Franciszek Pieczka urodził się w 1928 roku. Grał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis", "Konopielka" czy "Jańcio Wodnik".
Legenda polskiej sceny
Dużą popularność i sympatię zyskał dzięki roli Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies", a także grając w nowych produkcjach, między innymi jako Stach Japycz w serialu "Ranczo". Pracował z najlepszymi reżyserami filmowymi i teatralnymi. Występował między innymi w Starym Teatrze w Krakowie, w Dramatycznym, Narodowym i Powszechnym w Warszawie. Grał w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera.
Artysta wielokrotnie podkreślał, że obowiązkiem artysty jest bycie w prawdzie wobec siebie samego, bez względu na panujące trendy lub modę. - Mimo wszelkich przeciwności przekazywać treści, które nurtują. Wtedy powstaje prawdziwa, dobra sztuka - stwierdził.
Słynny Gustlik
Aktor podbił serca widzów już w latach 60., rolą Gustlika w telewizyjnym serialu "Czterej pancerni i pies". Silny mężczyzna z poczuciem humoru, mówiący śląską gwarą, był barwną postacią załogi czołgu Rudy 102.
00:26 Franciszek Pieczka jako Gustlik. Archiwalne fragmenty serialu (IAR).mp3 Franciszek Pieczka jako Gustlik. Archiwalny fragment serialu (IAR)
Po latach Franciszek Pieczka mówił, że ciepło wspomina ten film i swoją rolę. - Nie odżegnuję się od tamtej postaci - przyznał. Wskazał, że na temat "Czterech pancernych..." pojawiały się echa dot. "przekłamań historycznych czy deprawacji estetycznej młodzieży". - Kiedy ja to konfrontuję z tymi serialami, którymi bombardowana jest współczesna młodzież, to wydaje mi się, że to nie było aż tak destrukcyjne - stwierdził.
Franciszek Pieczka i Polskie Radio
Ten wybitny artysta od ponad pół wieku jest związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Aktor często powtarzał, że bardzo lubi tę pracę, ponieważ jest to teatr wyobraźni, gdzie słuchacz ma wiele do zrobienia. Taka forma zmusza go do myślenia i aktywnego uczestnictwa w odbiorze kultury. Franciszek Pieczka przyznał, że Polskie Radio jest mu szczególnie bliskie.
- Radio wymaga od aktora dużej sprawności zawodowej - podkreślił.
00:28 Franciszek Pieczka - kocham radio! (IAR).mp3 Franciszek Pieczka: kocham radio! (IAR)
Za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia Franciszek Pieczka otrzymał w 2018 roku Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. W rozmowie z Polskim Radiem aktor powiedział wówczas, że to dla niego niezwykłe wyróżnienie. - Teatr Polskiego Radia wymaga od aktora pełnego profesjonalizmu, pełnej gotowości - mówił.
00:16 Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia wymaga pełnego profesjonalizmu od aktora (IAR).mp3 Franciszek Pieczka: Teatr Polskiego Radia wymaga pełnego profesjonalizmu od aktora (IAR)
Miał być inżynierem
Kilka lat temu wspominając początki swojej kariery, Franciszek Pieczka powiedział, że nie zamierzał być aktorem, lecz inżynierem i dlatego rozpoczął studia na gliwickiej politechnice. Wkrótce zmienił jednak zdanie. - Wróciłem po miesiącu. Zostawiłem kolegom indeks w akademiku. Powiedziałem: "macie go na pamiątkę, a ja jadę do Katowic, postaram się dostać do szkoły teatralnej" - opowiadał.
Czytaj także:
W ostatnich latach pojawił się w filmie "Serce, Serduszko i wyprawa na koniec świata", a także w rolach dubbingowych, między innymi w "Gwiezdnych wojnach: Przebudzeniu Mocy". Mogliśmy go także podziwiać w obrazie "Syn królowej śniegu" z 2017 roku.
Przy okazji jego premiery (2018), w rozmowie z Polskim Radiem, aktor podzielił się refleksją na temat życia. Powiedział, że współczesne tempo świata jest tak duże, że brak w nim czasu na zadumę. - Ten świat jak dla mnie pędzi za mocno, za szybko - mówił wówczas.
Franciszek Pieczka. Aktor nagradzany
Franciszek Pieczka jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za osiągnięcia życia, nagrody Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor, a także - Nagrody Kulturalnej Śląska, przyznanej przez rząd Dolnej Saksonii za popularyzację śląskiej kultury. Ma także swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2017 roku otrzymał Order Orła Białego nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę, w uznaniu zasług dla kultury polskiej oraz za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej.
Franciszek Pieczka występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". O swoim bohaterze mówił przy okazji nagrania trzytysięcznego odcinka w 2019 roku:
ms