztof Świątek. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

01.00-03.00 - "Muzyka nocą" - Maciej Szajkowski

Zaproszenie na sierpniowe festiwale: Armand Urbaniak zaprosi na V Membranę - Festiwal nad rzeką Świder (6.08.2022), Kuba Malinowski opowie o African Beats Festivalu (12-13.08.2022), a Marcin Piotrowski zaprosi na CieszFanów Festival (18-20.08.2022). Następnie przeniesiemy się na Podlasie, do Czeremchy, gdzie w ramach XXVII Festiwalu Kultur i Narodów - Etno Czeremcha wystąpił Tomas Kocko & Orchestr.

Pieśniarz Tomáš Kočko dał poznać się szerszej publiczności, gdy wystąpił z recitalem łączącym muzykę i utwory poety piszącego w gwarze beskidzkich górali – Ladislava Nezdařila. Pieśni oparte o teksty Nezdařila tworzą podstawową część repertuaru Kočki, który już od kilkunastu lat śpiewa i gra w formacji Tomáš Kočko & ORCHESTR. Inną znaczącą częścią repertuaru grupy jest autorska twórczość inspirowana tematyką zbójnicką, zwłaszcza opowieściami i piosenkami o Ondraszku, legendarnym bohaterze Beskidów. Ich dopełnieniem są własne kompozycje oparte o tradycyjne pieśni Morawy i repertuar południowych Słowian.

Akustyczne brzmienie uzupełnione jest rockiem, muzyką etniczną i jazzem. Tomáš Kočko & ORCHESTR występowali na wielu znaczących festiwalach world music, festiwalach folkowych , rockowych i muzyki alternatywnej w Czechach i poza granicami kraju. Warto też dodać, że są dwukrotnym zdobywcą nagrody ANGEL (czeski odpowiednik nagrody Grammy) w 2006 i 2012 roku oraz, że album „POPLOR” przez dwa miesiące utrzymywał się w TOP 20 European World Music Charts, a album „VELESU” w rankingu WMCE został uplasowany w 2016 roku na 25 miejscu. Najnowsza płyta "Ona" znalazła się w pierwszej dziesiątce 2022 r.

Tomas Kocko (Tomáš Kočko) znakomicie zna język polski , szybko nawiązuje kontakt z publicznością i zabiera ją w wyjątkową podróż po świecie tradycji Moraw i legend beskidzkich górali. Specjalnie dla Jedynki udzielił obszernego wywiadu, gdzie opowiada m.in. o pieśniach z ostatniej płyty, która dedykowana jest kobietom.

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Patryk Michalski i Krzysztof Świątek

W audycji między innymi rozmowy polityczne: o godzinie 7.15 z Wojciechem Skurkiewiczem, wiceministrem obrony narodowej, o godzinie 8.15 z Pawłem Muchą z Kancelarii Prezydenta RP, a o godzinie 8.40 - z Tomaszem Wróblewskim, publicystą. 

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Joanna Racewicz

Tym razem Peleton "Lata z Radiem" w okolicach Sieradza, gdzie w sobotę 6 sierpnia odbędzie się kolejny "Familijny piknik". Okolice miasta motocyklem będzie przemierzał Patryk Kuniszewicz. Poza tym, jak w każdy piątek, "Alfabet turystyczny" Sławy Bieńczyckiej, która przedstawi też kolejnego zwycięzcę w konkursie "Pochwalmy się Polską" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Lalka" wg powieści Bolesława Prusa. Ponadto codzienne konkursy "Koszyk Lata z Radiem" i "Skojarzenia". 

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Porcelanki, skalarie, łodziki, zwójki, sękacze, mitry, rozkolce, czaszołki, uchowce, zawitki, wieżyczniki, terebry, racicznice, korbikule, nożenki, zagrzebki i nerity niestałe czyli muszelki. Muszla to skorupa żywego organizmu, a nie kamień znaleziony na plaży. Często nie zdajemy sobie sprawy, że niewinne zbieranie muszli z plaży może być szkodliwe dla środowiska. A mniej muszelek oznacza mniej zwierząt i roślin. Nie możemy więc bezkarnie wyciągać z ich morza, bo naruszamy równowagę całych ekosystemów.

Ponadto lektura (od 1 do 5 sierpnia) fragmentów audiobooka "Tymek, czarny kot i zagadki pałacu Marianny", w oparciu o książkę Sylwii Winnik, w artystycznym wykonaniu Artura Barcisia. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Bolesław Prus "Lalka". W radiowej wersji wyreżyserowanej przez Andrzeja Łapickiego, Wokulskiego zagrał Stanisław Zaczyk, Izabelę - Anna Seniuk, a jej ojca - Jan Świderski. Baronową Krzeszowską była Barbara Krafftówna, a Ignacym Rzeckim - Henryk Borowski. Nagranie powstało w 1971 roku do cyklu "Co wieczór powieść w wydaniu dźwiękowym". Zrealizował je Wojciech Truszczyński, adaptacji dokonała Halina Krzyżanowska. 

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoita (nagranie z 2001 roku).

23.50 - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp", czyta Jan Englert.



logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Bartek Chaciński

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Anna Świrszczyńska, aud. Iwony Smolki, opr. Elżbieta Łukomska

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Karol Furtak

Tadeusz Szeligowski Koncert fortepianowy, Andrzej Jasiński - fortepian, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Maksymiuk; Feliks Nowowiejski Uwertura "Swaty polskie", Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Andrzej Straszyński; Fryderyk Chopin Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Kazimierz Gierżod - fortepian. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Davide Perez, Wolfgang Amadeus Mozart, Richard Strauss, Silvius Leopold Weiss, Erik Satie, Sándor Veress, Leonardo Leo, Dietrich Buxtehude, Edward Grieg. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Karol Furtak

Zygmunt Mycielski Osiem pieśni do słów Zbigniewa Herberta, Jarosław Bręk - baryton, Katarzyna Jankowska - fortepian; Fryderyk Chopin Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65, Marcin Zdunik - wiolonczela, Szymon Nehring - fortepian. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński 

Gościem audycji saksofonista jazzowy, kompozytor i pedagog - Jarek Bothur, W tym roku mija 10 lat od śmierci giganta jazzowego saksofonu Tomasza Szukalskiego. Fani jazzu mówili na niego "Tenorissimus" albo "Szakal", a młodsi muzycy nazywali go "wujkiem". Specjalnie na ten koncert Dominik Wania powołał do życia nowy kwartet. W sekcji rytmicznej wystąpią przedstawiciele młodego pokolenia: kontrabasista Piotr Narajowski i perkusista Grzegorz Pałka. Na saksofonie zagra Jarek Bothur, który przyznaje, że gdyby nie muzyka Tomasza Szukalskiego, nigdy nie zostałby jazzmanem. I właśnie saksofonista, kompozytor i pedagog - Jarek Bothur będzie gościem Poranka Dwójki. Porozmawiamy o wpływie i inspiracjach "Tenorissimusem" albo "Szakalem" - jak nazywali artyści Szukalskiego. Oraz o repertuarze przygotowanym specjalnie na piątkowy koncert. Początek spotkania o godz. 9.30. Dodajmy, że w drugiej części wieczoru zagra Józef Skrzek, który zaprosił do współpracy Macieja Sikałę.

W "Jazzowej rozmowie" Andrzej Zieliński zaproponuje spotkanie z ukraińskim skrzypkiem jazzowym i folkowym - Sergeyem Ohrimchukiem. Początek spotkania o godz. 8.30.

W audycji także: recenzja spektaklu "Kim jest pan Schmitt?" w Teatrze Wybrzeże oraz Membrana Rytmu - Festiwal nad rzeką Świder​.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - Dyskretny urok festiwalowej odświętności 

11.10-12.00 - Franz Schubert Symfonia nr 8 h-moll "Niedokończona", wyk. Gewandhausorchester, dyr. Herbert Blomstedt 

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / NIFC: Fryderyk Chopin Pieśni op. 74, wyk. Dorothee Mields - sopran, Nelson Goerner - fortepian historyczny 

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / "Powstańcze losy pisarzy" - Jerzy Stefan Stawiński, opr. Dorota Gacek i Ewa Kitlińska  

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz 

Bela Bartok Koncert na altówkę i orkiestrę, wyk. Stefan Kamasa - altówka, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Panufnik. Laureaci Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im H. Wieniawskiego: Kieko Urushihara (I nagroda, 1981). Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op 22, wyk. Kieko Urushihara - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Renard Czajkowski. Z historii Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach: Adam Harasiewicz gra utwory Fryderyka Chopina (06.08 1995). 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek 

Znamy już artystów zakwalifikowanych do XXV Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", który odbędzie się tej jesieni! Za kilka dni w Teatrze Atelier w Sopocie rozpoczną się warsztaty przygotowujące ich do październikowych występów w Warszawie i Poznaniu. O jubileuszowej gali opowiedzą o 16.30 członkowie jury: kompozytor Jerzy Satanowski i aktorka Magdalena Smalara.

W stolicy rozpoczyna się XIII Festiwal Królewskie Arkady Sztuki. Tradycyjnie w repertuarze znajdą się spektakle polskiego teatru plastycznego oraz recitale muzyczne. Po godzinie 17.00 na wydarzenie zaproszą Państwa: pomysłodawca Tomasz Taraszkiewicz oraz dyrektor Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego Andrzej Mrowiec. 

​Ponadto: relacja z wernisażu wystawy "Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" w Muzeum Powstania Warszawskiego, opowieść o nagradzanej książce graficznej "Gudu i Gwai", zaproszenie na wystawę "Nad Bałtyk" w czeskiej Pradze. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Wywiady Dwójki: spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, aud. Jakuba Kukli   

18.00-20.00 - "Jazz.PL" - prowadzą Piotr Metz i Roch Siciński 

Dominik Wania Quartet oraz duet Skrzek/Sikała - koncert pamięci Tomasza Szukalskiego. 

20.00-22.30 - "Letnia promenada" - prowadzi Marcin Majchrowski

77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju - recital inauguracyjny: Bruce Liu - fortepian. Jan Sebastian Bach V Suita francuska G-dur BWV 816, Fryderyk Chopin Ballada F-dur op. 38, Ballada As-dur op. 47, Maurice Ravel Miroirs, Franciszek Liszt Réminiscences de Don Juan S 418. 

22.30-23.00 - "Rozmowy na lato" / Strefa literatury: Kazimiera Iłłakowiczówna w 130. rocznicę urodzin, aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Tomasz Szachowski 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / praca zbiorowa (Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, Michał Tomasz Wójciuk, Katarzyna Utracka, dr Paweł Ukielski, dr hab. Andrzej Zawistowski) "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944", czyta Przemysław Stippa, opr. Elżbieta Łukomska. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy" (przekład Tadeusz Boy-Żeleński), czyta Krzysztof Kolberger. 

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

W audycji o kończącym się w Gdańsku XXVI Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim i skoro odwiedzamy to miasto, jesteśmy też w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Oprowadzają nas po budynku -  wicedyrektor NCK Renata Dymarska oraz Iwona Berent, która kierująca Biurem Odbudowy Kościoła św. Jana w Gdańsku. Poza tym rozmowa z Agatą Skwarczyńską o ulotności teatralnej scenografii i architektury teatru. 

02.00-04.00 - "Gdzie Grabek mówi…" - Michał Grabkowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski 

W audycji m.in. historia z Krakowa, gdzie tamtejsi strażnicy miejscy interweniowali w sprawie koguta. Jedna z mieszkanek osiedla Zwierzyniec zgłosiła służbom, że zwierzę codziennie zagłusza obowiązującą ciszę nocną. Idąc za tym przykładem - sprawdzimy jakie dźwięki o poranku są najbardziej irytujące i przeszkadzające w wyspaniu się. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Dariusz Wieczorkowski 

Gościem Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Witold Lazar 

Audycja z Chełma, gdzie trwa "Trójkowy rajd rowerowy". O tamtejszej przyrodzie, historii, kulturze i sporcie - między innymi w rozmowie ze Zbigniewem Lubaszewskim - prezesem chełmskiego PTTK i z Krzysztofem Nowackim z "Dziennika Lubelskiego". 

13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński

W audycji o premierze polskiego filmu "Każdy wie lepiej" - w wywiadzie z reżyserem i aktorami. Ponadto omówienie premiery zagranicznej - filmu "Bullet train" w reżyserii Davida Leitcha (z Bradem Pittem i Sandrą Bullock w rolach głównych). Poza tym zapowiedź 23 Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (7-15.08.2022) - w rozmowie z Karoliną Kasprzak z biura festiwalowego (ze studia Radia Lublin). Ponadto spotkanie z Hanką Brulińską, aktorką oraz autorką filmu dokumentalnego o aktorze Andrzeju Golejewskim "Drgania świetlików", opowieść o filmie "Niewiniątka" w reżyserii Paolo Genovese - w rozmowie z Maciejem Zabojszczem z Aurora Films.  

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o tym jak Rosja obchodzi unijne sankcje naftowe? Odpowiedzią jest tajemniczy port w Egipcie. Rosja za pomocą El-Hamry sprzedaje ropę dalej. Co więcej jak podaje "Die Welt" Rosja mimo sankcji zarabia na handlu z Niemcami więcej niż przed wojną. Powiemy też o popularnej sieci dyskontów, która planuje otworzyć swoje sklepy w tę niedzielę. Pracownicy sklepów dostali instrukcję dotyczącą tego, jak zorganizować wypożyczalnię książek. Ponadto przyjrzymy się przekazywaniu czwartej dawki szczepionki przeciw Covid-19. Ruszają szczepienia przed trudnym sezonem jesienno-zimowym. Jak wygląda sytuacja pandemiczna w Europie? 

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista Przebojów Trójki" - Tomasz Miara

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Reżyser i scenarzysta Aleksander Pietrzak zaprosi na Big Festivalowski w Płocku, jedyny w swoim rodzaju miks jakościowej, pozytywnej twórczości, gdzie humor i smaczne dj-skie sety przeplatają się z praktyczną wiedzą. W przewadze sztuka audiowizualna, ale nie tylko: Muzeum Memów, Klub Festivalowski, Youtuberzy, Stand up, Warsztaty, Spotkania z Twórcami. Festiwal jest hołdem dla sztuki która rozśmiesza i podnosi na duchu, bez ą-ę i czerwonych dywanów.

logo

07.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Szymon Jaworski

Na talerzu - pasta chips. Nie chodzi o popularną przekąskę dostępną w każdym sklepie spożywczym - internauci masowo odtwarzają przepis na chrupiące, makaronowe chipsy.

Porozmawiamy też o tym, kto ma większy apetyt w upalne dni oraz o letnich  mikrowyprawach. 

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Jak zorganizować podróż na Tour du Mont Blanc? Jak zaplanować trasę, noclegi, co spakować do plecaka i dlaczego słońce w górach może być zdradliwe? Porozmawiamy również o bikepackingu wzdłuż zachodniej granicy.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Marcin Matuszewski

Do Dużego Pe dołączy zespół Małe Miasta: Holak będzie w studiu, a z Gudelem połączymy się telefonicznie. Zespół opowie o nowej muzyce i świeżo podpisanym kontrakcie z wytwórnią PIAS.

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Co nas pociąga w ekologicznej żywności? Przyjazne dla środowiska, dobre dla zdrowia i posiadające budzący zaufanie certyfikat – to powody jej kupowania w badaniu kampanii "Przestaw się na eko - szukaj Euroliścia". Zapraszamy na spotkanie z Krystyną Radkowską, Prezesem Polskiej Izby Żywności Ekologicznej i z dr inż. Urszulą Sołtysiak z SGGW.

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Ile powinniśmy ważyć, aby czuć się dobrze w swoim ciele? Czy waga w ogóle ma znaczenie? Jakie czynniki wpływają na masę naszego ciała? O tym w rozmowie z Michałem Grygowiczem, kulturystą i trenerem, który opowie o tym jak sprawić aby nasza sylwetka wyglądała dokładnie tak jak tego chcemy. Sprawdzimy też czym grozi i jakich efektów nie przynosi stosowanie popularnych w sezonie wakacyjnym diet głodówkowych.

Zaprosimy również na spotkanie z Czwórką i najlepszymi polskimi ratownikami na plaży w Kątach Rybackich.

17.00-18.00 - "Teraz K-pop!" - Klaudia Tyszkiewicz

W audycji również o k-hip hopie. Niezwykle popularny jest bowiem także koreański hip-hop, który wyróżnia się swoimi wyjątkowymi beatami. Sprawdzimy co zachwyca słuchaczy z całego świata w tym stylu muzycznym.

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

Na scenie Czwórki zadebiutuje Dominika Plonka, która zaprezentuje singiel "Na jaw", powstały we współpracy z Miroffem (Lowpass) i Wujem HZG (m.in. EABS, Błoto). Niezwykle utalentowana wokalistka obdarzona charakterystycznym głosem i świetnym piórem, tym razem śpiewa.

Po godz. 19.00 Paweł Szymczak i Ania Bratek - duet Sibuku - który powstał końcem 2021 roku. Ich muzyka leży pomiędzy elektroniką a down-tempo. Oboje są z Katowic, ale tworzą zdalnie. Ania nagrywa wokale do szafy, a Paweł produkcje domyka na kanapie.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

Kolejna słoneczna, pozytywna, wakacyjna selekcja muzyczna od soulu, przez rap, aż po house i UK garage. Swoimi najnowszymi produkcjami uradują nas m.in. Jitwam, Henry Wu, Zetbee, Gemi czy poznański duet WAVY. 

logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Poranek na literę S jak sierpień. Słoneczny i soczysty jak gruszki, biegający w sandałach, szumiący morzem, sosnowym lasem i słodki jak bita śmietana na gofrach. W audycji zagadki na literę "S", sprawdzimy też czy węże słyszą i skąd się bierze szafran. 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Rękaw cukierniczy, rękawki do pływania, rękaw do samolotu, ciągnąć kogoś za rękaw, zakasać rękawy. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Mózg ludzki rodzi się jako wcześniak. Kiedyś naukowcy sądzili, że gdy kończy sześć lat, jest już bardzo zbliżony budową i możliwościami do mózgu dorosłego człowieka. Teraz wiemy, że dojrzałość osiąga dopiero około 25. roku życia. A tak naprawdę nigdy nie przestaje się rozwijać. O tym w rozmowie z profesorem Markiem Kaczmarzykiem. 


.

14.00 - "Chopin. Uniwersum" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA] 

Ukoronowaniem młodzieńczej twórczości Chopina są jego dwa koncerty fortepianowe: f-moll i e-moll. Obydwa, szczególnie ten pierwszy, otoczone romantyczną aurą pierwszej miłości Fryderyka, należą do dziś do najważniejszych i najpiękniejszych dzieł w swoim gatunku. 

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]    

Ósma odsłona cyklu poświęconego Preludiom op. 28 Fryderyka Chopina. Tym razem mistrzowski cykl zabrzmi w interpretacji francuskiego pianisty, Samsona Françoisa. Drugą część programu wypełnią różne interpretacje, parafraza i jazzowa aranżacja Preludium cis-moll nr 10, a także Scherzo cis-moll op. 39, które zabrzmi pod palcami Ivo Pogorelicha.

21.00 - "Szlakiem Chopina" - Piotr Wojciechowski [PREMIERA] 

Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Zapraszamy na muzyczne zwiedzanie – Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. W najbliższej audycji  Piotr Wojciechowski skupi się na wiedeńskim debiucie patrona naszej anteny. Posłuchamy m.in. Wariacji B-dur op. 2 "La ci darem la mano" z opery Don Giovanni Mozarta oraz Ronda à la Krakowiak F-dur op. 14.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"Dzieje Tristana i Izoldy". Czytał Krzysztof Kolberger

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 12:00
Od 25 lipca w radiowej Dwójce, w ramach cyklu "Literacka sjesta", słuchaliśmy fragmentów książki pt. "Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera w interpretacji Krzysztofa Kolbergera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny odcinek Trójkowego Rajdu Rowerowego. Jesteśmy w Chełmie!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 11:00
W Programie 3 Polskiego Radia trwa "Trójkowy Rajd Rowerowy" – seria wakacyjnych rowerowych wypraw po Polsce. W pięcioetapową podróż na dwóch kółkach wyruszył dziennikarz sportowy Trójki, Dariusz Urbanowicz. Łącznie – pokonując trasę wiodącą z Soliny do Gdańska – przejedzie on aż 1250 km. Zapraszamy do wysłuchania relacji z kolejnego odcinka "Trójkowego Rajdu Rowerowego" w audycji "Zapraszamy na weekend".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratownictwo wodne. Kto zostanie Mistrzem Polski?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 06:00
Przez całe wakacje Czwórka towarzyszy najlepszym ratownikom wodnym, którzy uczestniczą w zawodach cyklu Garmin Rescue Heroes. W ten weekend zapraszamy do Kątów Rybackich.
rozwiń zwiń