W godzinach porannych i przedpołudniowych Polskie Radio dla Ukrainy nadawać będzie przede wszystkim muzykę i publicystykę. – W środę, 17 sierpnia, rozpoczynamy o godz. 11.00 wiadomościami. Potem zaprosimy słuchaczy na "Magazyn aktualności", a w nim opowiemy m.in. o nauce zdalnej dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy.
Następnie wyemitujemy magazyn muzyczny, a w nim utwory z Polski i z Ukrainy. W pierwszej godzinie programu zaplanowane są również wejścia na żywo naszych dziennikarzy z otwarcia centrum edukacyjnego "Children Hub" w Warszawie, a po godz. 12.00 zapraszamy na rozmowę z gościem o aktualnej sytuacji w Chersoniu – zapowiada Marta Masłowska-Małkiewicz, sekretarz Polskiego Radia dla Zagranicy. To właśnie dziennikarze tej stacji przygotowują audycje dla Polskiego Radia dla Ukrainy.
Polskie Radio dla Ukrainy to rozgłośnia informacyjno-publicystyczno-muzyczna skierowana do osób przybywających z Ukrainy oraz Ukraińców na stałe mieszkających w Polsce. Obecnie program jest dostępny w technologii cyfrowej w DAB+ i na trzech częstotliwościach w kraju: w Warszawie na 100,6 FM, w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie na 93,3 FM.
Programu można także słuchać za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl, w aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio" – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store. Integralną częścią ramówki stacji są autorskie audycje dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy w języku ukraińskim. Od środy, 17 sierpnia, można ich słuchać 10 godzin dziennie – w godz. 11.00–21.00.
Uruchomienie Polskiego Radia dla Ukrainy było konsekwentnym działaniem publicznego nadawcy wspierającym naszych ukraińskich przyjaciół. Polskie Radio już 24 lutego, czyli w dniu bandyckiej napaści armii rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczęło emisję – jako pierwszy nadawca w Polsce – specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim.
Od tej pory Polskie Radio sukcesywnie poszerza swoja ofertę skierowaną do obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju – we wszystkich dostępnych formach emisji, czyli na antenach swoich stacji (nadających w systemie FM oraz cyfrowo), a także w internecie. Działania te spotykają się z gorącym przyjęciem ukraińskiej społeczności w naszym kraju oraz docenione zostały m.in. przez Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych i Krajową Radę Telewizji i Radiofonii Ukrainy.
Mat. prasowe