Polskie Radio

Sport, koncerty, wydarzenia kulturalne. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 20:50
W Jedynce Mistrzostwa Świata siatkarzy: Polska-USA, a także poznamy ostatniego finalistę Ligi Super Bohaterów. W Dwójce o pierwszym w Polsce przeglądzie spektakli z nurtu teatru dokumentalnego - Festiwal Sopot Non-Fiction. W Trójce o tym, na czym polega fenomen polskiej siatkówki oraz premiera reportażu "Woda na wagę złota". W Czwórce o swoich badaniach nad depresją u mężczyzn opowie Przemek Kaca - finalista Plebiscytu Czwórki NIEPRZECIĘTNY w 2018 i 2020 roku. W Polskim Radiu Chopin wsłuchując się w Sonety krymskie Moniuszki do poezji Adama Mickiewicza, będziemy podążać za wspomnieniami poety. Sprawdź nasze propozycje!
Jedno ze studiów emisyjnych Polskiego Radia. Widok z realizatorki Sygnałów dnia.
Jedno ze studiów emisyjnych Polskiego Radia. Widok z realizatorki "Sygnałów dnia". Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

7.15 - Michał Dworczyk / 8.15 - Paweł Soloch

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Maciej Kurzajewski

Reporter w drodze - Małgorzata Abgarowicz. W audycji poznamy ostatniego finalistę Ligi Superbohaterów. Pan Michał - wynajął dom w Skierniewicach i znalazł ekipę, żeby go wyremontować. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczne schronienie uchodźcom z Ukrainy. Pan Michał organizuje w domu spotkania, żeby umilić pobyt matkom i dzieciom. Przy tym jest skromny i nie uważa się za kogoś wyjątkowego. Twierdzi, że tak po prostu trzeba robić. Ponadto powieść i konkursy – Skojarzenia i Koszyk Lata z Radiem.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

* Biżuteria dawnego Sudanu

Okrągłe paciorki ze skorupy strusiego jaja, fajansowe, glazurowane paciorki, muszle, kamienie półszlachetne, złoto i srebro. Z takich materiałów wytwarzano biżuterię od czasów starożytnych na terenie współczesnego Sudanu. Przykłady takich precjozów można zobaczyć na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. O specyfice tych ozdób opowie kurator ekspozycji - Elżbieta Kołosowska z MAG.

* Aztekowie w Krakowie

Aztecki manuskrypt o bezcennej wartości znajduje się... w Polsce. Został odnaleziony kilka lat temu w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i jest jednym z najstarszych, jeśli nie najstarszym, rękopisem w języku nahuatl. Około 1540 roku na ziemiach należących do Hernána Cortésa - zdobywcy Meksyku - indiańscy skrybowie przeprowadzili spis ludności, a pogłębione o komentarz wyniki zapisali na papierze z kory drzewnej - amate. Jaką niezwykłą drogę pokonał ten dokument, by znaleźć się w Krakowie? Jego historia wiąże się z Berlinem, zamkiem Książ i II wojną światową, o czym opowie jeden z tłumaczy rękopisu - dr Szymon Gruda z Wydziału "Artes Liberales" UW.

20.30-23.00 - Mistrzostwa Świata siatkarzy: Polska-USA (STUDIO, w tym Kronika Sportowa) 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej. To pierwsza powieść kryminalna, którą autorka napisała o swojej rodzinie. Mieszkająca w Kanadzie ciotka Teresa przyjeżdża do Polski i chce odwiedzić miejsca, których jeszcze nie widziała. Od początku, od samego przylotu na warszawskie lotnisko uczestników podróży prześladują dziwne wypadki, zaskakujące sploty wydarzeń - a w końcu znika Teresa. Tę powieść, jeszcze przed publikacją książkową, czytała w 1976 roku w "Lecie z Radiem" Barbara Krafftówna. Od tego momentu została wierną przyjaciółką audycji. Warto więc tę niezwykłą, szaloną lekturę przypomnieć. 

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoit (nagranie z roku 2001).

23.50 - Juliusz Słowacki "Listy do matki" w interpretacji Krzysztofa Kolbergera i Zbigniewa Zapasiewicza.


logo

 

00.00 – 01.00 – Nocna strefa – prowadzi Krzysztof Dziuba

00.55 – 01.00 – Przypadki słowa: Kacper Płusa „Kobiety polskie”, aut. Iwona Smolka 

01.00 – 02.00 – Fantazja polska (powtórzenie) – prowadzi Ewa Szczecińska

Mieczysław Karłowicz Serenada na smyczki op. 2, wyk. Płocka Orkiestra Kameralna, dyr. Jakub Chrenowicz; Krzysztof Klabon Pieśni Kaliopy Słowieńskiej, wyk. Dariusz Paradowski – sopran męski, Grzegorz Zychowicz – bas, Jacek Urbaniak – flety I pomorty, Piotr Iwicki – instrumenty perkusyjne, zespół puzonów renesansowych Tromastic, kier. Piotr Wawreniuk, Robert Krajewski; Fryderyk Chopin Preludia op 28 (wybór), wyk. Soen-Jin Cho – fortepian

02.00 – 06.00 – Muzyczna noc Euroradia – prowadzi Krzysztof Dziuba

06.00 – 07.00 – Fantazja polska – prowadzi Ewa Szczecińska

Karol Kurpiński Uwertura do opery Jadwiga Królowa Polska, wyk. Orkiestra Symfoniczna w Płocku, dyr. Jakub Chrenowicz; Grzegorz Fitelber poemat symfoniczny Pieśń o sokole, wyk.Brandenburska Orkiestra Symfoniczna we Frankfurcie nad Odrą, dyr. Jurgen Bruns; Stanisław Moniuszko Uwertura do opery Verbum nobile, Uwertura fantastyczna Bajka, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, dyr. Jacek Rogala; Fryderyk Chopin Preludia op 28 (wybór) , wyk. Soen-Jin Cho – fortepian

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki opowiemy o wydarzeniu „GDAŃSK’82. Festiwal, który się nie odbył“. W dniach 3 - 9. września w warszawskim kinie Iluzjon pokazane zostaną filmy, które po wprowadzeniu stanu wojennego zostały wycofane z dystrybucji i odłożone na półki. Przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy. W Iluzjonie zaprezentowane zostaną tytuły, które - według organizatorów - mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1982 roku. Są to m.in.: „Przesłuchanie“ Ryszarda Bugajskiego, „Przypadek“ Krzysztofa Kieślowskiego czy „Kobieta samotna“ Agnieszki Holland. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, debaty i czytania performatywne.

Szczegóły programu o godz. 9.30 w rozmowie z Kaliną Zalewską -  Dyrektor artystyczną Festiwalu "Gdańsk'82. Festiwal, który się nie odbył" oraz Michałem Szcześniakiem -  reżyserem czytania performatywnego kolaudacji do filmu "Przesłuchanie".

W audycji także: wspomnienie zmarłego w wieku 106 lat wybitnego fotografa Stefana Arczyńskiego i pierwszy w Polsce przegląd spektakli z nurtu teatru dokumentalnego, czyli Festiwal Sopot Non-Fiction​. 

10.00 – 13.00 – Podróżnik muzyczny – prowadzi Magdalena Łoś

10.00 – 11.00 J.S. Bach Koncerty brandenburskie, wyk. English Baroque Solists, dyr. John Eliot  Gardiner

11.10 – 12.00 Franciszek Schubert Symfonia h-moll  D759 „Niedokończona”, wyk. B'Rock, dyr. René Jacobs; Monteverdi w bazylice Św. Marca, wyk. Odhecaton,  dyr. Paolo da Col

12.05 – 12.50 – Płyta na lato – SONY

Reflections, Pablo Ferrández (wiolonczela), Denis Kozhukhin (fortepian)

12.50 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Zapiski ukraińskie

13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Róża Światczyńska

Koncert {oh!} Orkiestry Historycznej, NOSPR, Katowice 12.05.2018

Carl Philipp Emanuel Bach Koncert na wiolonczelę i orkiestrę A-dur Wq 172/H.439, Sinfonia C-dur nr 3 Wq 182, Joseph Haydn Koncert na wiolonczelę i orkiestrę C-dur Hob.VIIb/1, Symfonia D-dur Hob.I/13, Wolfgang Amaduesz Mozart Symfonia G-dur KV 124; wyk. Jean Guihen Queyras – wiolonczela, Orkiestra Historyczna {OH!}, kier. art. Martyna Pastuszka

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

"Zdejmując maski" to motto IX Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego „Wschód–Zachód”, który rozpoczął się w Krakowie. Początkowo m ono nawiązywać do "post-covidowej" rzeczywistości, ale w związku z agresją Rosji na Ukrainę całkowicie zmieniło swoją wymowę. Festiwal musiał też zostać przeniesiony z kwietnia na przełom sierpnia i września. Swoje spektakle zaprezentuje 15 ukraińskich teatrów - w tym z Mariupola, Siewierodonecka, Sum, Charkowa, Winnicy, Połtawy, Kijowa - czyli z miast dramatycznie dotkniętych przez wojnę. Na scenie pojawią się również zespoły z Polski i Węgier. Po spektaklach odbywać się będą dyskusje z artystami. O tegorocznej edycji festiwalu opowie jego dyrektor - Nadiia Moroz-Olshanska.

"Szklarnia przyszłości to dyskoteka. Światła LED zmieniają się na niebieskie, czerwone i białe w zależności od potrzeb: na przykład, gdy na zewnątrz szklarni jest pochmurno lub deszczowo” – to słowa wybitnego fizjologa roślin - prof. Hazema Kalajiego z Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie. Odnoszą się do opracowanej przez niego metody umożliwiającej monitorowanie kondycji roślin. Badania te stały się inspiracją do stworzenia niezwykłej instalacji - "Greenhouse Silent Disco", którą oglądać możemy podczas 23. Triennale Sztuk Dekoracyjnych i Architektury Współczesnej w Mediolanie. Projekt narodził się ze współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Odwołuje się do romantycznych koncepcji podejścia do natury i wpisuje się w trwający w Polsce Rok Romantyzmu. Jednocześnie nawiązuje do hasła przewodniego mediolańskiego Triennale. W jaki sposób? - o tym porozmawiamy z Weroniką Elertowską z Instytutu Adama Mickiewicza.

O Festiwalu w Salzburgu opowie Piotr Nędzyński - krytyk operowy, dziennikarz muzyczny, znawca historii opery. Będziemy relacjonować czytanie performatywne tekstów dokumentujących zbrodnie wojenne w Mariupolu - „...moja śmierć to kwestia czasu… ”. To pierwsze wydarzenie w nowym sezonie gdańskiego Teatru Blokowisko. Przeniesiemy się do Wrocławia na wystawę upamiętniającą wydarzenia z sierpnia 1982 roku - „Wielka zadyma… oczami Jerzego Lajstowicza” w Muzeum Miejskim w Arsenale. Zajrzymy do Muzuem Ikon w Supraślu, gdzie otwarta została wystawa cudownych ikon. 

18.00 – 19.00 – Teraz jazz  – prowadzi Roch Siciński

19.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Joanna Grotkowska

18. Festiwal Chopin i jego Europa (Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, 24.08.2022)

Alena Baeva – skrzypce, Dmitry Ablogin – fortepian historyczny, Orkiestra XVIII Wieku, dyr. Marek Moś

Henryk Wieniawski I Koncert skrzypcowy fis-mollop. 14; Felix Mendelssohn-Bartholdy I Koncert fortepianowy g-mollop. 25

17. Festiwal Chopin i jego Europa (Sala Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, 16.08.2021) Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35, wyk: Alena Baeva – skrzypce, Sinfonia Varsovia, dyr. Robert Trevino

21.30 – 22.00 – Rozmowy na lato: "Portret w półcieniach" rozmowa z Marią Jentys-Borelowską – aut. Wacław Holewiński 

22.00 – 00.00 – Nocna strefa – prowadzi Piotr Metz

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz", czyta Olaf Lubaszenko, opracowanie Elżbieta Łukomska. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Leopold Tyrmand "Zły", czyta Marek Kondrat. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00 - 02.00 Trójka pod Księżycem - Szymon Sławiński 

Zaśpiewana po raz pierwszy w 1963 roku piosenka "Blowin' in the Wind" Boba Dylana stała się głosem całego pokolenia, poruszyła serca i umysły Amerykanów. Stała się również głosem sprzeciwu. Utwór będzie pretekstem do rozmowy  ze słuchaczami o tym, co dziś porusza nasze serca. 

02.00 – 04.00 Annały Migały – Michał Migała

04.00 – 06.00 Trójka Budzi – Jędrzej Kodymowski    

​​​​06.00 – 8.45 Pora na Trójkę – Karol Gnat 

Chodnik wreszcie przestrzenią wyłącznie dla pieszych! Parkowanie na nim, ma być już od września niedozwolone. Jednocześnie wprowadza się wyjątki (np. parkowanie dwoma kołami). Przepisy budzą wątpliwości. Do tego nowe regulacje wprowadzają zakaz przekraczania ścieżki rowerowej przez pieszego poza przejściem do tego wyznaczonym. Jak interpretować nowe przepisy? 

Irytujące zachowania zmotoryzowanych. Wolna jazda lewym pasem, czy wyprzedzanie przez motocyklistów na światłach. Skąd wynikają takie zachowania? Jak z tym problemem radzą sobie inne kraje?

Zmieniają się nawyki żywieniowe Polaków - wynika z najnowszych danych GUS. Kupujemy mniej produktów zbożowych, warzyw, mleka, mięsa i jaj. Czy to dobrze? W jaką stronę zmierza nasza dieta? Gość: Hanna Stolińska, dietetyk

8.45 – 9.00 Salon Polityczny Trójki – Beata Michniewicz

              Gość: Paweł Szrot, Kancelaria Prezydenta

9.00 – 12.00 Trójka Przed południem  - Witold Lazar

W Tatrach Bielskich na Słowacji odkryto pierwsze ślady po myśliwych sprzed ok. 12 tys. lat. Była to grupa wyspecjalizowana w polowaniach. Dotarli w Tatry w XIII tysiącleciu p.n.e.  O szczegółach opowie prof. Paweł Valde – Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Czekaliśmy ponad 100 milionów lat, by je ujrzeć. W Teksasie wyschnięta rzeka ujawniła tropy akrokantozaura, który miał 15 stóp, ważył 7 ton i wędrował po tym obszarze 113 milionów lat temu. Odkrycie miało miejsce za Oceanem ale może się również zdarzyć w europejskich realiach. O czym opowie paleontolog Jakub Kowalski.

12.00 – 15.00 Trójka do Trzeciej  – Marta Piasecka

12:20 Wystawa „Konsumpcja, Konstrukcja, Melancholia Marioli Przyjemskiej. Pierwsza, tak obszerna prezentacja prac artystki, przybliżająca jej dorobek. Ponad 100 dzieł wykonanych na przestrzeni ostatnich czterech dekad, od malarstwa i rysunku, przez fotografię, po wideo. Przyjemska w żywy i zaangażowany sposób komentuje przeobrażenia polskiego krajobrazu potransformacyjnego. O wystawie i artystce opowie kurator Ewa Majewska.

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, w rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę zostanie pokazana praca „Rodzinna walizka” Zenony Cyplik-Olejniczak. Tytułowa walizka oklejona jest kolorowymi nalepkami i przewiązana ludzkimi włosami zaplecionymi w warkocz. Nalepki bezpośrednio odnoszą się do miejsc,  w których Polacy byli przymusowo wywożeni. Walizka symbolizuje losy milionów polskich rodzin, które doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. O pracy i jej przekazie porozmawiamy z jej autorką.

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura to legendy polskiego lotnictwa. Poświęconą im wystawę otwarto na lotnisku w Pyrzowicach. Minęło 90 lat od ich zwycięstwa w międzynarodowych zawodach, a 11 września mija także  90 lat od tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej niedaleko Cieszyna. Gość dr. Maciej Bujakowski – historyk.

Rzeka Jangcy odsłoniła zatopioną wyspę w południowo-zachodnim mieście Chongqing w Chinach, a na niej trzy buddyjskie posągi, które prawdopodobnie mają 600 lat. Gościem będzie ekspert od sztuki buddyjskiej z Muzeum Azji i Pacyfiku.

15.00 – 19.00 Zapraszamy do Trójki – Piotr Łodej

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia

Gość: Olga Semeniuk, minister rozwoju

Prowadzący: Dariusz Wieczorkowski

19.00 – 21.00 W Tonacji Trójki – Marek Wiernik

21.00 – 22.00 Klub Trójki – Piotr Dmitrowicz

Na czym polega fenomen polskiej siatkówki?

Polscy siatkarze, od lat na różnych poziomach wiekowych zdobywają medale Mistrzostw Świata i Europy. W czym tkwi sukces polskiej siatkówki? Jak wygląda system szkolenia i wyszukiwania najzdolniejszych? O tym, ale również o rozpoczętych MŚ w Polsce i Słowenii

Goście: Krzysztof Felczak, Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia w Polskim Związku Piłki Siatkowej

           Konrad Cop, trener zdobywca między innymi brązowego medalu na ME w 2021 roku z drużyną U -17.

22.00 – 23.00 Wieczór w Trójce – Łukasz Szwed

22.15 - Reportaż 

23.00 – 00.00 Konstelacja M. – Mateusz Tomaszuk


logo

23.35 - "Kwadratura kultury" - Monika Małkowska

We wtorek wieczorem zapraszamy na magazyn poświęcony szeroko rozumienej kulturze. Gośćmi Moniki Małkowskiej są twórcy, krytycy i mecenasi sztuki.


logo

07.00-09.00 – „Pierwsze słyszę” – Kamil Jasieński

W sierpniu minęło 31 lat od dołączenia Polski do globalnej sieci internetowej i wysłania pierwszego maila z Warszawy do Kopenhagi. Pionierem był Rafał Pietrak, pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest on jednym z bohaterów filmu „Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu” w reżyserii Łukasza Czajki, który audycji opowie o tym, jak śledzi kolejne stadia „internetyzacji” naszego kraju.

14.00-15.00 – „Strefa studenta” – Weronika Puszkar

Podobno każdy zasługuje na drugą szansę. Z takiego założenia wychodzą także uczelnie, które otwierają dla kandydatów dodatkowy nabór. Dodatkowa rekrutacja to szansa na rozpoczęcie studiów dla osób powtarzających niezdaną maturę, dla nieprzyjętych na wymarzony kierunek podczas pierwszego naboru, ale też szansa dla niezdecydowanych. Czym różni się rekrutacja dodatkowa od rekrutacji uzupełniającej? Na których uczelniach i na jakie kierunki są jeszcze wolne miejsca?

15.00-17.00 - „Czat Czwórki” - Piotr Firan

Czy festiwale muzyczne przeniosą się do metawersum? Bilety na koncerty są coraz droższe, a pandemia przyzwyczaiła nas do życia w sieci. Czy dla pokolenia Z nie będzie ważna już festiwalowa atmosfera i bliski kontakt z artystami czy innymi uczestnikami wydarzeń muzycznych? Na wirtualnej scenie, w postaci awatarów wystąpiły już takie gwiazdy jak Ed Sheeran, Bruno Mars czy Dua Lipa. Czy to realnie bliska przyszłość?

19.00-20.00 – „12 cali na godzinę”

Na set zaprasza Dj Vitcat, czyli Magdalena Witak. To jedna z najciekawszych dj-ek na polskiej scenie klubowej. Można ją usłyszeć w klubach w całej Polsce - w Transformatorze, Tamie, Prozaku 2.0, Sfinksie 700, a także na Smolnej, gdzie odpowiada za repertuar tego warszawskiego klubu. 

20.00-21.30 - „Strefa prywatna” - Kuba Jamrozek

Przemek Kaca - finalista Plebiscytu Czwórki NIEPRZECIĘTNY w 2018 i 2020 roku, autor książki „Sny z betonu” - będzie gościem w audycji i opowie o swoich badaniach nad depresją u mężczyzn m.in. na podstawie tekstów polskich raperów.

00.00-01.00 – „Folk Off” – Maciej Szajkowski

Zapowiedź Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – to polski festiwal muzyczny poświęcony prezentacji wielokulturowości, od 2005 roku odbywający się we wrześniu w centrum Warszawy. 

logo


08:00-10:00 „Poranek w PRD” – Wszystko, co Ziemia daje nam do zabawy.

15:00-17:00 „Popołudnik w PRD” – Rekin, płetwal błękitny, kałamarnica olbrzymia, orka czyli o największych morskich stworzeniach.

17:15 „Bezpieczny maluch” – Bezpieczeństwo na rowerze.

18:00-19:00 „Współpracownia” – Co znaczy powiedzenie „robić z igły widły”.

21:00-23:00 „Strefa rodzica” 

* Onoterapia to rodzaj animaloterapii. Jest terapią, która w  unikalny sposób wspomaga terapię właściwą i uzupełnia inne metody rehabilitacji. O tym, jak przebiega i kto z niej korzysta opowiemy w dzisiejszej audycji.  Gość: Katarzyna Słupska, animaloterapeuta (onoterapeuta, hipoterapeuta, alpakoterapeuta, felinoterapeuta, dogoterapeuta), hortiterapeuta, instruktor rekreacji ruchowej, instruktor praktycznej nauki zawodu, hodowca osłów.

* Samoakceptacja i jej znaczenie w aspekcie wejścia w związek, posiadania dzieci, czyli założenia rodziny. Jakie ma znaczenie to, abyśmy byli świadomi siebie. Gość: Katarzyna Lorecka, psycholog ze specjalnością w psychoterapii i terapii seksualnej, terapeutka.

..

13:00 - "Krąg pieśni" - Marty Jankowskiej [PREMIERA]

W najbliższej audycji z cyklu Krąg pieśni Chopina udamy się w podróż. Wsłuchując się w Sonety krymskie Moniuszki do poezji Adama Mickiewicza, będziemy podążać za wspomnieniami poety. W wędrówce tej towarzyszyć nam będzie wyśmienite nagranie tej kantaty w interpretacji Chóru Polskiego Radia i Orkiestry Historycznej pod kierunkiem Dirka Vermuelena. 

18:00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudii Baranowskiej

Program wypełnią m.in.: Preludium do Popołudnia Fauna Claude’a Debussy’ego, Koncert fortepianowy a-moll op. 16 oraz IX Symfonia C-dur „Wielka” Edwarda Griega.

22:00 - "Czarne na białych" - Jakuba Puchalskiego

Tym razem bohaterką będzie znakomita, choć nieco dziś zapomniana francuska pianistka Monique Haas, której pianistyczny rodowód, mimo iż wirtuozka żyła w latach 1909-1987, dzięki jej artystycznym mentorom wywodzić można wprost z tradycji wykonawczej Fryderyka Chopina. Podczas dwóch godzin spotkania z olśniewającą sztuką Haas zabrzmi m.in. muzyka Ravela (w tym Koncert fortepianowy G-dur) i miniatury patrona anteny.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU