Polskie Radio

"Stacja Nauka" i "Strefa rodzica". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 21:00
W Jedynce lista wstydu - firmy, które dalej działają w Rosji. W Dwójce o ostatnich przygotowaniach do Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W Czwórce Tydzień Noblowski - komentarze prosto z Centrum Współpracy i Dialogu UW a także - jak się zmienia polska wieś i czy może być atrakcyjna dla młodego człowieka. W Polskim Radiu Dzieciom o roli kobiety, żony i matki, o poszukiwaniu wewnętrznej siły, piękna i spełnienia. Sprawdź nasze propozycje!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Bricolage
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Henryk Szrubarz i Grzegorz Jankowski

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS, a o godzinie 8.15 Paweł Poncyljusz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

List wstydu - firm, które dalej działają w Rosji. Od marca wiele firm, także globalnych marek, opuściło bądź zawiesiło działalność? Ostatnio kilka dużych firm także zrezygnowało. Poradnik językowy. Świadectwa energetyczne.

Ponadto konkursy i słuchowisko "Wrzos" Marii Rodziewiczówny.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke

Piotr Salata i jego nowa, pierwsza płyta filmowa. Włodek Pawlik  kompozytor musicalu „Irena” (o Irenie Sendlerowej) wystawionego w Poznaniu i oczekującego na premierę na Broadway’u.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

* Komentarz związany z ogłoszeniem Nagrody Nobla z chemii.

* Wari to jedno z najważniejszych imperiów przedinkaskiego Peru. Od kilkunastu lat stanowisko tej kultury w Castillo de Huarmey jest eksplorowane przez polsko-peruwiański zespół archeologów. Wielką sensacją  było swego czasu odkrycie przez naszych badaczy nienaruszonego grobowca królewskiego. W tym sezonie odnotowali oni kolejny sukces - dokopali się do elitarnych pochówków mężczyzn z bogatymi darami grobowymi. Kim byli ci ludzie? Gość: prof. Miłosz Giersz z Wydziału Archeologii UW, kierownik ekspedycji w Castillo de Huarmey w Peru.

20.00-22.00 - "Tu jest muzyka - Wieczór z operą i operetką" - zaprasza Robert Kamyk

Była pierwszą czarnoskórą śpiewaczką, która wystąpiła z zespołem Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Jednocześnie doświadczyła niejednokrotnie segregacji na tle rasowym. Osiągnęła status gwiazdy, została laureatką 13 nagród Grammy. Była inspiracją nie tylko dla innych śpiewaków, ale także m.in. dla Milesa Davisa, który słuchał jej w roli Toski, aż do zużycia płyty. Bohaterką "Wieczoru z operą i operetką" będzie tym razem Leontyne Price.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem. 

REKLAMA
REKLAMA

21.45 / 20.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w roku 1909. Historia naznaczonej trudnościami miłości skromnej guwernantki i młodego arystokraty spotkała się z zachwytem czytelników (a raczej czytelniczek), choć często była nazywana "literaturą dla kucharek". Znakomita interpretacja Ireny Kwiatkowskiej z 1966 roku, dostępna również w ramach projektu "Radiobook", dodaje sentymentalnemu tekstowi lekko humorystycznego smaku. 

23.50 - Maria Konopnicka "Miłosierdzie gminy". Czyta Elżbieta Barszczewska.


logo

 

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński

Premiera opery „Baśń o Sercu” Alka Nowaka i Radka Raka, 100-lecie urodzin Xenakisa, projekty orkiestrowe z najwybitniejszymi artystami sceny klasycznej, jazzowej i elektronicznej, premiera stworzonych specjalnie na Festiwal kompozycji autorstwa Wacława Zimpla, Kuby Więcka i Huberta Zemlera, warsztaty prowadzone przez Małe Instrumenty – w tym tygodniu startuje w tyskiej Mediatece Festiwal Auksodrone. O jego programie w Poranku Dwójki o godz. 9.30 opowie kurator Festiwalu – Filip Berkowicz.

Ponadto w audycji:

- Festiwal Organy +

- "DEKALOG" Krzysztofa  Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Narodowym w Warszawie

- pierwsze polskie tłumaczenie arcydzieła wielkiego francuskiego pisarza - François-René de Chateaubrianda, autora „René”, głównego przedstawiciela wczesnego romantyzmu. „Żywot Rancégo” z francuskiego oryginału przełożył Wiktor Dłuski.​

10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki – prowadzi Andrzej Sułek

10.00 – 11.00 – Znacie to posłuchajcie

Felix Mendelssohn Koncert na skrzypce i smyczki, Symfonie – wyk. Fabio Biondi i Europa Galante

11.10 – 12.00 – Wolfgang Amadeus Mozart Serenada D-dur „Haffnerowska”, Festiwalowe Smyczki z Lucerny, dyr. Daniel Dodds

12.05 – 12.45 – Piotr Anderszewski gra Szymanowskiego: Metopy op. 29

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Jerzy Jarocki

13.00 – 15.00 – Muzyka w porze lunchu – prowadzi Karol Furtak

Książek Piano Duo na IV Festiwalu Romantycznym Kompozycji "Elsner i Jego Następcy" (Warszawa, 8.09.2022)

miniatury instrumentalne Józefa Elsnera, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Fryderyka Chopina, wyk. Książek Piano Duo: Agnieszka Zahaczewska-Książek – fortepian, Krzysztof Książek – fortepian

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

12 Fantazji na skrzypce solo Jerzego Fryderyka Telemanna – to tytuł debiutanckiego albumu skrzypaczki Małgorzaty Malke – w solowym repertuarze. Tę płytę można potraktować jako wyprawę do XVIII-wiecznej Polski, w której Telemann działał przez parę lat, czerpiąc z niej muzyczne inspiracje. Nagrań dokonano w Muzeum Zamkowym w Pszczynie – historycznej rezydencji rodu Promnitzów, dla którego Telemann pracował. Małgorzata Malke opowie o płycie i o swojej fascynacji Telemannem o g. 16.30.

Ponadto zapraszamy na najbliższy koncert z cyklu Jazz.PL. Jego bohaterem będzie Alan Wykpisz – jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów młodego pokolenia, który zaprezentuje pierwszy autorski projekt w swojej karierze.

Z Jackiem Hajdukiem porozmawiamy o jego książce „Dziennik Roku Szczura”. "Owwa! Ukraina dla dociekliwych" – to z kolei książka dla dzieci o Ukrainie. Zajrzymy także do Poznania, gdzie trwają ostatnie przygotowania do Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.​

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Tymon Tymański – aut. Michał Nowak

Byli młodzi i zdesperowani. Buntowali się nie tylko przeciw PRL-owskiej władzy, ale także skostniałej ich zdaniem kulturze. W swoich akcjach łączyli powagę z blagą, szyderczym śmiechem i prowokacją. Nie oszczędzali nikogo, wliczając w to samych siebie i publiczność. O formacji TotArt Michał Nowak będzie rozmawiać z jednym z jej członków – Tymonem Tymańskim.

18.00 – 19.00 – Teraz jazz – prowadzi Przemysław Psikuta

19.00 – 22.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Joanna Grotkowska

Hector Berlioz Harold w Italii – Symfonia na altówkę solo i orkiestrę op. 16, II Symfonia C-dur „Roma”, wyk: Krzysztof Chorzelski – altówka, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Richard Bona – aut. Andrzej Zieliński 

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Tematy operowe – prowadzi Aleksander Laskowski

23.00 – 01.00 - Nocna strefa – prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (Kraków)


LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Niemyte dusze", czyta Andrzej Chyra. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisław Sierosławski, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  


00.00 – 02.00 Trójka pod Księżycem - Patryk Pawlak 

Autor audycji opowie o początkach i historii Narodowego Teatru Walonii i Brukseli. Otwarcie tegorocznego sezonu artystycznego dawało okazję do tego, żeby spojrzeć w przeszłość instytucji i przyjrzeć się początkom, które sięgają lat 30 tych XX wieku. Podobnie jak w holenderskim Teatrze Carre, tutaj też mamy do czynienia z historią rodzinną. Dwójka braci Jacques i Maurice Huisman w 1935 roku powołała i kierowała Trupą Teatralną, która specjalizowała się na początku działalności w repertuarze dziecięcym. Misja teatru od początku jego istnienia zakładała: "przyczynianie się do upowszechniania kultury, szerzenie zamiłowania do teatru wysokiej jakości, rozsławianie teatru belgijskiego w kraju i za granicą oraz podnoszenie statusu społecznego i zawodowego aktorów".

02.00 – 04.00 Nocny Przegląd Myśli – Michał Kirmuć

04.00 – 06.00 Trójka Budzi – Michał Grabkowski

​​​​06.00 – 8.45 Pora na Trójkę – Karol Gnat / wyd. Rafał Jarząbek

Wyrzucamy czy naprawiamy? Z biegiem czasu nasze podejście do przedmiotów zmienia się. Może się wydawać, że kiedyś chętniej naprawialiśmy stare przedmioty. Cerowaliśmy skarpety, uderzaliśmy w telewizor, licząc na to, że cudownym sposobem naprawi się, czy po prostu zaklejaliśmy dziury. Teraz łatwiej sięgamy po nowe, a same przedmioty w magiczny sposób psują się zaraz po upływie gwarancji. Są nawet osoby, które potrafią porzucić samochód, bo ten odmówił posłuszeństwa. Jak to wygląda u naszych słuchaczy? Naprawiają czy kupują nowe? 

8.45 – 9.00 Salon Polityczny Trójki – Beata Michniewicz

Gość: Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie

9.00 – 12.00 Trójka Przed południem  - Witold Lazar 

W Trójce po królewsku Marta Piasecka i jej gość Marek Gawroski, autor książek o zamkach i pałacach zabierają nas pod Wałbrzych - do zamku w Bolkowie i położonego nieopodal Zamku Świny

Trwa tydzień noblowski. Dziś poznamy laureata w dziedzinie chemii. Kto może być brany pod uwagę? Jakie badania? Gość: Adela Kwiecień z Centrum Współpracy i Dialogu

12.00 - 15.00 Trójka do Trzeciej  – Katarzyna Cygler 

Kiedyś cyrk tracił na popularności z powodu wykorzystywania w nim zwierząt. Współcześnie cyrk to głównie popisy akrobatyczne a czasami też kaskaderskie. To wymaga od artystów niezwykłego przygotowania. Opowie o nich Wojciech Kowalczyk, dyrektor Szkoły Cyrkowej w Julinku

15.00 – 19.00 Zapraszamy do Trójki – Piotr Łodej 

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia – Bartomiej Graczak

19.00 – 21.00 W Tonacji Trójki – Justyna Grabarz i Piotr Baron

21.00 – 22.00 Klub Trójki – Piotr Semka 

Aneksja czterech regionów republiki Ukrainy ogłoszona przez Władimira Putina przyjęta została jako chęć eskalacji wojny i zarzucenie szansy na rychłe rozmowy pokojowe. Jaki jest sposób myślenia rosyjskiego przywódcy, jak chce nastraszyć zachód, czy zagraża mu spisek na szczytach władzy i czy generalicja będzie mu posłuszna , czy społeczeństwo wytrzyma trudy związane z sankcjami i powszechną mobilizacją ?

Goście: Marek Budzisz, historyk, ekspert ds. Rosji

              Piotr Skwieciński, dziennikarz

              Bronisław Wildstein, publicysta, dziennikarz

22.00 – 23.00 Wieczór w Trójce – Łukasz Szwed

Reportaż - Weronika Puszkar

Nawet 14 milionów Polaków dotyka wykluczenie komunikacyjne. Tak podaje Klub Jagielloński. Grupą, która najbardziej cierpi z powodu nieistniejącej lub źle zorganizowanej komunikacji jest młodzież mieszkająca poza miastem. Każdy młody człowiek musi znaleźć sposób, aby dotrzeć do szkoły albo po prostu na dodatkowe zajęcia czy spotkanie za znajomymi. Często z tych ostatnich rezygnuje, bo autobusy jeżdżą za rzadko albo o pewnej porze nie jeżdżą wcale, a on po prostu nie mają jeszcze prawa jazdy albo pieniędzy na samochód. W których miejsca w Polsce problem jest największy? Jak wygląda tam kwestia autobusów? Jak często kursują? Z jakich rzeczy młodzi muszą rezygnować ze względu na słabą komunikację miejską?

23.00 – 00.00 Serdeczne Dźwięki – Mateusz Krautwurst

logo
 
22:06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski
Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski, wraz z zaproszonymi gośćmi, omawiają gorące nowości wydawnicze. Na ten moment brak szczegółowych informacji nt. gości jutrzejszej audycji.
23:35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek
Gościem Polskiego Radia 24 będzie Aleksandra Ciejek, aktorka i autorka sztuk dla dzieci. Tematem audycji będzie optymizm - czy można się go nauczyć? Jak szukać pozytywnych stron życia i nie narzekać?
.


06.00-9.00 - „Pierwsze słyszę” - Kamil Jasieński

Na czym polega kolejna fala ataków, w której przestępcy podszywają się pod banki? Czy BookTok naprawdę skłonił generację Z do czytania? Ed Sheeran dał wyraz miłości do kultowych Pokemonów?

09.00-10.00 - „Wszystko gra” - Ula Kaczyńska

Dlaczego Piotr Orzechowski zwany jest Pianohooliganem i co wyszło ze współpracy z Kubą Więckiem, jednym z najbardziej wszechstronnych jazzmanów swojego pokolenia?

10.00-12.00 - „Stacja Kultura” - Kasia Dydo

Zespół CÓRy, czyli Kasia Tontor i Natalia Hoffmann w rapowej interpretacji wiersza Marii Konopnickiej "Na białą kartkę co przede mną leży".

12.00-13.00 - „Stacja Nauka” - Oliwia Krettek

Tydzień Noblowski - komentarze prosto z Centrum Współpracy i Dialogu UW dotyczące nagrody w dziedzinie chemii.

14.00-15.00 - „Dajesz radę” - Marta Hoppe

Od czego zacząć, na co postawić? Czy i jakie są nisze na rynku? Skąd zdobywać fundusze na rozkręcenie pierwszego, własnego biznesu i jakie pieniądze są niezbędne? Czym jest przedsiębiorczość i co o niej sądzą młodzi Polacy? Co motywuje młodych ludzi do zakładania własnych biznesów?

15.00-17.00 - „Czat Czwórki” - Piotr Firan

Jaka jest dziś polska wieś? Jak się zmienia i czy może być atrakcyjna dla młodego człowieka? Spotkanie z Mateuszem Wyżgą, autorem książki „Chłopstwo. Historia bez krawata”.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek

Według Raportu Centrum Analiz NZS na temat zdrowia psychicznego, dla większości studentów problematyka zdrowia psychicznego jest bardzo istotna, a duża część z nich wyraża chęć skorzystania z możliwości wsparcia psychologicznego. Gdzie powinni szukać pomocy?

logo

10:00-11:00 „Muzyczne podróże” - 4 października 1958 roku rodził się Włodzimierz Pawlik, kompozytor i pianista jazzowy. Poznajemy jego twórczość.

15:00-18:00 „Popołudnik w PRD” – O zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, chodniku, jezdni i poboczu.

18:00-19:00 „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” - Poznajemy nieznane zakamarki, które warto zobaczyć i zwiedzić w Polsce. Nie trzeba koniecznie jechać na koniec świata, by poznawać niesamowite miejsca. Gość: Maciej Paszek – podróżnik.

21:00-23:00 „Strefa rodzica” 

* Rozmowa z Anną Hazuką o roli kobiety, żony i matki, o poszukiwaniu wewnętrznej siły, piękna i spełnienia. Autorka książki "Druga".

* Praktyczne wskazówki jak zarządzać stresem i emocjami. Goście: Magda Macyszyn, coach, mentor, trener biznesu i Dawid Wawrzyniak, coach.

..

09:00 - Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru

Czternasty odcinek nowej audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Monika Mandau opowie o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. Program wypełni m.in. Sonata a-moll op. 13 - na skrzypce i fortepian Paderewskiego w interpretacji Konstantego Andrzeja Kulki oraz Sonata b-moll op. 35 Fryderyka Chopina w wykonaniu Aleksandra Braiłowskiego.

18:00 - Romantyczne brzmienia - Klaudii Baranowskiej

Klaudia Baranowska zaprezentuje m.in. I Symfonię D-dur oraz IV Symfonię C-dur Franza Schuberta (wyk. Anima Eterna, dyr. Jos van Immerseel), Kwintet klarnetowy h-moll op. 115 Johannesa Brahmsa (Eric Hoeprich, London Quartet), a także II Sonatę skrzypcową A-dur op. 12 Ludwiga van Beethovena w interpretacji Midori Seiler i Josa van Immerseela.

22:00 - Czarne na białych - Jakuba Puchalskiego

Spotkanie z muzycznym Olimpem: z okazji niedawnej rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena Jakub Puchalski przypomina jego największe, najbardziej metafizyczne sonaty fortepianowe, wyznaczające nowe kierunki w kompozycji, za którymi nie był w stanie pójść żaden inny twórca. Każde nagranie to wyjątkowe wydarzenie: op. 101 ze Światosławem Richterem w Carnegie Hall, zapewne najdoskonalsza interpretacja wielkiej „Hammerklavier” z Claudiem Arrau z 1954 r., jego mistyczna, późna kreacja op. 110 i podobnie niezwykłe op. 111 pod palcami sędziwego już Richtera.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU