Polskie Radio

Odkrycia naukowe i letnie festiwale. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 18:00
W Jedynce o tym, jaka przyszłość czeka "polski" grafen - dwuwymiarową postać węgla nazwaną cudownym materiałem przyszłości? W Dwójce relacja z Festiwalu Chopin i jego Europa a w Czwórce o scamie - internetowej albo telefonicznej metodzie wyłudzania pieniędzy, przed którą mają chronić bezpłatne cyberalerty. Sprawdź nasze propozycje!
Nagranie w studiu Polskiego Radia.
Nagranie w studiu Polskiego Radia.Foto: Marlena Borawska/PR
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Krzysztof Świątek 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie ze Stanisławem Szwedem z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a o godzinie 8.15 gościem audycji Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke

W audycji spotkania - o godzinie 13.30 - z Piotrem Kossakowskim, dyrektorem programu Mistrz Mowy Polskiej, rozmowa o tegorocznym plebiscycie. Z kolei o godzinie 14.30 gościem będzie Jan Stokłosa, muzyk i kompozytor. Ponadto w audycji recenzja z tegorocznego festiwalu im. Bogusława Klimczuka w Kozienicach.

19.30-20.00 - "Eureka" / "Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

* Jaka przyszłość czeka "polski" grafen - dwuwymiarową postać węgla nazwaną cudownym materiałem przyszłości? O realizowanych przez polskich badaczy i inżynierów projektach dotyczących nowych metod produkcji grafenu i o możliwościach zastosowania nanomateriałów węglowych (konstrukcje jachtów, elastyczne wyświetlacze, czujniki ciśnienia, czujniki glukozy, czy mobilne stacje oczyszczanie wody) opowie prof. Mariusz Zdrojek – prodziekan Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

* Obraz Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej w przedwojennych fotografiach - wystawa przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ub. tygodniu otwarta została w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich wystawa prezentująca wyjątkowe fotografie dwóch najbardziej znanych fotografów wojskowych II RP: Witolda Pikiela i Narcyza Witczak-Witaczyńskiego (fotografie obrazujące życie żołnierzy, manewry i ćwiczenia różnych formacji wojskowych, a także przedstawiające samochody, sprzęt i uzbrojenie). O historii fotografii w Polsce, polskich wynalazcach i autorach najstarszych polskich zdjęć, a także o znaczeniu fotoreportaży w podkreślaniu roli wojska w odzyskaniu i budowaniu niepodległości, opowie zastępca dyrektora CBW pani Beata – Czekaj- Wiśniewska.

21.00-22.00 - "WIST - konkurs popularno-naukowy" - zaprasza Katarzyna Jankowska

Zagadki popularnonaukowe dla słuchaczy będą dotyczyły polskiej literatury romantycznej, znanych utworów, ich bohaterów, treści i tytułów. Gościem audycji prof. Elżbieta Nowicka, historyk literatury w Zakładzie Literatury Romantyzmu Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej. To pierwsza powieść kryminalna, którą autorka napisała o swojej rodzinie. Mieszkająca w Kanadzie ciotka Teresa przyjeżdża do Polski i chce odwiedzić miejsca, których jeszcze nie widziała. Od początku, od samego przylotu na warszawskie lotnisko uczestników podróży prześladują dziwne wypadki, zaskakujące sploty wydarzeń - a w końcu znika Teresa. Tę powieść, jeszcze przed publikacją książkową, czytała w 1976 roku w "Lecie z Radiem" Barbara Krafftówna. Od tego momentu została wierną przyjaciółką audycji. Warto więc tę niezwykłą, szaloną lekturę przypomnieć. 

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoit (nagranie z roku 2001).

23.50 - Juliusz Słowacki "Listy do matki" w interpretacji Krzysztofa Kolbergera i Zbigniewa Zapasiewicza.


logo

 

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski, Piotr Metz, Przemysław Psikuta

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Kacper Płusa "Kobiety polskie", aut. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh

Juliusz Zarębski Kwintet fortepianowy g-moll op. 34, wyk. Wojciech Świtała, Royal String Quartet; Grzegorz Fitelberg Rapsodia polska, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach​, dyr. Jerzy Salwarowski. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

06.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

Mieczysław Karłowicz Serenada na smyczki op. 2, wyk. Płocka Orkiestra Kameralna, dyr. Jakub Chrenowicz; Krzysztof Klabon Pieśni Kaliopy Słowieńskiej, wyk. Dariusz Paradowski - sopran męski, Grzegorz Zychowicz - bas, Jacek Urbaniak - flety i pomorty, Piotr Iwicki - instrumenty perkusyjne, zespół puzonów renesansowych Tromastic, kier. Piotr Wawreniuk, Robert Krajewski; Fryderyk Chopin Preludia op 28 (wybór), wyk. Soen-Jin Cho - fortepian.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Karierę wokalną łączy z pracą reżyserską i scenariopisarską. Obecnie występuje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Operze na Zamku w Szczecinie oraz w Operze Wrocławskiej. A w roli reżysera w Opernhouse w Zurichu. Spotkanie z artystką Bożeną Bujnicką i rozmowa o najnowszych produkcjach i specyfice pracy w Szwajcarii o godz. 9.30.

W audycji także: rozmowa z reżyserem spektaklu "Gęsi - ludzie - łabędzie" Alaksandrem Harcujewem. Przedstawienie to adaptacja powieści współczesnego białoruskiego pisarza Alhierda Bacharewicza "Psy Europy". Spektakl zrobili "Wolni Kupałowcy" czyli grupa artystów z Teatru im. Janki Kupały w Mińsku (I narodowa scena Białorusi), która w wyniku represji uciekła do Polski i wędruje od teatru do teatru.

Ponadto w audycji relacja z Festiwalu Chopin i jego Europa oraz spotkanie z pisarzami uczestniczącymi w Festiwalu Sopot Non Fiction. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - Sen o Oriencie, nagrania zespołów Concerto Köln i Sarband

11.10-12.00 - Antonio Vivaldi Nisi Dominus RV 608, wyk. Eva Zaïcik - mezzosopran, Le Poème Harmonique, dyr. Vincent Dumestre

12.05-12. 50 - "Płyta na lato" / SONY La Traversée, Patricia Petibon, La Cetra, Andrea Marcon

12.50-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / "Zapiski ukraińskie"

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert festiwalu BBC Proms (Prom 46, 21.08.2022, Royal Albert Hall, Londyn). Feliks Mendelssohn Hebrydy - uwertura op 36; Antonin Dworzak Koncert skrzypcowy a-moll op 53; Johannes Brahms III Symfonia F-dur op. 90. Wyk. Augustin Hadelich - skrzypce, WDR Symphony Orchestra, dyr. Cristian Macelaru. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Joanna Grotkowska

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" - koncert Orkiestry XVIII wieku pod dyrekcją Marka Mosia, soliści: Eric Hoeprich - klarnet, Bruce (Xiaoyu) Liu - fortepian historyczny, Tomasz Ritter - fortepian historyczny. 

Karol Kurpiński Koncert na klarnet i orkiestrę B-dur (w rekonstrukcji Michała Dobrzyńskiego), Fryderyk Chopin Wariacje B-dur na temat "Là ci darem la mano" z opery "Don Giovanni" Mozarta op. 2, Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy Es-dur KV 482, Józef Haydn Symfonia B-dur Hob. I/98

21.30-22.00 - "Rozmowy na lato" / "ZakoPanie" - aut. Aldona Łaniewska-Wołłk 

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz", czyta Olaf Lubaszenko, opracowanie Elżbieta Łukomska. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Leopold Tyrmand "Zły", czyta Marek Kondrat. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Studio el muzyki" - Jerzy Kordowicz

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat

W audycji m.in. o tym, jak daleko jest w stanie zajść człowiek. Streamer "Mystical Midget" jako pierwszy gracz dotarł do krańca świata w jednej z najpopularniejszych obecnie gier komputerowych (Minecraft). Podczas półtorarocznej wędrówki (ponad 2500 godzin), przeszedł ponad 32 miliony bloków, aż gra przestała generować nowe tereny po których mógł chodzić. Chwilę po tym rozgrywka zacięła się i wyrzuciła postać gracza w niekończącą się pustkę. Tymczasem japońscy dostawcy pizzy nigdy nie zawodzą. Internet oszalał na punkcie jednego z nich. Mężczyzna dostarczył pizzę na sam szczyt góry Fuji. Co ciekawe, dla Japończyków nie jest to wcale zaskakujący widok. Internauci dzielą się w sieci zdjęciami dostawców jedzenia, którzy wchodzą na najwyższy szczyt w Japonii. Przygotowanie: Wejście prowadzącego.

Poza tym o bytomianinie Adamie Matysie, który został mistrzem świata w grze Tetris. Zawody odbyły się w Niemczech. Razem z Adamem, w rywalizacji wzięło udział 11. innych Polaków. O fenomenie tej kultowej gry opowie przedstawiciel grupy "Classic Tetris Polska" - Krzysztof "Foryst" Dąbrowski. Czeka nas też rozgrywka na żywo. Pan Krzysztof przyjedzie do studia z konsolą do Tetrisa. c

Ponadto relacja z turnieju koszykówki 3x3, który w weekend odbył się w zakładzie karnym w Kaliszu.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem audycji będzie Adrian Zandberg, Lewica Razem

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Sylwia Zadrożna

Gościem Dominika Byrska - ekonomistka Pekao SA. Bank przedstabwia raport o sytuacji mikro, małych i średnich firm w latach 2021-2022.

19.00-21.00 - W tonacji Trójki" - Michał Grabkowski 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Magdalena Drohomirecka

Najdroższy lek świata w leczeniu SMA (genetycznej choroby rzadkiej) - Zolgensma - będzie refundowany w Polsce. Polska jest jednym z nielicznych krajów, które oferują powszechne badania przesiewowe i jednym z czterech zapeniających kompleksowe leczenie. O tym, jak wielkim dobrodziejstwem i szansą na normalne życie jest bezpłatny dostęp do tej terapii, a także o poszerzającej się liście bezpłatnych leków stosowanych w innych tzw. chorobach rzadkich.

Gośćmi audycji prof. Anna Kostera-Pruszczyk z Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych oraz Katarzyna Kozłowska z Fundacji Gajusz

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.15 - Reportaż w Trójce / "Umundurowani" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [PREMIERA]

Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi" powstała 13 lat temu, a ich pasją są rekonstrukcje historyczne. Grupę założył Zbigniew Rowiński - harcerz i potomek wojskowych, m.in. generała Rowińskiego. Postanowił powołać organizację, która oprócz aspektu wychowawczego, ma zachęcać młode pokolenie do poznawania historii, zaangażowania w upamiętnianie pięknych kart dziejów Polski i w pamięć o bohaterach. Stowarzyszenie z Jazgarzewa od dawna uczestniczy w obchodach świąt państwowych i historycznych rocznic. Zdobywa też wiedzę o Szarych Szeregach, rekonstruuje wykorzystywany podczas powstania sprzęt, ale także wspiera kombatantów – robi im zakupy, pomaga w sprzątaniu, organizuje Wigilie. Grupa krzewi też pamięć o powstaniu, dba o groby powstańców i kultywuje tradycje harcerskie. "Poprzez swoją działalność staramy się uczyć historii młode pokolenie" – powtarza Agnieszka Rowińska, członkini stowarzyszenia, mocno zaangażowana w przygotowywanie rekonstrukcji, szycie mundurów i całą logistykę.. Niedawno, podczas uroczystości na Starym Mieście, 14 rekonstruktorów zostało honorowymi członkami batalionu "Zośka". W kościele zjawiło się około trzystu gości, wśród których oprócz byłych żołnierzy był także minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W podniosłej przemowie podkreślił on, że rekonstruktorzy to nie aktorzy czy przebierańcy, ale zaangażowani patrioci, kultywujący pamięć o prawdziwych bohaterach. Zbigniew Rowiński podkreśla, że rekonstruktorzy nie przebierają się, tylko mundurują. 

23.00-00.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski 

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Jan Ruman

W poniedziałkowy wieczór zachęcamy do spotkania z twórcami niepokornymi, którzy idą pod prąd trendom a także z historykami, którzy przypominają o zapomnianych bohaterach i świadkach historii. Na wieczorne rozmowy o kulturze z kulturą zapraszają twórcy największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni Niezłomni Wyklęci": Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Jan Ruman.


logo

Płyta tygodnia - Swayzee  "Greatest Hits". Zespół Swayzee, który wystąpi w tym roku na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date w Białymstoku (2-3 września)  to pięcioosobowy projekt muzyczny założony w 2021 na gruncie klasyki rock 'n' roll. Na płycie znajdziemy zróżnicowaną gatunkowo  muzykę rozproszoną syntezatorami w brokatowo-ognistym performansie. Płyta do wygrania w "Muzycznym lunchu" - codziennie po godz. 13.00. 

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Czym są cyberalerty? O scamie - internetowej albo telefonicznej metodzie wyłudzania pieniędzy, mówi się już od dłuższego czasu. Nadal oszustom udaje się znaleźć ofiary, które dadzą się nabrać. Przed takim zagrożeniem mają chronić bezpłatne cyberalerty.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Jak wygląda życie z jeżem? Od wielu już lat jeże pigmejskie są utrzymywane w domach jako nasi towarzysze, jednak często nie wychodzi im to na dobre. Hodowla związana z chowem wsobnym, połączona w wielu przypadkach z brakiem wiedzy, prowadzi do opłakanych skutków...Coraz częściej pojawiające się nowotwory, choroby zębów, czy problemy związane z układem pokarmowym- a to tylko wierzchołek góry lodowej. Czy zatem jeże pigmejskie w domu, to dobry pomysł?

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Mateusz Kulik

Jak fotografować.. pod wodą? Czy każdy może to robić? Opowiemy o tym, które wakacyjne miejsca nadają się na takie "eksperymenty" w Polsce i za granicą. Zdradzimy też jak wygląda robienie profesjonalnych zdjęć podwodnych, które mogą trafić na pierwsze strony gazet.

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" / Anja Kraft

Tym razem zamiast mocnych klubowych brzmień i rytmów, autorka zaserwuje lżejszą, bardziej relaksującą selekcję na lato. Wśród wykonawców m.in. Sabrina Claudio, Ry X, czy Henry Green.

22.00-00.00 - "Strefa dread" - Mirosław Dzięciołowski "Maken" 

Gościem Makena będzie Marcin Miller, dzięki któremu powstało studio Złota Skała - studio nagrań oraz wytwórnia płytowa założona w 1986 roku przez Roberta Brylewskiego w warszawskim klubie Hybrydy.


logo


08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Jak stworzyć plenerowy teatr lalkowy? W audycji odpowiedź na to pytanie!

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W audycji muzyka z filmu "Akademia Pana Kleksa".

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Pizzę kojarzymy z Włochami, żabie udka z Francją a sushi z Japonią. Dziś o kuchniach z całego świata i charakterystycznych ich potrawach.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD” - Co można zrobić z papieru? Na czym polega niezwykła sztuka składania papieru, skąd się wzięła i jaka jest jej historia? Gdzie mieści się papierowe miasto? Czy wiecie, że najprostszy samolot wymaga zaledwie sześciu "kroków" do jego poprawnego złożenia?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Zabierzemy Was w podróż do kraju, który kojarzy się zazwyczaj z zabawnym dla Polaków językiem, Krecikiem i knedlami. Jednak Republika Czeska kryje w sobie o wiele więcej ciekawostek. Po kraju naszych południowych sąsiadów oprowadzi słuchaczy pani Magdalena Domaradzka, tłumaczka języka czeskiego.

..

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek

Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis", przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na odcinek zatytułowany "Na ryb-kę".

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski 

Najzabawniejszy żart na całym świecie? A może tykająca miłość? Bez głosu? Wielki pies, słoń i lew, a do tego... Kolberger. Czy to w ogóle ma sens? Ma, jeśli przypomnimy sobie, że to tytuły świetnego albumu z 2010: "Chopin Shuffle" zespołu Levity, czyli interpretacji Preludiów op. 28. Pogranicze muzyki Chopina i... tak wielu tropów, że trudno zliczyć. Ale nie o liczenie tu chodzi a o wspólne słuchanie, na które zapraszam już w najbliższej audycji.  

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Paul Badura-Skoda - portret zmarłego w  2019 roku znakomitego austriackiego pianisty, znanego jako jeden z najwybitniejszych klasyków interpretacji muzycznej w drugiej połowie XX wieku. W audycji, której gościem był Dariusz Marciniszyn, znajdą się nagrania z różnych okresów działalności artysty, dokonane na współczesnych, jak i historycznych fortepianach, ukazujących artystę jako równie świetnego wykonawcę Beethovena, jak i Chopina, a nawet... gawędziarza.  

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU