Polskie Radio

"Eureka" i "Czwarty bieg". Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 19:00
W Jedynce w "Czterech Porach Roku" porozmawiamy o bezpieczeństwie środków zgromadzonych w bankach i o tym, jak nie dać się chandrze w Światowym Dniu Uśmiechu. W Dwójce koncert w cyklu "Jazz.PL", w Trójce o losach gry komputerowej FIFA, a w Czwórce przegląd muzycznych premier. Zapraszamy!
Studio Programu 1 Polskiego Radia
Studio Programu 1 Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Katarzyna Gójska i Henryk Szrubarz 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z posłanką Prawa i Sprawiedliwości Joanną Lichocką, z Rady Mediów Narodowych, a o godzinie  8.15 - z Maciejem Wąsikiem, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz 

W audycji m.in. o tym, czy nasze pieniądze w bankach są bezpieczne? Czym jest bankowy fundusz gwarancyjny? Do jakiej kwoty mamy gwarancje? A co jeśli posiadamy kilka kont bankowych? O tym Tomasz Obal, członek zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto kulturalne zaproszenia weekendowe Małgorzaty Raduchy oraz "Alfabet turystyczny" Sławy Bieńczyckiej.

Poza tym - w Światowy Dzień Uśmiechu - jak nie dać się jesiennej chandrze?  O tym w rozmowie z Justyną Święcicką, psycholog rodzinną, psychoterapeutką, prowadzącą warsztaty kreatywności i zajęcia z twórczego myślenia. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka  

* Odległe echa dramatu ery mezozoicznej. 66 milionów lat temu globalna katastrofa doprowadziła do wyginięcia dinozaurów. To jedno z Wielkiej Piątki największych wymierań w dziejach życia na Ziemi. Odpowiedzialnym za śmiercionośne zmiany klimatyczne był meteoryt, który spadł w rejonie Płw. Jukatan, w dzisiejszym Meksyku. Dowody tego kataklizmu znajdowane są w różnych miejscach globu. Polski badacz odkrył je także w Danii i w Polsce, na Lubelszczyźnie. O tym prof. Marcin Machalski z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

* Magiczne zwierciadła chińskie. Na świecie jest zaledwie kilka takich obiektów. Były wytapiane z brązu. Z jednej strony miały wypolerowaną powierzchnię, w której można było się przejrzeć, a z drugiej – wypukły relief przedstawiający jakiś bogów albo znaki pisma. Te przedmioty mają w sobie wciąż nierozwiązaną zagadkę: kiedy odpowiednio oświetli się gładką stronę zwierciadła, na ścianie odbija się wizerunek Buddy, choć takiego motywu nie ma ani na wypolerowanej powierzchni, ani z tyłu lustra. W audycji przybliżymy religijno-symboliczną funkcję takich zwierciadeł oraz przedstawimy hipotezy próbujące tłumaczyć ten fenomen. O tym w rozmowie z doktorem Dawidem Rogaczem - sinologiem i filozofem z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.

od 20.30 - relacje z meczu MŚ siatkarek Polska-Kanada 

23.00-23.30 - Muzyczne spotkania - zaprasza Hanna Szczęśniak  

Kora - subtelna, relaksująca, magiczna, popularna na playlistach ułatwiających skupienie, naukę i pracę, przekazywana z pokolenia na pokolenie w rodzinach tradycyjnych muzyków. To instrument strunowy, nazywany też afrykańską harfą, z pudłem rezonansowym i długim mostkiem, na którym zaczepione są struny. Korę stawia się przodem do siebie, na ziemi, między nogami i szarpie struny kciukami i palcami wskazującymi obu dłoni. To instrument-symbol, ważny dla muzyków wielu krajów - Senegalu, Gambii, Gwinei-Bissau, Gwinei i Mali. Malijskim mistrzem kory jest Ballaké Sissoko, który w audycji opowie nam o początkach nauki gry na instrumencie, wielu językach muzyki, sztuce słuchania i pięknie improwizacji.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem. 

21.45 / 20.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w roku 1909. Historia naznaczonej trudnościami miłości skromnej guwernantki i młodego arystokraty spotkała się z zachwytem czytelników (a raczej czytelniczek), choć często była nazywana "literaturą dla kucharek". Znakomita interpretacja Ireny Kwiatkowskiej z 1966 roku, dostępna również w ramach projektu "Radiobook", dodaje sentymentalnemu tekstowi lekko humorystycznego smaku. 

23.50 - Maria Konopnicka "Miłosierdzie gminy". Czyta Elżbieta Barszczewska.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Gościem piątkowego "Poranka Dwójki" będzie skrzypek jazzowy Mateusz Smoczyński. Artysta swoimi utworami coraz śmielej wkracza na tereny zarezerwowane do niedawna dla kompozytorów poważnej muzyki symfonicznej.

W audycji również o akcji #bezprzedawnienia i wypowiedź profesora Jana Zachwatowicza o stratach wojennych poniesionych przez Polskę.

12.45 - 13.00 "Głosy z przeszłości" 

W cyklu przedstawimy wydobyte z archiwum Polskiego Radia nagrania wspomnień Jerzego Jarockiego. 10 października mija 10 lat od śmierci tego wybitnego reżysera teatralnego.

16.00-17.00 "Wybieram Dwójkę" - zaprasza Jakub Jamrozek

W audycji m.in. zaproszenie na Bydgoski Festiwal Operowy 

18.00 - koncert z cyklu Jazz.PL

W studiu S3 Polskiego Radia w Warszawie wystąpi Alan Wykpisz Project – sekstet prowadzony przez jednego z najbardziej aktywnych basistów na polskiej scenie jazzowej.

Koncert będzie przedpremierową prezentacją repertuaru, jaki znajdzie się na płycie "City Jungle".

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Niemyte dusze", czyta Andrzej Chyra. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisław Sierosławski, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik  

02.00-04.00 - "Gdzie Grabek mówi: dobranoc" - Michał Grabkowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski  

Po 28 latach z rynku znika tytuł najpopularniejszej sportowej gry komputerowej FIFA. O fenomenie tej gry, a także o rosnącym w siłę esporcie i sukcesach naszych polskich reprezentantów w rozmowie z dziennikarzem i topowym graczem, znanym w środowisku sportowym jako "Mr.Cogito" - Krzysztofem Lenarczykiem.

W audycji także o tym, że badania potwierdzają, że muzyka ma na nas dobry wpływ podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Pozwala nam dłużej i efektywniej ćwiczyć, a przy tym odczuwać mniejsze zmęczenie. Powodów do słuchania muzyki podczas uprawiania sportu ma też więcej zalet. Rozmowa z psychologiem sportu - Mateuszem Mindą. 

Hektolitry wypitej kawy, nieprzespane noce i sporo godzin przesiedzianych przed komputerem. Patrząc z boku, mniej więcej tak wygląda praca twórców gier komputerowych.  W rzeczywistości ich działania są zdecydowanie bardziej kreatywne. 

Ponadto o piosence "We Will Rock You" zespołu Queen. To jeden z najpopularniejszych utworów granych podczas zawodów sportowych. Kawałek pochodzi z wydanego w 1977 roku singla, na którym znalazł się też inny kultowy utwór Queen - "We are the champions", który powstał dokładnie 45 lat temu (premierowo fani usłyszeli go 7.10.1977r.).  

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak  

Gość - Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz  

10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan  

13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński

W audycji o premierze filmu "Apokawixa" w reżyserii Xawerego Żuławskiego - rozmowy z aktorami i autorem filmu. Ponadto o 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym (14-23.10.2022, Warszawa): spotkanie ze Stefanem Laudynem dyrektorem festiwalu, zapowiedzi sekcji konkursowych i wydarzeń towarzyszących. 

W audycji także o dokumentalnej premierze filmu "Simona" - spotkanie z Natalią Koryncką-Gruz, rozmowa o dokumencie oraz o przygotowywanym właśnie kolejnym filmie fabularnym. Poza tym o XIII Festiwalu "Kamera - Akcja" (13-16.10.2022, Łódź) - rozmowa z Malwiną Czajką, dyrektorką festiwalu, zapowiedzi programowe​. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Tomasz Miara 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik 


.


06.00-09.00 - „Najlepszy Dzień tygodnia” - Małgorzata Jakubowska

Konkurs - okazja do zdobycia nagrody poprzez aplikację Czwórki. Na talerzu - śniadaniowy koktajl, który nasyci i da energię na cały dzień. Przegląd premier muzycznych. Porozmawiamy o celebrytach, którzy stają się znawcami sztuki. Robert Pattinson– kuratorem sztuki, Brad Pitt rzeźbiarzem, a Nick Cave przedstawił swoją kolekcję dzieł ceramicznych.

09.00-10.00 - „Rozbiegani” - Robert Grzędowski

Twerking - jaka jest historia tego tańca, elementy składowe, trening? I kim jest „Bargiel w spódnicy", czyli Anna Tybor, która zjechała na nartach z Manaslu.

10.00-11.00 - „Stacja Kultura” - Kasia Dydo

W ostatnim odcinku z okazji rocznicy śmierci Marii Konopnickiej zaprezentuje się poznański duet NEONS tworzący muzykę z pogranicza neo-soulu i R&B, w skład którego wchodzą producent i multiinstrumentalista Maurycy Olszlegier oraz wokalistka i autorka tekstów Natalia Hoffmann - Pawlak. Usłyszymy rapową interpretację wiersza ​"A kiedy sercu...".

14.00-15.00 - „W to mi graj” - Michał Piwowarek

Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich odbędzie się w dniach 7-9 października - po dwóch latach edycji online, w końcu na żywo. Przed nami spektakle, spotkania z jurorami i młodymi artystami.

15.00-16.00 - „Ratujemy świat” - Marta Hoppe

Jak robić odpowiedzialne zakupy i nie zwariować? Podpowie akcja Dobre Zakupy Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie . Jaką wybrać żywność, ubrania, kosmetyki czy meble, aby codzienne wybory były bardziej odpowiedzialne?

16.00-17.00 - „Czwarty bieg” - Piotr Galus

Trening przygotowujący do nart i snowboardu – czy to jeszcze za wcześnie? Nic bardziej mylnego. Nie należy zmarnować czasu jaki pozostał nam do ferii zimowych, szczególnie jeśli na co dzień jesteśmy raczej kanapowcami.

18.00-20.00 - „Będzie głośno” - Damian Sikorski

Zestawienie listy przebojów audycji Będzie Głośno! Oraz spotkanie z Paulą Romą w dniu premiery jej pierwszej płyty "Cholerne pragnienie". To muzyczne przedłużenie świetnie przyjętej Ep-ki „Cześć, tu Paula Roma’, które zostało wzbogacone o odważniejsze aranże oraz bardziej osobiste teksty.

22.00-00.00 - „Rock blok” - Bartek Koziczyński

W audycji pojawi się Biały Falochron - duet z pogranicza elektroniki, hip hopu i punk rocka.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Justyna z Misiem Michasiem na grzybobraniu. W audycji również gość John Beauchamp ze swoim synkiem Idzim. Ponadto zaproszenie do Krakowa na "MINIspotkania ze sztuką".

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Pytań smoka o siebie samego ciąg dalszy i związana z tym wizyta w Danii. Wojtek pokaże Smokowi dwie z wielu duńskich atrakcji.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - w Światowy Dzień Uśmiechu o obchodach tego święta. Dzień ten przypada w pierwszy piątek października, a jego pomysłodawcą był Harvey Ball, twórca słynnego znaczka uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Pierwsze obchody odbyły się 1 października 1999 roku w Stanach Zjednoczonych, w mieście Worcester.  

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Kolejny raz podsłuchiwanie Wojtka i Leszka nie wychodzi na dobre. Miś i Smok w wyniku nieporozumienia zastanawiają się jak jeździć "skarpetą", maluchem czy "Poldkiem". Program bardzo motoryzacyjny.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi miedzy pracą i życiem rodzinnym, tak by żaden z tych elementów nie był zdominowany przez ten drugi. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Prawidłowo funkcjonująca rodzina stanowi zaś najlepszą formę profilaktyki przed zachowaniami ryzykownymi i przestępczością dzieci i młodzieży. Rodzina stanowi też fundament dla dynamicznego rozwoju młodych ludzi. Goście: dr Sabina Zalewska i Monika Chilewicz z Fundacji Mamy i Taty.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" 

Gościem audycji będzie Ewa Szlachcic. To kompozytorka, autorka tekstów oraz aktorka pochodząca z Białegostoku. To finalistka pierwszej w historii edycji The Voice Of Poland, dzięki której dała się poznać szerszej publiczności. Swój pierwszy solowy album zatytułowany "D.N.A." pokazała światu w 2018 roku. Współpracowała z wieloma utalentowanymi artystami takimi jak Romuald Lipko czy Izabela Trojanowska. Miała również okazję wystąpić na jednej scenie z Angie Stone podczas festiwalu “Pozytywne Wibracje”. Obecnie jest częścią składu zespołu Budka Suflera. W swojej muzyce i tekstach stawia przede wszystkim na kobiecość oraz tematy, które dotykają każdego z nas w codziennym życiu. Ewa Szlachcic prywatnie jest mamą trzyletniej córki. W audycji usłyszymy nowy singiel zapowiadający kolejny album wokalistki.

..

14.00 - "Chopin. Uniwersum" - Kamila Stępiń-Kutera [PREMIERA]

Chopin był zdeklarowanych przeciwnikiem muzyki programowej - wspieranej obrazowymi tytułami, cytatami z poezji czy wyjaśnieniami dopisywanymi do utworów przez samych kompozytorów. Zarazem jest jednak twórcą gatunku sugerującego programowość samą swą nazwą: ballady. W jaki sposób Chopin opowiada historię w balladach, nie wykraczając jednocześnie poza świat samej muzyki? 

21.00 - "Szlakiem Chopina" - Piotr Wojciechowski

Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. W audycji muzyczne zwiedzanie Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic. Wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. Tematem audycji - związki Chopina z Antoninem i Księciem Radziwiłłem. Zatem m.in. Trio g-moll oraz Introdukcja i Polonez C-dur op. 3.

22.00 - Audycja specjalna - Jakub Puchalski [PREMIERA]

XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego – audycja specjalna Jakuba Puchalskiego. Kolejne odcinki kontrapunktują tegoroczny turniej, przedstawiając najchwalebniejsze momenty jego historii oraz wybitne interpretacje utworów obowiązujących w kolejnych etapach Konkursu – w nagraniach klasycznych i intrygujących, a gdy tylko możliwe, podpisanych przez jego najznakomitszych laureatów. Zapraszamy codziennie, od 7 do 21 października, o 22:00.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU