Polskie Radio

Ciekawostki, goście i wyśmienite dźwięki. Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 18:00
W Europejskim Dniu Języków - o najczęstszych błędach... w nauce języków. To przed południem w Jedynce. W Dwójce za to o kolejnej edycji Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci., Z kolei w Trójce przed południem - o transporcie przyszłości, a w Czwórce - o nowych aplikacjach portali społecznościowych. Wieczorem w Dwójce muzyka Lutosławskiego, Bacewicz, Panufnika i Stachowskiego z Festiwalu Muzyki Polskiej, a w Czwórce - muzyczne wspomnienie tegorocznego Up To Date Festivalu. Polskie Radio Dzieciom zaprasza za to na rozmowy o bezpieczeństwie najmłodszych w internecie, a Polskie Radio Chopin - zaprezentuje największego z romantyków amerykańskiej pianistyki - Sidneya Fostera. Sprawdź te i nasze pozostałe propozycje! 
Jedno ze studiów emisyjnych Polskiego Radia. Widok z realizatorki Sygnałów dnia.
Jedno ze studiów emisyjnych Polskiego Radia. Widok z realizatorki "Sygnałów dnia". Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

03.00-05.00 - "Tak to bywało" - zaprasza Adam Rozlach

W "Słodkim Radiu Retro" tydzień z Orkiestrą Taneczną Polskiego Radia pod dyr. Jana Cajmera. Z kolei w cyklu "Na historycznej wokandzie" - Roman Dmowski, przywódca narodowej demokracji. Oskarżać go będzie dr Janusz Osica, a bronić doc. Ludwik Malinowski. Po "Aktualnościach" Jedynki przypomnienie audycji Anny Stempniak i Magdy Mikołajczuk z cyklu "Kultura w radiowej Jedynce" poświęconą red. Jerzemu Turowiczowi (1912-99) na okoliczność przypadającej właśnie setnej rocznicy urodzin tego publicysty. Z kolei w "Kronice polskiej" - rzecz o wojnie polsko-tureckiej, a w "Sztuce eseju" pod red. Krzysztofa Górskiego - tekst Synezjusza z Cyreny.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska 

W Europejskim Dniu Języków - o błędach popełnianych najczęściej przy nauce. Dlaczego lekcje w szkole nie wystarczają, aby perfekcyjnie opanować język? Jakie są nietypowe sposoby nauczania?

Poza tym o trwającym konkursie "Mój świat", popularyzującym twórczość literacką i tworzenie słuchowisk radiowych. Konkurs współorganizuje Polskie Radio Dzieciom. Uczestnicy muszą napisać scenariusz słuchowiska dla dzieci w wieku 6-12 lat o dowolnej tematyce. Konkurs potrwa do 28 listopada. O sztuce pisania scenariuszy w rozmowie z Januszem Kukułą, jurorem konkursu i dyrektorem Teatru Polskiego Radia.

19.30-20.00 - "Eureka" / "Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

* Cyfrowy bliźniak - innowacyjny system asystujący kobietom w ciąży. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują w ramach międzynarodowego konsorcjum nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do stworzenia systemu, który umożliwi monitorowanie i przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą zanim jeszcze pojawią się objawy. Narzędzie opracowane przez polskich naukowców będzie także pomocne przy określeniu optymalnej dawki leku i planu leczenia pacjentki. O tym prof. Jacek Rumiński - Kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej. 

* Jak wykorzystać elektromagnetyzm w medycynie? O wynikach najnowszych badań dotyczących oddziaływania pól elektromagnetycznych na ludzki organizm i o skutecznych sposobach ich wykorzystania w magnetoterapii i magnetostymulacji, opowie profesor Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu.

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zaprasza Dorota Truszczak 

* Polityka wschodnia ojca i syna: Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Ojca i syna. To czwarta audycja odsłony poświęconej wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję. Po prawie dwustu latach rozbicia dzielnicowego królestwo polskie zostało przywrócone pod berłem Władysława Łokietka w 1320 roku. Mimo wielu przeszkód, które musiał pokonać przyszły władca, w tym doświadczyć namaszczenia na króla Polski króla Czech w Gnieźnie w 1300 roku, za sprawą swoich niedawnych sojuszników wielkopolskich możnych. Politykę zagraniczną Władysława Łokietka, we władaniu którego znalazły się Małopolska, Wielkopolska i Kujawy, zdominował przede wszystkim spór z Krzyżakami o Pomorze Gdańskie. Szukając w tym sprzymierzeńców porozumiał się z silnymi Węgrami. Także z pogańską Litwą i władającym nią księciem Giedyminem. Ten ostatni sojusz został umocniony w 1325 roku małżeństwem królewicza Kazimierza - syna Łokietka z córką Giedymina Anną/Aldoną, a rok później litewskim wsparciem militarnym w wyprawie wojsk polskich na Brandenburgię. Było to źle przyjęte w chrześcijańskim świecie.  Kazimierz, zwany później Wielkim, ostatni piastowski władca, wstąpił na tron w 1333 roku, po śmierci ojca. Łokietek zawarł co prawda sojusze z groźnymi sąsiadami: zakonem krzyżackim, Marchią Brandenburską i Czechami, ale one tylko czasowo rozwiązywały niebezpieczeństwo zbrojnej konfrontacji. Zatem Kazimierz wykupił od króla Czech tytuł króla Polski, zawarł pokój z Zakonem Krzyżackim. Natomiast w 1338 roku uzyskał od księcia Bolesława Jerzego II Trojdenowica prawa sukcesyjne do Rusi Halicko-Włodzimierskiej. Wiązało się to z rodzinnymi koneksjami. Żona księcia była litewską siostrą żony króla Kazimierza. Po śmierci Bolesława Kazimierz wyprawił się na Ruś w 1340 roku i zajął Lwów, za zgodą  władcy Węgier i zobowiązaniami sukcesyjnymi na jego rzecz. Odtąd polityka polska na Rusi wiązała się z następstwem tronu w Polsce. Dlaczego to doprowadziło do wojen z Wielkim Księstwem Litewskim? W jakim stopniu polityka wschodnia Kazimierza wpływała na inne kierunki jego polityki międzynarodowej?

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška, słuchowisko z 1968 roku.

21.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w 1909 roku.

23.50 - "Serce" Edmunda de Amicisa w przekładzie Marii Konopnickiej. 


logo

 

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Piotr Metz

Laboratorium - "Nogero" Metal Mind 1980 2. Michał Urbaniak "Urbanator" Hip Bop Records 1994 prowadzą Piotr Metz i Tomasz Szachowski

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Roman Brandstaetter, aud. Doroty Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Feliks Nowowiejski Uwertura do opery Legenda Bałtyku, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Andrzej Straszyński; Edward Pałłasz Suita kociewska, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Jan Pruszak; Ludomir Różycki Suita z baletu "Pan Twardowski", wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Janusz Przybylski; Roman Maciejewski Pieśni kurpiowskie na chór a cappella, wyk. Warszawski Chór Kameralny, dyr. Ryszard Zimak. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Juliusz Zarębski Kwintet fortepianowy g-moll op. 34, wyk. Kwintet Warszawski: Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Bąkowski - skrzypce, Stefan Kamasa - altówka, Rafał Kwiatkowski - wiolonczela, Krzysztof Jabłoński - fortepian; Ludomir Różycki pieśni do słów Tadeusza Micińskiego, wyk. Joanna Freszel - sopran, Bartłomiej Kominek - fortepian; Maurycy Moszkowski Nowe Tańce hiszpańskie op. 65, wyk. Wasko Piano Duo. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

W audycji o XIV Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - w rozmowie z Arkadiuszem Gołębiewskim - pomysłodawcą i twórcą wydarzenia. Spośród dwustu filmów zaplanowanych w programie tegorocznego Festiwalu warto wymienić choćby: "Brighton 4th" - gruziński kandydat do Oscara, ukraiński film "Snajper", amerykański obraz "Niepokonany" Barry'ego Levinsona, "Orzeł. Ostatni patrol" Jacka Bławuta, a także "Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego. Spotkanie o godzinie 8.30

Ponadto w audycji: o cyklu "#bezprzedawnienia", o jubileuszu pięciolecia Polskiej Opery Królewskiej, Robert Kuśmirowski o Festiwalu "Otwarte Miasto" w Lublinie oraz repertuar gdańskiego Teatru Miniatura. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Mykoła Lysenko Walc pożegnalny, wyk. Wiener Philharmoniker, dyr. Andris Nelsons; Henryk Wieniawski Legenda g-moll op. 17, wyk. Bomsori Kim - skrzypce, Orkiestra NFM dyr. Giancarlo Guerrero. 

11.10-12.00 - Johannes Brahms Sonata wiolonczelowa e-moll op. 38, wyk. Yuja Wang - fortepian, Gautier Capucon - wiolonczela

Camille Saint-Saens Koncert wiolonczelowy a-moll nr 1, wyk. Gautier Capucon - wiolonczela, Wiener Philharmoniker, dyr. Andris Nelsons. 

12.05-12.45 - Franciszek Lessel Grand Trio Es-dur op. 4, wyk. Ensemble Dialoghi

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności"

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Juan Pérez Floristán - fortepian i City of Granada Orchestra, dyr. Josep Pons - na Festiwalu Muzyki i Tańca w Grenadzie (Pałac Alhambra, 16.06.2022); Claude Debussy Prélude à l'après-midi d'un faune; Maurice Ravel Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę.

Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu (The Queen’s Hall, 25.08.2022) Wolfgang Amadeus Mozart Kwintet klarnetowy A-dur KV 581; Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy A-dur KV 414 (wersja na fortepian i kwartet smyczkowy), wyk. Yannick Nézet-Séguin - fortepian, Muzycy Philadelphia Orchestra. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Karol Furtak

Fryderyk Chopin, Jakież kwiaty, jakie wianki, wyk. Hana Blazikova, Katarzyna Drogosz. NIFC 2015

Fryderyk Chopin, Życzenie op. 74 nr 1, wyk.Anna Serafińska Trio. Borzym Music Polska 2022

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

W audycji o wyjątkowym komiksie, opisującym losy Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku. O działalności Polskiego Radia i dramatycznych wydarzeniach z września oraz o tym, jak powstawał komiks opowiadający historię sprzed 83 lat: Stefan Kruczkowski - reżyser dźwięku z Działu Realizacji, Konserwacji i Digitalizacji Archiwum Polskiego Radia oraz Maciej Czaplicki - rysownik. Wydawcami komiksu są Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej. 

Ponadto w audycji: o polskich managerkach kultury, które od niedawna pełnią kierownicze funkcje w jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych Niemiec - Berliner Festspiele. Także wizyta w Tczewie, gdzie 2 października odbędzie się światowa premiera Requiem "Bolesne opadanie liści" pomorskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego do słów poety, prozaika i publicysty - Romana Landowskiego. Poza tym wizyta w "Chatcie Kocjana", czyli domu rodzinnym Antoniego Kocjana - wybitnego przedwojennego konstruktora szybowców. W audycji także o wydarzeniu słowno-muzyczne "#Mickiewicz", w którym teksty romantycznego poety zostały połączone z nowoczesną muzyką. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

II Festiwal Muzyki Polskiej - koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, solistka: Elżbieta Chojnacka - klawesyn (Kraków, 7.11.2006). 

Witold Lutosławski Uwertura na orkiestrę smyczkową, Marek Stachowski Sinfonietta, Henryk Mikołaj Górecki Koncert na klawesyn i orkiestrę, Andrzej Panufnik Arbor Cosmica, Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Rzeczypospolite" - audycja Antoniego Dudka

Dominacja ZSRR w bloku wschodnim i jego strukturach była oczywista. Mimo to można zastanawiać się, w jakim stopniu struktury Układu Warszawskiego były jedynie pasem transmisyjnym służącym Moskwie do przekazywania własnych decyzji poszczególnym krajom bloku, a w jakim mogły być wykorzystane przez poszczególne kraje członkowskie do realizowania własnych celów. Robi to prof. Elżbieta Jarząbek w książce "Kłopotliwy sojusznik? PRL i RP w politycznych strukturach Układu Warszawskiego w latach 1980-1991", o której prof. Antoni Dudek porozmawia z autorką.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Fortepianiści": Janusz Olejniczak - prowadzi Andrzej Sułek

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba 


LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

21.10-21.25 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski 

03.00-04.00 -  "Studio el muzyki" - Jerzy Kordowicz 

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć  

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Radosław Fogiel, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o tym jak będzie wyglądał polski transport w przyszłości. W ciągu najbliższych lat czeka nas budowa i oddanie wielu kluczowych inwestycji takich jak: tunel kolejowy między Łodzią Fabryczną i Łodzią Kaliską, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, oddanie wielu ważnych magistral i budowa infrastruktury wodorowej. W cyklu "Trójkowy punkt techniczny" - o najważniejszych inwestycjach kluczowych dla transportu oraz o tym, jak zmieni to polski transport - transport przyszłości.

Ponadto - jakie będą miasta przyszłości? Jak je projektować by były zarówno funkcjonalne, ekologiczne i piękne? Dlaczego niektóre miasta: Oslo, Kopenhaga, Malmo czy Zamość uważane są za miejsce idealne do mieszkania? I czy współcześnie możemy wzorować się na architektach sprzed lat? Pomoże w tym sztuczna inteligencja i gra komputerowa tworzona przez badaczy z SGGW. O szczegółach projektu dr Agata Ciszewska z Katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Światła nocne obserwowane z kosmosu, dane ekonomiczne o obywatelach i dziesiątki przeanalizowanych map pozwoliły na stworzenie nowatorskiej metody ustalania granic miejskich. Sposób na walkę z „rozlewaniem się” miast proponuje zespół polskich badaczy, którzy specjalizują się w ekonomii, statystyce i analizie danych, oraz badaniu procesów urbanizacyjnych. – To szansa dla mieszkańców i samorządów. Polskie metropolie i aglomeracje, które w XXI wieku zaczęły rozrastać się w niekontrolowany sposób, będą mogły rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony i przemyślany. O tym dr Olha Zadrozhna z Akademii Leona Koźmieńskiego. 

12.00-15.00 – "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski 

Gościem Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko  

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Magdalena Drohomirecka 

Tragiczny wrzesień 1939 roku. Dwa totalitaryzmy niemiecki i sowiecki niszczą państwo polskie. Dramat strat materialnych i niematerialnych do dziś nierozliczony. W przygotowaniu jest nota dyplomatyczna. Jak zareagują Niemcy, gdy żądanie zadośćuczynienia stanie się kwestią międzynarodową. Jak zareagują Europa i świat? Czy atak Rosji na Ukrainę postawi także polski dramat z okresu II wojny światowej na międzynarodowym forum? Czy wiedza o  niemieckiej i sowieckiej okupacji w Polsce stanie się w końcu wiedzą powszechną? Także w Polsce. Kto się boi HiT? I dlaczego? Goście: prof. Wojciech Roszkowski - ekonomista i historyk oraz prof. Grzegorz Kucharczyk - historyk.

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.15 - Reportaż w Trójce / "Myszka" Antoniego Rokickiego  

Maria Kowalska, pseudonim "Myszka", urodziła się we wrześniu 1925 roku w Warszawie. Jej tata pracował jako urzędnik w Ministerstwie Spraw Wojskowych, a mama zajmowała się domem.
"Myszka" miała pięć sióstr. Tak wspomina lato 1939 roku: – Wszyscy się przygotowywali do wojny. Robiliśmy zapasy: cukru, soli, mydła. Dużo chleba się suszyło. Na szybach naklejaliśmy cięte paski papieru, bo wiadomo było, że będą ostrzały – opowiada sanitariuszka z pułku Baszta. Ostatnie beztroskie wakacje pani Maria spędziła z rodziną w Sulejówku, gdzie mieszkała ciocia "Myszki". 1 września ich świat się zmienił.

– Wkroczenie Niemców było tragiczne, oni wiedzieli, kto gdzie mieszkał. Pierwszą ich reakcją było zabicie Żydów – mówi. W pamięci bohaterki reportażu mocno utkwił obraz palącej się stolicy. – Obserwowaliśmy cały czas, jak Warszawa się pali. Widać było z Sulejówka dym, pożary. A poza tym cały czas latały tutaj samoloty i zrzucano bomby… – wspomina. Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ją u fryzjera. – Najstarsza siostra była bardzo oczytana. Podrzucała nam książki, m.in. "My, które chodzimy kuchennymi schodami", o tym, jak to angielskie dziewczyny z dobrych domów, przygotowywały się do pierwszej wojny światowej. Po przeczytaniu tej książki postanowiłyśmy tak samo się przygotować – opowiada z uśmiechem M. Kowalska. Siostry poszły więc do fryzjera. I tam właśnie odnalazła je łączniczka, która poinformowała o rozpoczęciu Powstania. Sanitariuszka dzieli się pierwszymi trudnymi chwilami, z jakimi musiała się zmierzyć, jako uczestniczka Powstania. – Żołnierz został postrzelony w brzuch. Przynieśli go do naszego punktu i miałam go opatrzyć… Rana była śmiertelna, chłopak nie wytrzymał, umarł. I to było moje pierwsze spotkanie ze śmiercią. Rano go pochowaliśmy – mówi bohaterka reportażu. 

23.00-00.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski 


..

Płyta tygodnia / Córy - "Idziemy po swoje"

Córy to żeński duet wokalny, współtworzony przez Katarzynę Tontor i Natalię Hoffmann-Pawlak, którego unikalny styl jest wypadkową fascynacji różnymi gatunkami muzyki zza oceanu. Dziewczyny określają swoją muzykę jako soul’n’rap czyli energetyczną mieszankę melodyjnego neo-soulu, Rn’B z hip-hopem okraszoną tekstami, przy tworzeniu których artystki czerpią garściami z własnych doświadczeń.

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieńki

Nadchodzi poważna konkurencja dla Instagrama i TikToka? Zagraniczne media są zafascynowane nową aplikacją społecznościową BeReal. W niektórych artykułach przeczytamy, że jest to "obsesja pokolenia Z".W sklepie Google Play aplikacja BeReal ma ponad 5 milionów pobrań. Użytkownicy zainstalowali ją 30 milionów razy. Większość w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Otwórz Drzwi Do Kariery. Ruszył nabór do konkursu Złota Nitka. Kreatywność, estetyka, jakość - to najlepsza droga do Złotej Nitki, nagrody w konkursie organizowanym przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Wróblewską, Dyrektor Artystyczną Łódź Young Fashion.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska

W cyklu "Południe z blogerem" - Łowcy burz. To funpage ludzi obserwujących pogodę, ale też wrzucających aktualne prognozy. Informują o tym, gdzie obecnie pada i z jakiego typu zjawiskami atmosferycznymi mamy do czynienia.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Jak założyć akwarium? Wbrew pozorom założenie i utrzymanie w należytym stanie akwarium to wcale nie jest taka łatwa sztuka, jak może nam się wydawać. Należy dobrać odpowiednie gatunki roślin, dbać o parametry wody, takie jak pH, temperatura, czy wiele innych wskaźników. Do tego dochodzi oświetlenie, filtry, a na samym końcu są mieszkańcy stworzonego przez nas środowiska, czyli ryby. Może warto pomyśleć o molinezjach, gupikach czy mieczykach, które uchodzą za stosunkowo łatwe w utrzymaniu?

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" / CzaD

Muzyczne wspomnienie tegorocznego Up To Date Festivalu. Wśród wykonawców m.in. Source Direct, krajowe Mchy i Porosty, Bad Company, Shiftyed, czy Velly Joonas. 

 

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.

XIV Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"​ odbędzie się w dniach 28 września - 1 października 2022 roku. W studiu Polskiego Radia 24 goście: Marek Proboszcz, reżyser, aktor i juror Festiwalu NNW oraz Grzegorz Pacek, koordynator Akademii Filmowej na Festiwalu NNW.

23.35 - "W antrakcie" - zapraszają Magdalena Kuydowicz i Malwina Kiepiel

Kolejna odsłona audycji teatralnej w Polskim Radiu 24. W programie przegląd nowości teatralnych w Polsce, najciekawsze zapowiedzi oraz rozmowy z przedstawicielami świata teatralnego.

W najnowszym odcinku rozmowa o spektaklu "Nasza klasa" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i musicalu "Matylda" w Teatrze Syrena. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Modest Ruciński, aktor.

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Królik Bugs, Piotruś Królik, Królik Roger i Królik z Kubusia Puchatka...w światowy dzień królika przyglądamy się bajkowym, i nie tylko futrzakom.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Gąski, kurki, podgrzybki... Jak odróżnić grzyby jadalne od tych trujących? Leszek i dziadek Ignacy zabierają Misia do lasu!

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - W historii znalazło się wielu wybitnych badaczy, których odkrycia na zawsze zmieniły zarówno światową naukę, jak i cywilizację. Dzisiaj przyjrzymy się ich sylwetkom. Do tego opowiemy o Nocy Naukowców Lem 2.0, która odbędzie się 30 września w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - 27 września rozpoczyna się XVI Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie", organizowana przez NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Jest to największe w Polsce wydarzenie dotyczące kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa online. Bo będzie działo się w tym roku opowiedzą goście. Będzie to Anna Rywczyńska, Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Badaczka technologii cyfrowej w kontekście zjawisk kulturowych i praktyk społecznych oraz popularyzatorka w dziedzinie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. W 2018 roku uwzględniona w "Liście 100 osób, które przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce". W studiu będziemy gościć także doktora Szymona Wójcika, koordynatora projektu saferinternet.pl w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Członek komitetu organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie". Zaangażowany w szereg projektów badawczych odnoszących się do bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Jest autorem i współautorem szeregu publikacji dotyczących zagrożeń internetowych wśród najmłodszych. Doktor socjologii, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. 

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Plenerowe Studio Polskiego Radia z rynku w Ostrawie. A w nim pojawi się Tomáš Kočko, czeski kompozytor i wokalista, autor tekstów, lider zespołu Tomáš Kočko & Orchestr. Twórczość muzyczna Tomáša Kočko w warstwie tekstowej oparta jest głównie o wiersze Ladislava Nezdařila, poety ludowego tworzącego w gwarze górali beskidzkich. Ponadto twórca inspiruje się tematyką zbójnicką, w tym podaniami o Ondraszku, a także tradycyjnymi morawskimi pieśniami ludowymi. W audycji muzyka z jego najnowszej płyty, która lada moment ukaże się w formacie winylowym.

W drugiej godzinie przeniesiemy się nad Jezioro Mokre, do miejscowości Zgon, by spotkać się z Cezarym Makiewiczem, który przedstawi swój najnowszy album zatytułowany "Ptaki są różne". 

..

09.00 - "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" - Monika Mandau [PREMIERA]

Trzynasty odcinek nowej audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. To rozmowy o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. W audycji m.in. III akt dramatu lirycznego Manru Ignacego Jana Paderewskiego oraz Mazurki: b-moll op. 24 nr 4 i a-moll op. 17 nr 4 Fryderyka Chopina w interpretacji Paderewskiego.  

20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński 

W audycji wybrane nokturny Fryderyka Chopina, ale także m.in. Aria z Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha czy Gnossienne Eryka Satiego, w aranżacji takich muzyków, jak Antonio Carlos Jobim z Frankiem Sinatrą, Jacques Loussier, John Di Martino's Romantic Trio czy Chopin meets the blues live.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Bohaterem audycji bodaj największy z romantyków amerykańskiej pianistyki - Sidney Foster. W audycji m.in. IV Ballada f-moll Fryderyka Chopina, Krakowiak fantastyczny Ignacego Jana Paderewskiego, Sonata h-moll Franciszka Liszta oraz III Koncert fortepianowy c-moll Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem New York Philharmonic Orchestra pod batutą Johna Barbirollego. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Dłuższe pasmo autorskich audycji dziennikarzy Polskiego Radia dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 15:28
Polskie Radio dla Ukrainy wydłuża do 12 godzin emisję autorskiego pasma przygotowywanego w studiu w Warszawie. Od soboty, 17 września, audycje dziennikarzy sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy nadawane będą od godz. 9.00 do 21.00. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

BohaterON 2022 – nagroda za opowiadanie historii i współczesny patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 12:00
Nagrody BohaterON są przyznawane w siedmiu kategoriach: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz. Kandydata do Nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz online na stronie bohateron.pl. Zgłoszenia można wysyłać do 2 października. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Spod lady". Historia PRL-u w formie podcastów na stronie i w aplikacji Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 20:00
Najbliższy odcinek audycji "Spod lady" to już ostatnie spotkanie z historią PRL-u w tym cyklu na naszej antenie. Te niezwykłe podróże w czasie będą dostępne w formie podcastów do odsłuchania w aplikacji i na stronie Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości". Czyta Michalina Łabacz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 11:19
W tygodniu 26-30.09 w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy powieść biograficzną niemieckiej pisarki i scenarzystki Beate Rygiert - "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości". Na antenie radiowej Dwójki jej fragmenty czytała Michalina Łabacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mastalerz: bardzo ostrożnie opowiadam o swoich marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 12:04
Katarzyna Ciepielewska i Łukasz Sobolewski przed Trójkowy mikrofon zapraszają osoby wyjątkowe: pełne pasji, energii do działania, smakoszy życia, wyciskających je jak cytrynę. Audycję ilustrują utwory starannie wyselekcjonowane przez prowadzących i zaproszonego gościa. Tym razem był nim Andrzej Mastalerz, którego charakterystyczny głos doskonale znają wielbiciele audiobooków oraz słuchacze Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń