Polskie Radio

Cykl "Jestem stąd" i "Teraz jazz". Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 19:00
W Jedynce powrót na antenę cyklu Małgorzaty Raduchy „Jestem stąd". W Dwójce rozmowa z Bartoszem Sadulskim, laureatem nagrody im. Kościelskich. W Trójce o wystawie prac Canaletta Młodszego w Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. W Czwórce o oszczędzaniu - sprawdzimy, gdzie uciekają nam pieniądze i jak je zatrzymać. W Polskim Radiu Dzieciom o tym, jak mówić, żeby zostać wysłuchanym. Sprawdź nasze propozycje!
Studio Programu 1 Polskiego Radia
Studio Programu 1 Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

00.00-01.00 - "Sygnały Dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Grzegorz Jankowski

W audycji m.in. rozmowy polityczne. O godz. 7.15 Artur Soboń, wiceminister finansów a o godz. 8.15 Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy. 

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Naszym gościem będzie Jakub Kuza autor książki „Tajemnicza Polska – niewyjaśnione historie, zapomniane skarby, sensacyjne odkrycia”. W książce mowa jest m.in. o tym kto zrabował odkryty na Śląsku skarb, czyli kosztowności czeskiego króla? Jak rower może pomóc w odnalezieniu poszukiwanej od wieków pomorskiej Atlantydy i o tym czy legendarne bogactwa templariuszy spoczęły w zapomnianej lubuskiej wiosce.

Tego dnia powróci też na antenę cykl Małgorzaty Raduchy „Jestem stąd”, tym razem autorka odwiedzi Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku (synagoga z XVIII wieku, jedyna na świecie szklana bima, gdzie odczytywano Torę, chederek – czyli zajęcia dla dzieci, oraz twórczość zespołu Chmielnikers, grającego muzykę klezmerską. Goście: Beata Miśtal – skrzypaczka Chmielnikersów, oraz Edyta Ślusarczyk i Michał Brzoza z Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.

Dlaczego Leopold Kozłowski był honorowym obywatelem Chmielnika, po co spotkał się z ówczesnym księciem, a obecnym królem Karolem, kim był Majer Mały, ile waży jedyna na świecie szklana bima, jak brzmi klezmerska muzyka w nowoczesnym wydaniu i jak wygląda teraz świętokrzyski sztetl - opowiedzą Edyta Ślusarczyk i Michał Brzoza - pracownicy Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Chmielniku , oraz skrzypaczka zespołu klezmerskiego Chmielnikers- Beata Misztal.

Jak w każdą środę, Poradnik językowy Małgorzaty Tułowieckiej, konkursy i codzienna lektura.

19.30-20.00 - "Eureka" / Przystanek Historia - zaprasza Paweł Lekki

* Rok Józefa Mackiewicza – IPN upamiętnił pisarza w Monachium. Ekspert: dr Sebastian Pilarski, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN.

IPN upamiętnił pisarza w Monachium:

- przy budynku mieszczącym siedzibę Konsulatu Generalnego w Monachium odsłonięta została tablica upamiętniająca Józefa Mackiewicza;

- odbyła się też debata o jego życiu i twórczości. Wybitny pisarz i publicysta, przebywając na emigracji, mieszkał w tym mieście w latach 1955–1985, tutaj też napisał swoje wielkie powieści;

- uczczono także pamięć polskich ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau.

* Przystanek Historia IPN USA: w Nowym Jorku – 11–16.10.22 i 17.10.22 Chicago. Ekspert: Łukasz Witek, dyrektor Biur Przystanków Historia. Pracownicy Biura Przystanków Historia IPN odwiedzili w dniach 11–16 października 2022 r. sześć placówek edukacyjnych na terenie stanu Nowy Jork w ramach projektu „Przystanek Historia IPN Nowy Jork”. Przeprowadzono  warsztaty edukacyjne dla uczniów. Lekcje historii zostały opracowane na podstawie pakietu edukacyjnego „Giganci Nauki”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się między innymi o dorobku polskich wynalazców i uczonych oraz ich wkładzie w rozwój wielu współczesnych dziedzin technologii. W każdej szkole wystawiono także teatrzyk „Historia Misia Wojtka”. To sztandarowy projekt Biura Przystanków Historia, który do tej pory obejrzało ponad 5000 dzieci w ponad 100 różnych placówkach w całej Polsce. W rozmowie o idei Przystanków Historia i ich roli w Polsce oraz poza granicami naszego kraju.

* „Generał brygady Jan Kowalewski (1892–1965) – oficer wywiadu i kryptolog. Studia i szkice”. Ekspert: Dariusz Rogut dyrektor Oddziału IPN w Łodzi. Publikacja dotyczy jednego z najwybitniejszych oficerów polskiego wywiadu – gen. bryg. Jana Kowalewskiego. Zawiera 14 artykułów badaczy z różnych ośrodków naukowych w Polsce, w większości zajmujących się historią polskiego wywiadu i kontrwywiadu II Rzeczypospolitej. Jej celem jest przybliżenie działalności i losów jednego z „ojców” zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku  oraz oficera wywiadu rządu emigracyjnego w Londynie. Jej wydanie związane jest ze 130. rocznicą jego urodzin (24 październik 1892 rok).

* Wydarzenia organizowane przez IPN i wybrane artykuły na portalu przystanekhistoria.pl.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z roku 2007). 

23.50 - Romain Rolland "Colas  Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.


logo

 

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

2 listopada w Ostrowi Mazowieckiej, w zabytkowym, odrestaurowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej, zostanie otwarta wystawa stała, ukazująca w nowym świetle postać jednego z największych polskich bohaterów – "ochotnika do Auschwitz" – rotmistrza Witolda Pileckiego. O Domu Rodziny Pileckich oraz o zaaranżowanej w nim ekspozycji stałej będziemy rozmawiać w Poranku Dwójki z dyrektorem Muzeum – Karolem Madajem. Początek o godz. 8.30.

Ponadto w audycji:

- film "Prorok" o Kardynale Stefanie Wyszyńskim, w reżyserii Michała Kondrata

- Festiwal Neoarte – Syntezator Sztuki w Gdańsku

- wystawa węgierskiego artysty Attili Csörgő "Skwer nieznanych przestrzeni" w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie.

10.00 – 13.00 – "Kanon Dwójki" – prowadzi Magdalena Łoś

10.00 – 11.00 – Znacie to posłuchajcie

Na cztery ręce, nagrania Duo Pleyel (J.L. Dussek, W.A. Mozart, J.Ch. Bach)

11.10 – 12.00 – Matthew Locke Psyche (fragmenty), wyk. Ensemble Correspondances, dyr. Sébastien Daucé

12.05 – 12.45 – Grzegorz Gerwazy Gorczycki Litaniae de Providentia Divina, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Andrzej Strumiłło, aut. Aleksandra Łapkiewicz

13.00 – 15.00 – "Muzyka w porze lunchu" – prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Chóru i Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Paula McCreesha (Wrocław, 16.05.2008)

Józef Haydn Symfonia D-dur Hob. I/104 „London”, Gustav Holst Planety op. 32

Przeżyjmy to jeszcze raz - ​XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

15.50 – 16.00 – "Słowem gramy" – prowadzi Michał Dębski

Krzesimir Dębski Odkrycie (z cyklu 7 pieśni do słów Wisławy Szymborskiej), wyk. Krzysztof Szmyt, Olga Pasiecznik, Schola Cantorum Białostociensis - Chór żeński Zespołu Szkół Muzycznych, Mała Filharmonia - Orkiestra Kameralna ; dyr. Krzesimir Dębski, Bożena Bielecka

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

Ta wystawa – zorganizowana w Muzeum Narodowym w Gdańsku – już od dnia otwarcia cieszy się ogromną popularnością. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni odwiedziło ją niemal 5,5 tysiąca osób. Ekspozycja "Fangor. Poza obraz" to pierwsza tak duża wystawa dzieł jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, rysowników i rzeźbiarzy, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu – Wojciecha Fangora. Znalazły się na niej prace ze wszystkich okresów twórczości artysty, w tym – mało znane albo nigdy nie pokazywane, ale też bardzo głośne, takie jak obraz "M39", który na jednej z aukcji osiągnął rekordową cenę. Retrospektywa zorganizowana została z okazji przypadającego w tym roku stulecia urodzin twórcy, znanego na całym świecie z abstrakcyjnych obrazów, opartych na optycznych eksperymentach. Jest próbą odczytania na nowo jego dorobku. O wystawie "Fangor. Poza obraz" porozmawiamy z jej kuratorem – Wojciechem Zmorzyńskim z Muzeum Narodowego w Gdańsku.​

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Jazz.PL. W najbliższy piątek na scenie Dwójki wystąpi jeden z najciekawszych gitarzystów młodego pokolenia – Jakub Paulski ze swoim zespołem.

Poza tym w audycji:
- rozmowa z Kasprem Bajonem o książce "Gambit orangutana. Opowieść o polskich szachach;
- opowieść o nagradzanym na całym świecie filmie Krzysztofa Kiziewicza "Pierwsza pomoc ludzkości";
- spacer po Starym Cmentarzu w Nowym Sączu.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Rozmowa z Bartoszem Sadulskim, laureatem nagrody im. Kościelskich, aut. Małgorzata Szymankiewicz

18.00 – 19.00 – "Teraz jazz" – prowadzi Przemysław Psikuta

19.00 – 22.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Joanna Grotkowska

Auksodrone (7.10.2022) Wacław Zimpel Ebbing in the Tide na klarnet altowy i orkiestrę smyczkową, wyk: Wacław Zimpel – klarnet altowy, AUKSO, dyr. Marek Moś

Międzynarodowy Festiwal Organowy (Holmen, 6.07.2022) Ton Koopman gra Bacha i Buxtehudego.

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Powrót Alfreda Jesionowskiego – rozmowa wokół publikacji "Przymierze z książką. Krytyka literacka, publicystyka i proza z lat 1929-1945", aud. Wacława Holewińskiego

22.00 – 23.00 – "Muzyczny wieczór: Tematy operowe" – prowadzi Piotr Nędzyński

23.00 – 01.00 - "Nocna strefa" – prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (Kraków)

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisława Sierosławskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit. 

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Katarzyna Cygler

Gościem audycji profiler Jan Gołębiowski - jeden z najbardziej uznanych psychologów policyjnych i kryminalnych, wykładowca akademicki, a także autor wielu publikacji. Jest autorem pierwszej w Polsce monografii na temat profilowania kryminalnego. Czym dokładnie zajmuje się osoba wykonująca ten zawód i jakie powinna mieć predyspozycje?

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat

51 lat temu Polska kupiła licencję na produkcję fiata 126p. Maluch bił rekordy popularności w latach 90. XX wieku. Sprawdzał się zarówno na krótkich odcinkach, jak i na długich trasach. Jeszcze parę lat temu droższe było zezłomowanie fiata 126 p, niż jego utrzymanie. Dziś jest już zupełnie inaczej. Egzemplarze Maluchów wystawiane są nawet za kilkanaście tysięcy złotych.

Czy podejście do jazdy samochodem może być metaforą życia 30-latków? Ci, którzy żyli w czasach PRL musieli być przygotowani na wiele wyzwań związanych z codziennym życiem. Technologia nie była tak rozwinięta jak w dzisiejszych czasach, dlatego ludzie mieli więcej obowiązków. Dawali jednak radę łączyć życie prywatne z zawodowym i wydawali się być szczęśliwym pokoleniem. Dzisiejsi 30-latkowie są zupełnie inni. Choć wysoko rozwinięta technologia pozawala im na więcej relaksu i odpoczynku, życie ich przytłacza, nudzi i męczy.

Każde pokolenie ma... również własny styl muzyczny. W latach 90. ubiegłego wieku ogromną popularnością cieszyły się przede wszystkim boysbandy i girlsbandy. Grupy te - nie tylko świetnie śpiewające, ale też wyglądające, miały nastoletnich fanów na całym świecie. Do najpopularniejszych bandów tamtych lat należą m.in. Spice Girls, Destiny's Child, Backstreet Boys czy polski pięcioosobowy skład Just 5.

Po 40 latach wspólnej pracy, reżyser filmowy Tim Burton, pożegnał się z wytwórnią Disney. Reżyser przyznał, że czuje się już wypalony pracą dla Disneya. Nie krył też rozczarowania swoim ostatnim dziełem, które było nową wersją filmu dla dzieci "Dumbo". Opinię Burtona o tym filmie podzielili też krytycy filmowi i widzowie. Tim Burton to jednak nie tylko "Dumbo". Reżyser ma na swoim koncie setki produkcji przygotowanych dla Disneya (m.in. "Alicję w Krainie czarów"), filmy fabularne (m.in. "Sok z żuka"), czy teledyski kręcone m.in. dla The Killers czy Linkin Park.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar

W audycji m.in:

9.30 – TPK. Puławy - miejsce, gdzie powstało pierwsze muzeum na ziemiach polskich i w którym do dziś znajduje się jedna z najciekawszych placówek muzealnych w naszym kraju. Puławom, a zwłaszcza Pałacowi Czartoryskich poświęcony jest dzisiejszy odcinek Trójki po królewsku.

Gościem Marty Piaseckiej jest Marek Gaworski, autor książek o zamkach i pałacach

10.45 - Niezła Historia - Piotr Łodej i dr Tomasz Gajownik

1830 - Podczas Rewolucji Belgijskiej siły rewolucyjne zajęły Antwerpię

Czym była Rewolucja Belgijska?

Jak się zakończyła?

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara

Matka nowej premier Włoch jest autorką ponad stu romansów. Książki publikowała pod pseudonimem. Pisząc romanse zarabiała w latach 80' i 90' na utrzymanie swoich córek, które wychowywała samotnie.

Na krakowskim rynku stoją dwa pomniki Adama Mickiewicza. Nowy pomnik to element happeningu promującego festiwal Materia Prima (festiwal teatrów formy) organizowany przez Teatr Groteska. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że przez "nowy, drugi" pomnik, gubią się i turyści, i mieszkańcy. Ci nie wiedzą po której stronie rynku się znajdują. A jak każdy wie, w Krakowie umawiamy się od lat "pod Mickiewiczem".

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej

W audycji m.in.:

16.10 Ambulanse dla straży w 2023 roku? "Ratownictwo medyczne w naszej służbie będzie bardzo istotnym elementem, porównywalnym do innych dziedzin, a kto wie, czy nie ważniejszym." - powiedział Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w rozmowie na łamach Przeglądu pożarniczego. Przyg. Kuba Witkowski

19.00-21.00 - "W Tonacji Trójki" - Justyna Grabarz i Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Semka

Audycja z okazji wystawy prac Canaletta Młodszego w Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Są tam m.in. obrazy ukazujące krajobrazy Wenecji, Drezna, miast Saksonii i Włoch. Bernardo Bellotto w drogę do pięknej kariery wyruszył z Wenecji z pracowni swojego wuja Antonio Canala, który zdobył sławę malując widoki Wenecji i Londynu. W 1746 roku drogi wuja i siostrzeńca rozchodzą się. Antonio Canal wyjeżdża do Londynu , zaś Bernardo Bellotto zostaje zaproszony na dwór Augusta III i osiada w Dreźnie, potem przebywa krótko w Wiedniu i Monachium. W 1767r. czynny w Polsce. Przez kolejne 13 lat portretował stolicę Królestwa Polskiego i stał się prawdziwym warszawianinem. O tym w rozmowie z prof. Wojciechem Fałkowskim, dyr. Zamku Królewskiego w Warszawie, Magdaleną Królikiewicz, kuratorką wystawy oraz z Jerzym S. Majewskim, varsavianistą.

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.10 - Reportaż w Trójce / "Miłość na bagnie" Dominiki Dębskiej

Bukowisko nie jest tak bogate dźwiękowo jak rykowisko, stąd nie każdy wie, że o przedłużenie gatunku w tym czasie dbają także byki i klempy. Czy łatwo spotkać zakochane łosie? Jak zaciekłe walki potrafią toczyć samce? Jak brzmi wabiąca adoratorów klempa? Czym różni się bukowisko od rykowiska? Opowiada przyrodnik, myśliwy, pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego, autor książki "Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy" - Piotr Dombrowski.

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

Gościem "Serdecznych dźwięków" Filip Grabczyk, czyli - jak mówi o sobie - jedna druga zespołu Win$. Usłyszymy utwory z jego najnowszego albumu, kilka przemyśleń o książkach dla dzieci oraz jak się czuje, gdy jest nazywany artystą.

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne "Lata" po raz pierwszy ukazują się po polsku. Natomiast "Powróceni” Abdulrazaka Gurnaha to wielopokoleniowa saga o stracie, miłości i niepamięci osadzonej w Afryce Wschodniej na początku XX wieku. W audycji recenzje książek zdobywców Literackiej Nagrody Nobla.

23.35 - "Miedzy nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Aktywność kobiet na rzecz klimatu. Jak krajobraz i przyroda wpływają na naszą estetykę? Gościem będzie Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody. 

.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo 

O akcji #bezprzedawnienia - zapraszamy na rozmowę o trzech obrazach zrabowanych z terenów Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej -  o losach "Damy z Gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobrazu z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta oraz "Portretu Młodzieńca" Rafaela Santi opowie prof. Wojciech Kowalski. 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Relacja z Gali Laurów Uniwersyteckich, podczas której wręczono nagrody dla studentów, studentek bądź grup studenckich w dziewięciu kategoriach, m.in. w kategorii: media uniwersyteckie. 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Włączamy oszczędzanie: pralka, lodówka, ładowarka, szczelne okna i szybkie wietrzenie - to wszystko ma znaczenie. Sprawdzimy, gdzie uciekają nam pieniądze i jak je zatrzymać. 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak

Dzięki energii odzyskanej z metra w Barcelonie naładujesz elektryczną hulajnogę? Na jednej ze stacji ustawiono 9 szafek, które pozwalają naładować mieszkańcom swoje pojazdy elektryczne. Będą służyły jako punkt ładowania baterii, dzięki odzyskowi energii generowanej podczas hamowania pociągów metra. Sprawdzimy jakie technologie wykorzystuje warszawskie metro i jakie są plany na przyszłość.

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski

Wracamy do rapowej rzeczywistości lat dziewięćdziesiątych i początku dwutysięcznych, czyli tzw. "Złotej ery rapu". Życie wydawało się wtedy prostsze, tak jak ówczesne produkcje i zasady, w ramach których powstawała muzyka z czasem nazywaną "true schoolem". 


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - III Nasze Muzyczne źródełko to konkurs muzyczny, promujący muzykę ludową i folkową. Skierowany jest do dzieci w wieku do 15 lat, muzykujących rodzin i zespołów amatorskich. O tym Piotr Kędziorek - dyrektor Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 

11.00-12.00 - "Co w Smoku piszczy?" - Smok Adaś schodzi do warszawskiego metra.

13.40 - Słuchowisko "Podróżniczek i gniazdo lodowego władcy" - to edukacyjny projekt z cyklu "Dzikie słuchowiska", dzięki któremu najmłodsi słuchacze mogą poznać wiele ciekawostek na temat polskich Parków Narodowych. Audycji można słuchać do piątku o godz. 13.40. Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Klimatu i Środowiska. 

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Jakie obowiązki domowe miały dzieci kiedyś, a jakie mają teraz? Czy jest jakaś różnica? Cięższą pracę w domu wykonują dzieci obecnie, czy może ich przodkowie?

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak mówić, żeby zostać wysłuchanym? Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne bez rezygnowania ze stawiania sensownych granic? Co robić, by być takim rodzicem, jakim zawsze chciało się być- opanowanym, otwartym, wyrozumiałym? Jak poradzić sobie z emocjonalnymi burzami dzieci w różnym wieku? Jak nie stracić więzi, która czasem wisi na włosku? O tym Agnieszka Rogala, autorka Szkoły Terapii dla Rodziców. 

..

09.00 - "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" - Monika Mandau [PREMIERA]

Siedemnasty odcinek poświęcony wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Audycja o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście Chopinowskim. Audycję wypełni m.in. Fantazja polska op. 19 Paderewskiego (wyk. Ryszard Bakst, Orkiestra Symfoniczna FN w Warszawie, dyr. Karol Stryja) oraz Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13 Chopina (wyk. Władysław Kędra, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej , dyr. Witold Rowicki). 

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska 

W piątej audycji z cyklu przyjrzymy się korespondencyjnym zabawom kompozytora: żartobliwym przekształceniom zwyczajowych formuł listowych, stylizacjom językowym, a przede wszystkim - "Kurierowi Szafarskiemu": pomysłowej formie listów z wakacji, jakie wysyłał czternastoletni Chopin do rodziny w Warszawie.  

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Nieustanne, Takie, Białe...  Trzeba do niego dwojga, chociaż pójść w nie można już samemu albo samej. Jest u Mrożka, jest u Saury - będzie i u nas. Czy skusiłoby Fryderyka Chopina rytmem, nastrojem, dynamiką? Nie wiadomo, ale wiadomo, że Chopin kusi tych, którzy je grają. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU