Polskie Radio

"Eureka" i "Stacja kultura". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 21:00
W Trójce, w Międzynarodowy Dzień Artystów, wyjaśnimy, na czym polega pomysł wprowadzenia instytucji "artysty zawodowego". W Czwórce o tym, na co zwrócić uwagę planując karierę w IT oraz jak odżywiają się studenci. W Jedynce najlepsza literatura w mistrzowskich interpretacjach. Sprawdź nasze propozycje!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Nejron Photo
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

00.00-01.00 - "Wieczór z historią" - zaprasza Lech Makowiecki

Ballady i pieśni o Polsce, Ojczyźnie, Rzeczypospolitej. W audycji o tym, że wielu twórców i wykonawców - mimo mody na kosmopolityzm i europejskość - nadal potrafi pięknie tworzyć i śpiewać o swoim kraju. I to niezależnie od stylu muzycznego (pop, rock, fila, rap, ballada, metal etc.). 

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W audycji o pasji 12-letniego Stasia - grze na fortepianie.

19.30-20.00 - "Eureka – Dziedzictwo i pamięć" - zaprasza Dorota Truszczak

* Dywan i Trójkąt Sierpińskiego oraz Cud nad Wisłą. W 140 rocznicę urodzin wspomnienie o prof. Wacławie Sierpińskim (1882-1969) - wybitnym polskim matematyku, jednym z twórców znanej na świecie polskiej szkoły matematycznej, zaangażowanym także w łamanie bolszewickich szyfrów w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

* Polak, który rozszyfrował rewolucję. Jak to się stało, że początkujący specjalista z chemii technicznej, zaledwie 28-letni porucznik Jan Kowalewski złamał bolszewickie szyfry, w tym kluczowy o nazwie REWOLUCJA, przechylając szalę zwycięstwa na stronę broniącej swych granic odrodzonej Polski w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku? Dlaczego z tą historią związane są wesele i grzebień oraz pytanie czy Józef Piłsudski, czy Jan Kowalewski wygrał tę wojnę? 24 października obchodziliśmy 130 rocznicę urodzin Jana Kowalewskiego kryptologa, oficera wojska polskiego II Rzeczypospolitej, matematyka, poligloty. Gość: prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, który odkrył i opisał historię Jana Kowalewskiego w książce "Zanim złamano Enigmę rozszyfrowano Rewolucję".

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z roku 2007). 

23.50 - Romain Rolland "Colas  Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Gitara to uniwersalny klucz do świata muzyki..." - mówi Marek Nosal, dyrektor artystyczny XVIII Śląskiej Jesieni Gitarowej. We wtorek 25. października rozpoczyna się to renomowane wydarzenie, którego głównym celem jest prezentacja najbardziej wartościowych dokonań współczesnej gitarystyki oraz współczesnych kompozytorów, ukazanie szerokiego spektrum gatunków muzyki gitarowej,  a także promocja osiągnięć najwybitniejszych polskich wykonawców, młodych talentów oraz szeroko pojętej polskiej branży muzycznej. Szczegóły w rozmowie z Markiem Nosalem o godz. 8.30.

W audycji sięgniemy także do książki "Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym" (o godz.9.30). Alicja Urbanik-Kopeć, korzystając z oryginalnych świadectw epoki – artykułów prasowych, pamiętników, powieści i poradników, przybliża system prawno-społeczny. "Matrymonium ..." to barwny opis kolejnych etapów związku: od poszukiwań partnera za pomocą anonsów aż po małżeństwo, które zapewniało kobiecie bezpieczeństwo finansowe oraz złudzenie życiowego sukcesu.  Zza ciasnych ram tego systemu wyłania się pasjonujący obraz kobiet, które próbowały kształtować własne życie: miłosne, rodzinne i finansowe.

 W audycji także: o obrazach Teresy Pągowskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, rozmowa z Danielem Mizielińskim i Michałem Figurą o ich książce "Wilki" oraz felieton językowy Bartka Chacińskiego

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

40 lat minęło, nagrania Les Musiciens du Louvre zespołu Marka Minkowskiego.

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeusz Mozart 40 Symfonia g-moll KV 550, wyk. Le Concert de la Loge, dyr. Julien Chauvin

12.05-12.45 - Karol Kurpiński Uwertury, wyk. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Andrzej Strumiłło - aut. Aleksandra Łapkiewicz

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Festiwal BBC Proms 2022 - recital fortepianowy Andrasa Schiffa (Londyn, 4.09.2022). Ludwig van Beethoven Sonata fortepianowa E-dur op. 109, Sonata fortepianowa As-dur op. 110, Sonata fortepianowa c-moll op. 111. 

Przeżyjmy to jeszcze raz - ​XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski

Zygmunt Noskowski, sł. Marian Gawalewicz Krótka rozpacz op. 61 nr 2, wyk. Bręk Jarosław (baryton), Jankowska Katarzyna (fortepian); Zygmunt Noskowski, sł. Marian Gawalewicz Pieśń Praktyczna op. 62 nr 2, wyk. Urszula Kryger (mezzosopran), Jankowska Katarzyna (fortepian); Zygmunt Noskowski, sł. Sławomir Stecki Białe mgły, wyk. Chór Polskiego Radia, dyr. Iwona Popławska. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Filmy japońskie gwarantujące dobry nastrój, kino hongkońskie z ostatnich 25 lat, retrospektywa arcydzieł tajwańskiego mistrza – Edwarda Yanga, najnowsze azjatyckie produkcje oraz obrazy uznanych mistrzów – 16. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków gwarantuje niezwykłą mieszankę kinowych emocji. Tym bardziej że lunarnym patronem jego tegorocznej odsłony jest Wodny Tygrys, który reprezentuje energię yang, siłę, witalność i pewność w działaniu. Uczestnicy festiwalu, który odbędzie się w formule hybrydowej, będą mogli zobaczyć filmy popularne, awangardowe, zaangażowane społecznie czy projekty autorskie. Tradycyjnie nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących pokazom filmowym.

Tegoroczny festiwal poświęcony jest pamięci Jagody Murczyńskiej – jego współtwórczyni i popularyzatorce kina azjatyckiego, która zmarła w lutym tego roku. O 16. Azjatyckim Festiwalu Filmowych Pięć Smaków porozmawiamy z Marcinem Krasnowolskim – jego programerem i filmoznawcą.

Poza tym w audycji: odwiedziny u Stefanii Turek - artystki ludowej z Lipnicy Wielkiej, która szyje stroje dla Zespołu Regionalnego Lipniczanie; wizyta w odremontowanej Starą Elektrowni w Galerii Arsenał w Białymstoku, w której otwarto wystawę prac czeskiej artystki Evy Kotátkovej "Maszyna do przywracania empatii"; zapowiedź premiery projektu "Łabędzie" w Teatrze Narodowym w Poznaniu. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - prowadzą Adriana Prodeus i Piotr Gociek

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (14.11.2013) Bauer plays Bauer. Witold Lutosławski Mała suita, Jerzy Bauer II Koncert wiolonczelowy, Ludwig van Beethoven I Symfonia C-dur op. 21, wyk: Andrzej Bauer – wiolonczela, Orkiestra Miasta Tychy AUKSO, dyr. Marek Moś

Koncert inauguracyjny VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga (28.11.1999) Grażyna Bacewicz I Koncert wiolonczelowy, wyk: Andrzej Bauer – wiolonczela, Orkiestra Fiharmonii Śląskiej, dyr. Mirosław Jacek Błaszczyk. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Światowy Dzień Opery z Chen Reiss - aud. Jakuba Kukli

Miłośnicy sztuki wokalnej mogą kojarzyć jej głos ze scen wiodących teatrów operowych Europy. Wielbiciele kinematografii znają ją zapewne ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Pachnidło". Urodzona w Izraelu Chen Reiss po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w Izraelu i studiach muzycznych w Nowym Jorku przeniosła się do Europy. W audycji o współpracy z Zubinem Mehtą, o spotkaniu z papieżem Franciszkiem i muzyce Fanny Hensel. 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Sprezzatura" według Lilianny Stawarz

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisława Sierosławskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit. 

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński 

Towarzyszy nam codziennie, przy planowaniu, wypełnianiu obowiązków - czasami jednak nie ma jasnego powodu, może świadczyć o przeciążeniu, być konsekwencją stresu, może być także objawem zaburzeń lękowych lub depresji i wymaga wtedy porady lekarza. Najbliższy program poświęcimy niepokojowi.

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Jędrzej Kodymowski

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat

Pogoda pod psem, pieskie życie czy francuski piesek. To tylko nieliczne powiedzenia, które tyczą się naszego życia czy charakteru, a porównują je do psa. Skąd takie bliskie więzi w naszym języku z czworonogami oraz dlaczego pies stał się synonimem naszych zachowań? 

Wzięcie psa to ogromna odpowiedzialność. Nie wystarczy go nakarmić, wyprowadzić kilka razy na spacer i pogłaskać. Każdemu czworonogowi należy poświęcić czas, niezbędny do prawidłowego wychowania psa. Co zrobić, aby nasz psi przyjaciel przestał gryźć nasze kapcie oraz czym różni się tresura od wychowywania? Rozmowa w studio z Małgorzatą Daniłowicz i Jagodą Piec psimi trenerkami.

Każdego roku schroniska dla bezpańskich psów borykają się z tym samym problemem. Przepełnienie i niewystarczająca ilość karmy dla zwierząt. Skąd bierze się problem bezpańskich psów oraz jakie zwierzęta trafiają do schroniska? Rozmowa z Henrykiem Strzelczykiem, dyrektorem schroniska na paluchu.

W schroniskach na adopcję czekają tysiące psów. Wzięcie psa z takiego miejsca to ogromna odpowiedzialność, która nie może być powodowana impulsem czy chwilowym przypływem chęci pomocy. W jaki sposób odpowiedzialnie zaadoptować czworonoga oraz jak w inny sposób można wspomagać schroniska w naszej okolicy? Rozmowa z Henrykiem Strzelczykiem, dyrektorem schroniska na paluchu.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michnniewicz

Gość: Andrij Sadowy, mer Lwowa.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

Fusy po kawie wcale nie muszą trafiać do kosza na śmieci. To cenny surowiec, który można przetworzyć w olej kawowy, antyoksydanty, ligninę, ekologiczny brykiet do kominka, płytki, biodegradowalne doniczki, kubki czy biodegradowalny kompozyt w postaci folii skrobiowej... co udowadnia licealista ze Szczecina. O szczegółach opowie Kalina Maćkowska.

We wtorek 25 października - częściowe zaćmienie Słońca. O szczegółach - astronom dr Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium.

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

70 lat temu ruszyła w Polsce stała emisja programu telewizyjnego. Pierwszym wyemitowaną audycją był montaż form artystycznych. Przez 70 lat polska telewizja zmieniała się jednak technologicznie oraz zmodyfikowała swoją ofertę. Historię polskiej telewizji oraz jej kulisy przybliżymy dziś w Trójce do Trzeciej. Gość: Maciej Łoś, przewodnik wycieczek po TVP.

Stare to znaczy gwarantujące oglądalność. Produkcje takie jak "Czterej pancerni i pies" czy "Alternatywy 4" wciąż są emitowane, gdyż wciąż cieszą się popularnością wśród widzów. W Trójce do Trzeciej przyjrzymy się kultowym produkcjom telewizyjnym oraz wytłumaczymy na czym polega ich fenomen.

Już w tym tygodniu premiera spektaklu "Koniec półświni. Rewitalizacja" w Teatrze Druga Strefa. To przedstawienie z okazji 40 lecia smierci Helmuta Kajzara. Spektakl nawiązuje do nawiązuje do początków twórczości późniejszego wybitnego autora spektakli prezentowanych na deskach Teatru Narodowego. Gość: Sylwester Biraga, dyrektor teatru.

25 października to Międzynarodowy Dzień Artystów. Przy okazji tego święta wyjaśnimy na czym ma polegać pomysł wprowadzenia instytucji "artysty zawodowego" o którym coraz głośniej się dyskutuje, nie tylko w środowisku artystycznym. Gość: Janusz Janowski, artysta, dyrektor Zachęty.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

17.40-17.55 - "Puls Europy" - Beata Michniewicz

Gośćmi - Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwość oraz Andrzej Halicki z Koalicji Europejskiej (Platforma Obywatelska). 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Dmitrowicz 

130 lat temu urodził się Jan Kowalewski.  Podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, matematyk i poliglota. Organizator i naczelnik Wydziału II Radiowywiadu Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego. Człowiek, który złamał sowieckie szyfry w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W okresie dwudziestolecia szkolił między innymi wywiad japoński i był attaché wojskowym w Moskwie.  Jan Kowalewski był przez lata postacią zupełnie zapomnianą dopiero praca i badania profesora Grzegorza Nowika wicedyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i pracownika ISP PAN) odkryły przed nami prawdziwą historię tego oficera. Gośćmi audycji - prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej. 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.10 - Reportaż w Trójce / "Człowiek z wyspy" Grażyny Wielowieyskiej 

Waldemar Nocny, wychował się w Świbnie, na Wyspie Sobieszewskiej, w domu zbudowanym na wale, usypanym z ziemi zgromadzonej w czasie powstawania przekopu Wisły. Jest synem rybaka, byłego żołnierza Armii Andersa. Z wykształcenia historyk, 16 lat pracował jako nauczyciel. Ale jego pasją jest Gdańsk i okolice – historia tych miejsc. Gorący orędownik utworzenia dla dzielnicy Gdańska nazwy Wyspa Sobieszewska, nazywanej wcześniej Sobieszewem. Jest autorem wielu książek, monografii, przewodników, artykułów dotyczących właśnie tej części miasta. Jedną z nich jest "Wyspa wspomnień". To zapis osobistych historii mieszkańców Wyspy. Trzydzieści bardzo ciekawych autoportretów - Polaków i Niemców, których pan Waldemar  zachęcił do opowiedzenia o swoich losach. Wśród tych wspomnień nie zabrakło historii autora książki i jego żony.

To wspomnienia ludzi w różnym wieku, niektórzy, cztery osoby, żyją dziś w Niemczech. Oni się tu urodzili. Tak, jak 90 letni Herbert Klassen, którego ojciec był rybakiem, Jola Michałowski, świetnie mówiąca po polsku, chodziła tu do szkoły, bo mieszkała tu do 1964 roku. Ale większość niemieckich rodzin wyjechała w 1948. Zostało ich niewielu, głównie rybaków, którzy byli „wyreklamowani” na pewien czas. Byli fachowcami a ci, którzy tu się osiedlali, na rybołóstwie się nie znali. Nawiązywały się przyjaźnie  i część z nich już tu została. Obok domu pana Waldemara, też mieszkała taka rodzina, z która łączyła ich wspólna ciężka praca. Intencją pana Waldemara jest ocalenie od zapomnienia, historii tej części Gdańska, w której nastąpiła prawie całkowita wymiana ludności.

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

logo

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

W Polsce odbywa się coraz więcej konkursów fotograficznych. Jaką rolę odgrywają w upowszechnianiu i zamiłowaniu do fotografii, która dzięki rozwojowi technologicznemu zapisu obrazu (cyfryzacja, komputeryzacja itd.) jest jednym z najchętniej używanych środków wyrażania własnej ekspresji? Czy są tylko rywalizacją typu czysto sportowego, czy niosą za sobą coś więcej? Na te pytania w rozmowie z Igą Niewiadomską spróbuje odpowiedzieć Marek Grygiel, historyk sztuki, kurator wystaw, juror konkursów fotograficznych.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Kiedy monstra są modne. Od pewnego czasu w sztukach wizualnych obserwujemy zwiększone zainteresowanie dawnymi wierzeniami w istoty bytujące na pograniczu życia i śmierci. Coraz więcej artystów nawiązuje do horrorów, niesamowitości, opowieści grozy. Ten trend idzie w parze z modą "wampirczą", mroczną. Zwłaszcza widać to w przededniu listopada.

To nie tylko przeszczep zza Wielkiej Wody, ale także efekt uboczny sytuacji na świecie (wojna, pandemia, katastrofy ekologiczne). Kto i kiedy wprowadził wampiry do kultury wysokiej i pop-kultury? Jakie ubiory i akcesoria są stałym elementem tej stylizacji? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć Monice Małkowskiej Wiganna Papina, stylistka, kostiumolog, znawczyni mody.

.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Na co zwrócić uwagę planując karierę w IT? Jakie branże szczególnie potrzebują teraz specjalistów IT? Na jakie stawki może liczyć osoba dopiero zaczynająca pracę?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Kulesza, Adamczyk, Trojan - polscy aktorzy którzy grają w nowej polsko-brytyjskiej produkcji opowiedzą o tym, jak wygląda praca na planie do filmu o Krystynie Skarbek, o tym jak ważna to była postać i czym jest dla nich udział w tym filmie.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Zaprojektowali zawór Tesli i wygrali konkurs Symkom - zapraszamy na rozmowę z Marcelim Kieruzalskim z Politechniki Wrocławskiej i Edvinem Podlevskim z Politechniki Warszawskiej.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Jak odżywiają się studenci? Makaron z pesto to najszybsze danie, które ratuje głodnego studenta. Poza tym tosty i wszelkie inne kombinacje makaronu. To oczywiście tylko stereotyp. Dzisiaj jednak studenci muszą jeszcze głębiej zaglądać do kieszeni, więc składniki muszą być przede wszystkim tanie. A co z jakością? Jak odżywiać się zdrowo? O to zapytamy studentów dietetyki. Poza tym zajrzymy na nowo otwartą jadłodzielnię na BUWie.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Jak dziś pomagać Ukrainie? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Międzynarodowej konferencji z okazji Dnia ONZ w Polsce: "Działania ONZ na rzecz osób dotkniętych kryzysem w Ukrainie". Wydarzenie skierowane było min. do młodzieży akademickiej. Czy wśród studentów są wolontariusze pomagający i wspierający mieszkańców Ukrainy? Co daje taki wolontariat?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Wysłuchamy miksu, który przygotował Shazze, DJ i producent, który na co dzień mieszka w Polsce.  Sharan Kumar, bo tak naprawdę nazywa się artysta, urodził się w Indiach, ale większość życia spędził w Wielkiej Brytanii. Od kilku lat mieszka w Polsce. Jego nagrania wydawały m.in. Beatfreak, Soundteller Records, Deppersense Music i Mystic Carousel Records.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski

Wywiad z Niną Stiller, polską  pieśniarką, aktorką i tancerką pochodzenia żydowskiego. Artystka opowie o swoim najnowszym projekcie - "Kesher", zawierającym etniczną muzykę hebrajską i starohebrajskie pieśni, w smooth jazzowych aranżacjach Andrzeja Waśniewskiego. 



logo

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Dzień kundelka – porozmawiamy o znanych kundelkach i psach z literatury i z telewizji.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Skaliste plaże, zielone pola, dudy, haggis... Leszek opowiada Misiowi o Szkocji. Dowiemy się trochę o jej historii, jedzeniu, kulturze, kiltach i szkockich wynalazkach.

15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Międzynarodowy Dzień Artystów. Dzisiaj przyjrzymy się najróżniejszym artystom: cyrkowym, estradowym itp. Artysta może działać w jednej lub kilku dziedzinach: architektura, architektura wnętrz, architektura krajobrazu, film, fotografia, gry komputerowe, grafika, komiks, literatura, malarstwo, muzyka, pantomima, performance, rzeźba, sztuka Internetu (net art), sztuka ulicy, sztuka użytkowa np. biżuteria, ceramika, meblarstwo, tkactwo, teatr, wideo, wzornictwo przemysłowe (design), złotnictwo.

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Co znaczy, gdy ktoś przewraca oczami i mówi się, że coś jest patykiem na wodzie pisane.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

* Profilaktyka onkologiczna BRA Day to międzynarodowa akcja, która została zapoczątkowana przez dr Mitchella Browna w 2011 roku w Toronto w Kanadzie, aby uczynić operację rekonstrukcyjną piersi bardziej dostępną dla kobiet w Kanadzie i na całym świecie. Od 2014 roku idea BRA Day jest promowana także w Polsce, głównym organizatorem BRA Day Polska jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Bohaterkami BRA Day Polska, jak co roku, są pacjentki z całego kraju, które zakończyły proces leczenia, bądź są w jego trakcie. Tym z  pań, które mają problem z samoakceptacją po leczeniu i powrotem do pełni życia, pomagają odkryć na nowo ich piękno i siłę.

* Sen u dziecka. Sen dziecka i osoby dorosłej różni się. Rodzice, zwłaszcza najmłodszych dzieci, często mają pytania i wątpliwości dotyczące tego czy dziecko śpi odpowiednio długo, czy określone zachowania mieszczą się w granicach normy, nie wiedzą jak radzić sobie z kłopotami z zasypianiem i jak ułatwiać dzieciom zaśnięcie. W dzisiejszej audycji znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane ze snem dzieci. Gość: Magda Kaczor - lekarz, specjalista psychiatra dziecięcy. Polskie Towarzystwo Badań nad Snem uhonorowało Pani Magdę tytułem Eksperta Medycyny Snu. 

..

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

W audycji prezentacja nagrań Seong-Jin Cho - zwycięzcy XVII Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku. To dwie Ballady: g-moll i As-dur, a także Koncert fortepianowy e-moll op. 11 z towarzyszeniem London Symphony Orchestra, pod batutą Gianandrei Nosedy.

14.00 - "Krąg pieśni Chopina" - Marta Jankowska

O pieśniach powstałych do słów Adama Mickiewicza, o jego zainteresowaniu muzyką i kompozytorskich szkicach, o meandrach znajomości z Chopinem i nie tylko. Wybrzmią oczywiście vocalia z op. 74 oparte na wierszach poety, jak również miniatury innych kompozytorów skomponowane do słów Mickiewicza.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji spotkanie na szczycie: Chopin i Wieniawski. Dwóch wirtuozów, dwóch romantyków, dwa źródła inspiracji i... dwa utwory: Scherzo b-moll Chopina oraz Kujawiak a-moll Wieniawskiego. Obydwa spotkały się na nowej płycie PWM Anaklasis zatytułowanej, nomen omen, "Great Encounters". Ich rekompozycje wyszły spod pióra Krzysztofa Herdzina (Scherzo b-moll) i Adama Bałdycha (Kujawiak), a dla ubarwienia jeszcze dwie wersje: Agnieszki Szczepaniak (Serco, czyli Scherzo) oraz zespołu Q Ya Vy (Kujawiak). 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU